Φθινοπωρινές Διακοπές στη Σέριφο

Μηνύματα
6.905
Reaction score
717
Καλημέρα guys
Για κάποιους οι διακοπές δεν έχουν τέλος .
Φέτος το φθινόπωρο είπα κι εγώ να πάω στη Σέριφο επειδή δεν είχα πάει ποτέ στη ζωη μου.
Σας γράφω απο το πλοίο .
Ποια μέρη αξίζει να επισκεφτώ για 4 ημέρες παραμονης στο Νησι.

Επίσης προτάσεις για ταβέρνες παραδοσιακές, με καλό τοπικό κρασί κατά προτίμηση και καλό υγιεινό φαγητό.

ΥΓ Ο γιατρός μου επιτρέπει τα πάντα εκτός απο λουκάνικα και τηγανιπα λόγω της κακής ποιότητας λαδιού που χρησιμοποιούν οι περισσότερες ταβέρνες.

Σας ευχαριστώ
 


Μηνύματα
13.125
Reaction score
10.399
Η παραλία Λιβάδι είναι καλούτσικη προς καλή, κοντά στη Σέριφο (αν μένεις εκεί). Πιο δίπλα είναι η παραλία Λιβαδάκια που έχει και το Camping. Αρκετά καλή και αυτή.
Θα έχεις και αυτοκίνητο φαντάζομαι, οπότε να πας στην Ψιλή Άμμο, είναι πολύ καλή. Εκεί κοντά είναι και η παραλία Άγιος Σώστης, πολύ καλή, με το ναό στο ύψωμα (να πας για φωτογραφίες), αλλά και μια μικρότερη παραλία λίγο πιο βόρεια, δίπλα. Τέλος, οι 3 κόλποι Κουταλάς, Γάνεμα και Βάγια. Από ψηλά τις είδα και ήταν αρκετά καλές. Μπάνιο δεν έκανα εκεί, αλλά θα δεις τα απομεινάρια μιας εξέδρας που έδεναν τα πλοία παλιά.

Στο βόρειο μέρος του νησιού δεν πήγαμε για μπάνιο, φυσούσε.

Σαν αξιοθέατα, να πας στον Άσπρο Πύργο και στο Φράγμα Στενό.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
717
Σε ευχαριστώ Πέτρο για τις προτάσεις.
Ναι, έχω πάρει και αυτοκίνητο μσζι.
Επειδή έχω μαζί και το ψαροντούφεκο, μήπως κατά τύχη πήρε το μάτι σου ή άκουσεςπου ψαρεύουν οι ντόπιοι ;
Συνηθως δεν λένε τα μυστικά στους ξένους.
 

Μηνύματα
13.125
Reaction score
10.399
Επειδή έχω μαζί και το ψαροντούφεκο, μήπως κατά τύχη πήρε το μάτι σου ή άκουσεςπου ψαρεύουν οι ντόπιοι ;
Δεν έχω καμία πληροφορία για αυτό.
 



Μηνύματα
6.905
Reaction score
717
Μια δυο τοπικές μπύρες Voos ειναι ο,τι πιο δροσερό υπάρχει στο νησί
μετα το απογευματινό μπανάκι .
Παραθαλάσσιο μπαρ Hippies
17256324990066270934937394320396.jpg

17256325508147135996811527685226.jpg

Δεν φταίω εγώ, τα κορίτσια μου φταίνε
20240906_172811.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
717
Δυνατό σκυλάκι, αμέσως με αγάπησε.
Ενα νέο μέλος Θα εγγραφεί στο avsite.gr, αυστηρά γισ δικάναλο ήχο
20240906_173617.jpg

Μακριά κι αγαπημένοι

20240906_174320.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
717
Στο λιμάνι για ανεφοδιασμό.
Υπάρχει ATM της Alpha Bank που δουλεύει !
Εδώ στο νησί βασιλεύουν το μετρητά

20240906_180316.jpg
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
14.016
Reaction score
35.129
εχω παει για δουλεια μονο στη Σεριφο, μου ειχε αρεσει η χωρα, τερμα επανω και πρωι κ βραδυ, ηταν γραφικα και ομορφα και το yacht club αλλα μονο το βραδυ, γενικα δεν ειχα τρελλαθει ιδιαιτερα
 

Μηνύματα
594
Reaction score
686
Καλημέρα guys
Για κάποιους οι διακοπές δεν έχουν τέλος .
Φέτος το φθινόπωρο είπα κι εγώ να πάω στη Σέριφο επειδή δεν είχα πάει ποτέ στη ζωη μου.
Σας γράφω απο το πλοίο .
Ποια μέρη αξίζει να επισκεφτώ για 4 ημέρες παραμονης στο Νησι.

Επίσης προτάσεις για ταβέρνες παραδοσιακές, με καλό τοπικό κρασί κατά προτίμηση και καλό υγιεινό φαγητό.

ΥΓ Ο γιατρός μου επιτρέπει τα πάντα εκτός απο λουκάνικα και τηγανιπα λόγω της κακής ποιότητας λαδιού που χρησιμοποιούν οι περισσότερες ταβέρνες.

Σας ευχαριστώ

Στο λιμάνι τρώμε στο Θαλάμι και στο Μέγα Λιβάδι στον Κύκλωπα και στην Μαρδίτσα. Επίσης, αν σας βγάλει ο δρόμος σας Συκαμιά, στην εκεί ταβέρνα.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
717
Το λιβαδι το βρα6υ
Πρώτη ημέρα χαλαρά.
Το πρωί ξημερώματα σε αναζήτηση ροφού σε βραχώδη περιοχή στα βόρεια του νησιού .Απέκτησα νέο κολλητό παλαβό για ψάρεμα και κυνήγι.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
717
Το νησί διαθέτει 77 προσβάσιμες παραλίες.
Δεν ξέρεις που να πρωτοπας .
Υπέροχη δροσιά,, στους 26 ο υδράργυρος
 

Μηνύματα
594
Reaction score
686
A, και αν είσαστε του τυριού (μια που δεν το απαγορεύει ο γιατρός), ψάξτε μήπως βρείτε Τυρί του λάκκου. Ρωτήστε στις ταβέρνες του Λιβαδιού.
Μη σας ξεγελάσει η εξωτερική του εμφάνιση, είναι από τα καλύτερα ελληνικά τυριά.
Και, αν βρείτε και αν σας αρέσει, και πάρετε ικανή ποσότητα, για καλό και για κακό, ...μην το πείτε στον γιατρό.
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
717
A, και αν είσαστε του τυριού (μια που δεν το απαγορεύει ο γιατρός), ψάξτε μήπως βρείτε Τυρί του λάκκου. Ρωτήστε στις ταβέρνες του Λιβαδιού.
Μη σας ξεγελάσει η εξωτερική του εμφάνιση, είναι από τα καλύτερα ελληνικά τυριά.
Και, αν βρείτε και αν σας αρέσει, και πάρετε ικανή ποσότητα, για καλό και για κακό, ...μην το πείτε στον γιατρό.
Το βρήκα το τυρί λάκκου .
Πολύ δυνατό , με έντονη γεύση κσι υπέροχο άρωμα . Εντελώς φυσικό κσι παρθένο. Αργής ωρίμανσης.
 

Attachments



Μηνύματα
594
Reaction score
686
Ταβερνα Νικούλιας στον Πλατύ Γιαλό.
Τοπική Οινοποιία Χρυσολορά
ΞΗΡΟ ΧΩΡΙΟ
Επίσης σε κάποιες ταβέρνες έχουν καλό χύμα κρασί. Χρώμα χρυσοκαφέ, σαν κονιάκ.
Αν όχι χύμα, Χρυσολωράς. Μια χαρά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.666
Μηνύματα
2.913.368
Members
38.083
Νεότερο μέλος
astrogrk
Top