Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
341
Reaction score
344
Αφού αναφέρθηκαν ξανά τα ενεργά,επαναλαμβάνω την πρόταση μου.Εχω δύο ίδια επώνυμα καλώδια ρεύματος,δύο μέτρα έκαστο περίπου.Σε όποιον κάτοχο ενεργών που χρησιμοποιεί κοινά καλώδια ρευματος βαστάει η περδικουλα,κατοικεί στην Αθήνα και του φθάνει το μηκος,ευχαρίστως να του τα δανείσω αρκεί να παραβρίσκομαι στη δοκιμή-συγκριση.
Η τιμή τους δεν έχει σημασία.Η πρόταση θα ίσχυε ακόμη κι αν είχα αλλα που κοστίζουν 5 φορές λιγότερο.Κριμα που δεν έχω διμετρο interconnect ώστε η σύγκριση να συμπεριλάβει κι αυτό.
 
Last edited:


Μηνύματα
341
Reaction score
344
Αν και έχω πάψει να ασχολούμαι εδώ και δεκαετίες με τον "παθητικό ανταγωνισμό", κόστος δεν είπες. 🤭

Τουλάχιστον παραδέχεσαι ότι πουλάει πολύ ακριβά η φίρμα. Κάτι είναι κι αυτό.

Άρα, ο ανταγωνισμός πουλάει πιο φτηνά. 🤣
Η τιμή του PMC Twenty5 21i(τρέχον μοντέλο)είναι 2.850 ευρώ.Οντως παρα πολλά.
Πάντα όμως κρίνω μια συσκευή σε σχέση με την τιμή που την αγοράζω και όχι σε σχέση με την τιμή της καινούριας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.843
Reaction score
130.238
Η τιμή του PMC Twenty5 21i(τρέχον μοντέλο)είναι 2.850 ευρώ.Οντως παρα πολλά.
Πάντα όμως κρίνω μια συσκευή σε σχέση με την τιμή που την αγοράζω και όχι σε σχέση με την τιμή της καινούριας.
Μπλα μπλα μπλα ρέβελ, ελακ, πιθανώς και περλιστεν.

Χιλιάδες φορές καλύτερα ηχεία στα ίδια λεφτά.

Σε ενεργά; Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, άσε μας αδερφάκι μου.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.724
Reaction score
20.499
Ρε 'σεις προς τι ο αλληλοσπαραγμός με τις εταιρίες και τις υλοποιήσεις τους?
Αφήστε τους να κάμουν ότι νομίζουν, να πουλήσουν θέλουν..

Θέτε vfm? Ενεργά.. 8-)
Θέτε παιχνίδι με καλώδια - ταιριάΖματα - πειραματισμούς? Παθητικά και παίξτε μπαλίτσα μέχρι να βαρεθείτε..
Θέτε μια καλή βάση για μεσαίες - φωνητικά? Πάρτε Spendor.. :biggrin::rolleyes::tongue::fuckyou:
Θέτε πολυκαναλική εγκατάσταση super ουάου με πολλά κερασάκια στην κορφή? Πηγαίνετε στον Ear να πάρετε μια ιδέα και καλή υπομονή με χρήμα - δουλειά - χώρο - μελέτη.. ;)
Ότι κι αν επιλέξετε πάρτε και subάκια να κουνάν λίγο τον αέρα.. :biggrin:
Θέτε ακρίβεια και επιδόσεις επαγγελματικού επιπέδου? Βρείτε επαγγελματίες να σας βοηθήσουν και δημιουργείστε το δικό σας χώρο - studio με τις προδιαγραφές που επιθυμείτε..
Χρήμα να υπάρχει.. :smoke:




Ποιό είν' το καλύτερο απ' ούλα?
Αυτό που αρέσει σ' αυτόν που πλερώνει.. ;) 8-)
 

Μηνύματα
3.782
Reaction score
6.768
Πως κάνετε έτσι για ένα ορθογραφικό λάθος του μέλους Kanakiani ;
Εγώ δηλαδή πως τον κατάλαβα αμέσως ότι εννοούσε RCA interconnect ?
Iθαγενής είμαι ;

Αυτά γράφετε και χάνουμε διαφημίσεις
Θα ήταν παράξενο αν δεν κορόιδευαν κάτι που γράφτηκε επίτηδες για αυτόν τον λόγο.
Όταν ασχολείσαι με το χάι φάι σαράντα χρόνια τούρκικα και έχεις καταφέρει μια τρύπα στο νερό η τελευταία λύση είναι επαγγελματικές εγκαταστάσεις τύπου κλαμπ με πολλαπλά ηχεία και σαμπς ( καλά τα είπα; 😀) και διακωμώδηση των άλλων που τα κατάφεραν απλά και όμορφα.
Τέλος πάντων πολλά είπαμε και δεν υπάρχει λόγος να δίνονται απλόχερα και δωρεάν οι λύσεις που μπορείς εύκολα να ακούσεις σωστό αποτέλεσμα στο ηχοσύστημα σου.
 

Μηνύματα
4.017
Reaction score
3.885
Μπλα μπλα μπλα ρέβελ, ελακ, πιθανώς και περλιστεν.

Χιλιάδες φορές καλύτερα ηχεία στα ίδια λεφτά.

Σε ενεργά; Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, άσε μας αδερφάκι μου.
Τα μεγάλα της PMC είναι πολύ ωραία ηχεία.
Οι μικρή σειρά είναι ένα τεράστιο χαμόγελο στην απόκριση συχνοτήτων, με εντελώς σάπια μεσαία περιοχή.
Αυτές ήταν οι ακουστικές μου εντυπώσεις απο τα PMC με bryston(Τα μικρά. Τα μεγάλα δεν θυμάμαι με τι τα οδηγούσαν).
Διαγράμματα δεν ξέρω να διαβάζω, είμαι απλός χρυσαφτχιάς :D.
 



Μηνύματα
14.348
Reaction score
16.175
Μπορεί να μην ΄΄ξετρελάθηκα΄΄ και ο ίδιος με το συγκεκριμένο αλλά αφήνοντας κατά την εργασία μου το spotify να συνεχίζει επ'αόριστον την αυτοματοποιημένη playlist αναπαράγονται ωραία και πολύ μελωδικά κομμάτια...
Για την ηχογράφηση έλεγε ο Ν.Κ. (λογικά φαντάζομαι). Για το spotify δεν ξέρω , δεν το έχω ακούσει, εγώ αυτό τυγχάνει να το έχω σε βινύλιο αλλά και το wav καλό πρέπει να είναι.
 

Μηνύματα
4.571
Reaction score
7.936
Αυτό το βιντεακι το βρίσκω ξεκαρδιστικό και αποτυπώνει με τον καλύτερο τρόπο τι επικρατεί εκεί έξω και γιατί μετά μπαίνουν εδώ μέσα και γράφουν αυτά που γράφουν.
Δυστυχώς είναι στα γερμανικα αλλά θα σας πω την περίληψη, είναι τόσο ξεκαρδιστικο.

Στο βίντεο προσπαθεί να εξηγήσει ο αντιπρόσωπος στην ουσία πως ένα ηχειο μπορεί να απογειωθεί με τον κατάλληλο συνδυασμό.
Είχαν μείνει ενθουσιασμένοι με την προηγούμενη σειρά και σκέφτηκαν ότι το ίδιο θα συμβεί και με την καινούργια σειρά ηχείων. Χρησιμοποίησαν τον ίδιο συνδυασμό ενισχυτών κτλπ αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν κάπως απογοητευτικό προς μεγάλη τους έκπληξη. Τότε αναφώνησε πως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ισχύει και επέλεξε διαφορετικούς ενισχυτές, καλώδια κτλπ όπου βρήκε τον τέλειο συνδυασμό για αυτό το ηχείο που παίζει πλέον φανταστικά σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο απ την προηγούμενη σειρά.
Το ηχειο τώρα έχει ζωντάνια, μπάσο ατελείωτο κτλπ.
Χρησιμοποίησε έναν λαμπάτο ενισχυτή των 20 βαττ τον mastersound dueventi, και επειδή είναι φίλος της τζαζ και της κλασικής τον λειτουργεί σε τρίοδο με ισχύ 10βαττ. Το αποτέλεσμα απίστευτο.
Βέβαια μπορεί κανείς να συνδυάσει τα ηχεία με τρανζιστορατο ενισχυτή όπως και έκανε συνδέοντας τα με τον lavardin,τονιζει όμως πως για τους φίλους που τους αρέσει το ηχόχρωμα τότε επιλέγοντας αυτόν τον ενισχυτή καλό είναι να συνδέσουν το cd player και τον ενισχυτή με καλώδια όπως το Kondo κτλπ.
 

Μηνύματα
1.318
Reaction score
2.189
Αφού αναφέρθηκαν ξανά τα ενεργά,επαναλαμβάνω την πρόταση μου.Εχω δύο ίδια επώνυμα καλώδια ρεύματος,δύο μέτρα έκαστο περίπου.Σε όποιον κάτοχο ενεργών που χρησιμοποιεί κοινά καλώδια ρευματος βαστάει η περδικουλα,κατοικεί στην Αθήνα και του φθάνει το μηκος,ευχαρίστως να του τα δανείσω αρκεί να παραβρίσκομαι στη δοκιμή-συγκριση.
Η τιμή τους δεν έχει σημασία.Η πρόταση θα ίσχυε ακόμη κι αν είχα αλλα που κοστίζουν 5 φορές λιγότερο.Κριμα που δεν έχω διμετρο interconnect ώστε η σύγκριση να συμπεριλάβει κι αυτό.
Δεν ξέρω αν έχει κάποια αξία η άποψη μου αλλά χρησιμοποιώ ένα ακριβό σχετικά (για μένα τουλάχιστον) καλώδιο σε τελικό (το αγόρασα φθηνά για την δοκιμή) αλλά διαφορά δεν άκουσα καμμία.
Στα ηχεία σίγουρα δε θα άκουγα επειδή είναι ημιενεργά.
 

Μηνύματα
341
Reaction score
344
Αυτό το βιντεακι το βρίσκω ξεκαρδιστικό και αποτυπώνει με τον καλύτερο τρόπο τι επικρατεί εκεί έξω και γιατί μετά μπαίνουν εδώ μέσα και γράφουν αυτά που γράφουν.
Δυστυχώς είναι στα γερμανικα αλλά θα σας πω την περίληψη, είναι τόσο ξεκαρδιστικο.

Στο βίντεο προσπαθεί να εξηγήσει ο αντιπρόσωπος στην ουσία πως ένα ηχειο μπορεί να απογειωθεί με τον κατάλληλο συνδυασμό.
Είχαν μείνει ενθουσιασμένοι με την προηγούμενη σειρά και σκέφτηκαν ότι το ίδιο θα συμβεί και με την καινούργια σειρά ηχείων. Χρησιμοποίησαν τον ίδιο συνδυασμό ενισχυτών κτλπ αλλά το τελικό αποτέλεσμα ήταν κάπως απογοητευτικό προς μεγάλη τους έκπληξη. Τότε αναφώνησε πως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να ισχύει και επέλεξε διαφορετικούς ενισχυτές, καλώδια κτλπ όπου βρήκε τον τέλειο συνδυασμό για αυτό το ηχείο που παίζει πλέον φανταστικά σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο απ την προηγούμενη σειρά.
Το ηχειο τώρα έχει ζωντάνια, μπάσο ατελείωτο κτλπ.
Χρησιμοποίησε έναν λαμπάτο ενισχυτή των 20 βαττ τον mastersound dueventi, και επειδή είναι φίλος της τζαζ και της κλασικής τον λειτουργεί σε τρίοδο με ισχύ 10βαττ. Το αποτέλεσμα απίστευτο.
Βέβαια μπορεί κανείς να συνδυάσει τα ηχεία με τρανζιστορατο ενισχυτή όπως και έκανε συνδέοντας τα με τον lavardin,τονιζει όμως πως για τους φίλους που τους αρέσει το ηχόχρωμα τότε επιλέγοντας αυτόν τον ενισχυτή καλό είναι να συνδέσουν το cd player και τον ενισχυτή με καλώδια όπως το Kondo κτλπ.
Εντελώς ακατάλληλοι οι μικροί ενισχυτές γι αυτά τα ηχεία.Ειτε τρανζίστορ είτε(ακόμα χειρότερα)λάμπα.
 

Μηνύματα
4.571
Reaction score
7.936
Για την ηχογράφηση έλεγε ο Ν.Κ. (λογικά φαντάζομαι). Για το spotify δεν ξέρω , δεν το έχω ακούσει, εγώ αυτό τυγχάνει να το έχω σε βινύλιο αλλά και το wav καλό πρέπει να είναι.
Και για τα 2 βασικά, ούτε η δημιουργία ούτε η ηχογράφηση για την φωνή και το πιάνο, άσε που με τα ακουστικά ή φωνή μου ερχόταν από τα δεξιά ενώ στο ηχοσυστημά ήταν πιο κεντραρισμενη. Κάτσε να το ξανακούσω και με τα 2 να δω αν όντως είναι έτσι.
Για τα υπόλοιπα νομίζω ότι η πολυκαναλη θα έκανεεγαλυτερη διαφορά διότι με το απμιξινγκ ακούγεται καλύτερα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.724
Reaction score
20.499
Αυτό το βιντεακι το βρίσκω ξεκαρδιστικό
Αλήθεια βρε τώρα το βρήκες αυτό ξεκαρδιστικό? :rolleyes:
Είχα βάλει πιστόλι στον κρόταφο στα μισά.. :whistling:
Πολύ γλέντι λέμε.. :cry:

Βάλε κι άλλα Γερμανικά (not) :tongue: :lolsign:
 

Μηνύματα
14.348
Reaction score
16.175
Και για τα 2 βασικά, ούτε η δημιουργία ούτε η ηχογράφηση για την φωνή και το πιάνο, άσε που με τα ακουστικά ή φωνή μου ερχόταν από τα δεξιά ενώ στο ηχοσυστημά ήταν πιο κεντραρισμενη. Κάτσε να το ξανακούσω και με τα 2 να δω αν όντως είναι έτσι.
Για τα υπόλοιπα νομίζω ότι η πολυκαναλη θα έκανεεγαλυτερη διαφορά διότι με το απμιξινγκ ακούγεται καλύτερα.
Μπα ; Κάνουμε παρατηρήσεις και αφήνουμε υπόνοιες και για την ηχογράφηση σε περίπτωση που αποφασίσει ο ηχολήπτης να επιλέξει ή κάνει judgment call να βάλει δεξιά μια φωνή και το πιάνο αριστερά γα να ισορροπήσει την μίξη και εμείς την θέλουμε στο κέντρο πιο βαρετή ; :D :D Πιο καλό το απμίξιννγκ και απο την "πραγματικότητα" και τα intentions του ; :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.571
Reaction score
7.936
Εντελώς ακατάλληλοι οι μικροί ενισχυτές γι αυτά τα ηχεία.Ειτε τρανζίστορ είτε(ακόμα χειρότερα)λάμπα.
Επειδη είναι λάτρης της τζαζ και της κλασικής λειτουργεί τον λαμπάτο ως τριοδο με 10 βατ αλλά έχει αρκετό ρεύμα να δώσει ώστε να κοντρολάρει το μπάσο και το αποτέλεσμα είναι σε άλλο level . :D
Γιατί δεν δοκιμαζεις? 😭
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.504
Μηνύματα
2.907.101
Members
38.055
Νεότερο μέλος
seniormanager327
Top