Featured Κατάργηση του πολυπριζου και των συν αυτώ.

Μηνύματα
400
Reaction score
520
https://www.avsite.gr/forum/threads/Καλώδιο-ρεύματος-από-πίνακα-μέχρι-πρίζα.193275/post-3000403 @costas EAR μονο απο σαμπ και μετρήσεις ξερεις, αδιαβαστε!
4 φιλτραρισμένες,4 αφιλτραριστες.Ειχα δοκιμάσει καποτε την απλή του μορφή και οι φιλτραρισμένες δεν ακούγονταν.Πες μας όμως και για το κορυφαίο μοντέλο της εταιρίας(κοντά στα 15.000 ευρω) αν έχει εστω μια φιλτραρισμένη πρίζα!
 
Last edited:


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.251
Reaction score
9.483
Πιάσαμε και την εικόνα μετά τον ήχο;Δηλώνω αναρμόδιος.
Ναι ενώ στον ήχο... :rofl::rofl::rofl:

Επαναλαμβάνω: Έχεις πιστοποιήσει ποτέ με κάποιο μηχάνημα αυτά που ισχυρίζεσαι ότι ακούς ή βασίζεσαι στα hi-end αυτιά της γειτόνισας;
 


Μηνύματα
147
Reaction score
79
Όλα αυτά τα ωραία με τα καλώδια και τα πολυμπριζα συμβαίνουν αποκλειστικά στο hifi?
Στα λαιβ, στις ηχογραφήσεις και στο στούντιο τι καλώδια και πολυμπριζα επιλέγουν οι τεχνικοί, οι μουσικοί και οι μηχανικοί ήχου?
Οχι αποκλειστικα ,αλλα και στα studio για μια minimum ποιοτητα εδω και πολλα χρονια. Δεν συζηταμε για εκεινα που θελουν κορυφαια ποιοτητα και δουλευουν μονο dsd και hires PCM.

 

Μηνύματα
400
Reaction score
520
Ναι ενώ στον ήχο... :rofl::rofl::rofl:

Επαναλαμβάνω: Έχεις πιστοποιήσει ποτέ με κάποιο μηχάνημα αυτά που ισχυρίζεσαι ότι ακούς ή βασίζεσαι στα hi-end αυτιά της γειτόνισας;
Τι του λες μωρε, πίστη θες μονο. You just have to believe ✨
 

Μηνύματα
454
Reaction score
455
Ναι ενώ στον ήχο... :rofl::rofl::rofl:

Επαναλαμβάνω: Έχεις πιστοποιήσει ποτέ με κάποιο μηχάνημα αυτά που ισχυρίζεσαι ότι ακούς ή βασίζεσαι στα hi-end αυτιά της γειτόνισας;
Μακάριε Prince! Δύο φορές μακάριε από τότε που σε γνώρισα!
Ησυχία τώρα να κοιμηθώ γιατί το απόγευμα έχω δύο πωλήσεις.Πολυπριζα,τι άλλο;
 

Μηνύματα
147
Reaction score
79
Ναι ενώ στον ήχο... :rofl::rofl::rofl:

Επαναλαμβάνω: Έχεις πιστοποιήσει ποτέ με κάποιο μηχάνημα αυτά που ισχυρίζεσαι ότι ακούς ή βασίζεσαι στα hi-end αυτιά της γειτόνισας;
Ορεξη να εχεις να διαβαζεις για διαφορες σε ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ καλωδιων και πως αυτες μεταφραζονται σε ακροασεις οχι σε ενα δυο αλλα 32 καλωδια.
Αν θες εχει και συνεχεια σε ic o_O

 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.098
Reaction score
1.548
Ας σοβαρευτούμε επιτέλους...μάλλον γράφουμε για να περάσει η ώρα. Δεν θα βγάλουμε άκρη, δεν έβγαλαν άλλοι, πιο ειδικοί και γνώστες. 35 χρόνια και εγώ το ψάχνω...
Ας το πάρουμε αλλιώς, τι "χειροτερεύει" τον ήχο και όχι τι τον βελτιώνει σε σχέση με τα καλώδια και συνδέσεις, χαμηλού ή υψηλού επιπέδου τάσης και ρεύματος. Όπως και να το κάνουμε, υπάχουν κάποια καλώδια, κάποια βύσματα, κάποια πολύμπριζα κυριολεκτικά "μάπα"! Μια βόλτα στα φτηνά Ιντερνετομάγαζα, θα σας διαφωτίσει. Μην πάμε στο άλλο άκρο όμως, αφού όλα είναι ίδια, ας πάρουμε το φτηνότερο. Υπάρχουν όρια, το καταλαβαίνουν καλύτερα οι έχοντες βασικές γνώσεις Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Φυσικής. Βρείτε ένα επώνυμο φυσικό κατάστημα, διαλέχτε ένα πολύμπριζο από μια γνωστή φίρμα και πάρτε το. Θα κάνει τίμια την δουλειά του, χωρίς παρατράγουδα, θορύβους και φλόγες! Πάρτε ένα σετ RCA που να μην είναι το καλώδιό του λεπτό σαν οδοντογλυφίδα! Να έχει μεταλλικά βύσματα και όχι molded πλαστικά. Πάρτε ένα XLR από τα μαγαζιά που ειδικεύονται σε αυτά τα είδη, καλό και αρκετό θα σας βγεί. Πάτρε ένα αρκετά χονδρό καλώδιο ηχείων. Μεγάλη διατομή=μικρή αντίσταση. Ακόμα κια αν είναι απλά "ήλεκτρολγικό". Χρησιμοποιείστε τα καλώδια τροφοδοσίας που έχουν οι συσκευές σας όταν τις αγοράζετε. Νομίζετε ότι ο κατασκευαστής τους δεν θέλει να ακούγονται-βλέπονται καλά; Νομίζετε ότι θέλει να τις υποβαθμίσει με κατώτερης ποιότητας καλώδια και βύσματα; Νομίζετε ότι θέλει να βγει ο καθένας και να τον ¨"διαολοστέλνειι" για το ψεύτικο καλώδιο που έβαλε για να βγάλει περισσότερα χρήματα στην πλάτη του αγοραστή. Δεν νομίζω...
Θέλετε κάτι καλύτερο από τον μέσο όρο, φτιάχτε μόνοι σας, αν το έχετε. Εκεί υπάρχουν περιθώρια βελτιώσης, όχι απαραίτητα ακουστικά ή οπτικά, αλλά και λίγο "ψυχολογικά" Σας παίρνει να δώσετε κάτι παραπάνω σε καλώδια και βύσματα, έτσι για την χαρά της δημιουργίας. Και μέχρι εκεί. 'Οτι παραπάνω αγοράσετε ή φτιάξετε θα είναι περιττό και "placebo"
Αυτά και σταματάω να ακολουθώ...
 
Last edited:

Μηνύματα
400
Reaction score
520
Οχι αποκλειστικα ,αλλα και στα studio για μια minimum ποιοτητα εδω και πολλα χρονια. Δεν συζηταμε για εκεινα που θελουν κορυφαια ποιοτητα και δουλευουν μονο dsd και hires PCM.

Να σου πω την αληθεια πραγματικά οχι αποκλειστικά γιατί καπου είχα δει τον bernie grudman (διασημος μαστερας among audiophiles) να λεει πως τα καλώδια του lathe που κόβει τα βυνίλια εχουν απο κάτω ξύλινα ανηψοτήρια γιατι έτσι εχει καλύτερο ήχο, πάει κι αυτός
 

Μηνύματα
454
Reaction score
455
Ας σοβαρευτούμε επιτέλους...μάλλον γράφουμε για να περάσει η ώρα. Δεν θα βγάλουμε άκρη, δεν έβγαλαν άλλοι, πιο ειδικοί και γνώστες. Ας το πάρουμε αλλιώς, τι "χειροτερεύει" τον ήχο και όχι τι τον βελτιώνει σε σχέση με τα καλώδια και συνδέσεις, χαμηλού ή υψηλού επιπέδου τάσης και ρεύματος. Όπως και να το κάνουμε, υπάχουν κάποια καλώδια, κάποια βύσματα, κάποια πολύμπριζα κυριολεκτικά "μάπα"! Μια βόλτα στα φτηνά Ιντερνετομάγαζα, θα σας διαφωτίσει. Μην πάμε στο άλλο άκρο, αφού όλα είναι ίδια, ας πάρουμε το φτηνότερο. Υπάρχουν όρια, το καταλαβαίνουν καλύτερα οι έχοντες βασικές γνώσεις Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Φυσικής. Βρείτε ένα επώνυμο φυσικό κατάστημα, διαλέχτε ένα πολύμπριζο από μια γνωστή φίρμα και πάρτε το. Θα κάνει τίμια την δουελειά του, χωρίς παρατράγουδα, θορύβους και φλόγες! Πάρτε ένα σετ RCA που να μην είναι το καλώδιό του λεπτό σαν οδοντογλυφίδα! Να έχει μεταλλικά βύσματα και όχι molded πλαστικά. Πάρτε ένα XLR από τα μαγαζιά που ειδικεύονται σε αυτά τα είδη, καλό και αρκετό θα σας βγεί. Χρησιμοποιείστε τα καλώδια τροφοδοσίας που έχουν οι συσκευές σας όταν τις αγοράζετε. Νομίζετε ότι ο κατασκευαστής τους δεν θέλει να ακούγονται-βλέπονται καλά; Νομίζετε ότι θέλει να τις υποβαθμίσει με κατώτερης ποιότητας καλώδια και βύσματα; Δεν νομίζω...
Φτιάχτε μόνοι σας, αν το έχετε. Εκεί υπάρχουν περιθώρια βελτιώσης, όχι απαραίτητα ακουστικά ή οπτικά, αλλά και λίγο "ψυχολογικά" Σας παίρνει να δώσετε κάτι παραπάνω σε καλώδια και βύσματα, έτσι για την χαρά της δημιουργίας. Και μέχρι εκεί. 'Οτι παραπάνω αγοράσετε ή φτιάξετε θα είναι περιττό και "placebo"
Αυτά και σταματάω να ακολουθώ...
Αποφασίζουμε πριν από σας,για σας.Ακομα και για το placebo.Οχι όμως για το nocebo.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Εγώ ακούω καλύτερα τα μεσάνυχτα. Δεν ξερω γιατί, νομίζω εχει να κάνει με το noisefloor αν και κει υπάρχει η θεωρία οτι "επειδη δεν υπαρχει πολυς κόσμος να χρησημοποει παραπανήσιο ρευμα το ρευμα ειναι ποιο καθαρό και καλυτερο" ειμαι σιγουρος που αυτο συμβαινει και το ρευμα του τοιχου επιρεάζει το ρευμα της μπαταρίας του DAP..
Δεν διαφωνώ. Το βασικό είναι να ακούμε, όσο περισσότερες ώρες, καλύτερα! Άσε που 1-2 βραδινά ουισκακια κάνουν μαγικά για την εικόνα και το μέγεθος της σκηνής... 😊
Για το noise floor δεν ξέρω, εγώ έχω ένα σταθερό παράσιτο όταν περνάει η ώρα, ειδικά μετά τις 11, 12, είναι ένα σταθερό "χαμήλωσε το επιτελούς"... 😭
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.251
Reaction score
9.483
Ορεξη να εχεις να διαβαζεις για διαφορες σε ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ καλωδιων και πως αυτες μεταφραζονται σε ακροασεις οχι σε ενα δυο αλλα 32 καλωδια.
Αν θες εχει και συνεχεια σε ic o_O

Κοίτα προφανώς το καλώδιο του ενός ευρώ που συνέκριναν με των 21000€ θα έχει διαφορές.
Αλλά σοβαρά πιστεύεις ότι η γειτόνισα άκουσε διαφορές με αλλαγή πολύμπριζου ή ότι το μεγαφωνάκι της τιβι έγινε ποιο καθαρός ο ήχος του;
 

Μηνύματα
400
Reaction score
520
Νομίζετε ότι ο κατασκευαστής τους δεν θέλει να ακούγονται-βλέπονται καλά; Νομίζετε ότι θέλει να τις υποβαθμίσει με κατώτερης ποιότητας καλώδια και βύσματα; Δεν νομίζω...
Και εγώ αυτο λέω, αμα ο κατασκευαστής πιστευε τόσο σε ενα καλώδιο ρευματος, ας κανει το προιόν 100€ ποιο ακριβο και ας συμπεριλάβει το καλώδιο που νιώθει τοσο εντονα για αυτο
Ορεξη να εχεις να διαβαζεις για διαφορες σε ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ καλωδιων και πως αυτες μεταφραζονται σε ακροασεις οχι σε ενα δυο αλλα 32 καλωδια.
Αν θες εχει και συνεχεια σε ic o_O

Αυτος τον ειχε χτυπήσει το ρευμα απο αυτες τις μαγικες βελτιοτηκες μπριζες , για αυτο ελεγα
 



Μηνύματα
147
Reaction score
79
Κοίτα προφανώς το καλώδιο του ενός ευρώ που συνέκριναν με των 21000€ θα έχει διαφορές.
Αλλά σοβαρά πιστεύεις ότι η γειτόνισα άκουσε διαφορές με αλλαγή πολύμπριζου ή ότι το μεγαφωνάκι της τιβι έγινε ποιο καθαρός ο ήχος του;
Διαβασε πρωτα αλλιως σωπα. (Κατι τετοιο δεν λεει ο ear?)
Το ξερω ειναι κουραστικο να επεξεργαστεις τοση πληροφορια για να καταληξεις οτι εχεις αδικο αλλα και δειγμα ωριμοτητας.
Διαβαστε επιτελους και αν μετα εχετε αντίρρηση να το συζητησουμε ηρεμα και ωραια,αλλα να εχουμε ενα επιπεδο συνεννοησης οχι να σου βαζω μετρησεις 32!!! διαφορετικων καλωδιων απο διαφορες εταρειες και απο μεγαλη γκαμα τιμων και εσυ να πετας ενα ασχετο για καλωδιο του 1€ και 21000€ .Δεν ειναι καλο για την εικονα σου.

Μετρησεις δεν θελετε? Διαβαστε τες αλλιως μην το συζηταμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.896
Reaction score
130.443
Διαβασε πρωτα αλλιως σωπα. (Κατι τετοιο δεν λεει ο ear?)
Εγώ λέω ότι το ρεύμα και στα ηλεκτρικά αυτοκίνητα είναι ένα θέμα προς διερεύνηση.

Να:

1000012490.jpg
 

Μηνύματα
147
Reaction score
79
Ενα πραγμα εχει πει ο Amir στο οποιο εχει δικιο και ισχυει ομως και απο τις δυο μεριες.
Οτι και να ακουει το αυτι σου ο εγκεφαλος το μεταφραζει οπως θες.;)
 

Μηνύματα
23
Reaction score
25
Και εγώ αυτο λέω, αμα ο κατασκευαστής πιστευε τόσο σε ενα καλώδιο ρευματος, ας κανει το προιόν 100€ ποιο ακριβο και ας συμπεριλάβει το καλώδιο που νιώθει τοσο εντονα για αυτο
... Είναι απλά θέμα μάρκετινγκ. Α. Το προϊόν πρέπει να είναι συγκρίσιμο στη κατηγορία τιμής, ανεβάζοντας το κόστος, ανεβαίνει η τιμή σε σχέση με άλλους που δεν έχουν την ίδια πολιτική και Β. Ποιος είναι ο κατασκευαστής που θα πει στον hifiντελα πιο είναι το καλό καλώδιο... ο hifiντελας (πελάτης) θέλει να έχει τη δυνατότητα να δοκιμάσει καλώδια ή να βάλει το δικό του το δοκιμασμένο, το τέλειο, που έχει ανακαλύψει (ή κατασκευάσει) ο ίδιος και παίζει καλύτερα από καλώδια με διπλή και τριπλή τιμη (τέτοιοι είμαστε). Εμπορικά έχει και εκεί θέμα, γιατί "κόβει" από τον έμπορο την πώληση ενός ακόμα είδους (το καλώδιο) στο οποίο μπορεί να σου κάνει oversell και να σου πουλήσει 1 ή και 2 κατηγορίες επάνω.
Το all in one στο hiend δεν περνάει εύκολα...
Όλα έχουν το λόγο τους και όλες οι τιμές και τα προϊόντα τον δικό τους λόγο... Όλα σχεδιάζονται με μια τελική τιμή από την αρχή του σχεδιασμού και με τη λογική κατηγορίας - τιμής, θα φτιάξουν 2 καλώδια, ένα οικονομικό και ένα καλύτερο, θα μπορούσαν να έχουν ένα σχεδόν όσο καλό όσο το καλύτερο αλλά με τιμή ανάμεσα στα 2, αυτό όμως δεν "χτίζει" κατηγορίες και επίπεδα και δεν βοηθάει στο να είναι το ένα σαφώς καλύτερο από το χαμηλότερο μοντέλο για να πας σε αναβάθμιση.
Μπορεί να τα λέω και λάθος, αλλά αυτό είναι το συμπέρασμα μου από όσα έχω δει γενικά (όχι μόνο σε hifi)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.524
Μηνύματα
2.908.206
Members
38.058
Νεότερο μέλος
ParisV
Top