Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

Μηνύματα
6.851
Reaction score
653
Τα 15 δικά μου ηχεία (Neumann 310) είναι μεν ενεργά, αλλά όλοι οι ενισχυτές τους (3 στο καθένα, 45 ενισχυτικά σύνολο) είναι σε τάξη λειτουργίας ΑΒ και δεν έχουν διακοπτικό τροφοδοτικό.

Τα 5 μου σαμπ αντιθέτως, είναι με 2kW ενισχυτή έκαστο, προφανώς class D και με διακοπτικό τροφοδοτικό, αλλά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βάλω κατσαβίδι έτσι για να περνάει η ώρα. Προτιμώ στον ελεύθερο χρόνο μου να τα βάζω να παίζουν μουσική.
Σωστά , τάξης ΑΒ ειναι . Η τάση λειτουργιας δεν θα ξεπερνάει τα 100V για τους μεγαλους ηλεκτρολυτικους.

736CEFEE-60B6-47CC-BBAF-DDBC1E5FC44E.jpeg
 

Μηνύματα
4.621
Reaction score
8.013
Πολύ ωραίος ήχος απο τα Senn και τα Dutch & Dutch 8C.
Με αναλογικό πικάπ, της Κuzma.
Στα 13.900 € το ενεργό ζευγάρι , δεν χρειάζεται o υποψήφιος αγοραστής να ασχοληθεί άλλο με ενισχυτές.
Κάτι τέτοια διαβάζω και σκέφτομαι να πάω στον γιατρό για τα μάτια μου.
Διάβασα καλα? 14.000 για τζουφιο δικάναλο και με θες και πικαπ?
 

Μηνύματα
756
Reaction score
569
Κάτι τέτοια διαβάζω και σκέφτομαι να πάω στον γιατρό για τα μάτια μου.
Διάβασα καλα? 14.000 για τζουφιο δικάναλο και με θες και πικαπ?
Αυτο το λες γιατι εχεις εμπειρια με τα επαγγελματικα μονιτορ κλειστου τυπου? Ο τζουφιος και χαρτινος ηχος ειναι το φορτε τους !
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.086
Reaction score
131.083
Αξιζει μονο απο τα neumann στα dd.
Δεν διαφωνώ, αλλά η διαφορά κόστους είναι τρελή.

Τα Νιούμαν, συγκριτικά με τα ντατς, είναι τζάμπα.

Για φουλ ιμερσιβ σεταπ με 11 ή περισσότερα ηχεία, η διαφορά στο κοστολογιο είναι ασύλληπτη.

Βεβαίως, ο καρδιοειδής λοβός των ντατς, με κάνει να τρέχει ένα σαλάκι..❤
 
Last edited:

Μηνύματα
756
Reaction score
569
Δεν διαφωνώ, αλλά η διαφορά κόστους είναι τρελή.

Τα Νιούμαν, συγκριτικά με τα ντατς, είναι τζάμπα.

Για φουλ ιμερσιβ σεταπ με 11 ή περισσότερα ηχεία, η διαφορά στο κοστολογιο είναι ασύλληπτη.
ε καλα εσυ εχεις 15 χιλιαδες ηχεια κανενας τρελος δε θα το εκανε να αγοραζε τοσα DD
 

Μηνύματα
6.851
Reaction score
653
Κάτι τέτοια διαβάζω και σκέφτομαι να πάω στον γιατρό για τα μάτια μου.
Διάβασα καλα? 14.000 για τζουφιο δικάναλο και με θες και πικαπ?
Τι ακριβώς θέλεις να μας πεις με τον όρο τζούφιος δικάναλος ;
Δεν σου γεμιζει το μάτι, ή θα σου λείψουν οι ψαροκασέλες ;
 

Μηνύματα
14.555
Reaction score
16.393

Στα neumann ειχε τα kh310 μαζι με το kh750 με calibration της neumann, στα genelec 8351 εκανε το glm calibration και στα dd το δικο τους calibration.

Απο τα neumann στα genelec δεν αξιζει διοτι οι μεσαιες τα χαλανε.

Αξιζει μονο απο τα neumann στα dd.

View attachment 341346

View attachment 341347

View attachment 341348
Μα αφού την ίδια καμπύλη διόρθωσης εφάρμοσε στο ίδιο προβλημάτων χώρο έτσι όπως τον ενεργοποιούσαν όλα (ή τα δύο πρώτα τουλάχιστον) και έδειξαν και οι μετρήσεις του. Πως άκουσε τόσο μεγάλες διαφορές που λέει ; :D

Τa D&D (απο τα ενεργά που άκουσα πάντα εννοώ). τα άκουσα στην τελευταία έκθεση, ήταν τα μόνα που έπαιζαν την κλασική μουσική καλά και όπως την ¨ξέρω" και τουλάχιστον κάπως την "αναγνωρίζω" απο το δικό μου σύστημα. Η σκήνή τους και αυτών όμως δεν είχε το βάθος που θα περίμενα αλλά είχε περιέργως μεγάλο πλάτος. Δεν ήξερα την συγκεκριμένη ηχογράφηση απο ένα δυο τρια κομάτια κλασικής που έβαλε αλλά αυτή η αναλογία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ήταν σωστή και μου φάνηκε και εγγενής αλλά μπορεί να ήταν η ρύθμιση ή η κοντινότητα με τον πίσω τοίχο (εάν και νομιζω προτείνεται αυτή (?) σε αυτό το ηχειο).
 
Last edited:

Μηνύματα
756
Reaction score
569
Μα αφού την ίδια καμπύλη διόρθωσης εφάρμοσε στο ίδιο προβλημάτων χώρο έτσι όπως τον ενεργοποιούσαν όλα (ή τα δύο πρώτα τουλάχιστον). Πως άκουσε τόσο μεγάλες διαφορές που λέει ; :D
Ευλογη η παρατηρηση σου :)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.778
Reaction score
20.664
Όσο αφορά το DIY για εμένα (αν και δεν το έχω κάνει) αξίζει ο πειραματισμός ειδικά με τις τρέχουσες τιμολογήσεις στην αγορά..
Το αν θα επιτευχθεί πραγματικά καλό αποτέλεσμα εξαρτάται από το ταλέντο - μεράκι - γνώσεις του κατασκευαστή, οπότε αν και σέβομαι τη γνώμη αυτών που λένε σωστό είναι να το κάμει κάποιος μόνος ''για το ταξίδι'' αν δεν είσαι ο PeterMeni καλύτερα για περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας να απευθυνθείς σε κάποιον που ξέρει τι κάνει..
Άλλωστε η ουσία είναι να φτάξεις κάτι πραγματικά αξιόλογο με λιγότερα.. ;)

Η ασφάλεια που παρέχουν οι εταιρίες (υποστήριξη κλπ) ή ακόμα και η μεταπώληση - αναγνωρισιμότητα είναι πάντα θέματα για αντίλογο αλλά αυτά μπαίνουν έτσι κι αλλιώς στο ζύγι για να δημιουργηθεί κάτι καλό ή καλύτερο αν γίνεται από τα αντίστοιχα της αγοράς με λιγότερα.. (δεν γίνεται να τα έχεις όλα) 8-)

+ πως αποκτάς κάτι ''ξεχωριστό'' (ανάλογα την ιδέα και την υλοποίηση φυσικά).

Η επιλογή κατηγορίας τιμής - υλικών σαφώς και είναι θέμα που χρειάζεται μελέτη καθώς θεωρώ μάλλον απίθανο (έχει αναφερθεί κι από άλλους) να είναι συμφέρουσα η ιδιοκατασκευή σε όλες τις περιπτώσεις.
 

Μηνύματα
6.851
Reaction score
653
Μα αφού την ίδια καμπύλη διόρθωσης εφάρμοσε στο ίδιο προβλημάτων χώρο έτσι όπως τον ενεργοποιούσαν όλα (ή τα δύο πρώτα τουλάχιστον). Πως άκουσε τόσο μεγάλες διαφορές που λέει ; :D
Σωστά υπάρχουν διαφορές, καθότι η διόρθωση της συχνοτικής απόκρισης (Frequency Response) δεν αλλάζει τις χροιές ούτε το voicing του ηχείου. Ούτε φυσικά και τη στερεοφωνική εικόνα σε όλες τις διαστάσεις
Εχω βαρεθεί να το λεω
 



Μηνύματα
14.555
Reaction score
16.393
Σωστά υπάρχουν διαφορές καθότι η διόρθωση της συχνοτικής απόκρισης (Frequency Response) δεν αλλαζει τις χροιές ουτε το voicing του ηχείου. Ούτε φυσικα και τη στερεοφωνική εικόνα σε όλες τις διαστάσεις
Εχω βαρεθεί να το λεω
Μπορεί να έκανε (όπως όλοι) μόνο στα χαμηλά. Εαν και είδα ότι είχε σοβαρό πρόβλημα και στα 120, 150.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.067
Reaction score
82.440
Τα Νιούμαν, συγκριτικά με τα ντατς, είναι τζάμπα.
Τα D&D έχουν δυο σημαντικά μειονεκτήματα: δεν παίζουν δυνατά, και είναι δύσκολη η ενσωμάτωση με σαμπς
Για απλό παραδοσιακό σχεδόν μονοκάναλο, σαλονάτο, τα D&D είναι καλύτερα.
 

Μηνύματα
756
Reaction score
569

Απο το 13:30 μιλαει για το bass reflex το οποιο ειναι συντονισμενο στα 25hz

 

Μηνύματα
6.851
Reaction score
653
Μπορεί να έκανε (όπως όλοι) μόνο στα χαμηλά. Εαν και είδα ότι είχε σοβαρό πρόβλημα και στα 120, 150.
Σωστά, σε ολοκληρο το συχνοτικό φάσμα έγιναν διορθώσεις στάθμης στο σήμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.067
Reaction score
82.440

Απο το 13:30 μιλαει για το bass reflex το οποιο ειναι συντονισμενο στα 25hz

Δεκάιντσο. Με πενταιντσο μιντ 🙄
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.086
Reaction score
131.083
ε καλα εσυ εχεις 15 χιλιαδες ηχεια κανενας τρελος δε θα το εκανε να αγοραζε τοσα DD
Έτσι νομίζεις. Και κάνεις λάθος.

Διότι ένα ιμερσιβ σεταπ με ντας ολόβε, θα ήταν Η αποκάλυψη.

Το στάνταρ ιμερσιβ σεταπ έχει 11 ηχεία, 7 κάτω και 4 στο ταβάνι.

Το συνολικό κόστος από 11 τεμάχια ντατς, είναι μικρότερο από αρκετά γνωστά ηχεία (μιλάω για 1 ζευγάρι μόνο, παθητικά, συν τα ενισχυτικά τους).


Τες πα.
 

Μηνύματα
14.555
Reaction score
16.393
Ευλογη η παρατηρηση σου :)
Πάντως εάν ψάχνεις για τέτοια λύση βάλτα σίγουρα στη λίστα σου πρός ακρόαση.

Επίσης τα βιολιά τα έπαιζε λίγο ¨ομογενοποιημένα" (και ανά τα τμήματα τους) και όχι αυτό το hyper imaging που έχουν συνηθίσει, θεωρούν σωστό κάποιοι στο Hi End. Για εμένα όμως αυτό είναι πιο κοντά στην "πραγματικότητα" όπως την βιώνει κάποιος τουλάχιστον σε μια αίθουσα κλασικής μουσικής. Τώρα μην περιμένεις και πολλά απο δυο τραγούδια κλασικής που άκουσα και μάλιστα απο ηχογραφήσεις που δεν ήξερα. Μετά ήρθαν κάτι άλλοι και ζητούσαν έντονα μόνο ντάμπα ντούμπα τραγούδια. :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.086
Reaction score
131.083
Σωστά υπάρχουν διαφορές, καθότι η διόρθωση της συχνοτικής απόκρισης (Frequency Response) δεν αλλάζει τις χροιές ούτε το voicing του ηχείου. Ούτε φυσικά και τη στερεοφωνική εικόνα σε όλες τις διαστάσεις
Εχω βαρεθεί να το λεω
Καλά θα κάνεις να σταματήσεις να το λες. 🤭

Απλώς θες λίγο διάβασμα ακόμα, στα σύγχρονα συστήματα ισοσταθμισης με DSP, τι επιτυγχάνουν συνολικά (όχι μόνον στο επίπεδο πλάτους).

Για αρχή, ψάξε διάβασε τι εστί timbre matching, δυστυχώς μόνον από trinnov.

ΥΓ. Όσα γνωρίζεις περί "στερεοφωνικής εικόνας σε όλες τις διαστάσεις", στο δικαναλο φυσικά, είναι ένα αστείο παιχνίδι από καραμπόλες, προσφιλές σε γερασμένους παραδοσιακούς χαλιεντάδες. Άμα ανέβεις εκεί που παίζουν μεγάλα παιδιά, αλλάζει το παιχνίδι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.633
Μηνύματα
2.911.934
Members
38.078
Νεότερο μέλος
Νικος11
Top