Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.003
Reaction score
46.388
Το "σκυφτό" το έχω.
Αυτό δεν ακούγεται ωραίο... :roflmao:

Για τις ρυθμίσεις μη ανησυχείς, θα βοηθήσουμε όλοι.
Για δώσε για αρχή κάποια δεδομένα.
Υψος, βάρος, φυσική κατάσταση.
Τι μέγεθος πήρες το TM?
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.003
Reaction score
46.388
Σώτο, πάρτον από δω και πηγαίνετε στα πολιτικά, έχουμε να κάνουμε τόσες δλειές και αυτός σχολιάζει στα ποδήλατα.
Τον πρόεδρο τον έχουμε, πρέπει να βρούμε όνομα για το κόμμα, έμβλημα, να σιάξουμε και να καταθέσουμε καταστατικό, έχουμε δλειές :lolsign:
 

Μηνύματα
1.316
Reaction score
2.307
Δεν ήρθε με ζάντες...
Παραγγέλθηκαν Campagnolo.
Έχω τόσα εργαλεία για μηχανή τώρα μαζεύω και για ποδήλατο. Να δω πού θα βάλω το ποδήλατο και τα εργαλεία!
Πρόβλημα χώρου θα έχεις όταν τα ποδήλατα γίνουν 3-4-5 κλπ. τώρα καλά είσαι. Πάρε την κρεμάστρα του Γιώργου, δεν έχει σημασία αν δεν την χρησιμοποιήσεις ποτέ (όπως εγώ μία τρόμπα που την έχασα κιόλας), είναι παράδοση πλέον εδώ μέσα κάθε καινούριος να παίρνει κάτι από την αποθήκη του Γιώργου (ρε μπας και είναι "επαγγελματίας"?).
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.003
Reaction score
46.388
είναι παράδοση πλέον εδώ μέσα κάθε καινούριος να παίρνει κάτι από την αποθήκη του Γιώργου (ρε μπας και είναι "επαγγελματίας"?).
Εγώ του ζήτησα ένα βατόμετρο για το mtb και ακόμα περιμένω...
 

Μηνύματα
862
Reaction score
1.044
Το "σκυφτό" το έχω

Για τις ρυθμίσεις μη ανησυχείς, θα βοηθήσουμε όλοι.
Για δώσε για αρχή κάποια δεδομένα.
Ύψος, βάρος, φυσική κατάσταση.
Τι μέγεθος πήρες το TM?
Οδηγάω μηχανή χρόνια και δεν έχω πρόβλημα να έχω πιο "αγωνιστική" θέση, προς το παρόν. Τώρα από σωματομετρικά είμαι 1.79, 88 κιλά (κάτι θα κάνουμε με τα κιλά) και από φυσική κατάσταση κάνω 45-50χλμ με ΜΤΒ σχετικά εύκολα (αρκετές διαδρομές με ανηφόρες 4-5%) με μεγαλύτερη διαδρομή 76χλμ πάλι με ΜΤΒ. Στα 76χλμ έχω μπροστά το "βασανιστή" και την βγάζω με ένα gel και 3.5λίτρα νεράκι...
Το BMC το πήρα 54 όπως με βγάζει το επίσημο site.
 

Μηνύματα
2.369
Reaction score
5.349
Οδηγάω μηχανή χρόνια και δεν έχω πρόβλημα να έχω πιο "αγωνιστική" θέση, προς το παρόν. Τώρα από σωματομετρικά είμαι 1.79, 88 κιλά (κάτι θα κάνουμε με τα κιλά) και από φυσική κατάσταση κάνω 45-50χλμ με ΜΤΒ σχετικά εύκολα (αρκετές διαδρομές με ανηφόρες 4-5%) με μεγαλύτερη διαδρομή 76χλμ πάλι με ΜΤΒ. Στα 76χλμ έχω μπροστά το "βασανιστή" και την βγάζω με ένα gel και 3.5λίτρα νεράκι...
Το BMC το πήρα 54 όπως με βγάζει το επίσημο site.
και γώ κατι έκανα με τα κιλά, προς τα πάνω....ελπίζω εσύ να είσαι τυχερός!!!
 

Μηνύματα
381
Reaction score
923
Έχω μια κρεμάστρα ποδηλάτου, στην αποθήκη, που μου περισσεύει. Είναι κάτι παρόμοιο με αυτήν:

View attachment 342001

Στείλε μου ένα pm με διεύθυνση κτλ, να στην στείλω με BoxNow. Αν θυμάμαι σωστά, είχα δώσει την άλλη που είχα στον @ganache. Ρώτα τον να σου πει εάν τον βόλεψε.
Με βόλεψε πολύ γιατί είχα το χώρο ακριβώς στην αποθήκη. Χρειάζεται μια προσθήκη εκεί που πατάει ο κάτω τροχός για να μη λερώνεται πολύ ο τοίχος αλλά ακόμη και ένα βαρύ ποδήλατο σαν το δικό σηκώνεται χωρίς πρόβλημα.
 

Μηνύματα
15.972
Reaction score
22.443
Το "σκυφτό" το έχω. Τα υπόλοιπα θα δούμε.
Έχω και τον "προπονητή" να μου λέει ότι το 11-30 είναι "παιδικό". Άσε μιλάμε για "βασανιστή"...
έμενα ένας τέτχιος με έβαλε να έχω μπροστά 53/39, λες και τρώω μπάμιες 3 φορές την εβδομάδα ξέρωγω
και γώ κατι έκανα με τα κιλά, προς τα πάνω....ελπίζω εσύ να είσαι τυχερός!!!
για σένα δεν έχω λόγια πλέον
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.003
Reaction score
46.388
Οδηγάω μηχανή χρόνια και δεν έχω πρόβλημα να έχω πιο "αγωνιστική" θέση, προς το παρόν. Τώρα από σωματομετρικά είμαι 1.79, 88 κιλά (κάτι θα κάνουμε με τα κιλά) και από φυσική κατάσταση κάνω 45-50χλμ με ΜΤΒ σχετικά εύκολα (αρκετές διαδρομές με ανηφόρες 4-5%) με μεγαλύτερη διαδρομή 76χλμ πάλι με ΜΤΒ. Στα 76χλμ έχω μπροστά το "βασανιστή" και την βγάζω με ένα gel και 3.5λίτρα νεράκι...
Το BMC το πήρα 54 όπως με βγάζει το επίσημο site.
Ποιος είναι ο βασανιστής?

Αν το ύψος σου είναι όντως 1.79cm είσαι στα όρια του 54 πλαισίου. Με 386mm reach και 15mm offset θα αισθάνεσαι κάπως στριμωγμένος πάνω σε αυτό το πλαίσιο. Χρειάζεσαι σίγουρα 172,5cm μήκος βραχίονα στο δισκοβραχίονα και σίγουρα λαιμό τιμονιού 110mm (μπορεί και 120mm)
 

Μηνύματα
15.972
Reaction score
22.443
Οδηγάω μηχανή χρόνια και δεν έχω πρόβλημα να έχω πιο "αγωνιστική" θέση, προς το παρόν. Τώρα από σωματομετρικά είμαι 1.79, 88 κιλά (κάτι θα κάνουμε με τα κιλά) και από φυσική κατάσταση κάνω 45-50χλμ με ΜΤΒ σχετικά εύκολα (αρκετές διαδρομές με ανηφόρες 4-5%) με μεγαλύτερη διαδρομή 76χλμ πάλι με ΜΤΒ. Στα 76χλμ έχω μπροστά το "βασανιστή" και την βγάζω με ένα gel και 3.5λίτρα νεράκι...
Το BMC το πήρα 54 όπως με βγάζει το επίσημο site.
50χλμ με το μτβ μπορεί να είναι 70+ με το bmc πάντως.
να οργανωθούμε ρε παιδιά, έχω να ανέβω στο τρεκ από τον ιούλιο
 

Μηνύματα
862
Reaction score
1.044
Ποιος είναι ο βασανιστής?
Δεν τον ξέρεις...;)
...
Αν το ύψος σου είναι όντως 1.79cm είσαι στα όρια του 54 πλαισίου. Με 386mm reach και 15mm offset θα αισθάνεσαι κάπως στριμωγμένος πάνω σε αυτό το πλαίσιο. Χρειάζεσαι σίγουρα 172,5cm μήκος βραχίονα στο δισκοβραχίονα και σίγουρα λαιμό τιμονιού 110mm (μπορεί και 120mm)
Στα 2/3 του 54 είμαι. Ο δισκοβραχίονας είναι 172.5, ο λαιμός τώρα θα δούμε. Υπομονή και σιγά σιγά θα το φέρω στα μέτρα μου. Ακόμη σε κομμάτια το έχω. Περιμένω τις ζάντες να το ξεκινήσω.
Πιστεύω ότι αυτή η περίοδος ίσως να είναι η καλύτερη για ποδηλασία μιας και σύντομα οι θερμοκρασίες θα είναι πιο "ανθρώπινες" και θα το ευχαριστηθώ πιο πολύ.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.003
Reaction score
46.388
έμενα ένας τέτχιος με έβαλε να έχω μπροστά 53/39, λες και τρώω μπάμιες 3 φορές την εβδομάδα ξέρωγω
Άσε με, έχω επιδοθεί σε μεγάλο αγώνα ώστε να βρω τα ίδια φύλλα και στον 8100 δισκοβραχίονα, για κάποιο λόγο δεν έχουν ασχοληθεί οι εταιρίες και πολύ με τη 12κάρα.


Δεν τον ξέρεις...;)

Στα 2/3 του 54 είμαι. Ο δισκοβραχίονας είναι 172.5, ο λαιμός τώρα θα δούμε. Υπομονή και σιγά σιγά θα το φέρω στα μέτρα μου. Ακόμη σε κομμάτια το έχω. Περιμένω τις ζάντες να το ξεκινήσω.
Πιστεύω ότι αυτή η περίοδος ίσως να είναι η καλύτερη για ποδηλασία μιας και σύντομα οι θερμοκρασίες θα είναι πιο "ανθρώπινες" και θα το ευχαριστηθώ πιο πολύ.
Στα όρια είσαι λέμε.
Screenshot_2024-09-09-10-39-38-989_com.android.chrome-edit.jpg

Screenshot_2024-09-09-10-50-43-063_com.android.chrome-edit.jpg



54 πήρα το θκόμ bmc με 174cm μπόι.
 
Last edited:

Μηνύματα
862
Reaction score
1.044
Άσε με, έχω επιδοθεί σε μεγάλο αγώνα ώστε να βρω τα ίδια φύλλα και στον 8100 δισκοβραχίονα, για κάποιο λόγο δεν έχουν ασχοληθεί οι εταιρίες και πολύ με τη 12κάρα.




Στα όρια είσαι λέμε.
View attachment 342041

54 πήρα το θκόμ bmc με 174cm μπόι.
Ναι στα όρια...Ο αδερφός Kuota Μ & "Βασανιστής" Kuota Μ όπου χωράω. Σίγουρα η BMC έχει ελαφρά αλλες διαστάσεις. Το 56 μάλλον μεγάλο θα έπεφτε...
 

Attachments


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.003
Reaction score
46.388
Μη το λες, με fix παλουκόσελο στα 15mm είναι στάνταρ η προσαρμογή του αναβάτη.
Με το 56 θα είχες περιθώρια άνεσης κατά το πεταλάρισμα, τώρα θα πρέπει να είσαι φουλ επίθεση πάνω στο 54.
Είμαι υπέρ του μικρότερου πλαισίου, εφόσον όμως μπορείς να παίξεις με τη οπισθοδρόμηση του παλουκόσελου με universal, εδώ δεν υπάρχει universal επιλογή...
Έχεις κάνει ποτέ bike fit?
Έχεις μετρηθεί σε μηχάνημα ακριβείας?
Ολοι λέμε ότι είμαστε το πρώτο μπόι και εντέλει είμαστε αρκετά πχιο κοντές από αυτό που λέμε :biggrin:
 

Μηνύματα
862
Reaction score
1.044
Μη το λες, με fix παλουκόσελο στα 15mm είναι στάνταρ η προσαρμογή του αναβάτη.
Με το 56 θα είχες περιθώρια άνεσης κατά το πεταλάρισμα, τώρα θα πρέπει να είσαι φουλ επίθεση πάνω στο 54.
Είμαι υπέρ του μικρότερου πλαισίου, εφόσον όμως μπορείς να παίξεις με τη οπισθοδρόμηση του παλουκόσελου με universal, εδώ δεν υπάρχει universal επιλογή...
Έχεις κάνει ποτέ bike fit?
Έχεις μετρηθεί σε μηχάνημα ακριβείας?
Ολοι λέμε ότι είμαστε το πρώτο μπόι και εντέλει είμαστε αρκετά πχιο κοντές από αυτό που λέμε :biggrin:
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει τόσο ακόμη. Ελπίζω να χωράω και αν αντιμετωπίσω πρόβλημα θα προχωρήσουμε σε τροποποιήσεις να το φέρω όσο το δυνατόν πιο κοντά. Η συμβουλή πάντως όλων..."το μικρότερο το φέρνεις στα μέτρα σου πιο εύκολα από το μεγαλύτερο".
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.003
Reaction score
46.388
Αυτό σε είπα παραπάν, εφόσον όμως υπάρχουν περιθώρια στο offset, εδώ δεν υπάρχουν περιθώρια.
Δεν ανησυχώ όμως, αφού δεν έχεις ασχοληθεί είσαι σίγουρα κάτω από 179cm μπόι, οπότε όλα καλά.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.324
Reaction score
7.471
Τι λέει εδώ ρε;


Τέτοια κάνετε πουλάκια μου; Εγώ το έχω κλειστό το προφίλ μου, τα καλύτερα χάνω.
 

Μηνύματα
21.230
Reaction score
15.246
Τι μαλακίες λέει; ποιος ασχετοπαπαροβλαμενοψευτοδημοσιογράφος, το έγραψε αυτό το πόνημα; :party: :roflmao: :geek:

Ειδικά αυτό το κομμάτι!

Οι εργένηδες που θέλουν να βρουν την αδελφή - ψυχή μέσω του Διαδικτύου ακολούθησαν δύο δρόμους την τελευταία δεκαετία: έμπαιναν σε εφαρμογές γνωριμιών ή γίνονταν φίλοι σε όσο το δυνατόν περισσότερο κοινωνικά μέσα, ευελπιστώντας ότι θα βρουν επιτέλους τον άνδρα/τη γυναίκα της ζωής τους.

Κάποιοι άλλοι όμως βρήκαν έναν τρίτο τρόπο, χρησιμοποιώντας υπηρεσίες όπως το Goodreads και το Strava για να γνωρίσουν το έτερον ήμισυ. Ελπίζοντας ότι με τα άτομα που έχουν κοινά χόμπι έχουν περισσότερες πιθανότητες να περάσουν μαζί το υπόλοιπο της ζωής τους, τα ζευγάρια που προέκυψαν έδειξαν την τάση της εποχής μας.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
15.003
Reaction score
46.388
Κοίτα δω πως γίνονται τα χέριαμ μετά από μια ώρα πάτημα πάν στο direto. Μουλιαζει η ταινία στο τιμόνι και από τη συνεχή επαφή και πίεση ξεκινά αποσυντίθεται το δέρμα, έχω λιώσει λέμε...
IMG_20240909_134450.jpg

Τι μαλακίες λέει; ποιος ασχετοπαπαροβλαμενοψευτοδημοσιογράφος, το έγραψε αυτό το πόνημα; :party: :roflmao: :geek:

Ειδικά αυτό το κομμάτι!
Αλήθεια είναι αρέ, πάρε παράδειγμα εμένα, με το στράβα βρήκα τη αδερφή ψυχή που λέγεται κρόκ :roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.705
Μηνύματα
2.914.236
Members
38.088
Νεότερο μέλος
orfi georg
Top