Ηχεία εταιρείας ή DIY

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.451
Reaction score
40.228
~ που να 'ναι αυτο το μελος που τα πεταγε πρωτα στα σκουπιδια και μετα ακουγε ? ~
8-)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.917
Reaction score
11.252
@dapost Εννοείται ότι μου αρέσουν πολύ τα ATC.
Ήμουν έτοιμος να αγοράσω τα επετειακά τα 50αρια και την τελευταία στιγμή δεν τα βρήκαμε με το κατάστημα, ονόματα δεν λέμε.
Την επόμενη μου έτυχε μια ευκαιρία και έφερα στο σπίτι κάτι μεγαλύτερα ηχεία, τα Dynaudio Contour 3.3. Πριν απο αυτά στον ιδιο χώρο είχα τα JMLab Olymp 708 SE, τα οποία τα μετέφερα στο γραφείο μου και παίζουν μια χαρά ακόμα.. Ολα τα μεγάφωνα είναι της Focal απο υλικό polykevlar
Θα νομίζετε ότι κάνω πλάκα αλλά είχα και εγώ για αρκετά χρόνια τα jmlab Olympic με τα κίτρινα μεγάφωνα. Δηλαδή, είναι δυνατόν;
 



Μηνύματα
6.816
Reaction score
633
Θα νομίζετε ότι κάνω πλάκα αλλά είχα και εγώ για αρκετά χρόνια τα jmlab Olympic με τα κίτρινα μεγάφωνα. Δηλαδή, είναι δυνατόν;
Είναι δυνατόν
 


Μηνύματα
6.816
Reaction score
633
Άκουσες πόσο χαμηλά κατεβαίνει η βιόλα σε σχέση με τα βιολί.
Υπέροχο κομμάτι.
Ωστόσο, θέλει μεγάλη προσπάθεια, να μην περάσει κάποια αρμονική στο subwoofer γιατί τότε θα χαθεί ο εστιασμός.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.393
Reaction score
13.451
πιο vintage (τα μεγάφωνα) δε γίνεται! :p

η ψαροκασέλα.. η καμπίνα ήθελα να πω, έχει 3 χρόνια!

αλλά εντάξει, βαράνε μάλλον!
Mη τον ακους κ. Ιωαννη εγω ως ΠΡΟΕΔΡΟΣ της επερεσιας ΠΙΣΤΟΠΟΙΩ οτι πεζνε ΑΡΙΣΤΑ
Οταν θα ναρθω στην Αθηνα θα σε δωκω και την πιστοποιηση να εισαι επισημος :drinks:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.064
Reaction score
131.005
Αν ακούσεις κιθάρα ή βιολί απο Rehdeko, θα κοιτάζεις από πίσω για να δεις που έχουν κρυμμένο το μουσικό :p
Δυστυχώς ή ευτυχώς, τα έχω ακούσει για υπερβολικά πολλές ώρες τα ρεντεκο, και ξέρω επακριβώς πως παίζουν.

Αθλιότητα στο έπακρο.

Ανεπανάληπτη ελεεινότητα, πανμέγιστη τρισαθλιότητα.

Θα νομίζετε ότι κάνω πλάκα αλλά είχα και εγώ για αρκετά χρόνια τα jmlab Olympic με τα κίτρινα μεγάφωνα. Δηλαδή, είναι δυνατόν;
Τι έχεις τραβήξει και συ ρε ψυχούλα..

Πάρε και ρεντεκο να κλείσεις τον κύκλο.
Μόνον αυτό σου λείπει.


ΥΓ. Εκείνην την εποχή, των αρχαίων ημών προγόνων, εμένα μου ασέσανε τα μεγάλα τα σπέντορ, τα S100. Τότε τα πουλούσαν στο 1 εκατομμύριο δραχμές και κάτι ψιλά, λίγο πιο ακριβό ήταν από μαγκνεπαν σειράς 3. Ε, πήρα το μαγκνεπαν, κι εκείνο μ'άρεσε.

Βλέπω και τώρα μια σύγχρονη έκδοσή του (???, δε ξέρω, δε τα παρακολουθώ) είναι επίσης πολύ ακριβή, λέει τιμή καταλόγου 12.300, τρελό μου ακούγεται..


Τώρα λέει ο Κοσμάς τα μεγάφωνα είναι κατασκευής σπέντορ. Το παλιό που μ'άρεζε τότε, φορούσε τουίτερ της σκανσπικ, το d2010. Και το μιντ της σκανσπικ ήταν νομίζω, μόνον το γουφερ της πίρλες. Τες πα, σπέντορ δεν ήταν.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.434
Reaction score
5.260
Ο νηματοθέτης θεωρείς ότι έχει αποφασίσει για τα επόμενα βήματα ;
Εχουν γίνει τόσες προτάσεις για ηχεία σε μορφή KIT και μέχρι τώρα δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική ερώτηση .
Τα λαμβάνω όλα υπόψιν. Να πάρω KEF R7, Revel F206, KEF LS60, GoldenEar ημιενεργά ή να απευθυνθώ σε έναν επαγγελματία που κάνει ηχεία για κάτι αντίστοιχο των ανωτέρω επιλογών;
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.917
Reaction score
11.252

Μηνύματα
6.816
Reaction score
633
Μπλα μπλα μπλα ρεντεκο.
Χρέπι.
Δεν θα άκουσες Rehdeko , μάλλον θα άκουσες Rendekο κινέζικα .

Εγώ λέω να πάρεις genelec και μετά να αναθέσεις σε επαγγελματία που κάνει ηχεία να σχεδιάσει και να φτιάξει κάτι αντίστοιχο.

Όπως κάνει η samsung:

Για διακοσμητικά σε studio μια χαρά είναι τα Genelec, αρκεί να είναι σε κατάσταση standby.
Για το σαλόνι δεν κάνουν για καθαρά αισθητικούς λόγους.


“You were listening to the soundbar. You were listening to the soundbar and those surround speakers – those studio monitors – were not on."

Then the penny dropped – the chat about IAMF and the room full of speakers were part of a ruse and what we were listening to was a prototype Q990 soundbar system.

Πουλήστε τα Genelec πριν είναι πολύ αργά . Στο αvsite .gr όχι αλλού , για να σας βλέπουμε .
Θα βοηθήσουμε κι εμείς για να φύγουν γρήγορα.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.816
Reaction score
633
Τα λαμβάνω όλα υπόψιν. Να πάρω KEF R7, Revel F206, KEF LS60, GoldenEar ημιενεργά ή να απευθυνθώ σε έναν επαγγελματία που κάνει ηχεία για κάτι αντίστοιχο των ανωτέρω επιλογών;
Ta ηχεία που αναφέρεις πήγες και τα άκουσες ;
Τα λαμβάνω όλα υπόψιν. Να πάρω KEF R7, Revel F206, KEF LS60, GoldenEar ημιενεργά ή να απευθυνθώ σε έναν επαγγελματία που κάνει ηχεία για κάτι αντίστοιχο των ανωτέρω επιλογών;
Nα ακούσεις το Revel Performa 3 F206.
Παρε τηλέφωνα σε όσους το διαθέτουν προς επίδειξη .
Τέτοιο ηχείο δεν φτιάχνεται εύκολα ως ιδιοκατασκευή από επαγγελματία , με κόστος 4Κ €
 
Last edited:

Μηνύματα
3.819
Reaction score
5.935
Τα λαμβάνω όλα υπόψιν. Να πάρω KEF R7, Revel F206, KEF LS60, GoldenEar ημιενεργά ή να απευθυνθώ σε έναν επαγγελματία που κάνει ηχεία για κάτι αντίστοιχο των ανωτέρω επιλογών;
Εγώ από αυτά θα είχα ήδη πάρει το f206.
 

Μηνύματα
2.434
Reaction score
5.260
Ta ηχεία που αναφέρεις πήγες και τα άκουσες ;


Nα ακούσεις το Revel Performa 3 F206.
Παρε τηλέφωνα σε όσους το διαθέτουν προς επίδειξη .
Τέτοιο ηχείο δεν φτιάχνεται εύκολα ως ιδιοκατασκευή από επαγγελματία σε αυτό το κόστος , 4Κ €
Ναι, σαν πρώτη επιλογή σε παθητικά έχω το Revel F206 ή F208.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.627
Μηνύματα
2.911.467
Members
38.077
Νεότερο μέλος
nikolaosA
Top