Ηχεία εταιρείας ή DIY

Μηνύματα
6.818
Reaction score
634
E ! καλά περί ορέξεως , σουβλάκια , μπριζόλες , μέχρι και μπάμιες.
Αυτό δεν σημαίνει ότι το συγκεκριμένο ηχείο παίζει , έστω καλούτσικα. Οχι καλά , απλά παραδεκτά.
Γούστα είναι αυτά. Διάβασε και τα reviews όσων τα έχουν. Ψευτες είναι όλοι ;
Δες το review του Stereophile που ανέβασα πριν . Σου φαίνεται κακό;
Ισως το αδικείς
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.917
Reaction score
11.252
Το είχα παλαιότερα αλλά οχι πλέον.
Εμένα μου αρεσε πολύ καθως και σε χιλιάδες ευτυχισμένους κατόχους του ανά τον κόσμο.
Επίσης μου άρεσαν πολύ και όσα Rehdeko είχα ακούσει. Ποτέ δεν απέκτησα ένα
Ρε συ g.kar, μήπως είσαι εγώ;

Και εγώ είχα 805 και μου άρεσαν πολύ.

Και σε μένα αρέσουν τα ρεντέκο. (Μόνο από youtube τα έχω ακούσει βέβαια αλλά μαρέσουν.)

Αν μου πεις οτι σαρέσουν και τα ειτισια, σίγουρα είσαι εγώ.
 

Μηνύματα
4.616
Reaction score
8.013
Μετά όλην αυτήν τη συζήτηση, πήρε απάντηση ο άνθρωπος;
Όχι δεν πήρε σοβαρή απάντηση ακόμη.

Ακολουθεί σοβαρή απάντηση.
Που πας να μπλέξεις παιδάκι μου με ιδιοκατασκευές?:D
Βασικα το DIY εδώ δεν ισχύει διότι δεν συμμετέχει ο ίδιος απλώς παραγγέλνει ένα ηχειο σε κάποιον τρίτο που στην ουσία είναι one man show με οτι αυτό συνεπάγεται.
Εγω θα επέλεγα ηχείο από μια σοβαρή εταιρεία για πολλούς λόγους.
 

Μηνύματα
6.818
Reaction score
634
@dapost Εννοείται ότι μου αρέσουν πολύ τα ATC.
Ήμουν έτοιμος να αγοράσω τα επετειακά τα 50αρια και την τελευταία στιγμή δεν τα βρήκαμε με το κατάστημα, ονόματα δεν λέμε.
Την επόμενη μου έτυχε μια ευκαιρία και έφερα στο σπίτι κάτι μεγαλύτερα ηχεία, τα Dynaudio Contour 3.3. Πριν απο αυτά στον ιδιο χώρο είχα τα JMLab Olymp 708 SE, τα οποία τα μετέφερα στο γραφείο μου και παίζουν μια χαρά ακόμα.. Ολα τα μεγάφωνα είναι της Focal απο υλικό polykevlar
 
Last edited:

Μηνύματα
28.308
Reaction score
26.874
Γούστα είναι αυτά. Διάβασε και τα reviews όσων τα έχουν. Ψευτες είναι όλοι ;
Δες το review του Stereophile που ανέβασα πριν . Σου φαίνεται κακό;
Ισως το αδικείς
Μα ! το έχω ακούσει κατ επανάληψιν .
Ποτέ δεν ακουγόταν σωστά ή έστω κάπως υποφερτά .
 







costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.064
Reaction score
131.008
Εδώ που τα λέμε ένα B&W 805 Nautilus μεταχειρισμένο θα ηταν μια πολύ καλή επιλογή για τον άνθρωπο που άνοιξε αυτό εδώ το νήμα. Ενα πανέμορφο ηχείο με υπέροχες χροιές και μουσικότητα .
Χρέπι.

1725281781447.png



1725281810205.png


1725281863369.png


1725281929163.png


Χρέπι από τα λιντλ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.064
Reaction score
131.008
Αυτό δεν σημαίνει ότι το συγκεκριμένο ηχείο παίζει , έστω καλούτσικα. Οχι καλά , απλά παραδεκτά.
Όντως.

Απαράδεκτα παίζει.
Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο ηχείο , είναι από τα χειρότερα ηχεία που έχω ακούσει
Σωστά.
Επίσης μου άρεσαν πολύ και όσα Rehdeko είχα ακούσει
Ο ορισμός της λέξεως "χρεπι'.

Πιο χρέπι, δεν εχ.

Εντελώς γτπκ.
 




Μηνύματα
6.818
Reaction score
634
Όντως , όπως τα είπες κι εσυ είναι, χρεπι κατά τη δική σου διάγνωση.

Παραθέτω το συμπέρασμα από το review του Stereophile, το link το ανέβασα πρωτύτερα.

Conclusions
Although its deepest bass response might require the help of a powered subwoofer, I came to love this bookshelf speaker's timbral accuracy, three-dimensional imaging, transparent upper register, large soundstage, and, above all, its ability to involve me in the music. Its $2000/pair price—even with another $600 having to be added for B&W's stunningly attractive FS-N805 stands—makes the Nautilus 805 one of the real values in today's high-end market.

If you prefer jazz and classical music to rock, have a moderate-sized listening room, need a small speaker, and can afford to use it with an amplifier as good as the Mark Levinson No.334, then put the Nautilus 805 at the top of your list. As to whether or not B&W has met the sonic design goals of their 800 series in the Nautilus 805, I found the speaker to be a real chip off the Nautilus 801's block, and a contender for the category of "Class A—Restricted Low Frequency" in Stereophile's "Recommended Components."

The hardest time for me is when a product under evaluation must be boxed up and sent on to Santa Fe for testing. That's when I ask myself if I face the prospect with relief or a sense of sadness and loss.

In this case, I'm sure you can guess which feeling predominated. As I write this, I'm surrounded by CDs, about to plunge into one last long listening session with the Nautilus 805s.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.064
Reaction score
131.008
Όντως τα λες εσύ είναι, πολύ χρέπι .

Παραθέτω το συμπέρασμα από το review του Stereophile, το link το ανέβασα πρωτύτερα.

Conclusions
Although its deepest bass response might require the help of a powered subwoofer, I came to love this bookshelf speaker's timbral accuracy, three-dimensional imaging, transparent upper register, large soundstage, and, above all, its ability to involve me in the music. Its $2000/pair price—even with another $600 having to be added for B&W's stunningly attractive FS-N805 stands—makes the Nautilus 805 one of the real values in today's high-end market.

If you prefer jazz and classical music to rock, have a moderate-sized listening room, need a small speaker, and can afford to use it with an amplifier as good as the Mark Levinson No.334, then put the Nautilus 805 at the top of your list. As to whether or not B&W has met the sonic design goals of their 800 series in the Nautilus 805, I found the speaker to be a real chip off the Nautilus 801's block, and a contender for the category of "Class A—Restricted Low Frequency" in Stereophile's "Recommended Components."

The hardest time for me is when a product under evaluation must be boxed up and sent on to Santa Fe for testing. That's when I ask myself if I face the prospect with relief or a sense of sadness and loss.

In this case, I'm sure you can guess which feeling predominated. As I write this, I'm surrounded by CDs, about to plunge into one last long listening session with the Nautilus 805s.
Μπλα μπλα μπλα ρεντεκο.
Χρέπι.
 

Μηνύματα
6.818
Reaction score
634
Αν ακούσεις κιθάρα ή βιολί απο Rehdeko, θα κοιτάζεις από πίσω για να δεις που έχουν κρυμμένο το μουσικό :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.627
Μηνύματα
2.911.487
Members
38.077
Νεότερο μέλος
nikolaosA
Top