2o subwoofer?

Μηνύματα
83
Reaction score
62
Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα σύστημα σε 18-20 τετραγωνικά με τα b&w 706 s2 κλπ (δεν έχει σημασία) και ένα sub, το velodyne cht 10r. Βρήκα μια αγγελία για ένα velodyne cht 10Q ..παρεμφερές δηλαδή. 10ιντσο, ίδια κιλά, διαστάσεις κλπ. Αξίζει ένα δεύτερο σαμπ πιστεύετε στην άλλη γωνία?? Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
4.176
Reaction score
3.859
Φυσικά αξίζει. Όχι στην άλλη γωνία όμως.
Ψάξε τα διαγράμματα που έχουν ανέβει για τις θέσεις των σάμπ.
 

Μηνύματα
83
Reaction score
62
Φυσικά αξίζει. Όχι στην άλλη γωνία όμως.
Ψάξε τα διαγράμματα που έχουν ανέβει για τις θέσεις των σάμπ.
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Ακούω όμως κυρίως μουσική. Δεν θα είναι κάπως λάθος να είναι απο πίσω μου?
 


Μηνύματα
83
Reaction score
62
Επειδή δεν βρίσκω το ίδιο. Αυτό που ανέφερα δεν νομίζω να έχει σημαντικές διαφορές...τι λέτε οι ειδικοί?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.927
Reaction score
81.796
Δεν ξέρω τα μοντέλα. Σίγουρα και τα δυο sealed είναι, οπότε ξεκινάμε καλά.
 

Μηνύματα
329
Reaction score
336
Το ένα sub σε στέρεο set up είναι λάθος (δεν αποδίδει σωστά και θολώνει την στερεοφωνική εικόνα), δύο οπωσδήποτε αλλά ,θα σε απογοητεύσω. πρέπει να είναι ίδια, θα επαιρνες για παράδειγμα ένα ζευγαρι ηχεία full range με όχι ίδια γούφερ;
 

Μηνύματα
83
Reaction score
62
Το ένα sub σε στέρεο set up είναι λάθος (δεν αποδίδει σωστά και θολώνει την στερεοφωνική εικόνα), δύο οπωσδήποτε αλλά ,θα σε απογοητεύσω. πρέπει να είναι ίδια, θα επαιρνες για παράδειγμα ένα ζευγαρι ηχεία full range με όχι ίδια γούφερ;
Δεν διαφωνώ. Αλλά δεν βρίσκω το ίδιο και αυτό μου φαίνεται υπερβολικά κοντά. Παίζει και να έχει το ίδιο μεγάφωνο δηλαδή.
 

Μηνύματα
329
Reaction score
336
Δεν διαφωνώ. Αλλά δεν βρίσκω το ίδιο και αυτό μου φαίνεται υπερβολικά κοντά. Παίζει και να έχει το ίδιο μεγάφωνο δηλαδή.
Αν μπορείς να το δοκιμάσεις στον χώρο σου και μείνεις για τα δικιά σου γούστα ευχαριστημένος εντάξει. Ο λόγος που πρέπει να είναι ακριβώς ίδια είναι για να ταυτίζονται, (για ακρίβεια να έχουν την μικρότερη δυνατή απόκλιση) στις δυναμικές αποκρίσεις.
 


Μηνύματα
3.742
Reaction score
5.704
Το ένα sub σε στέρεο set up είναι λάθος (δεν αποδίδει σωστά και θολώνει την στερεοφωνική εικόνα), δύο οπωσδήποτε αλλά ,θα σε απογοητεύσω. πρέπει να είναι ίδια, θα επαιρνες για παράδειγμα ένα ζευγαρι ηχεία full range με όχι ίδια γούφερ;
Τα Σάμπ δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδια. Είναι πιο εύκολο να ενσωματώσεις σε ένα σύστημα ίδια Σάμπ αλλά από την στιγμή που και τα δύο είναι sealed και με παρόμοια μηχανικά χαρακτηριστικά μια χαρά ενσωματώνονται.
 


Μηνύματα
83
Reaction score
62
Σε δικάναλη ακρόαση θα ακούσω διαφορά? Μπάσο υπάρχει ήδη προφανώς...αξίζει τοον κόπο?
Μην με απογοητεύετε ρε σεις :D
 

gid

Μηνύματα
7.797
Reaction score
9.009
Σίγουρα θα ακούσεις διαφορά, θα έχεις ομαλότερη κάλυψη του χώρου σου. Όσο για το θέμα με τα ανόμοια κομμάτια, θα σε ενοχλεί η σκέψη πως είναι ανόμοια, δεν πρόκειται να ακούσεις κανένα πρόβλημα. Με άλλα λόγια, αν δε στο έλεγε κανείς, ή αν δε σου έμπαινε στο μυαλό η ανησυχία πως με τα ανόμοια συστήματα θα υπάρχει ζήτημα, δε θα καταλάβαινες τίποτε.
 


Μηνύματα
83
Reaction score
62
Και σε μονοκάναλη θα ακούσεις διαφορά.
Μπάσο δεν υπάρχει ήδη προφανώς.
Το χτυπάω δηλαδή. Χαλάλι...αν δεν βγει σε καλό δεν χάλασε και ο κόσμος
 



Μηνύματα
329
Reaction score
336
Τα Σάμπ δεν είναι απαραίτητο να είναι ίδια. Είναι πιο εύκολο να ενσωματώσεις σε ένα σύστημα ίδια Σάμπ αλλά από την στιγμή που και τα δύο είναι sealed και με παρόμοια μηχανικά χαρακτηριστικά μια χαρά ενσωματώνονται.
Έχετε ιδία πείρα; για στερεοφωνικό set up μιλάμε πάντα, όπου το κάθε sub χρειάζεται να "κουμπώνει" το ένα με το δεξί κύριο ηχείο και το άλλο sub με το αριστερό κύριο ηχείο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.927
Reaction score
81.796
Έχετε ιδία πείρα; για στερεοφωνικό set up μιλάμε πάντα, όπου το κάθε sub χρειάζεται να "κουμπώνει" το ένα με το δεξί κύριο ηχείο και το άλλο sub με το αριστερό κύριο ηχείο.
Πάρτο αλλιώς
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.422
Μηνύματα
2.902.952
Members
38.043
Νεότερο μέλος
ADRONIS
Top