ηχητικα ποια πηγη στις μερες μας υπερτερει?

Μηνύματα
44
Reaction score
61
στην εποχη μου ολοι ειχαμε ενα πικαπ στο επιπλο , με αυτο μεγαλωσαμε , γεμισαμε βυνιλια και τα πεταξαμε στην ακρη (εγω σιγουρα).
πανε πανω απο 25 χρονια που οι δισκοι βρισκονται αποθηκευμενοι στο παταρι του σπιτιου!

οπως ολοι ετσι και εγω, διαθετω s.a.c.d , dac , tuner , bt συσκευη (διαθεσιμα ολα τα sigles του κοσμου δωρεαν) ενα εξαιρετικο ενισχυτη, ενα πολύ kαλο ζευγος ηχεια, κλπ κλπ.
με την βοηθεια του Μεντορα μου και τις συμβουλες του (P.M)εχω φτιαξει ενα αξιολογο ηχητικα συστημα που εδω και καμποσο καιρο δεν τραβαω το επιπλο και απολαμβανω.
εχω ομως απορια , και θα ηθελα αποψεις.
την εποχη μας θυμαμαι ,το πικαπ ηταν μακραν ηχητικα οτι καλυτερο υπηρχε.

η τεχνολογια προχωρησε , αλλαξαν τα πραγματα , μπηκε τεχνολογια σπιτι μας , αλλα δεν μπορω να πω με βεβαιοτητα αν η επιλογη tidal , spotify και λοιπων συσκευων εχει το ακουσμα του βυνιλιου!
ισχυει κατι τετοιο, η απλα ειναι η φαγουρα που σκεπτομαι να κατεβασω απο το παταρι τους ξεχασμενους rock δισκους μου και να αγορασω ξανα ενα πικαπ?
επισης εκεινες οι παλιες ηχογραφησεις της δεκαετιας 70-80s πως θα ακουγονταν σημερα.
σημειωνω ..........εχω πολλα χρονια να ακουσω πικαπ.
ευχαριστω προκαταβολικα την οποια συμμετοχη σας!!!!
 


Μηνύματα
14.379
Reaction score
16.212
πανε πανω απο 25 χρονια που οι δισκοι βρισκονται αποθηκευμενοι στο παταρι του σπιτιου!
Πόσοι είναι οι δίσκοι βινυλίου συνολικά που έχεις (στο πατάρι ή και όχι) ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.886
Reaction score
130.368
Ωραίο θέμα άνοιξες, εύγε! 👍

Η καλύτερη πηγή στις μέρες μας, είναι το blue ray.
Με πολύ μεγάλη διαφορά μάλιστα, από οτιδήποτε άλλο.
Τερατώδης όγκος δεδομένων (~30-60 GB).

Η μουσική που εμπεριέχει ένα blue ray audio σε immersive φορμάτ (Dolby Atmos & Auro 3D) είναι ο,τι καλύτερο έχει να δώσει η σύγχρονη τεχνολογία.

Η επόμενη καλύτερη πηγή, είναι τα SACD και τα DVD audio, με 5-καναλο έως 7-καναλο φορμάτ μουσικής, συν το .1 κανάλι.

Ακολουθεί το δικάναλο SACD, και τα ψηφιακά αρχεία υψηλής δειγματοληψίας και μήκους λέξης, όπως αυτά διατίθενται από κάποιες φίρμες για download.

Ακολουθεί το red book audio, όπως αυτό διατίθεται στο αγοραστικό κοινό, είτε σε φυσική μορφή (CD), είτε σε υπηρεσίες streaming (tidal, Qobuz, apple music, κλπ)

Ακολουθεί το MP3, όπως αυτό διατίθεται σε υπηρεσίες streaming (Spotify, internet radio, κλπ).

Ακολουθούν τα tapes μπομπίνας, οι κασσέτες, το πικάπ βινυλίου, το γραμμόφωνο και η λατέρνα. Ελπίζω να μη ξεχνώ τίποτα, και παρεξηγηθεί κανένας.

εκεινες οι παλιες ηχογραφησεις της δεκαετιας 70-80s πως θα ακουγονταν σημερα.
Όπως ακουγόταν και το '70. Παλιακά.
Θυμίσου πως ακουγόταν τότε το τηλέφωνο.
Έχει προχωρήσει πολύ το πράγμα, καθώς από τότε πέρασε μισός αιώνας σημαντικής τεχνολογικής εξέλιξης σε όλους τους τομείς.

σκεπτομαι να κατεβασω απο το παταρι τους ξεχασμενους rock δισκους μου και να αγορασω ξανα ενα πικαπ?
Εγώ είμαι υπέρ αυτής της ιδέας.

Θα πρότεινα να αγοράσεις ένα φρέσκο τεκνικς 1200 μκ οτινάναι, και να παίζεις τους δίσκους που έχεις, γιατί όχι; Έχει πλάκα η όλη διαδικασία.
Μη περιμένεις να βγάλεις γκόμενα πάντως, κάνοντας τον DJ. Παν αυτά. 50 λαστ λαστ λαστ κλπ λαστ γίαρ.
 
Last edited:

Μηνύματα
44
Reaction score
61
Πόσοι είναι οι δίσκοι βινυλίου συνολικά που έχεις (στο πατάρι ή και όχι) ;
σιγουρα ισως συν πλην 100, και δεν θυμαμαι ποσοι δανεικοι (και αγυριστοι ??σε φιλους).
 

Μηνύματα
14.379
Reaction score
16.212
σιγουρα ισως συν πλην 100, και δεν θυμαμαι ποσοι δανεικοι (και αγυριστοι ??σε φιλους).
Δε νομίζω ότι αξίζει καν να ασχοληθείς, είναι πολυ λίγοι. Και εάν είναι Ελληνικοί και όχι εισαγωγής κιόλας που μάλλον θα είναι λόγω εποχής που τους μάζευες που είδα την ηλικία σου, ακόμη περισσότερο.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.240
Reaction score
9.453
σιγουρα ισως συν πλην 100, και δεν θυμαμαι ποσοι δανεικοι (και αγυριστοι ??σε φιλους).
Και εγώ τόσους έχω περίπου. Σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή φάση να τους άκουγα ξανά να θυμηθώ τα παλιά.
Έχω και 300 CD περίπου. Καλή φάση λέω να τα άκουγα και αυτά.

Και μετα θυμήθηκα ότι είναι όλα στο Apple music και το Tidal σε ποιότητα FLAC και βάλε !!!

tada-taylor-swift.gif


Άστα εκεί όλα να μαζεύουν σκόνη. Κάποτε μπορεί να μου δώσει λεφτά κάποιος χιπστεράς για να του τα δώσω. :gotcha:
 

Μηνύματα
44
Reaction score
61
Μη περιμένεις να βγάλεις γκόμενα πάντως, κάνοντας τον DJ. Παν αυτά. 50 λαστ λαστ λαστ κλπ λαστ γίαρ.
[/QUOTE]

με εκανες να γελασω με την ψυχη μου.........αλλα και να γυρισω πισω τον χρονο.
σε ευχαριστω!!!!!!!
 

Μηνύματα
4.908
Reaction score
4.034
Συμφωνοντας με το κειμενο του Κωστα θελω να προσθεσω μια ακομη παραγραφο.

Αν μιλαμε για δικαναλο (το πιο πιθανο), πρεπει να πουμε οχι μονο τι παιζει καλυτερα αλλα και ποιο μηχανημα αναπαργει με καλο τροπο το μεσον που διαθετουμε. Δηλαδη ολα τα πικαπ η ολα τα σιντιπλαιυερ δεν παιζουν το ιδιο καλα.

Ας υποθεσουμε ομως οτι εχουμε ενα καλο ντακ, ενα σιντιπλαιυερ κι ενα καλο πικαπ. Σιγουρα καποιο θα παιξει καλα και καποιο καλυτερα. Για τι διαφορες ομως μιλαμε? Μαλλον μικρες ενδεχομενως αναξιες λογου. Εαν θελουμε να ξερουμε καλυτερα για τις διαφορες σε ποιο επιπεδο ειναι απο πλευρας ευχαριστησης και οχι με δυσκολες εξισωσεις, θα πρεπει να απευθυνθουμε σε γυναικα!

Απειρες φορες εκανα συγκριτικα. Διαφορες υπαρχουν, αλλα αν τα μηχανηματα ειναι αξιολογα μαλλον διυλιζουμε τον κωνοπα και γι αυτο μπαινω στην λογικη του Kotsidis που εχει ολα τα μεσα (παντα αναφερομαι στο δικαναλο).

Ας το αναλυσω λιγο περισσοτερο.
Ξεκιναω απ ενα ντακ κι ενα σκληρο δισκο. Ενδεχομενως ειναι το πιο φθηνο μεσο και το πιο ποιοτικο. Αρχεια τουλαχιστον 24/96 ακουγονται θαυμασια (σ ολες τις περιπτωσεις παιρνω σαν δεδομενο την καλη εγγραφη). Εχεις την ευκολια του χειρισμου απο μακρια. Καθεσαι στην πολυθρονα και με το τηλεχειρηστηριο αλλαζεις τα κομματια, μεγαλη ευκολια.

Παμε σ ενα καλο σιντιπλαυερ. Αν εχεις ριξεις αρκετα χρηματα (ισως με ελαχιστες εξαιρεσεις) τοτε κι απ αυτο το μεσο ακους πολυ καλα. Αλλα θα πρεπει μολις τελειωνει το σιντι να σηκωνεσαι και να βαζεις αλλο. Να ψαχνεις στην βιβλιοθηκη για το επομενο σιντι και παλι τοποθετηση στο συρταρακι και απολαμβαμεις. Πιθανο με το περασμα των ετων να υπαξουν φθορες στο σιντι.

Το πικαπ. Ειναι το πιο εντυπωσιακο μεσον. Στα πολυ μεγαλα πλεονεκτηματα ειναι και η αισθητικη του. Μπορει να το εχεις διακοσμητικο οπως οποιοδηποτε εργο τεχνης και παραλληλα να σου γεμιζει συναισθηματα αναπολωντας τις παιδικες ηλικιες αν εισαι καποιας ηλικιας. Ειναι ν απορεις πως ενα τοσο παλιο μεσο αν εχεις κανει μια προσεκτικη επιλογη (δεν ειναι και λιγα τα λεφτα που θα δωσεις για κατι τετοιο) οτι ακουγεται εντυπωσιακα καλα. Σιγουρα υστερει εκει που υπαρχουν πολλα οργανα (το αιμα νερο δε γινεται) αλλα για κατι τζαζ και ροκ σχηματα μια χαρα ειναι. Μειονεκτημα η φθορα των βινυλιων συν το τακτικο σηκω κατσε να αλλαξεις το βινυλιο απ την αλλη μερια (γι αυτο για αρκετους ειναι το μεσο για Κυριακες και γιορτες).

Το blue ray & sacd θ αναδειξουν την ξεκαθαρη υπεροχη τους σε πολυκαναλο συστημα. Σ αυτα δωσε οργανα, ειναι η χαρα τους οι μεγαλες ορχηστρες.

Για ενα αρκετα καλο δικαναλο συστημα σ ενα κοινο σαλονι με οτι συνεπαγεται απο ηχητικης πλευρας ισχυει κατα την ταπεινη γνωμη οσα εγραψα πιο πανω που εχουν σχεση με ντακ, σιντι και πικαπ.


Παντως στο πικαπ προσωπικα θα πηγαινα σε συνδιασμο με ενισχυτες λυχνιας και κορνα ηχειο. Αλλα το πικαπ χρειαζεται και καποιον που να ξερει να κανει ρυθμισεις (αζυμουθια, γραμμαρια κλπ)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.886
Reaction score
130.368
σιγουρα ισως συν πλην 100,
Για κατό δίσκους, πάρε ένα τεκνικς να κάνεις το χαβαλέ σου.

Εγώ έχω 15 δίσκους και έχω ένα τεκνικς 1200 μκ σάμθινγκ εκεί να αραχνιάζει, εσύ τι; Στο κατούρι πηγάδισες;

Άλλοι τα τρών σε πιάτα στα μπουζούκια, άλλοι στις γκόμενες, φάτα συ στο τεκνικς. Μετά κάτσε συ σπίτι να γυρνάει ο δίσκος να τον βλέπεις να γυρνάει να πάθεις ίλιγγο να πέσεις κάτω να σπάσεις κάνα ποδάρι να βγάλει λεφτά ο ντιμιφουτ (ορθοπαιδικός).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.512
Μηνύματα
2.907.738
Members
38.057
Νεότερο μέλος
dimitrist900
Top