Ηχεία εταιρείας ή DIY

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.066
Reaction score
82.431
@musicfanatic εκτός από τα μοντέλα που ανέφερες, και όπως είπα είναι όλα καλές επιλογές για να διαλέξεις τι σου ταιριάζει, μην παραβλέψεις τα ME Geithain.
Είναι τόσο σοκαριστικό το cardio χωρίς dsp, τόσο απολαυστικό, που θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η ακρόαση τους πριν οποιαδήποτε απόφαση, εφόσον βέβαια υπάρχει η οικονομική και χωροταξική δυνατότητα.
 

Μηνύματα
3.824
Reaction score
5.950

Ακούγονται έτσι τα genelec ?
Τα Dutch and Dutch έχουν καρδιοειδη λοβό στα μπάσα και είναι εξαιρετικά ηχεία. Μοιάζουν αρκετά με τα ones στο άκουσμα ναι. Για αφροντιστο χώρο θα προτιμούσα τα πρώτα ενώ για φροντισμένο χώρο ή πολυκάναλο τα δεύτερα.
 

Μηνύματα
15.923
Reaction score
22.312
Αυτή η μόδα του να τραβάει κάποιος βίντεο από κινητό ηχογραφώντας μονοφωνικά με το μικρόφωνο του κινητού και να το αναπαράγει από YouTube (συμπιεσμένο) για να το ακούσει κάποιος από το κινητό του στην καλύτερη με ακουστικά ή άντε στον υπολογιστή με κάνα μικρό μονιτορακι και να κρίνουμε το πώς παίζει φανταζομενοι το υλικό που λείπει είναι κάτι παροδικό να μην ανησυχώ;
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.788
Reaction score
6.337
Αυτή η μόδα του να τραβάει κάποιος βίντεο από κινητό ηχογραφώντας μονοφωνικά με το μικρόφωνο του κινητού και να το αναπαράγει από YouTube (συμπιεσμένο) για να το ακούσει κάποιος από το κινητό του στην καλύτερη με ακουστικά ή άντε στον υπολογιστή με κάνα μικρό μονιτορακι και να κρίνουμε το πώς παίζει φανταζομενοι το υλικό που λείπει είναι κάτι παροδικό να μην ανησυχώ;
Το χειρότερο είναι πως υπάρχει κόσμος που κρίνει την αγορά ηχείων μέσω αυτών των βίντεο.
Πολλοί δε, λένε και την ατάκα "έχω ακούσει αυτό το ηχείο να παίζει" (και εννοούν ότι το άκουσαν μέσω των δικών τους ακουστικών ή ηχείων μέσα από youtube video :D )
 

Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
Tα ακούω τώρα τα D&D από το Laptop με ενισχυτή ακουστικών το RME ADI-2 FS R PRO και ακουστικά τα Shure SRH-1840. Δεν ξέρω με τη μικρόφωνο έκαναν την ηχογράφιση, αλλά ακούγονται αρκετά ισορροπημένα , με μια μικρή έξαρση θα τολμούσα να πω, στην πάνω μεσαία περιoχή που θα μπορούσε να κουράσει έναν λάτρη της κλασικής ζωντανής μουσικής, μετά από μισή ώρα ακρόασης.. Το μπάσο ακούγεται σαν να βγαίνει από άλλο σύστημα . Δεν ακούγεται με αυτό τον τρόπο το μπάσο ή οι χαμηλές νότες του πίανου σε ακρόαση ζωντανής μουσικής.
Για ηλεκτονική μουσική μια χαρα θα συμπεριφέρεται το συγκεκριμένο D&D. H γυναικεία φωνή πολύ ζωντανή , πεντακάθαρη , ψεύτικη όμως , το καταλαβαίνεις εύκολα ότι δεν είναι ουδέτερη και φυσική η φωνή της ερμηνεύτριας. Συμπεραίνω, για να μην αδικήσω τα ηχεία, ότι έχει πέσει πολύ ψηφιακή επεξεργασία στο συγκεκριμένο κομμάτι . Πολύ πιθανόν η ηχογράφιση να έγινε από κινητό , οπότε και δεν ισχύουν τα παραπάνω αρνητκά ή τα θετικα σχόλια,.
Μια γεύση μόνο πήρα, πρέπει να τα ακουσω τα D&D και ζωντανά .

Επίσης, πολύ σημαντικό για εμένα, τα ηχεία είναι όμορφα, απλός σχεδιασμός με ωραίες αναλογίες καμπίνας . Θα τα τοποθετούσα σε ένα χώρο 18-23 τμ.
Απο αισθητικής άποψης και πάντα για τα δικά μου γούστα , είναι πιο όμορφα από τη σειρά ηχείων Genelec Ones, ή Neumann KH-120 , KH-150, KH-420. Τα ATC είναι πιο όμορφα , όλες οι σειρες.
 
Last edited:



Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
O αντιπρόσωπος της Dutch & Dutch για την Ελλάδα είναι η Athens Pro Audio
26-28 Asklipiou street
106 80 Athens
Greece
[email protected]




Πρέπει να πάμε να τα ακούσουμε live
και μετά σου λέει κρίση στο χαιφαι, τι κρίση ρε , αφού οι πελάτες είναι μλκς , τι να περιμένει κανείς από τέτοια αγορά.
Δεν υπάρχει κρίση στο h-fi /high-end.
H κρίση είναι μόνο για τους χαμηλόμισθους, αυτή είναι η αλήθεια .
 
Last edited:

Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
Αυτή η μόδα του να τραβάει κάποιος βίντεο από κινητό ηχογραφώντας μονοφωνικά με το μικρόφωνο του κινητού και να το αναπαράγει από YouTube (συμπιεσμένο) για να το ακούσει κάποιος από το κινητό του στην καλύτερη με ακουστικά ή άντε στον υπολογιστή με κάνα μικρό μονιτορακι και να κρίνουμε το πώς παίζει φανταζομενοι το υλικό που λείπει είναι κάτι παροδικό να μην ανησυχώ;
Εδώ ανεβάζουν κάθε μέρα τι φαγητά τρώνε στις ταβέρνες, για να δεις πόσο όμορφα περνάνε αυτοί , το παραπάνω video σε χάλασε εσένα τώρα ;
Με το μάτι απολαμβάνεις και τις γεύσεις .
Ξύπνα , μόνο αν είσαι υψηλόμισθος απολαμβανεις σωστά αυτή τη ζωή.

 

Μηνύματα
748
Reaction score
562
Το χειρότερο είναι πως υπάρχει κόσμος που κρίνει την αγορά ηχείων μέσω αυτών των βίντεο.
Πολλοί δε, λένε και την ατάκα "έχω ακούσει αυτό το ηχείο να παίζει" (και εννοούν ότι το άκουσαν μέσω των δικών τους ακουστικών ή ηχείων μέσα από youtube video :D )
Δεν κρίνω την αγορά των ηχείων από τα βιντεάκια . Δε το έκανα ποτε .
 


Μηνύματα
15.923
Reaction score
22.312
Ξύπνα , μόνο αν είσαι υψηλόμισθος απολαμβανεις σωστά αυτή τη ζωή.
δεν είναι αυτό κριτήριο ούτε ικανή και αναγκαία συνθήκη.
η ζωή δεν θέλει υλικά για να την απολαμβάνεις, όταν γίνεσαι υψηλόμισθος το καταλαβαίνεις καλύτερα αυτό
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.080
Reaction score
131.055
και μετά σου λέει κρίση στο χαιφαι, τι κρίση ρε , αφού οι πελάτες είναι μλκς , τι να περιμένει κανείς από τέτοια αγορά.
Ναι, αλλά, ως γνωστόν..
Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. 🤭🤣😁😜

(Άσε που έχει "αυτχιά", άρα μπορεί να αποφασίσει μόνος του ποιο παίζει καλύτερα 🤭🤣😁😜)
 


Μηνύματα
748
Reaction score
562
Ναι, αλλά, ως γνωστόν..
Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο. 🤭🤣😁😜

(Άσε που έχει "αυτχιά", άρα μπορεί να αποφασίσει μόνος του ποιο παίζει καλύτερα 🤭🤣😁😜)
Προσωπικα προτιμω την b&k καμπυλη με λιγη λιγοτερη κατηφορα απο την χαρμαν. Και μου αρεσει η φλατ κατηφορικη αποκριση χωρις το τσικ μετα τα 10κ για τον αερα που λες. Ετσι παιζουν και τα ηχεια μου στο χωρο μου μετρημενα. Αρα ναι δεν ειμαι ανωμαλος :D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.454
Reaction score
40.235
..... ας αγορασω συνθεσαιζερ. 🐒
ειναι καλητερη λυση για το χανγκοβερ απο το avsite, καποιες φορες.
 

Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
δεν είναι αυτό κριτήριο ούτε ικανή και αναγκαία συνθήκη.
η ζωή δεν θέλει υλικά για να την απολαμβάνεις, όταν γίνεσαι υψηλόμισθος το καταλαβαίνεις καλύτερα αυτό
Σωστά, υπάρχουν και οι ενάρετοι άνθρωποι που απολαμβάνουν αυτή τη ζωή χωρις πολλά υλικα αγαθά, ,μόνο τα απαραίτητα και χωρίς υπερβολές στις κοινωνικές τους εμφανίσεις.
 


Μηνύματα
6.843
Reaction score
647
Τελικά του musicfanatic θα τοu βρούμε και ηχεία και γυναίκα, με σωστές αναλογίες.
Να ανεβάσετε και τις μετρήσεις pls
 

Μηνύματα
748
Reaction score
562
Πολύ πιθανόν η ηχογράφιση να έγινε από κινητό , οπότε και δεν ισχύουν τα παραπάνω αρνητκά ή τα θετικα σχόλια,.
Μια γεύση μόνο πήρα, πρέπει να τα ακουσω τα D&D και ζωντανά .
Στο πρωτο βιντεο που ανεβασα (οχι απο την εκθεση) ειναι binaural ηχογραφηση απο αυτα τα sennheiser https://www.theverge.com/reviews/20...-ambeo-smart-headset-review-binaural-3d-audio.


προσθετω αλλο ενα

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.630
Μηνύματα
2.911.751
Members
38.078
Νεότερο μέλος
Νικος11
Top