Featured Κατάργηση του πολυπριζου και των συν αυτώ.

Μηνύματα
453
Reaction score
455
Θα μας τρελάνεις!
Καθολου.Δεν υπάρχει ενιαία πολιτική τιμών στις δύο χώρες,τουλάχιστον όσον αφορά τη Furutech.Εχω αγοράσει πάρα πολλά προϊόντα της και γνωρίζω.
Έχω καταλήξει σε αυτά και είμαι φουλ ικανοποιημένος!

Λες αν πάρω καλύτερα πολύμπριζα να αρχίσει ο ευαγγελάτος να ακούγεται μαρία κάλας; :lol::lol::lol:
Ικανοποιημένος από τι; Πάντως όχι από τη διαφορά που δεν ακούγεται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.896
Reaction score
130.443
Όλα αυτά τα ωραία με τα καλώδια και τα πολυμπριζα συμβαίνουν αποκλειστικά στο hifi?
Στα λαιβ, στις ηχογραφήσεις και στο στούντιο τι καλώδια και πολυμπριζα επιλέγουν οι τεχνικοί, οι μουσικοί και οι μηχανικοί ήχου?
Γι'αυτό ακούνε τέτοιες μουσικές του '60 και '70, γιατί τότε χρησιμοποιούσαν αυτά ακριβώς τα πολυμπριζα και καλώδια οι μουσικοί και οι ηχολήπτες.

Αλλά που να ξέρεις εσύ..
Για πες μου τώρα,αφού παραδέχθηκες ότι υπήρχαν διαφορές στα καλώδια όταν είχες ασχοληθεί με το απεχθές δικαναλο hi-end,υπήρχαν διαφορές και στα πολυπριζα;
Εννοείται.
Πλάκα κάνεις;
Σαφέστατες διαφορές.
Απλώς χορτάσαμε (μερικοί από μας) από τόσο πλασεμπο που έχουμε φάει, ενώ κάποιοι άλλοι, δε χόρτασαν ακόμα.
 

Μηνύματα
453
Reaction score
455
Όλα αυτά τα ωραία με τα καλώδια και τα πολυμπριζα συμβαίνουν αποκλειστικά στο hifi?
Στα λαιβ, στις ηχογραφήσεις και στο στούντιο τι καλώδια και πολυμπριζα επιλέγουν οι τεχνικοί, οι μουσικοί και οι μηχανικοί ήχου?
Εσύ τι λες να επιλέγουν αφού χρειάζονται αμέτρητα μήκη; Έχει τύχει να διαβάσω σε οπισθόφυλλα η ένθετα ηχογραφήσεων αναφοράς φιλου(έχω και τέτοιους!) ονοματα μεγάλων εταιριών καλωδιων. Ολους όμως πρέπει να τους έχει ξεπεράσει ο VDH ο οποίος κατασκευάζει ως και καλώδια για ιατρική χρήση.Με τέτοια καλώδια,οι ακτινογραφίες βγαίνουν πεντακάθαρες και το δοντάκι αφαιρείται ανώδυνα χωρίς ένεση.
Γι'αυτό ακούνε τέτοιες μουσικές του '60 και '70, γιατί τότε χρησιμοποιούσαν αυτά ακριβώς τα πολυμπριζα και καλώδια οι μουσικοί και οι ηχολήπτες.

Αλλά που να ξέρεις εσύ..

Εννοείται.
Πλάκα κάνεις;
Σαφέστατες διαφορές.
Απλώς χορτάσαμε (μερικοί από μας) από τόσο πλασεμπο που έχουμε φάει, ενώ κάποιοι άλλοι, δε χόρτασαν ακόμα.
Δεν είναι όλοι τόσο πρόθυμοι να πλασεμπιαστουν όπως εσυ-εσεις κάποτε.Δεν έχουν έφεση.
 

Μηνύματα
3.763
Reaction score
5.760
Οχι.Το πολυπριζο που αναφέρεις δεν αγοράστηκε κι έκανα μια αναβάθμιση με άλλο σε ολόκληρο το σύστημα.Απο τις αγαπημένες μου.Βγαλε-βαλε.Δεν είναι όμως γι αυτούς που έχουν γνώμη για όλα χωρίς να τ' ακουσουν.
Τι να ακούσω από το πολυμπριζο; Ενήλικες άνθρωποι κάνουμε σοβαρή κουβέντα για το αν ακούμε μπάσο από τα πολυμπριζα; Πρέπει να λάβουμε υπόψη τα εξής:
1. Πώς θα αυξηθεί ο όγκος του αέρα που μετακινείται από τα μεγάφωνα αλλάζοντας ένα πολυμπριζο.
2. Πώς θα αλλάξει την ποιότητα του ρεύματος ένα μέτρο καλώδιο στο τέλος της αλυσίδας, όταν πρώτα στον πίνακα και στις διακλαδώσεις τα καλώδια που προηγούνται είναι συνδεδεμένα πάνω σε κλεμες με άλλες 10 πρίζες σε παράλληλη σύνδεση.
3. Είναι μετρήσιμη η διαφορά με μετρητικά όργανα πριν και μετά;
 

Μηνύματα
453
Reaction score
455
Έχω καταλήξει σε αυτά και είμαι φουλ ικανοποιημένος!

Λες αν πάρω καλύτερα πολύμπριζα να αρχίσει ο ευαγγελάτος να ακούγεται μαρία κάλας; :lol::lol::lol:
Επ' ευκαιρία,αφού είσαι ευαίσθητος στους πράκτορες ξένων χωρών,θ' αντέξεις ν' ακούσεις τη φωνή της ρουφιάνας την Ιταλων;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.322
Reaction score
21.010
(λες και είμαστε τίποτα θεοί που έχουμε μετατρέψει το αυτί σε όργανο μέτρησης).
Όπως λέει κι ο @costas EAR, τα αυτιά είναι τέλεια για να στηρίζουν τα γυαλιά για να διαβάζουμε τις μετρήσεις. :)
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.251
Reaction score
9.483
Ικανοποιημένος από τι; Πάντως όχι από τη διαφορά που δεν ακούγεται.
  1. 8 Θέσεις!!! Κ@υλα...
  2. Προστασία από την υπέρταση. (αχρείαστη να ναι)
  3. Τοποθέτηση σε τοίχο. Life saver!
Ναι δεν άκουσα καμιά διαφορά over the years αλλάζοντας πολύμπριζα. Άσχετο μπορεί να με πεις, θύμα δύσκολα.

Ούτε εσύ δηλαδή έχεις ακούσει διαφορά. Απλά το μυαλό σου, σου λέει ότι άκουσες για να ικανοποιήσει τον εγωισμό σου.
Δεν θα το παραδεχτείς ποτέ για λόγους που αναλύθηκαν στην προηγούμενη σελίδα.

Μέτρα διαφορές στα πολύμπριζα, πόσταρε τις εδώ και μετά θα πιστέψω ότι άκουσες τον ευαγγελάτο καθαρότερα με το νέο πολύμπριζο.
 

Μηνύματα
453
Reaction score
455
Όπως λέει κι ο @costas EAR, τα αυτιά είναι τέλεια για να στηρίζουν τα γυαλιά για να διαβάζουμε τις μετρήσεις. :)
...και να θάβουμε το μακαρίτη που δεν έχουμε δει ούτε σε φωτογραφία.
Βρε μπας κι εκείνο το λέγουσι και ου ποιουσι απευθυνόταν σε σας;
 

Μηνύματα
4.597
Reaction score
7.983
Εσύ τι λες να επιλέγουν αφού χρειάζονται αμέτρητα μήκη;
Δηλαδή για την ηλεκτρική κιθάρα τι μήκος θα χρειαστεί ο κιθαρίστας? :D
Άρα μας λες ότι σε όλη αυτή την αλυσίδα παραγωγής υποβαθμίζεται ο ήχος με αυτά τα μαύρα απλά καλώδια. Ας βάλουν στα τελευταία 2 μέτρα ένα πλουμιστο καλώδιο, λες να μην έχει διαφορά? 😂
 

Μηνύματα
453
Reaction score
455
  1. 8 Θέσεις!!! Κ@υλα...
  2. Προστασία από την υπέρταση. (αχρείαστη να ναι)
  3. Τοποθέτηση σε τοίχο. Life saver!
Ναι δεν άκουσα καμιά διαφορά over the years αλλάζοντας πολύμπριζα. Άσχετο μπορεί να με πεις, θύμα δύσκολα.

Ούτε εσύ δηλαδή έχεις ακούσει διαφορά. Απλά το μυαλό σου, σου λέει ότι άκουσες για να ικανοποιήσει τον εγωισμό σου.
Δεν θα το παραδεχτείς ποτέ για λόγους που αναλύθηκαν στην προηγούμενη σελίδα.

Μέτρα διαφορές στα πολύμπριζα, πόσταρε τις εδώ και μετά θα πιστέψω ότι άκουσες τον ευαγγελάτο καθαρότερα με το νέο πολύμπριζο.
Από ποια πολυπριζα δεν άκουσες διαφορα;
Όσο για το τι λέει το μυαλό μου,η πιο πρόσφατη απόρριψη ήταν ένα πολυπριζο δύο φορές ακριβότερο από το τωρινο.
Μες το μυαλό μου(δεν)είσαι!
Δηλαδή για την ηλεκτρική κιθάρα τι μήκος θα χρειαστεί ο κιθαρίστας? :D
Άρα μας λες ότι σε όλη αυτή την αλυσίδα παραγωγής υποβαθμίζεται ο ήχος με αυτά τα μαύρα απλά καλώδια. Ας βάλουν στα τελευταία 2 μέτρα ένα πλουμιστο καλώδιο, λες να μην έχει διαφορά? 😂
Βγάζει ο VDH.Δοκιμαστε.Εγω δε μπορώ.Οταν είχα μπασσο στα 16,δεν γνώριζα τι είναι το hi-fi.
 

Μηνύματα
4.597
Reaction score
7.983
Βγάζει ο VDH.Δοκιμαστε.Εγω δε μπορώ.Οταν είχα μπασσο στα 16,δεν γνώριζα τι είναι το hi-fi.
Ναι αλλά δεν με απαντάς, άμα βάλω 10 μέτρα καλώδιο απλό και στο τέλος βάλω 1 μ απ αυτά τα vdh δεν θα γίνει δουλίτσα?
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Περί μετρήσεων... Αχ αυτά τα κυριακάτικα πρωινά...

The truth is that we are hearing equally well (or poorly!) at all times of the day, but we are understanding better in the morning, when our brains are fresher.Feb 16, 2016
1724575727169.png

https://livingwithhearingloss.com › ...
Do You Hear Better In The Morning? — Blog

Απλά πράγματα... Ότι και να ακούει το μικρόφωνο εμείς αντιλαμβανόμαστε ότι θέλει ο εγκέφαλος...

Εγώ για κάποιο περίεργο λόγο εγώ ενοχλούμαι από το παράσιτο και τον κακό ήχο και η γυναίκα μου μπορεί να ακούει μουσική από το ηχείο του κινητού χωρίς να την ενοχλεί, υποθέτω γιατί στον εγκέφαλο της έχει φίλτρα και χρησιμοποιεί φαντασία για να συμπληρώσει... Σα να διαβάζει βιβλίο ένα πράμα, ο ήχος απλά ενεργοποιεί κάποιο μέρος της φαντασίας και η ίδια ζει το τραγούδι...

Οι κουφοί μετράνε γιατί δεν αντιλαμβάνονται διαφορά και χαίρονται με τις μετρήσεις και οι υπόλοιποι χαιρόμαστε με την ενασχόληση μας με το χόμπι.

Όλα κάνουν διάφορα και δεν κάνουν τίποτα εάν δεν θες να το ακούσεις. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κάθε σύστημα είναι μοναδικό και αλληλένδετα δεμένο με τα υποστοιχεία του, άρα κάθε αλλαγή το επηρεάζει, άλλες λιγότερο, άλλες περισσότερο (και δεν αναφέρομαι σε ήχο - σύστημα, έτσι λειτουργούν τα πάντα, αλλαγή αποφέρει διαφορετική δράση άρα διαφορετική αντίδραση). Δεν έχω μικρόφωνο στα αυτιά (κερί και τρίχες έχω), δεν έχω τσιπάκι στο κεφάλι (εγκέφαλο έχω), δεν ακούω σήμα 1 kz (μουσική ακούω από διάφορες πηγές, ηχογραφήσεις και ποιότητες).

Το μόνο αδιαμφισβήτητα μετρήσιμο είναι ο χρόνος, ο οποίος κυλάει και χάνεται, οποίος θέλει ας πάρει ένα ρολόι να το κοιτάει και να τον κοιτάει να φεύγει... Καλό είναι να πάρεις μια μέτρηση για να έχεις μία ιδέα αλλά ότι και να κάνεις δεν αλλάζει την ουσία της αντίληψης που είναι προσωπική και στην "καλωδίωση" του κάθε μοναδικού εγκεφάλου και την ιδιαιτερότητα του κάθε αυτιού (και έχουμε 2 από αυτά με διάφορες μεταξύ τους)... Άλλο σκοπό έχει το εργαλείο που χρειάζεται για να κατασκευαστεί κάτι και άλλο το τελικό προϊόν, ναι με καλύτερο εργαλείο μπορεί να έχεις καλύτερο προϊόν αλλά αυτά δεν είναι πάντα αλληλένδετα.

(εάν τα πράγματα ήταν τόσο απλά όλοι θα είχαμε ένα dirac με ένα dsp και θα ακούγαμε το ίδιο από όλα τα συστήματα, έλα όμως που δεν είναι έτσι απλά)

Το σίγουρο είναι ότι με το χρόνο η ακοή μας μειώνεται (όπως όλες μας οι σωματικές ικανότητες), και για αυτό λέω καλύτερα να ακούμε σήμερα και να μετράμε αύριο, γιατί αλλιώς μάλλον θα κλαίμε για τα χαμένα χρόνια (πόσο μάλλον εάν βγει μια νέα μέτρηση ή πρόγραμμα ή μικρόφωνο που θα αλλάξει τον τρόπο που μετράμε σήμερα)...

... Στα ακουστικά βαρηκοΐας δεν έχει hiend...

Την καλημέρα μου
 

Μηνύματα
453
Reaction score
455
Ναι αλλά δεν με απαντάς, άμα βάλω 10 μέτρα καλώδιο απλό και στο τέλος βάλω 1 μ απ αυτά τα vdh δεν θα γίνει δουλίτσα?
Τι να σου απαντήσω όταν δεν έχω δοκιμάσει σε μουσικό όργανο η οπουδήποτε αλλού;
Περί μετρήσεων... Αχ αυτά τα κυριακάτικα πρωινά...

The truth is that we are hearing equally well (or poorly!) at all times of the day, but we are understanding better in the morning, when our brains are fresher.Feb 16, 2016
View attachment 340296
https://livingwithhearingloss.com › ...
Do You Hear Better In The Morning? — Blog

Απλά πράγματα... Ότι και να ακούει το μικρόφωνο εμείς αντιλαμβανόμαστε ότι θέλει ο εγκέφαλος...

Εγώ για κάποιο περίεργο λόγο εγώ ενοχλούμαι από το παράσιτο και τον κακό ήχο και η γυναίκα μου μπορεί να ακούει μουσική από το ηχείο του κινητού χωρίς να την ενοχλεί, υποθέτω γιατί στον εγκέφαλο της έχει φίλτρα και χρησιμοποιεί φαντασία για να συμπληρώσει... Σα να διαβάζει βιβλίο ένα πράμα, ο ήχος απλά ενεργοποιεί κάποιο μέρος της φαντασίας και η ίδια ζει το τραγούδι...

Οι κουφοί μετράνε γιατί δεν αντιλαμβάνονται διαφορά και χαίρονται με τις μετρήσεις και οι υπόλοιποι χαιρόμαστε με την ενασχόληση μας με το χόμπι.

Όλα κάνουν διάφορα και δεν κάνουν τίποτα εάν δεν θες να το ακούσεις. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κάθε σύστημα είναι μοναδικό και αλληλένδετα δεμένο με τα υποστοιχεία του, άρα κάθε αλλαγή το επηρεάζει, άλλες λιγότερο, άλλες περισσότερο (και δεν αναφέρομαι σε ήχο - σύστημα, έτσι λειτουργούν τα πάντα, αλλαγή αποφέρει διαφορετική δράση άρα διαφορετική αντίδραση). Δεν έχω μικρόφωνο στα αυτιά (κερί και τρίχες έχω), δεν έχω τσιπάκι στο κεφάλι (εγκέφαλο έχω), δεν ακούω σήμα 1 kz (μουσική ακούω από διάφορες πηγές, ηχογραφήσεις και ποιότητες).

Το μόνο αδιαμφισβήτητα μετρήσιμο είναι ο χρόνος, ο οποίος κυλάει και χάνεται, οποίος θέλει ας πάρει ένα ρολόι να το κοιτάει και να τον κοιτάει να φεύγει... Καλό είναι να πάρεις μια μέτρηση για να έχεις μία ιδέα αλλά ότι και να κάνεις δεν αλλάζει την ουσία της αντίληψης που είναι προσωπική και στην "καλωδίωση" του κάθε μοναδικού εγκεφάλου και την ιδιαιτερότητα του κάθε αυτιού (και έχουμε 2 από αυτά με διάφορες μεταξύ τους)... Άλλο σκοπό έχει το εργαλείο που χρειάζεται για να κατασκευαστεί κάτι και άλλο το τελικό προϊόν, ναι με καλύτερο εργαλείο μπορεί να έχεις καλύτερο προϊόν αλλά αυτά δεν είναι πάντα αλληλένδετα.

(εάν τα πράγματα ήταν τόσο απλά όλοι θα είχαμε ένα dirac με ένα dsp και θα ακούγαμε το ίδιο από όλα τα συστήματα, έλα όμως που δεν είναι έτσι απλά)

Το σίγουρο είναι ότι με το χρόνο η ακοή μας μειώνεται (όπως όλες μας οι σωματικές ικανότητες), και για αυτό λέω καλύτερα να ακούμε σήμερα και να μετράμε αύριο, γιατί αλλιώς μάλλον θα κλαίμε για τα χαμένα χρόνια (πόσο μάλλον εάν βγει μια νέα μέτρηση ή πρόγραμμα ή μικρόφωνο που θα αλλάξει τον τρόπο που μετράμε σήμερα)...

... Στα ακουστικά βαρηκοΐας δεν έχει hiend...

Την καλημέρα μου
Γι αυτό δεν ήμουν ποτέ καλός στην Έκθεση!
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.251
Reaction score
9.483
Από ποια πολυπριζα δεν άκουσες διαφορα;
Όσο για το τι λέει το μυαλό μου,η πιο πρόσφατη απόρριψη ήταν ένα πολυπριζο δύο φορές ακριβότερο από το τωρινο.
Μες το μυαλό μου(δεν)είσαι!
Από κανένα. Το πολύμπριζο των 2€ του jumbo με το philips των 40€ ακούγονται το ίδιο.

Όσον αφορά το μυαλό σου τώρα...
Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που ακούνε φωνές, άλλοι έχουν φανταστικούς φίλους, άλλοι βλέπουν δράκους...
Οι περισσότεροι βλέπουμε τα πάχια του έρωτα μας σαν καμπύλες και μόλις περάσει ο έρωτας αλλάζουμε γνώμμη.
Εσύ πάλι ακούς τον ευαγγελάτο καθαρότερα...

Το μυαλό όλων μας παίζει παιχνίδια. Το δικό σου από που κ ως που είναι αντικειμενικό; Τα μυαλά δεν είναι μηχανήματα να λένε πάντα την αλήθεια. Μην ξεχνάμε ότι είμαστε ζώα που ο εσωτερικός φλοιός του εγκεφάλου τα κατευθύνει με βάση το συναίσθημα. Εσύ από που και ως που διαφέρεις;

Μπορεί να είσαι η μεγαλύτερη διάνοια του κόσμου και να νομίζεις ότι ξέρεις πως πρέπει να γράψεις ένα πρόγραμμα. Ε λοιπόν αν το γ@μημένο το μηχάνημα δεν σου πει ότι είσαι σωστός τότε πρόκειται απλά για άλλη μια μπούρδα στο κεφάλι σου.

Τα μηχανήματα με την απουσία συναισθήματος καθορίζουν τι είναι μηδέν και τι είναι ένα. Αν τρέχει ο κώδικας σου σωστά ή όχι. Αν το 5" ηχείο σου βγάζει μπάσο ή όχι. Αν μια μηχανή έχει 229km/h τελική ή 222.

Η γνώμη σου έχει μηδενική αξία από μόνη της. Δεν είσαι υπολογιστής, ούτε πολύμετρο, ούτε ρομπότ. Το μυαλό σου, σου παίζει παιχνίδια όπως και στους υπόλοιπους.

Εσύ πιστοποίησες ποτέ με μηχανήματα αυτά που ισχυρίζεσαι ότι ακούς; Ή απλά μας λες συνέχεια "εντυπώσεις" χωρίς αποδείξεις;
 

Μηνύματα
445
Reaction score
1.489
Κοίτα να δεις όμως, αυτό το μικρόφωνο των 100 ευρώ ( minidsp umik-1 ), κατάφερε να μετρήσει τις διαφορές στη χρονική ευθυγράμμιση των δύο δρόμων των ηχείων μου ( με βήματα της τάξης του 1ms ), ενώ μέτρησε και το τελικό αποτέλεσμα! Εντάξει αγορίνα, εσύ συνέχισε να πιστεύεις ότι ακούς διαφορές στα καλώδια.
Εσένα δεν θυμάμαι να σε έχω ρωτήσει. Τί γνώμη έχεις γι'αυτό;
Ειναι ευκολο να μετρησει το καθε μικροφωνο τις χρονικες καθυστερησεις εκει που τα πραγματα δυσκολευουν ειναι η ακριβεια του στις αναπαραγομενες συχνοτητες του ακουστικου φασματος.

Φυσικα ΚΑΙ εχω ακουσει διαφορες πχ σε καλωδια ηχειων (Audioquest κλπ) αλλα ΚΑΙ τις εχω μετρησει αμετρητες φορες,
 

Μηνύματα
4.597
Reaction score
7.983
Τι να σου απαντήσω όταν δεν έχω δοκιμάσει σε μουσικό όργανο η οπουδήποτε αλλού;
Θα σε πω εγώ που ξέρω, 10 μέτρα καλώδιο απλό μαύρο τρισάθλιο θα το κάνει χάλια το σήμα και με 1 μέτρο ακριβό χαιεντ στο τέλος δεν προλαβαίνει να φτιάξει πάλι το σήμα. Αν γινόταν θα βάζαν όλοι στις κιθάρες και στο μπάσο κτλπ ένα μέτρο Kondo για παράδειγμα.
Για αυτό και όλες οι δουλειές από το λαιβ, την ηχογράφηση και το στούντιο δεν έχουν την ποιότητα που πρέπει.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
70
Δε γίνεται να μου λεει η γειτόνισσα του πρωτου ορόφου(μένω στον δεύτερο) ότι άλλαξε ο ηχος προς το καλύτερο(άφησα το ίδιο δισκάκι στην ίδια στάθμη)και σεις να κοιμαστε τον ύπνο του δικαίου.

εδω νομιζω πως μαλλον μας τρολαρεις,γιατι μου ειναι αδιανοητο (χωρις παρεξηγηση) να μιλας σοβαρα!!
 

Μηνύματα
7.382
Reaction score
12.018
Περί μετρήσεων... Αχ αυτά τα κυριακάτικα πρωινά...

The truth is that we are hearing equally well (or poorly!) at all times of the day, but we are understanding better in the morning, when our brains are fresher.Feb 16, 2016
View attachment 340296
https://livingwithhearingloss.com › ...
Do You Hear Better In The Morning? — Blog

Απλά πράγματα... Ότι και να ακούει το μικρόφωνο εμείς αντιλαμβανόμαστε ότι θέλει ο εγκέφαλος...

Εγώ για κάποιο περίεργο λόγο εγώ ενοχλούμαι από το παράσιτο και τον κακό ήχο και η γυναίκα μου μπορεί να ακούει μουσική από το ηχείο του κινητού χωρίς να την ενοχλεί, υποθέτω γιατί στον εγκέφαλο της έχει φίλτρα και χρησιμοποιεί φαντασία για να συμπληρώσει... Σα να διαβάζει βιβλίο ένα πράμα, ο ήχος απλά ενεργοποιεί κάποιο μέρος της φαντασίας και η ίδια ζει το τραγούδι...

Οι κουφοί μετράνε γιατί δεν αντιλαμβάνονται διαφορά και χαίρονται με τις μετρήσεις και οι υπόλοιποι χαιρόμαστε με την ενασχόληση μας με το χόμπι.

Όλα κάνουν διάφορα και δεν κάνουν τίποτα εάν δεν θες να το ακούσεις. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κάθε σύστημα είναι μοναδικό και αλληλένδετα δεμένο με τα υποστοιχεία του, άρα κάθε αλλαγή το επηρεάζει, άλλες λιγότερο, άλλες περισσότερο (και δεν αναφέρομαι σε ήχο - σύστημα, έτσι λειτουργούν τα πάντα, αλλαγή αποφέρει διαφορετική δράση άρα διαφορετική αντίδραση). Δεν έχω μικρόφωνο στα αυτιά (κερί και τρίχες έχω), δεν έχω τσιπάκι στο κεφάλι (εγκέφαλο έχω), δεν ακούω σήμα 1 kz (μουσική ακούω από διάφορες πηγές, ηχογραφήσεις και ποιότητες).

Το μόνο αδιαμφισβήτητα μετρήσιμο είναι ο χρόνος, ο οποίος κυλάει και χάνεται, οποίος θέλει ας πάρει ένα ρολόι να το κοιτάει και να τον κοιτάει να φεύγει... Καλό είναι να πάρεις μια μέτρηση για να έχεις μία ιδέα αλλά ότι και να κάνεις δεν αλλάζει την ουσία της αντίληψης που είναι προσωπική και στην "καλωδίωση" του κάθε μοναδικού εγκεφάλου και την ιδιαιτερότητα του κάθε αυτιού (και έχουμε 2 από αυτά με διάφορες μεταξύ τους)... Άλλο σκοπό έχει το εργαλείο που χρειάζεται για να κατασκευαστεί κάτι και άλλο το τελικό προϊόν, ναι με καλύτερο εργαλείο μπορεί να έχεις καλύτερο προϊόν αλλά αυτά δεν είναι πάντα αλληλένδετα.

(εάν τα πράγματα ήταν τόσο απλά όλοι θα είχαμε ένα dirac με ένα dsp και θα ακούγαμε το ίδιο από όλα τα συστήματα, έλα όμως που δεν είναι έτσι απλά)

Το σίγουρο είναι ότι με το χρόνο η ακοή μας μειώνεται (όπως όλες μας οι σωματικές ικανότητες), και για αυτό λέω καλύτερα να ακούμε σήμερα και να μετράμε αύριο, γιατί αλλιώς μάλλον θα κλαίμε για τα χαμένα χρόνια (πόσο μάλλον εάν βγει μια νέα μέτρηση ή πρόγραμμα ή μικρόφωνο που θα αλλάξει τον τρόπο που μετράμε σήμερα)...

... Στα ακουστικά βαρηκοΐας δεν έχει hiend...

Την καλημέρα μου
Οι διαφορές στις μετρήσεις ακούγονται. Οι μικροδιαφορές που ακούγονται ( συνήθως ) δεν μετριούνται.
Φυσικα ΚΑΙ εχω ακουσει διαφορες πχ σε καλωδια ηχειων (Audioquest κλπ) αλλα ΚΑΙ τις εχω μετρησει αμετρητες φορες,
Μπορούμε να έχουμε μερικές απο αυτές τις μετρήσεις; Γιατί, εγώ που συνέκρινα δύο καλώδια ηχείων, δεν εντόπισα καμία διαφορά στις μετρήσεις. Ένα μικρό τσίμπημα στα ψηλά θυμάμαι ότι είχα εντοπίσει απο καλύτερο σφίξιμο στις μπόρνες των ηχείων μου, αλλά και πάλι ήταν στα όρια της διαφοράς τοποθέτησης του μικροφώνου. Το συγκριτικό καλωδίων όμως έγινε χωρίς να μετακινήσω το μικρόφωνο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.567
Reaction score
28.483
Η διαφορά έγκειται στη φωνή του παρουσιαστή του δελτίου ειδήσεων.Αυτο το έχω διαπιστώσει και με καλώδιο ρεύματος των 60 ευρώ όταν η προηγούμενη είχε αποσπώμενο καλώδιο ρεύματος
Πώς γκένεν αυτό?? o_O
Τόσα χρόνια μάς λένε ότι δεν ακούς διαφορές στα καλώδια γιατί το σύστημά σου είναι μάπα. Το μεγαφωνάκι της τιβί τι είναι? Γουίλσον ή Μάτζικο?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.524
Μηνύματα
2.908.206
Members
38.058
Νεότερο μέλος
ParisV
Top