Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
408
Reaction score
400
Βάλε the Damned να δεις τι ψάρια πιάνει το πολυμπριζο.😂
Πόσες πριζες έχει? Βάλε και την τηλεόραση στην πρίζα να φτιάξει η εικόνα 😛


Τι δεν σ άρεσε? Η εγγραφή ή η σύνθεση? 😁
Απ την στιγμή που ακούς Βασιλάκη, όχι Καρά τον άλλον τον κνιτη, κακώς μπήκες στον κόπο να τα ακούσεις. Δεν είναι για σένα 🙂


Όχι, δεν τους ξέρω.
Και Μομπυ που ακούει,ακούει τον νούμερο 2.Ο πανκονουμερο 1 δεν έχει καλή εγγραφή. Επειδή έχω δοκιμάσει καλώδιο ρεύματος και πολυπριζο,η διαφορά είναι μεγάλη στον ήχο.
Εννοειται ότι κάνω δοκιμές μόνο με μουσική που μ' αρεσει.Ενας από τους δίσκους που χρησιμοποιώ ως αναφορά είναι το Early recordings των Opal.
@Π.Α.Η. Τι το θέλεις το αλουμίνιο αεροπορικού τύπου ?
Μια χλάπα είναι .
Σχετικά με τι;
 

Μηνύματα
14.384
Reaction score
16.214
@Π.Α.Η. Τι το θέλεις το αλουμίνιο αεροπορικού τύπου ?
Μια χλάπα είναι .
Δεν ήξερα καν ότι έχει τέτοιο πράγμα όταν το αγόρασα. Ήθελα απλώς ενα πραγματικά σταρ με ίδιες ακριβώς αποστάσεις και με καλούς μονοκλωνους αγωγούς. Ότι προτείνει δηλαδή τώρα η Επερεσία και ο Κος Χρήστος @christos77 😍

Αλλά και το ποδήλατο του Μπρέτσου έχει τέτοιο αλουμίνιο. :D

Μαζί συνδυαζόμενος ο λόγος του Κου Χρήστου και του Μπρέτσου ... είναι Ευαγγέλιο. 😍
 


Μηνύματα
14.384
Reaction score
16.214
Δεν πιστεύω να εννοείς τον Αττίκ του 1950 και να περιπαιζειςτον Ν.Κ.;
Αυτόν εννοώ φυσικά, γιατί υπάρχει και άλλος ; αυτά είναι κοντά σε εμάς και μάλιστα με τρομερούς στίχους - ποίηση που μας εκφράζουν. Δεν είχαμε Θάτσερ εμείς. Είχαμε όμως Βασιλιά και Βενιζέλο και μάλιστα στις αρχές του αιώνα και τον είχαν σπάσει κιόλας τον άνθρωπο στο ξύλο για τα τραγούδια του κάτι βαλτοί σμηνίτες. Πιο πάνκ απο αυτό , υπάρχει ; :D Δεν έλεγε για παραστάσεις και που την ξέραμε την τζάζ στο χωριό μας ; :D Πιο πρίν απο το 50 είναι, το 30.
 
Last edited:

Μηνύματα
408
Reaction score
400
Αυτόν εννοώ φυσικά, γιατί υπάρχει και άλλος ;
Ωχ! Μην τον ακούσει μόνο γιατί αυτός ήταν πανκ 25 χρόνια πριν τους Ramones.Η μεγαλύτερη τους επιρροη.
Υ.Γ. Καλου- κακού εξαφανίσου για λίγο καιρό...
 

Μηνύματα
14.384
Reaction score
16.214
Ωχ! Μην τον ακούσει μόνο γιατί αυτός ήταν πανκ 25 χρόνια πριν τους Ramones.Η μεγαλύτερη τους επιρροη.
Υ.Γ. Καλου- κακού εξαφανίσου για λίγο καιρό...
Τι μόνο θα εξαφανιστώ ; Και όνομα θα αλλάξω απο thva.
 

Μηνύματα
408
Reaction score
400
Εσύ που φαίνεται να τα έχεις ψάξει κάπως, εγώ έχω αυτό που αναφέρεται σε αυτό το άρθρο. Diamond power strip το λέει. Είναι καλό ή τουλάχιστον έχει τα "φόντα" να είναι πιθανόν -δυνητικά καλό ;

Τελικά είσαι μέγας χαιεντας! Αυτό να το βλέπουν όσοι τα βάζουν μαζί μου και να στραφούν εναντίον σου.Εγω ούτε το κάτω όριο του χαι-εντ(πεντοχιλιαρο ανά συσκευή)δεν έχω πιασει!
 

Μηνύματα
4.591
Reaction score
7.976

Ότι θέλετε για καλώδια, εδώ στον ειδικό,:biggrin:
Τα καλώδια για να βγάλουν τις ιδιότητές τους πρέπει να στρώσουν 40-200 ώρες ανάλογα το καλώδιο. Αυτό ειναι και το λάθος που κάνουν αρκετοί, που πάνε και παραγγέλνουν καλωδια τα βγάζουν απ το κουτί και δεν ακούν διαφορές.
Επίσης πρέπει να έχουν βελάκια για την κατεύθυνση. Έχει και Hdmi καλώδιο αυτός με βελάκι.
Ένα ηχοσύστημα πρέπει να αποτελείται όχι μόνον από εξαιρετικά κομμάτια αλλά θα πρέπει να ματσάρουν και μεταξύ τους ανεξαρτήτως τιμής. Τότε μόνον πρέπει να προχωρήσει κάνεις στο επόμενο βήμα επιλογής καλωδίων. Διαφορετικά εάν δεν ματσαρουν η αλλαγή καλωδίου θα κάνει το ηχοσύστημα να ακουστεί ακόμη πιο χάλια. Η εξήγηση που δίνει, λίγο μπερδεμένη, ενώ ισχυρίζεται αρχικά ότι μεταβάλλει το σήμα, εδώ αναφέρει το καλώδιο ως διαπερατο που θα βγάλει στην φόρα τις ατέλειες του ηχοσυστηματος. Τέλος πάντων 30 λεπτά μιλάει και λέει όλο ανοησίες,. 😂
Αυτός έκανε μια επίδειξη μεταξυ ενός ηχοσυστηματος Χ κόστους όπου όμως ήτανε κομπλε εξοπλισμένο με κατάλληλα καλώδια και ενός αλλου ηχοσυστηματος διπλάσιου κόστους χωρίς μέριμνα για καλώδια. Όλοι βρήκανε πως το φθηνότερο ηχοσυστημα παίζει καλύτερα. Μετά όμως ο μάγκας άρχισε να βάζει στο ακριβό αρχικά διαφορετικά καλώδια ρεύματος, μετά ιντερκοννεκτ και καλώδια ηχειων και τελικά το σύστημα αυτό έπαιζε 4 φορές καλύτερα απ το άλλο.
Το 20% του μπάτζετ πρέπει να πάει σε καλώδια.
Πραγματικά το έχει πάει σε άλλο επίπεδο ο τύπος.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.561
Reaction score
28.459
Όλα αυτά που έβαλες (τα πέρασα ένα ένα στα γρήγορα όσα άντεξα), για μένα είναι αθλιότητες.
Δεν ακούω ευχάριστα ούτε 10 δευτερόλεπτα από οποιοδήποτε κομμάτι.
Αισχρότητες.
Μουσικά βραχυκυκλώματα, εμετός.

Αλλά τι α κάεις; Γούστα είναι αυτά.
Ήσουν μικρός εκείνη την εποχή, γι αυτό δεν καταλαβαίνεις. Ήταν περισσότερο κοινωνικό φαινόμενο και λιγότερο μουσική.
 

Μηνύματα
408
Reaction score
400

Ότι θέλετε για καλώδια, εδώ στον ειδικό,:biggrin:
Τα καλώδια για να βγάλουν τις ιδιότητές τους πρέπει να στρώσουν 40-200 ώρες ανάλογα το καλώδιο. Αυτό ειναι και το λάθος που κάνουν αρκετοί, που πάνε και παραγγέλνουν καλωδια τα βγάζουν απ το κουτί και δεν ακούν διαφορές.
Επίσης πρέπει να έχουν βελάκια για την κατεύθυνση. Έχει και Hdmi καλώδιο αυτός με βελάκι.
Ένα ηχοσύστημα πρέπει να αποτελείται όχι μόνον από εξαιρετικά κομμάτια αλλά θα πρέπει να ματσάρουν και μεταξύ τους ανεξαρτήτως τιμής. Τότε μόνον πρέπει να προχωρήσει κάνεις στο επόμενο βήμα επιλογής καλωδίων. Διαφορετικά εάν δεν ματσαρουν η αλλαγή καλωδίου θα κάνει το ηχοσύστημα να ακουστεί ακόμη πιο χάλια. Η εξήγηση που δίνει, λίγο μπερδεμένη, ενώ ισχυρίζεται αρχικά ότι μεταβάλλει το σήμα, εδώ αναφέρει το καλώδιο ως διαπερατο που θα βγάλει στην φόρα τις ατέλειες του ηχοσυστηματος. Τέλος πάντων 30 λεπτά μιλάει και λέει όλο ανοησίες,. 😂
Αυτός έκανε μια επίδειξη μεταξυ ενός ηχοσυστηματος Χ κόστους όπου όμως ήτανε κομπλε εξοπλισμένο με κατάλληλα καλώδια και ενός αλλου ηχοσυστηματος διπλάσιου κόστους χωρίς μέριμνα για καλώδια. Όλοι βρήκανε πως το φθηνότερο ηχοσυστημα παίζει καλύτερα. Μετά όμως ο μάγκας άρχισε να βάζει στο ακριβό αρχικά διαφορετικά καλώδια ρεύματος, μετά ιντερκοννεκτ και καλώδια ηχειων και τελικά το σύστημα αυτό έπαιζε 4 φορές καλύτερα απ το άλλο.
Το 20% του μπάτζετ πρέπει να πάει σε καλώδια.
Πραγματικά το έχει πάει σε άλλο επίπεδο ο τύπος.
Κι όμως,κάποια πράγματα ισχύουν(βασίζομαι στην περίληψη σου)όχι όμως με την ερμηνεία που δίνει.Οντως ένα καινούριο καλώδιο χρειάζεται στρώσιμο με την ένσταση πως η διαφορά θ' ακουστεί απ' την αρχή κι όχι μετά το στρώσιμο.
Επίσης όντως χρειάζεται ένα σοβαρό ποσον για αγορά καλωδίων,το ποσοστό όμως καθορίζεται από τον χρήστη και πάντοτε υπάρχουν τα μεταχειρισμένα.Δεν υπάρχει Εφορία στο audio που να ζητά ποσόστωση 10%,20% κλπ.
Ήσουν μικρός εκείνη την εποχή, γι αυτό δεν καταλαβαίνεις. Ήταν περισσότερο κοινωνικό φαινόμενο και λιγότερο μουσική.
Όχι όμως παντού και πάντοτε.Παραδειγμα,δεν ήταν κοινωνικό φαινόμενο στην Αμερική όταν ξεκίνησε ως proto-punk και συνεχίστηκε ως τα μέσα των '70s,ήταν όμως κοινωνικό φαινόμενο στην Αγγλία όπου ξεκίνησε όταν τελείωσαν οι απέναντι.
Τώρα, ευχηθειτε μου καλυτερο αποτέλεσμα με το καινούριο(κι αυτό στρώσιμο θέλει) πολυπριζο.Οι "ευχές" των γνωστών μουρτζουφληδων δεν γίνονται δεκτές.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.384
Reaction score
16.214
Τελικά είσαι μέγας χαιεντας! Αυτό να το βλέπουν όσοι τα βάζουν μαζί μου και να στραφούν εναντίον σου.Εγω ούτε το κάτω όριο του χαι-εντ(πεντοχιλιαρο ανά συσκευή)δεν έχω πιασει!
Τα βάζουν , πως δεν τα βάζουν. Έχω και πικάπ και λάμπες και R2R dac (υπάρχει τίποτε χειρότερο ?), εσύ τουλάχιστον όχι μόνο δεν έχεις αλλά τα απορρίπτεις μετά βδελυγμίας κιόλας. :D Είσαι του αντικειμενικού στρατοπέδου. Τώρα πως σου την έδωσε με τα καλώδια , δεν ξέρω. :D Είμαι γεράκος όμως και μου την χαρίζουνε. :D
 

Μηνύματα
408
Reaction score
400
Τα βάζουν , πως δεν τα βάζουν. Έχω και πικάπ και λάμπες και R2R dac (υπάρχει τίποτε χειρότερο ?), εσύ τουλάχιστον όχι μόνο δεν έχεις αλλά τα απορρίπτεις μετά βδελυγμίας κιόλας. :D Είσαι του αντικειμενικού στρατοπέδου. Τώρα πως σου την έδωσε με τα καλώδια , δεν ξέρω. :D Είμαι γεράκος όμως και μου την χαρίζουνε. :D
Κι ο μακαρίτης ο Κατσενης όταν γέρασε το 'ριξε στις λάμπες άρα είναι φυσιολογικό.Και το dac του ATC έχει παρόμοια λογική με r2r.
Εγώ είμαι του ουδέτερου στρατοπέδου.Παραμενω όμως ακόμη έξω από το στρατόπεδο.
 

Μηνύματα
14.384
Reaction score
16.214
Κι ο μακαρίτης ο Κατσενης όταν γέρασε το 'ριξε στις λάμπες άρα είναι φυσιολογικό.Και το dac του ATC έχει παρόμοια λογική με r2r.
Εγώ είμαι του ουδέτερου στρατοπέδου.Παραμενω όμως ακόμη έξω από το στρατόπεδο.
Ποιός είναι (ήταν) ο Κος Κατσένης ; Σόρρυ αλλά δεν έχω καθόλου σχέση (γνώση) με τον κόσμο του audio και την ιστορία ή τους ανθρώπους της. Τα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του.
 

Μηνύματα
203
Reaction score
242
Ποιός είναι (ήταν) ο Κος Κατσένης ; Σόρρυ αλλά δεν έχω καθόλου σχέση (γνώση) με τον κόσμο του audio και την ιστορία ή τους ανθρώπους της. Τα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του.
Αν είσαι άνω των 50 και δεν ξέρεις τον Α.Τ. Κατσενη, πρέπει να είσαι νιατο στο audio
 

Μηνύματα
408
Reaction score
400
Ποιός είναι (ήταν) ο Κος Κατσένης ; Σόρρυ αλλά δεν έχω καθόλου σχέση (γνώση) με τον κόσμο του audio και την ιστορία ή τους ανθρώπους της. Τα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του.
Ήταν από τους πρώτους δοκιμαστές στον Ήχο('80ς-'90ς).Γιατρός,αν θυμάμαι καλά ακτινολόγος.Ωχ!!! Λες να το 'χει η ειδικότητα και να καταλήξει με λάμπες και παθητικα ο ημέτερος;
Ο γιος του έγινε δοκιμαστής όπως ο πατέρας του.
 

Μηνύματα
14.384
Reaction score
16.214
Αν είσαι άνω των 50 και δεν ξέρεις τον Α.Τ. Κατσενη, πρέπει να είσαι νιατο στο audio
Ναι το είπα, δεν έχω σχέση με το "audio" ως περιγράφεται. Ποτέ δεν είχα.
 
Last edited:

Μηνύματα
28.247
Reaction score
26.776
Κι ο μακαρίτης ο Κατσενης όταν γέρασε το 'ριξε στις λάμπες άρα είναι φυσιολογικό.Και το dac του ATC έχει παρόμοια λογική με r2r.
Τον Κατσένη τον μέτραγε ο πατέρας μου , ως ΩΡΛΆΣ , ο οποίος ήταν θεόκουφος από το ένα αφτί Ο κατσένης .
Βρε τι τού έλεγε ,θανάση μου είσαι κουφός , π΄τωση 90 % τι δεν του το έλεγε τα ίδια.
Τελικά πέθανε κουφός και από τα δύο αφτιά , όπως και ο γέρος μου .
Η διαφορά ΄ο δικός μου το ήξερε , ενώ ο Κατσένης το έπαιζε τα ακούω όλα.
 

Μηνύματα
408
Reaction score
400
Τον Κατσένη τον μέτραγε ο πατέρας μου , ως ΩΡΛΆΣ , ο οποίος ήταν θεόκουφος από το ένα αφτί Ο κατσένης .
Βρε τι τού έλεγε ,θανάση μου είσαι κουφός , π΄τωση 90 % τι δεν του το έλεγε τα ίδια.
Τελικά πέθανε κουφός και από τα δύο αφτιά , όπως και ο γέρος μου .
Η διαφορά ΄ο δικός μου το ήξερε , ενώ ο Κατσένης το έπαιζε τα ακούω όλα.
Εξ' ου και κάποια εγκλήματα όπως ότι ο MF A1 οδήγησε ικανοποιητικά τα 801 Matrix τα οποία ήθελαν 100W για να ψιθυρίσουν!
 

Μηνύματα
14.384
Reaction score
16.214
Ήταν από τους πρώτους δοκιμαστές στον Ήχο('80ς-'90ς).Γιατρός,αν θυμάμαι καλά ακτινολόγος.Ωχ!!! Λες να το 'χει η ειδικότητα και να καταλήξει με λάμπες και παθητικα ο ημέτερος;
Ο γιος του έγινε δοκιμαστής όπως ο πατέρας του.
Μάλιστα. Δεν έχω διαβάσει ποτέ μου Ήχο ή και οποιοδήποτε άλλο περιοδικό ήχου τέτοιου περιεχομένου. Μια φορά μόνο δανείστηκα απο ένα φίλο ένα τεύχος που είχε αφιέρωμα στο ηχείο μου για να διαβάσω τι γνώμη είχε. Και μάλιστα ο φίλος μου μου το επισήμανε ότι υπάρχει τέτοιο ριβιού που να τα αφορά. Κάποτε Γερμανία μόνο όταν ήμουν διάβασα μερικά Stereoplay γιατί έτυχε ο chief editor τους να είναι φίλος. Πολύ καλό παιδί.
 

Μηνύματα
28.247
Reaction score
26.776
Δεν γνωρίζω το θέμα , όμως θυμάμαι τον Κατσένη στο Ιατρείο του πατέρα μου , και να του λέει ο πατέρας μου Θανάση το αριστερό αυτί το έχεις χάσει . Και αυτός να επιμένει ότι το είχε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.516
Μηνύματα
2.907.817
Members
38.057
Νεότερο μέλος
dimitrist900
Top