Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;



Μηνύματα
13.046
Reaction score
10.307
Κωστά, λέω να πάω να του βάλω εκείνο το τραγουδάκι που έβαλα και στο δικό σου σύστημα. Ξέρεις μωρέ, εκείνο με τα πολλά μπάσα.
Εισαι κουφος αν δεν ακους σε 75db τις συχνοτητες μεταξυ αυτου του φασματος!
Δεν είπα ότι δεν μπορώ να τα ακούσω. Απλά είναι τόσο χαμηλόφωνα, που ακόμα και το βράδυ όταν ακούω μουσική και δεν θέλω να ενοχλώ τους υπόλοιπους, ακούω πιο δυνατά εκεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.818
Reaction score
130.142
@steadyshot άστο μην βάζεις στοίχημα , τρώει πολύ ο κιαρατάς . :rofl:
Πετάγομαι ανετως στο Μόντε Κάρλο, να ξαναπάω σε ένα καλό μαγαζί που ξέρω, έχει κάτι μπριζόλες της προκοπής.

Από την τελευταία φορά που πήγα, να μερικά κρέατα:

1000006274.jpg


1000006292.jpg


1000006290.jpg


1000006287.jpg


Έχει εκατοντάδες επιλογές μιας νορμάλ μεγέθους μπριζόλας σκέτης, με κόστος πολύ μεγαλύτερο από ένα χιλιάρικο..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.717
Reaction score
20.482
Εγώ αναλαμβάνω ευχαρίστως να έρθω στα σπίτια των κατόχων ηχειων με 5ιντσο γουφερακι, αλλά να βάλω την μουσική που θέλω στις στάθμες που θέλω. Αν δεν φύγουν τα γουφερακια στο απέναντι μπαλκόνι, θα βγω γυμνός στον δρομο😂
'γω αν έρθεις γυμνός πεζός από Γερμανία (με βιντεοληπτικό υλικό φυσικά) σ' αφήνω να κάψεις τα 5'' που έχω (και τα 2 ζευγάρια, έτσι 'πειδή είμαι large.. :biggrin:)
Αν δεν φτάσουν στο απέναντι μπαλκόνι όμως τα γούφερ θα κάμεις γυμνός και την επιστροφή ε? (αν θες στην επιστροφή πάρε κι αεροπλάνο, δεν με νοιάζ') :smoke:
 

Μηνύματα
622
Reaction score
462
Κωστά, λέω να πάω να του βάλω εκείνο το τραγουδάκι που έβαλα και στο δικό σου σύστημα. Ξέρεις μωρέ, εκείνο με τα πολλά μπάσα.


Δεν είπα ότι δεν μπορώ να τα ακούσω. Απλά είναι τόσο χαμηλόφωνα, που ακόμα και το βράδυ όταν ακούω μουσική και δεν θέλω να ενοχλώ τους υπόλοιπους, ακούω πιο δυνατά εκεί.
Απο τα 80 εκ που καθεσαι στο γραφειο?
 

Μηνύματα
323
Reaction score
338
Πετάγομαι ανετως στο Μόντε Κάρλο, να ξαναπάω σε ένα καλό μαγαζί που ξέρω, έχει κάτι μπριζόλες της προκοπής.

Από την τελευταία φορά που πήγα, να μερικά κρέατα:

View attachment 339947

View attachment 339948

View attachment 339949

View attachment 339950

Έχει εκατοντάδες επιλογές μιας νορμάλ μεγέθους μπριζόλας σκέτης, με κόστος πολύ μεγαλύτερο από ένα χιλιάρικο..
Όταν δεν γνωρίζεις τον κτηνοτρόφο,κυκλοφορεί και σε έκδοση 18"
 


Μηνύματα
622
Reaction score
462
Αφού κατεβαίνει στα 28Hz ρώτα τους γιατί να πάρω το μεγαλύτερο μοντέλο? Για 1 Hz παραπάνω? 😅
Frequency Response:27Hz - 25kHz
View attachment 339951
Για να παιζει πιο δυνατα σε περιπτωση που καθεσαι πιο μακρια και εδω ταιριαζει και των τηρουμενων των αναλογιων γιατι τα υλικα μενουν ιδια για να εχεις λιγοτερο distortion
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.818
Reaction score
130.142
Παρεθεσα ενα ηχειο που δηλωνει εκταση στα 28hz αλλα δεν βρισκω μετρησεις γι αυτο μαλλον γιατι ειναι καινουριο. Οι σταθμες που αναφερεις ειναι απο τις καμπυλες ισης ακουστοτητας. Στο hifi o στοχος ειναι να αναπαραγεις τις συχνοτητες που ειναι στην ηχογραφηση, οχι απαραιτητα να φερεις τις εντασεις σε ολη τη συχνοτικη περιοχη στο να ακουγονται το ιδιο δυνατα στο αυτι σου. Τι θεωρεις threshold σε thd για τα 40-80 hz? Επισης δεν εχω αυτο το ηχειο το pmc. Στα δικα μου ηχεια παντως με test tones τα 46hz τα πιανω σε -3db με μια standard μετρηση στο rew που επιβεβαιωνει και τον κατασκευαστη.
Φιλολογικές προεκτάσεις.

Έχω ξαναπεί πως η μέση στάθμη αναφοράς, βρίσκεται στα 85 dB SPL (A).

Για να αναπαράγεται επαρκώς η μουσική σε αυτή τη μέση στάθμη, προβλέπεται δυναμικό εύρος +-20 dB SPL (A), δηλαδή οι μέγιστες στιγμιαίες στάθμες κορυφής, θα φτάνουν τα 105 dB SPL (A).

Για 75 dB SPL (A) μέση στάθμη, εφόσον αυτήν προτιμάς ας πούμε, τα όρια των στιγμιαίων δυναμικών βρίσκονται στα 95 dB SPL (A) και σε αυτή τη στάθμη αναπαραγωγής, οι 40 κύκλοι βρίσκονται σε αντιληπτή στάθμη 60 Φον, δηλαδή είναι πολύ χαμηλή στάθμη ακρόασης.

Δώσε γράφημα max SPL με μετρημένη παραμόρφωση (πες έως 3%, δηλαδή κάτω του ορίου του hi-fi που είναι 1% THD) που να φτάνει ή να ξεπερνά τα 95 dB SPL (A) από κάθε ηχείο στα 2 μέτρα απόσταση ακρόασης από τους 40 κύκλους.

Τι πιο απλό.

Το δικό μου ηχείο ας πούμε, το Neumann 310 με ένα γουφερ 8,25" , μας δείχνει η φίρμα πως σε 1 μέτρο απόσταση ακρόασης (όχι σε 2 που λες εσύ) έχει max SPL στους 40 κύκλους με 3% THD μόλις 92 dB SPL (A), και λίγο λιγότερο με 1% THD:

1000012420.png


Έλα, πάμε με το 5" στα 2 μέτρα, να φτάσει 95. 😁🤭

ΥΓ. Από το ανωτέρω γράφημα, φαίνεται πως οριακά φτάνει αυτό το ηχείο τα 104 dB SPL (A) πάνω από τους 80 κύκλους, στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης και με 3% THD φυσικά.

Δηλαδή, είναι οριακά οκ για στάθμη αναφοράς σε 1μ απόσταση ακρόασης.

Ξέρεις πόσο πραγματικά δυνατά παίζει αυτό το ηχείο; (Εννοείται με σαμπ).

Δεν φαντάζεσαι. Κι όμως, οι μετρήσεις είναι αυτές, οριακές για 2-καναλο και μόνον με χρήση σαμπ.

Από τις 8,25" στο 1 μέτρο, αν πας στις 5" στα 2 μέτρα, θες να δεις μετρήσεις max SPL?

Έχω αρκετές. Και από Neumann. Θες; Δε θες..🤣
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.978
Reaction score
82.036
Άμα βάζετε στοίχημα, εγώ έρχομαι. Αλλά να αξίζει το στοίχημα
Θα αξίζει, την τιμή του ηχείου που θα καεί στην δοκιμή.
Υπόψιν, μιλάμε για dB(C), όχι Α.

Και μερικά χιλιοειπωμένα:
Όποια στάθμη ακρόασης και αν επιλέξουμε ως μέση, χρειαζόμαστε περίπου +15db για τις κορυφές, συντηρητικά, μόνο για τυπικές ηχογραφήσεις. Αν θέλουμε καλές ηχογραφήσεις κλασικής, θέλουμε +20db για κορυφές. Δηλαδή αν επιλέξουμε μέση στάθμη 85dB (reference) θέλουμε 105db peak.
Μετά αρχίζουν οι εκπτώσεις: αν επιλέξουμε 78db μέση, θέλουμε 98db.

Θα βάλω μερικές μετρήσεις από ποιοτικά μικρά ηχεία, να δούμε αποκρίσεις, αλλά και παραμορφώσεις στα 86 και 96dB (ακόμα πιο κάτω δηλαδή)

Πάμε
Elac Carina BS243.4 Speaker Frequency Response Bookshelf stand-mount.png
Elac Carina BS243.4 Speaker Measurement THD Distortion  Bookshelf stand-mount.png
Elac Carina BS243.4 Speaker Measurement Relative THD Distortion  Bookshelf stand-mount.png


Ένα Genelec

Genelec 8330a Frequency Response Meaurements Powered Studio Monitor.png
Genelec 8330a relative distortion vs Frequency Response Meaurements Powered Studio Monitor.png
 

Μηνύματα
622
Reaction score
462
Φιλολογικές προεκτάσεις.

Έχω ξαναπεί πως η μέση στάθμη αναφοράς, βρίσκεται στα 85 dB SPL (A).

Για να αναπαράγεται επαρκώς η μουσική σε αυτή τη μέση στάθμη, προβλέπεται δυναμικό εύρος +-20 dB SPL (A), δηλαδή οι μέγιστες στιγμιαίες στάθμες κορυφής, θα φτάνουν τα 105 dB SPL (A).

Για 75 dB SPL (A) μέση στάθμη, εφόσον αυτήν προτιμάς ας πούμε, τα όρια των στιγμιαίων δυναμικών βρίσκονται στα 95 dB SPL (A) και σε αυτή τη στάθμη αναπαραγωγής, οι 40 κύκλοι βρίσκονται σε αντιληπτή στάθμη 60 Φον, δηλαδή είναι πολύ χαμηλή στάθμη ακρόασης.

Δώσε γράφημα max SPL με μετρημένη παραμόρφωση (πες έως 3%, δηλαδή κάτω του ορίου του hi-fi που είναι 1% THD) που να φτάνει ή να ξεπερνά τα 95 dB SPL (A) από κάθε ηχείο στα 2 μέτρα απόσταση ακρόασης από τους 40 κύκλους.

Τι πιο απλό.

Το δικό μου ηχείο ας πούμε, το Neumann 310 με ένα γουφερ 8,25" , μας δείχνει η φίρμα πως σε 1 μέτρο απόσταση ακρόασης (όχι σε 2 που λες εσύ) έχει max SPL στους 40 κύκλους με 3% THD μόλις 92 dB SPL (A), και λίγο λιγότερο με 1% THD:

View attachment 339952

Έλα, πάμε με το 5" στα 2 μέτρα, να φτάσει 95. 😁🤭

ΥΓ. Από το ανωτέρω γράφημα, φαίνεται πως οριακά φτάνει αυτό το ηχείο τα 104 dB SPL (A) πάνω από τους 80 κύκλους, στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης και με 3% THD φυσικά.

Δηλαδή, είναι οριακά οκ για στάθμη αναφοράς σε 1μ απόσταση ακρόασης.

Ξέρεις πόσο πραγματικά δυνατά παίζει αυτό το ηχείο; (Εννοείται με σαμπ).

Δεν φαντάζεσαι. Κι όμως, οι μετρήσεις είναι αυτές, οριακές για 2-καναλο και μόνον με χρήση σαμπ.

Από τις 8,25" στο 1 μέτρο, αν πας στις 5" στα 2 μέτρα, θες να δεις μετρήσεις max SPL?

Έχω αρκετές. Και από Neumann. Θες; Δε θες..🤣
Το db(A) εχει ενα weighting για την αναισθησια της ανθρωπινης ακοης και σε σχεση με το c που εχει ενα πολυ ελαφρυτερο weighting, αυτο που κανει ειναι να ριχνει τις μετρησιμες σταθμες πχ στις χαμηλες επιτηδες για να προσομοιασει την οποια αναισθησια του αυτιου αλλα επισης δινει εμφαση στις μεσαιες. H reference σταθμη δεν ειναι σε dba ειναι σε dbc και ειναι θεωρητικα 83dbC. Δηλαδη μπορει να εχει καποιος μια μπακατελα sub και αλλες μπακατελες ηχεια και επειδη γεμιζει απο τα μπασα του sub ο ηχος να μπορει να φτασει το reference σε dba, . Το τι ακουει ομως ειναι αλλο θεμα...

Επισης ειναι γνωστο οτι στις πολυ χαμηλες συχνοτητες το αυτι ειναι αναισθητο στις παραμορφωσεις σε σχεση με τις μεσαιες και υψηλες. Δηλαδη στα 30 hz και στα 40 hz η παραμορφωση μπορει να ειναι και 5% και να μην την αντιλαμβανεσαι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.978
Reaction score
82.036
Revel M105 bookshelf speaker Spinorama CTA-2034 Early Window Frequency Response Measurements.png
Revel M105 bookshelf speaker Distortion THD Relative Measurements Audio Measurements.png


και ένα πιο μεγάλο
Revel M106 bookshelf speaker spinorama CEA2034 frequency response measurents.png
Revel M106 bookshelf speaker Relative Distortion THD Audio Meaurements.png

KEF LSX Frequency Response Measurements Wireless Powered Speakers.png
KEF LSX THDpercentage distortion vs Frequency Response Measurements Wireless Powered Speakers.png


και
KEF LS50 Meta Measurements Frequency Response Bookshelf Coaxial Speaker.png

KEF LS50 Meta Measurements relative THD vs Frequency Response Bookshelf Coaxial Speaker.png


και ένα Focal
Focal Aria 906 Bookshelf Stand mount speaker spinorama CEA2034 early reflections frequency res...png
Focal Aria 906 Bookshelf Stand mount speaker Relative THD distortion measurements.png

Εγώ τις παραμορφώσεις τις βλέπω να βγαίνουν έξω από το διάγραμμα, στο ένα μέτρο στα 96db. Και δεν μιλάμε καν για πρώτη οκτάβα, αλλά για τρίτη....
Αν το πιέσετε λίγο ακόμα, θα δείτε και το μιντγούφερ να βγαίνει έξω.... από το ηχείο :p

Δεν γίνεται καν συζήτηση για peak reference, είναι τελείως εκτός θέματος.

Άντε τώρα να το σφίξεις με το καλώδιο....

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
622
Reaction score
462
Σορρυ κιολας στις κορυφες που ειναι στιγμιαιες και σπανιως ειναι πανω απο 15db μιλαμε δηλαδη για 90 dbc αν ακους 75dbc μεσο ορο δηλαδη εισαι μια χαρα απο παραμορφωσεις. Μου βαζει το asr -50db το threshold το οποιο δεν θα επρεπε να ειναι μια ευθεια γραμμη λογω διαφορετικης αντιληψης της παραμορφωσης στις χαμηλες. Θα επρεπε να ειναι μαλλον μια κατηφορικη καμπυλη που ξεκιναει απο τα -30db για τις χαμηλοτερες και μετα γινεται ευθεια απο τις χαμηλομεσαιες εως ψηλες. Τα αλλα ηχεια που εβαλες @Dimifoot δεν εχουν μπασο απο επιλογη για να τα κανεις pair με sub. Το lsx ειναι 4ιντσο αστο.

Και απο το 1μ στα 2μ δεν πεφτει τοσο πολυ η σταθμη. Αντε 3db να πεσει. Και οχι δεν αντιλαμβανομαι τη διαφορα απο 77db στα 80db ως διπλασια ενταση σε καμια περιπτωση.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.978
Reaction score
82.036
Για χαμηλομεσαίες μιλάμε εδώ, τρίτη οκτάβα. Όλα πάνω από 5% κατά πολύ. Και ναι, με ενδιαφέρουν οι κορυφές, εκεί θα ακούσεις την παραμόρφωση, όχι στην μέση στάθμη. Στην κορυφή.

Σταματήστε, οίκτο.
Τα αλλα ηχεια που εβαλες @Dimifoot δεν εχουν μπασο απο επιλογη για να τα κανεις pair με sub
Ποια; Τα revel? focal? Ποιά; Έτσι λένε οι εταιρίες;

Ή μήπως τελικά όλα; :biggrin:
 

Μηνύματα
622
Reaction score
462
Μπορεις να εφαρμοσεις peq με αρνητικο gain στα σημεια που παραμορφωνει πιο πολυ ενα ηχειο με high q και να ριξεις την παραμορφωση
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.978
Reaction score
82.036
Και τελικά, άντε κόψε 3db απο δω, κόψε λίγη παραμόρφωση απο κει γιατί δεν ακούγεται, κόψε 15 db απο το reference, άλα κουστουμάκι ο σακάτης μου θυμίζει....
Και τα καλώδια, καλώδια, με αυτό το χάλι. Όλα τα είχε η Μαριορή.
Μπορεις να εφαρμοσεις peq με αρνητικο gain στα σημεια που παραμορφωνει πιο πολυ ενα ηχειο με high q και να ριξεις την παραμορφωση
Ναι, σε όλο το μπάσο, και να μην το ακούς καθόλου....

Φτάνει. Πονάμε.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.717
Reaction score
20.482
Τα 5'' ηχεία βάσης δεν έχουν ως στόχο να πιάσουν ούτε υψηλές στάθμες ούτε να κατεβαίνουν χαμηλά.. :idk:
Η' θα βάλεις και subs για να κερδίσεις κάτι ή πήρες μικρό ηχείο συνειδητά (γνωρίζοντας τους περιορισμούς) για τον Α ή Β λόγο (μικρός χώρος - μικρή απόσταση ακρόασης, οικονομικούς λόγους, ή επειδή απλά γουστάρεις έτσι).
Υπάρχουν κάποια ηχεία που έχουν περισσότερες δυνατότητες από άλλα οκ, αλλά δεν θα γίνουν κάτι άλλο απ' αυτό που είναι. (μικρά ;))

Γιατί τα λέμε πάλι?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.498
Μηνύματα
2.906.707
Members
38.053
Νεότερο μέλος
Hustler69
Top