Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
820
Reaction score
632
Οχι δεν το ειπα με την λογικη να κρινεται με το αν εχει η οχι ακριβο εξοπλισμο αλλιως δεν ειναι αξιος να μιλαει... Καμια σχεση.

Απλως ειναι σαν καποιος να ξερει και τι βρακι φορας, και εσυ να ξερεις για τον αλλο οτι ειναι απλα ενας ανθρωπος μαλλον ανω των 60 με τετραδρομο ηχειο και λαμπατο ενισχυτη , με ενδιαφερον στην ψυχολογια και την γεωπολιτικη (ρεαλ πολιτικ οπαδος) που του αρεσει (η απλως εχει την ταση χωρις να το θελει) να πλατιαζει και να μην μπαινει απευθειας στο ζουμι.

Εχει ενα θεμα με το iq και ισως πλατιαζει για να αποφυγει την κριτικη. Δεν το εχει παρει αποφαση ομως οτι αυτο δε δουλευει!
 
Last edited:

Μηνύματα
14.799
Reaction score
16.625
Όχι κύριε.

Αυτός μέσα από τη γυάλα του θα μιλάει με όλους.

Τι θες; 🤣🤭🤪😁


Αυτό βέβαια είναι σωστό, αλλά για άλλους λόγους.

Δεν μπορεί να κρίνεται αυτό που λέει κάποιος, με βάση το τι έχει σπίτι του. Αυτές είναι ποταπές πρακτικές του παλιού παραδοσιακού κακού Χάι Ενδ.

Ο άνθρωπος και το μυαλό του μετράει, όχι το γαμοστέρεο. Άλλωστε πρόκειται για ένα αστείο χόμπι, μηδενικής αξίας.
Γιου σαμαράιζντ μάι φιλόσοφι. :D
Εσυ πηρες τα δικα σου για τους λογους σου και αυτοι για τους λογους τους. Πως θα υπαρχει θεμα συζητησης οταν δεν ξερεις τι προτιμησεις εχει ο καθενας και τι εξοπλισμο? Πανω σε ποια βάση? Διαφορετικα θα καθομασταν ολοι στη γυαλα μας και δεν θα μιλουσαμε με κανενα.
Έχω απαντήσει σε αυτα τα ερωτήματα κατά καιρούς αποσπασματικά και διάσπαρτα. Τι θέλεις ; Να τα κάνω μια διακηρυξη και να σου την ποστάρω για να μην αναρωτιέσαι ; :D
 

Μηνύματα
820
Reaction score
632
Γιου σαμαράιζντ μάι φιλόσοφι. :D

Έχω απαντήσει σε αυτα τα ερωτήματα κατά καιρούς αποσπασματικά και διάσπαρτα. Τι θέλεις ; Να τα κάνω μια διακηρυξη και να σου την ποστάρω για να μην αναρωτιέσαι ; :D
Οχι αν η απαντηση δεν εμπεριεχει ακριβως το μοντελο των ηχειων και τον εξοπλισμο!
 

Μηνύματα
61
Reaction score
107
καλημερα.
ο σκοπος του θεματος ειχε να κανει με το μεγεθος ενος μικρου και μεγαλου γουφερ.

1) η αποσταση που ακουω ειναι γενικευμενη , και στις τρεις μυτες του τριγωνου .
οι δυο απεναντι εχουν κοντα στο 1 μετρο απο το καθε ηχειο και στο κεντρο οποτε και εαν στα 3,5 μετρα.

2) τα epos ειναι κατι πανω απο μια χαρα ηχεια , τουλαχιστον σε συγκριση με οτι προηγουμενο εχει περασει απο τον ιδιο χωρο και φυσικα τις ιδιες θεσεις.
δεν εχω κανενα προβλημα με τον ηχο σπιτι μου, παιζει μια χαρα , πολυ καλυτερα απο πολλα αλλα σπιτια με πολυ καλυτερα μηχανηματα.

η απορια και σκοπος του ποστ, ηταν τα οργανα που ακουσα με τετοια ευκολια στο μεγαλο γουφερ, σε σχεση με τα μικροτερα δικα μου, και κανενας αλλος.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.668
Reaction score
8.643
Τα τελευταία χρόνια πολλοί από εμάς ,θελουμε ένα όμορφο ηχείο στο σαλόνι μας , η στο χώρο που ακούμε μουσική.
Τα τελευταία γενιάς ηχεια, (δαπέδου ως επι το πλείστον ) και μιλαω για ανθρώπινες τιμές και όχι εξωπραγματικές ,τα περισσότερα διαθέτουν γουφερ 5, η 5,5 και 6,5 ίντσες …
Όλα αυτά τουλάχιστον όσα εχω δει εγώ φυσικά φορτίζονται από την μαγική τράπουλα (bass reflex ) είτε εμπρός είτε στο πίσω μέρος.

η αφεντιά μου, διαθέτει στο σήμερα ένα ενισχυτή Sphinx protect ten αρίστης καταστασης , τον οποίο συνδυάζω με ένα ζεύγος ηχείων Epos M22I, συν τις πηγές , Dac κλπ κλπ.
Δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος , εχω ωραία ακούσματα μην αναλύω τώρα, χωρίς να σημαίνει ανοίγοντας αυτό το θέμα πως θα προχωρήσω σε αλλαγές.
Όμως, έτυχε να βρεθώ σε γνωστό μέρος επαγγελματία φίλου και πελάτη μου στην Καλλιθέα (δεν αναφέρω όνομα για λόγους ευθιξίας ) όπου εκεί, εχω ακούσει άπειρα ενισχυτικά η πηγές σε διαφορά είδη μουσικά με τα ίδια ηχεια.
Την τελευταία φορά λοιπόν , πήγα με 3 γνωστά αγαπημένα μου cd έτσι ώστε να εχω μια σαφή εικόνα του πως παίζουν ta cd μου.
Για ποια ηχεια λοιπόν;
Vergin vega κάτι κακασχημα τεράστια που και χάρισμα στο σαλόνι μου δεν θα τα έβαζα ποτέ.
Δυο 15¨ γουφερ το κάθε ένα , μιντ και τουιτερ με Χουάνη.

Το πως ακούγονταν τα όργανα στα γουφερ σε άκρως λογική ένταση με άφησε με το στόμα ανοιχτό.
Ένα vintage ενισχυτης των 140 ευρώ που αδυνατεί να τον πουλησει , πηγή ένα cd marantz και καλωδια ηχείων για γέλια , ντρέπομαι να αναφέρω.
Αλλάξαμε ηχεια και βάλαμε κάτι Sansui vintage με ένα 12ιντσο γουφερ και χάρτινα τουιτερ και μιντ.
Το σοκ συνεχίστηκε …….

και εγώ εχω μπάσο εξαιρετικό με τα epos , σφιχτό γρήγορο αλλά καμία σχέση….
Και ερωτώ, κουβέντα να γίνεται.
Τελικά μήπως η περίφημη τρύπα από πίσω η μπροστά σε όλα αυτά τα νέου τύπου ηχεια με τα μικρά γουφερ είναι μια παραίσθηση στον χώρο η ψευδαίσθηση για να μας δημιουργήσει ο χώρος μπάσο το οποίο αιωρείται στον χώρο και νομίζουμε πως αποδίδουν;
Εμένα ας πούμε σε 50τμ χώρο αν φτάσω σε υψηλά επίπεδα έντασης ο όχι πολύ καλός μου χώρος θα αποδώσει και ένα μπουμαρισμα.
Σε αυτόν εκεί αυτά τα κακασχημα θηρία έπαιζαν ακόμη και σε πολύ υψηλές στάθμες το ίδιο καλά σε ένα άκρως κακιστο χώρο.

Έβαλα τέλος το αυτί μου κοντά στα γουφερ και άκουσα κόντρα μπάσο και πιάνο που εδώ στο χώρο μου, δεν άκουσα ούτε με Artemis V2 , ούτε με V2 ορφεα , ούτε με xanadu , ούτε με MAGNAT και διαφορά αλλά που έτυχε να περάσουν από το σπίτι.
Χαρακτηριστική άνεση στα όργανα λες και ήσουν μπροστά στην ορχήστρα…σε δε υψηλή ένταση , έτρωγες από την μπότα κλωτσιά στο στήθος.

να χαρακτηρίσω τελικά το μεγάλο γουφερ σαν τα υψηλά κυβικά ενός αυτοκινήτου η μοτοσικλέτας, η όπως ένας απλός μικρός ενισχυτης σε σύγκριση με κάποιον άλλο που έχει ρεύματα κλπ κλπ.

Συγνώμη αν κούρασε το μακροσκελές μου ποστ , θα ήθελα να ακούσω απόψεις εάν μπείτε στον κόπο.
Ευχαριστώ.
Πολύ σωστά! Υπάρχει ευχαρίστηση! Μόνο που κρατά πολύ λίγο! Η πρώτη εντύπωση είναι και κατόπιν σκέπτεσαι πως έκανες λάθος στην επιλογή σου.
Το χτύπημα στο στομάχι και εγώ το ένιωσα, και μου άρεσε! Όμως πόσες είναι οι φορές που θα κάνουμε αυτήν την δοκιμή? Από εκεί και πέρα τα ηχεία αυτού του τύπου, δεν προσφέρουν τίποτα.
Σήμερα λοιπόν μία καλή λύση είναι πράγματι τα 8" , με την βοήθεια για αυτούς που θέλουν το κάτι παραπάνω, των subs.
 

Μηνύματα
14.799
Reaction score
16.625
Απλως ειναι σαν καποιος να ξερει και τι βρακι φορας, και εσυ να ξερεις για τον αλλο οτι ειναι απλα ενας ανθρωπος μαλλον ανω των 60 με τετραδρομο ηχειο και λαμπατο ενισχυτη , με ενδιαφερον στην ψυχολογια και την γεωπολιτικη (ρεαλ πολιτικ οπαδος) που του αρεσει (η απλως εχει την ταση χωρις να το θελει) να πλατιαζει και να μην μπαινει απευθειας στο ζουμι :lol:
Τώρα κατάλαβες εσύ ποιός και τι είμαι εγώ. :D

Και εγω έχω καταλάβει δήθεν τα πάντα (και τι βρακί φοράς) για εσένα επειδή έχεις κάνει listed δημόσια τι σύστημα έχεις. Αλλά και οι άλλοι. (όσοι πολύ λίγοι απο ότι βλέπω που αλλάζουν και συνέχεια).

Πρώτα απο όλα και έτσι να ήταν που θεωρείς ... ούτε ηχητικά μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχω ακούσει κανένα π.χ. απο τα μηχανήματα σου. Όπως και πολλών άλλων. Τι είμαι audio people να τρέχω εδω και δεκαετίες να ακούω ηχεία και συστήματα ; :D

Απο τι μουσική ακούς πιο πολλά μπορεί να καταλάβω.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.935
Reaction score
11.298
Μη το λες.

Οι νέοι, στην συντριπτική πλειοψηφία τους (βάσει στατιστικών), ακούνε ραπ.

Οι σύγχρονες παραγωγές ραπ που ακούω στο τινταλ, είναι πολλές σε ιμερσιβ φορμάτ, και με εξαιρετική έκταση στις χαμηλές συχνότητες, κυρίως από συνθ, οπότε έχουν σοβαρά οφέλη από τετράδες σαμπ και τα συναφή.

Κι είναι πολύ ευρύ το φάσμα της ραπ, με πολλές υποκατηγορίες, άμα ψάξεις θα βρεις κι εσύ ενδιαφέροντα ακούσματα.

Αρκετές παραγωγές ραπ, και μένα μου κάνουν εντύπωση για το δυναμικό εύρος που έχουν, για την έκταση των χαμηλών, και για την προσεγμένη στα σημεία ηχογράφηση. Κάποια κομμάτια τα ακούω ευχάριστα κι ως μουσικές συνθέσεις, αλλά δυστυχώς, μεγαλώσαμε με άλλες μουσικές, και είναι αρκετά δύσκολο να ξεπεράσουμε εντελώς τα εφηβικά μας ακούσματα. Έχω το γιο μου όμως να κάνει συχνά τον DJ στο σεταπ μου, και σιγά σιγά κάτι μαθαίνω.
Σωστά, έκανε πάρτι την προηγουμενη βδομάδα η κόρη μου, με το παρτυμποξ (και τα αιφον τους). Ξετρελάθηκαν όλοι. Ποιο χαιφαι;

Βάζω και εγώ καμιά φορά drake στον Άκη που έρχεται για να αξιολογήσει το σεταπιον μου αλλά δεν του αρέσει και βάζει τα δικά του.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.748
Reaction score
12.556
Από τους σημαντικότερους τομείς σε ένα ηχείο, αν όχι ο σημαντικότερος, είναι η <<Τονική Ισορροπία>>.
215.gif

https://www.soundstagenetwork.com/measurements/speakers/cerwin_vega_cls-215/
Τι έχουμε εδώ...
Ένα ηχείο με λογική σχεδίασης P.A., όσων αφορά το χαμηλό και τμήμα του μεσοχαμηλού. Ενισχυμένη στάθμη εκεί που χτυπάει η <<μπότα>>(70Hz), με δύο 15ιντσα που έχουν κάτω απόκριση όσο ένα 8ιντσο. (36 Hz στα -10db).
https://cerwinvega.com/products/xls...3iljCmRd_cAfu63n6W98bDF-bvIksxrAvw3XKVkkaJi7y
Η γνωστή αίσθηση του μεγάλου κώνου παρούσα βέβαια, αλλά υπερτονισμένη με κριτήρια Hi-Fi.
 

Μηνύματα
14.799
Reaction score
16.625
Σωστά, έκανε πάρτι την προηγουμενη βδομάδα η κόρη μου, με το παρτυμποξ (και τα αιφον τους). Ξετρελάθηκαν όλοι. Ποιο χαιφαι;

Βάζω και εγώ καμιά φορά drake στον Άκη που έρχεται για να αξιολογήσει το σεταπιον μου αλλά δεν του αρέσει και βάζει τα δικά του.
Γιατί δεν άνοιξες το σύστημα για να κάνουν πάρτυ τα παιδιά ;

Αυτές είναι ερωτήσεις Steadyshot για να γνωρίσεις τον άλλον, όχι τι σύστημα έχει. :D
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.335
Reaction score
21.368
1) η αποσταση που ακουω ειναι γενικευμενη , και στις τρεις μυτες του τριγωνου .
οι δυο απεναντι εχουν κοντα στο 1 μετρο απο το καθε ηχειο και στο κεντρο οποτε και εαν στα 3,5 μετρα.
Διαβάζω ελληνικά και δεν τα καταλαβαίνω. Τελικά, είμαι βλάκας...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.573
Reaction score
15.677
Από τους σημαντικότερους τομείς σε ένα ηχείο, αν όχι ο σημαντικότερος, είναι η <<Τονική Ισορροπία>>.
@christos77 τώρα που ξανακούστηκε ο όρος <<Τονική Ισορροπία>>, για πες μας τι σημαίνει :p
με δικά σου λόγια!
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.498
Reaction score
40.373
...ο τσακ νορις..ακουει πριμαριστα τα σαμπγουφερ,και τους κανει eq με το χερι (με χειρονομία).🙉
...και αλλαζουμε θεμα ανεκδοτου σε χαλιεντ... Ποσοι χαλιενταδες χρειαζονται για να αλλαξουν μια λαμπα ? 🙊
Και... Γιατι ο χαλιεντας πέρασε το δρομο ?🙈
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.297
Reaction score
131.690
Γιου σαμαράιζντ μάι φιλόσοφι. :D
Όχι βέβαια, απλώς αστειεύομαι.

Εσύ εκτίθεσαι γενναία, πολύ περισσότερο από πολλούς που απλώς δείχνουν το χώρο τους και το σεταπ τους, καμία σχέση με το να ζεις στη γυάλα σου.

Θυμώνεις, θίγεσαι, και βεβαίως βελτιώνεσαι εδώ μέσα, βελτιώνεις και τον τρόπο γραφής σου (πχ εκείνα τα χχαχαχα του παρελθόντος έχουν ξεχαστεί), κι αυτό, η δυνατότητα αλλαγής σε τέτοια ηλικία, δείχνει σίγουρα μια κάποια ευφυία.

Βεβαίως δεν έχει καμία σημασία τι πήρες προ αμνημονεύτων ετών για το δικαναλο σεταπ σου, θα'ναι κάνα μεγάλο proac της εποχής (ή κάτι παραπλήσιο) με κάνα vtl της εποχής (ή κάτι ανάλογο) και κανένα νόημα δεν έχει να τα δείξεις σε κανένα, μια χαρά επιλογές ήταν για τότε ότι κι αν πήρες, είναι αδιάφορο.

Εγώ μαζί σου είμαι. Μη λες. 🤪🤣😁😜
 

Μηνύματα
14.799
Reaction score
16.625
Εχει ενα θεμα με το iq και ισως πλατιαζει για να αποφυγει την κριτικη. Δεν το εχει παρει αποφαση ομως οτι αυτο δε δουλευει!
Τι θα γίνει με τα συνεχή edit σου βρε Steadyshot ?

Με αυτό με αποτέλειωσες. :D Εσύ ξεπέρασες και εμένα στην ψυχολογία. Τα έχεις καταλάβει όλα. Εγώ να δεις τι καταλαβαίνω για εσένα απο αυτά που έχεις καταλάβει εσύ για εμένα. :D
 

gid

Μηνύματα
7.933
Reaction score
9.108
1) η αποσταση που ακουω ειναι γενικευμενη , και στις τρεις μυτες του τριγωνου .
οι δυο απεναντι εχουν κοντα στο 1 μετρο απο το καθε ηχειο και στο κεντρο οποτε και εαν στα 3,5 μετρα.
Φίλε εύχομαι να μην είσαι δάσκαλος/καθηγητής. Και γενικότερα να μην είναι μέρος της δουλειάς σου να εξηγήσεις/περιγράψεις κάτι σε κάποιον.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
107
Διαβάζω ελληνικά και δεν τα καταλαβαίνω. Τελικά, είμαι βλάκας...
δεν ειστε βλακας εγω φταιω φανταστηκα πως θα γινει κατανοητο.

καθομαι λοιπον ενα μετρο στο αριστερο ηχειο στην τραπεζαρια εμπρος του,ειτε στο καναπε απο την απεναντι παλι εμπρος στο σαλονι στο ιδιο μετρο, σε χαλαρες ηπιες ακροασεις οταν ειμαστε ολοι σπιτι.
οταν ειμαι μονος .....καθομαι στο κεντρο με τα δυο ηχεια δεξια και αριστερα μου στα 3,5 μετρα το καθε ενα.
Φίλε εύχομαι να μην είσαι δάσκαλος/καθηγητής. Και γενικότερα να μην είναι μέρος της δουλειάς σου να εξηγήσεις/περιγράψεις κάτι σε κάποιον.
συγνωμη αν δεν εγινα κατανοητος....αλλα απαντησα
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.737
Μηνύματα
2.915.613
Members
38.091
Νεότερο μέλος
djalex17
Top