Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY


Μηνύματα
606
Reaction score
1.329
Για τετράγωνα είπαμε, για ημιτόνια , νετρόνια ΚΑΤΑΤΟΝΙΑ είπαμε, για εντάσεις είπαμε, για χώρους είπαμε , για χορούς είπαμε, για κρέατα είπαμε, για βοσκούς είπαμε, για Μητσοτάκη είπαμε, τον πόνο μας τον ειπαμε.
Τελικά ο φίλος τι θα κάνει; Θα πάρει έτοιμο ή θα φτιάξει;
Έβγαλες άκρη αδερφέ η να ρίξουμε λίγο πόνο ακόμα;
 

Μηνύματα
789
Reaction score
599
Το dynaudio SPL meter σε low range στο jazz man που το άκουγα τώρα έγραφε από 68 σε 78dbA . Αυτές είναι οι max στάθμες που μου αρέσουν . Τελικά περνάει το όριο ασφαλείας αλλά δε θα ακούσω πάνω από ένα τραγούδι σε αυτή τη στάθμη . Συνήθως θα είμαι 67-68dba
 

Μηνύματα
13.133
Reaction score
10.405
Kαλο ειναι να συνεχισεις εδω
ειναι αρκετα ενυπογραφο αυτο?
Γνωστά είναι αυτά. Τα διάβασα και κατανόησα πριν χρόνια. Συμφωνώ με τον Κώστα και τον Dimifoot.
Μην ανησυχείς για μένα. Ούτε δυνατά ακούω συχνά, ούτε σε συναυλίες ή Trance party πάω συχνά. Και όταν πάω, έχω ωτοασπίδες μαζί για όταν χρειαστούν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.116
Reaction score
82.609
Το dynaudio SPL meter σε low range στο jazz man που το άκουγα τώρα έγραφε από 68 σε 78dbA . Αυτές είναι οι max στάθμες που μου αρέσουν . Τελικά περνάει το όριο ασφαλείας αλλά δε θα ακούσω πάνω από ένα τραγούδι σε αυτή τη στάθμη . Συνήθως θα είμαι 67-68dba
Δοκίμασε και dB(C) αν έχει, και fast
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.478
Reaction score
1.979
Αυτές τις "ωτοασπίδες για μουσική" που τις βρίσκει κανείς;
Οι κοινές είναι απαράδεκτες γιαμουσική. Πολύ - πολύ - πολύ καλύτερο το μπαμπάκι, και επίσης ευέλικτο, γιατί τριμάρεις σε πραγματικό χρόνο την απαιτούμενη ποσότητα/πυκνότητα
 

Μηνύματα
13.133
Reaction score
10.405
Επίσης να προσθέσω ότι δεν εμπιστεύομαι καθόλου τις εφαρμογές στα κινητά. Ίσως μόνο σε Apple, που υποτίθεται το κάθε συγκεκριμένο μοντέλο τηλεφώνου έχει συγκεκριμένο μικρόφωνο που το γνωρίζει η εφαρμογή και είναι καλιμπραρισμένη σε ένταση.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.803
Reaction score
6.385
Αυτές τις "ωτοασπίδες για μουσική" που τις βρίσκει κανείς;
Οι κοινές είναι απαράδεκτες γιαμουσική. Πολύ - πολύ - πολύ καλύτερο το μπαμπάκι, και επίσης ευέλικτο, γιατί τριμάρεις σε πραγματικό χρόνο την απαιτούμενη ποσότητα/πυκνότητα
 

Μηνύματα
13.133
Reaction score
10.405
Αυτές τις "ωτοασπίδες για μουσική" που τις βρίσκει κανείς;
Οι κοινές είναι απαράδεκτες γιαμουσική. Πολύ - πολύ - πολύ καλύτερο το μπαμπάκι, και επίσης ευέλικτο, γιατί τριμάρεις σε πραγματικό χρόνο την απαιτούμενη ποσότητα/πυκνότητα
Έχω δοκιμάσει και μπαμπάκι, αλλά έχει μικρό αποτέλεσμα. Παίρνω μαζί ωτοασπίδες από σφουγγαράκι. Σε αυτές ρυθμίζω πόσο θα φράξω τον ακουστικό πόρο. Κάνουν δουλειά.
Κέρινες δεν προτείνω, απομονώνουν πολύ.
Τι είναι αυτές; High end ωτοασπίδες; Άκου 21€!
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.478
Reaction score
1.979
Τις έχει δοκιμάσει κανείς; Αν κάνουν όντως ότι λένε, θα το έδινα το εικοσάρικο, γιατί όσες έχω δοκιμάσει εγώ... δεν - καλύτερο το μπαμπάκι. Το οποίο όντως δεν κόβει πολύ, αλλά συνήθως επαρκεί. Ούτε αυτό βέβαια δίνει σωστή απόκριση, είναι απλώς "πασάμπλ" .

Μιά άλλη ιδέα για δοκιμή είναι το σφουγγάρι-γόμα για. . . την κουζίνα και τα κατσαρολικά :), αν και μου φαίνεται πολύ πυκνό. Μη γελάτε, δεν του φαίνεται αλλά πρόκειται για καραχάι-τεκ προϊόν, το Basotect της BASF, ο,τι καλύτερο για απορρόφηση
ωτοασπίδες από σφουγγαράκι.
Ποιό σφουγγαράκι ;
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.371
Reaction score
21.089
Πολύ σωστά. Αλλά εξωφρενικά δυνατά, μόνο για συναυλίες-clubs τα 100dB(A) μέση στάθμη. Κουβαλάω πάντα μαζί μου ένα ζευγάρι στο μπρελόκ μου
για τέτοιες περιπτώσεις.
[...]
Με την πρόταση για ωτοασπίδες, συμφωνώ κι επαυξάνω. Ο @Dimifoot είχε κάνει την ίδια πρόταση παλαιότερα, τις αγόρασα και τις δοκίμασα σε συναυλίες, τόσο σε κλειστό όσο κι ανοιχτό χώρο. Αξίζουν τα λεφτά τους 100%.
ΚΑΤΑΤΟΝΙΑ
Είσαι αρχηγός!
Αυτές τις "ωτοασπίδες για μουσική" που τις βρίσκει κανείς;
Οι κοινές είναι απαράδεκτες γιαμουσική. Πολύ - πολύ - πολύ καλύτερο το μπαμπάκι, και επίσης ευέλικτο, γιατί τριμάρεις σε πραγματικό χρόνο την απαιτούμενη ποσότητα/πυκνότητα
Δες την πρόταση του @Dimifoot, τις προτείνω ανεπιφύλακτα.
 


Μηνύματα
13.133
Reaction score
10.405
Ποιό σφουγγαράκι ;
Αυτές ή παρόμοιου τύπου άλλης μάρκας:


Ή αυτές:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.325
Reaction score
21.334
Μνια συγκεκριμένη ερώτηση έκανε ο άθρωπος, στις ωτασπίδες φτάσατε. Μόλις αgnοίξει το ντιμπέιτ φασόλια πρεσπών βέρσους αγκινάρες αλά πολίτα, ειδοποιάτε με. Με ενδιαφέρει.
 



Μηνύματα
4.630
Reaction score
8.028
Τι τις θέλετε ήθελα να ήξερα τις ωτοασπίδες αφού είστε κουφοί, :biggrin:
Ακόμη κσι για την ένταση, για να πείτε αν είναι δυνατά η οχι πρεπει να βγάλετε ντεσιμπελομετρο :biggrin:
Από αυτί μηδέν, μόνον μετρήσεις και ενδείξεις :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.798
Reaction score
20.711
Τι τις θέλετε ήθελα να ήξερα τις ωτοασπίδες αφού είστε κουφοί, :biggrin:
Ακόμη κσι για την ένταση, για να πείτε αν είναι δυνατά η οχι πρεπει να βγάλετε ντεσιμπελομετρο :biggrin:
Από αυτί μηδέν, μόνον μετρήσεις και ενδείξεις :biggrin:
Μαζέψου ρε πανκιό.. :smoke:
Αντί να πιάσουμε τα 90db+ σπίτι που είναι μανίκι (φροντίδες, μεγαλα ηχεία, θυμωμένοι γείτονες, κλπ, κλπ.. ) φροντίζουμε να παίζ' το live πιο κάτω..
Ξεβουλώνουμε μετά σπίτ' και δεν λείπει τίποτα..(εκτός απ' τσι γκόμεν..:whistling:)

:party:




Τίποτα δεν ξέρ'ς από τακτική, τίποτα.. 8-)





Εξαίρεση είναι ο Κώστας που φοράει ωτοασπίδες στο σπίτ' για να μην ''χάνει'' το live.. :biggrin:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.674
Μηνύματα
2.913.580
Members
38.083
Νεότερο μέλος
astrogrk
Top