Purifi 1ET400A ST Stereo Amplifier : ερώτηση για input board op amps

Μηνύματα
1.068
Reaction score
760
καλησπέρα,

σύντομα ξαναγίνομαι εργένης και εκτός από ανακαινίσεις διαμερίσματος, άρχισε και η φαγούρα για κάποιο καλό κεντρικό συστηματάκι ...

θα πάρω από φίλο ένα ζευγαράκι martin logan κι σκέφτομαι για τελική ενίσχυση διάφορα ενισχυτάκια βασισμένα στη εξαιρετική μοντούλα της purifi 1ΕΤ400Α ΣΤ... διάφορα σάιτς παρέχουν έτοιμες λύσεις, (πχ. audiophonics) αλλά εγώ γουστάρω αυτόν τον Σλοβάκο :



η ερώτηση που σας έχω, για τους επαΐοντες :

όλοι οι κατασκευαστές δίνουν την μοντούλα με τροφοδοτικό Hypex SMPS1200A400, ωστόσο, σαν input bufffer board έχουν τον OPA1612 .... αν όμως δωσεις άλλα 400 ευρώ σου βάζουν αντί για το 1612 τα
Sparkos Labs SS2590 PRO

έχει λογική για ενισχυτικό με αξία, προ ΦΠΑ, 1100 ευρώ, να δώσεις άλλα 400 για τα sparkos ? θα κάνουν τόση διαφορά ?

πηγή προ θα είναι ένα eversolo Α6 που μάλλον θα αναβαθμίσω σε Α8 , με πλατφόρμα το Qobuz .

ευχαριστώ
 


Μηνύματα
613
Reaction score
1.333
Φιλτατε είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με τους purify και έχω καταλήξει στους audiophonics. Μιας και ότι μετρήσεις έχουν γίνει πάνω κάτω ίδιες είναι με ακριβότερες υλοποιήσεις.
Πρακτικά φοράνε πράγματα που δεν με νοιάζει να εχω. Μόνο που το gain και το soft start θεωρώ βασικά.
Περιμένω να πάρω κάτι λεφτά για να πατήσω το κουμπί.

Σε κάποια φάση διάβασα ότι ο πουτσις προτείνει τους 1656 που φοράει στα gen2 purify. 9040 κτλ.(950+ watt αν θυμάμαι καλα....τι σκατα δλδ)
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.737
Reaction score
12.484
Την εμπέδηση των ηχείων που σκοπεύεις να πάρεις την γνωρίζεις;
Τα martin logan έχουν εξαιρετικά χαμηλή αντίσταση στις υψηλές, με αποτέλεσμα οι ψηφιακοί να ενεργοποιούν το κύκλωμα προστασίας τους.
 

Μηνύματα
613
Reaction score
1.333
Φιλτατε είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με τους purify και έχω καταλήξει στους audiophonics. Μιας και ότι μετρήσεις έχουν γίνει πάνω κάτω ίδιες είναι με ακριβότερες υλοποιήσεις.
Πρακτικά φοράνε πράγματα που δεν με νοιάζει να εχω. Μόνο που το gain και το soft start θεωρώ βασικά.
Περιμένω να πάρω κάτι λεφτά για να πατήσω το κουμπί.

Σε κάποια φάση διάβασα ότι ο πουτσις προτείνει τους 1656 που φοράει στα gen2 purify. 9040 κτλ.(950+ watt αν θυμάμαι καλα....τι σκατα δλδ)
Ps με Ζ8
Την εμπέδηση των ηχείων που σκοπεύεις να πάρεις την γνωρίζεις;
Τα martin logan έχουν εξαιρετικά χαμηλή αντίσταση στις υψηλές, με αποτέλεσμα οι ψηφιακοί να ενεργοποιούν το κύκλωμα προστασίας τους.
Μέχρι τα 2ωμ είναι σταθεροί οι et400. Κάτω από εκεί έχουν θέμα. Τουλάχιστον έτσι διαβάσα στο asr.
Οι δε nilai είναι σταθεροί μέχρι το 1ωμ.
 

Μηνύματα
540
Reaction score
544
Ps με Ζ8

Μέχρι τα 2ωμ είναι σταθεροί οι et400. Κάτω από εκεί έχουν θέμα. Τουλάχιστον έτσι διαβάσα στο asr.
Οι δε nilai είναι σταθεροί μέχρι το 1ωμ.
Υπηρχαν μοντέλα ML που επεφταν κάτω από 1Ω.Δεν έχω κοιτάξει αν συμβαίνει το ίδιο στα τρέχοντα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.179
Reaction score
131.295
Αξίζουν τα Martin Logan τέτοιους τελεστικούς;
Όχι βέβαια.

Και σε πόσο προσεγμένο χώρο θα μπούνε άραγε;

Αλήθεια, ποια Μάρτιν Λόγκαν; Λες κι έβγαζε ένα μόνο μοντέλο..
 

Μηνύματα
613
Reaction score
1.333
3) The amplifier is stable into loads <2Ω. Output power into impedances <3.2 Ω may be limited by the Over Current Protection system

Το παραπάνω είναι από το pdf της βαθμίδας:
https://purifi-audio.com/document/share/32/11348bfa-bc4c-4811-891e-ed4e1501ab94
Άρα περιορίζει την ισχύ του σε εμπεδίσεις κάτω των 3,2 αν κατάλαβα καλά, πράγμα που σημαίνει ότι τα παίζει κομπλέ αν δεν πέφτουν κάτω από 2;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.737
Reaction score
12.484
Άρα περιορίζει την ισχύ του σε εμπεδίσεις κάτω των 3,2 αν κατάλαβα καλά, πράγμα που σημαίνει ότι τα παίζει κομπλέ αν δεν πέφτουν κάτω από 2;
Για να είσαι σίγουρος τι συμβαίνει θα πρέπει να δοκιμαστεί ο συνδυασμός. Συνήθως οι ψηφιακοί ενεργοποιούν το κύκλωμα προστασίας τους σε χαμηλές εμπεδήσεις.
 

Μηνύματα
613
Reaction score
1.333
Για να είσαι σίγουρος τι συμβαίνει θα πρέπει να δοκιμαστεί ο συνδυασμός. Συνήθως οι ψηφιακοί ενεργοποιούν το κύκλωμα προστασίας τους σε χαμηλές εμπεδήσεις.
Θα ψάξω να βρω το thead στο asr που ένα μελος του πέταξε ξερο ένα πυκνωτή 2uf και του ήπιε το αίμα, λέγοντας ότι δεν φτουραει. Βέβαια έφαγε κράξιμο από τους υπόλοιπους ότι ένα ηχείο δεν είναι είναι ένα τέτοιο και τόσο βαρύ φορτίο.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.683
Μηνύματα
2.913.719
Members
38.083
Νεότερο μέλος
astrogrk
Top