Ανακλήσεις

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.501
Reaction score
42.452
Όλα τα ραφιναρισμένα σημαίνει ότι έχουν εξαχθεί με χρήση χημικών.
Για όλα τα χημικά ισχύει ότι υπαρχουν κάποια όρια που αν τηρηθούν δεν δημιουργούν «γενικά» πρόβλημα.
Στην πράξη επειδη,
α) δεν τους εμπιστεύομαι
β) έχω δίκης μου παραγωγής εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο βιοκογικης καλλιέργειας (μη πιστοποιημένης)

δεν έχω λόγο να χρησιμοποιώ πυρηνέλαιο, ακομα και στο τηγάνι βάζω άγουρολαδο.

Από και και πέρα ο κάθε καταναλωτής οφείλει να είναι ενημερωμένος οσο πιο καλα μπορεί και να πράττει αναλόγως.
 

Μηνύματα
6.768
Reaction score
591
και πολλα παρθένα ελαιόλαδα από ιδιώτες καλλιεργητές / εμπόρους είναι τίγκα στα φυτοφάρμακα .
Στα τυποποιημένα προϊόντα αυτό το στοιχείο ελέγχεται απο τους αρμοδίους φορείς αλλά και από τους ανταγωνιστές της εκάστοτε εταιρειας . Στους ιδιώτες δεν γίνονται έλεγχοι.
Για να το λέω , γνωρίζω πράγματα εκ των έσω.
Θελει μεγαλη προσοχή από που αγοράζουμε το ελαιόλαδο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.501
Reaction score
42.452
Θελει μεγαλη προσοχή από που αγοράζουμε το ελαιόλαδο.
Συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτό.
Βέβαια το θέμα μας που ήταν το πυρηνέλαιο αυτό ξεκινά από τη μέθοδο παραγωγής και είναι προβληματικό σε σχέση με το ελαιόλαδο.
Ακομα και τα φυτοφάρμακα έχουν πέσει πολύ πριν τη Συγκομιδή και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι στα ζιζανιοκτόνα που ψεκάζουν γύρω από τους ελαιώνες παρά για δάκο ή άλλες αρρώστιες.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.040
Reaction score
87.765
Nope, δεν μας ενδιαφέρει μόνο η υψηλή θερμοκρασία που μπορεί να αντέξει αλλά και ο τρόπος παραγωγής του, εγώ δεν θα το έτρωγα ως υπολειμμα στις πατάτες μου.
Όπως κα κι οποιοδήποτε λάδι ραφινε.
Yup! :biggrin:

Το πρότεινα ως καλύτερο από τα φτηνά σπορέλαια. Με το έξτρα θετικό ότι δεν έχει το έντονο άρωμα του κανονικού ελαιόλαδου που αλλοιώνει τη γεύση των τηγανητών.

Το ραφινάρισμα είναι ασφαλής μέθοδος επεξεργασίας αν τηρούνται οι προδιαγραφές. Εκεί είναι η δική μου "φοβία".

Το σημείο καπνού είναι πολύ πιο σημαντικός παράγοντας γιατί το πιο ευαίσθητο παρθένο ελαιόλαδο μπορεί να δώσει πολυκυκλικούς αρωματικούς υδρογονάνθρακες και τρανς λιπαρά που είναι πιο βλαβερά από τις προϋπάρχουσες ουσίες του ραφινέ πυρηνέλαιου.

Βέβαια, όλα αυτά που συζητάμε είναι θεωρητικές φιλοσοφίες γιατί τα 9 στα 10 εστιατόρια συμπληρώνουν αντί να αλλάζουν λάδι και οι ενώσεις που υπάρχουν σε αυτό το "μίγμα" είναι για ευθανασία.

Σπίτι δεν τηγανίζω πάνω από 1-2 φορές/μήνα οπότε μειώνω την αθροιστική ζημιά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.501
Reaction score
42.452
Σπίτι δεν τηγανίζω πάνω από 1-2 φορές/μήνα οπότε μειώνω την αθροιστική ζημιά
Σπίτι σχεδόν ποτέ, μόνο αυγά.
Για αυτό κάθε φορά που θα παραγγείλω ή θα φάω έξω η παραγγελια περιλαμβάνει οπωσδήποτε τηγανιτες πατάτες 😂 και ας τις τηγανίζουν με SAE 10-40 🤣
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
37.040
Reaction score
87.765
Σπίτι σχεδόν ποτέ, μόνο αυγά.
Για αυτό κάθε φορά που θα παραγγείλω ή θα φάω έξω η παραγγελια περιλαμβάνει οπωσδήποτε τηγανιτες πατάτες 😂 και ας τις τηγανίζουν με SAE 10-40 🤣
Μπορώ να ζω με ξεροψημένες αλμυρές πατάτες κι ας μην έχω κρέας ή άλλα συνοδευτικά. Όπως και με προϊόντα ζύμης. :o :roflmao:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.595
Μηνύματα
2.910.579
Members
38.072
Νεότερο μέλος
melkon
Top