Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
871
Reaction score
700
...ειναι απαραιτητη η στοιχειωδης γνωση των μηχανισμων παραγωγης οπως και αναπαραγωγης.. τοσο στο οντιο οσο και εκτος οντιο.. αλλα νταξ΄ ας επιστρεψουμε στο μονιμο θεμα μας...ποιο μελος θα φαμε σημερα μεσημεριανο ? 🐒
Εγω απεχω απο το τελευταιο χομπυ τουλάχιστον ;)
 


Μηνύματα
871
Reaction score
700
Λυπηρο αν συμβαινει καποιος να ακουει μηχανηματα, ευελπιστω να αντισταθμιζεται αυτο απο αλλες πτυχες του βιου του :)
Νομιζω οτι το πρωτο πραγμα που θα σε βοηθησει ειναι να γεφυρωσεις τις εσωτερικες σου αντιφασεις και να αποδεχτεις τον εαυτο σου, ετσι ωστε να εισαι πιο in tune με τον περιβαλλον που βρισκεσαι...
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Υπ'όψιν ότι δεν εναντιώνομαι στην ποιότητα των CORAL
Αυτό σου έλειπε ... να τολμούσες να εναντιωνόσουν. :D :D

Σωστά αλλά εδώ όμως μιλάμε για ηχητική ποιότητα των εν λόγω μεγαφώνων (αποσπασματικά εξετάζοντας ένα θέμα). Δεν θα φορτώσουμε όλες τις δοξασίες, μύθους αμαρτίες και επιλογές του audio δεκαεετίων τώρα ... πάνω στην επιλογή του Μάρκου που στο κάτω κάτω είναι και μάστορας και μπορεί να τα φτιάχνει και να τα συντηρεί.

Όσον αφορά την εξέλιξη για να μιλήσουμε σοβαρά αφορά κυρίως την επιστήμη υλικών αλλά και παλι δεν έχει σχέση πάντα με την ηχητική ποιότητα και το CAD deisgn και software για την κατασκευή καμπίνας. Και τα δύο ξανά πάλι με τα ηχεία σχετιζόμενα. Επίσης με την δουλειά που έκανε ο Πουτζέις (εάν και αυτή ακόμη είχε ιστορία κάποιων - λίγων με ανθρώπων παλαιότερων απο πίσω, όπως ο Κέρλ για παράδειγμα. Και μην ξεχνάμε ποιό ήχο κυνηγούσε και θαύμαζε ο Ποτζεις υποκειμενικά ... αυτό της λάμπας, :D που σχεδίαζε και τον γνώριζε μια χαρά απο πολύ νέος απο τον πατέρα του. Να τα λέμε και αυτά. :D

Αλλά δεν λέω πριν γράψει ο Μάρκου.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.556
Reaction score
40.553
τοσο κοπο εκανα να τις αναπτυξω... 🐒
τυφλα να χει το δυναμικο ευρος του συστηματως του EAR ! (καλα ισως λιγο υπερβολη8-))
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Ας μη κοροιδευομαστε μεταξυ μας...Ολοι ακουμε εδω πρωτα μηχανηματα και μετα μουσικη...
Εάν έχεις καλά μηχανήματα δεν ακούς , ούτε ασχολείσαι με τα μηχανήματα ... ακούς μουσική (all other things being equal).
 


Μηνύματα
871
Reaction score
700
Εάν έχεις καλά μηχανήματα δεν ακούς , ούτε ασχολείσαι με τα μηχανήματα ... ακούς μουσική (all other things being equal).
Ακους μουσικη και δεν σε απασχολει να αλλαξεις εξοπλισμο γιατι δε σε χαλαει κατι. Εδω συμφωνουμε. Ομως δεν θα ακουγες μουσικη αν πχ την ιδια μουσικη που αγαπας ηταν να την ακουσεις απο ενα bluetooth ηχειο, η απο ακουστικα κινητου οπως ολος ο κοσμος. Η αν ακουγες θα ηταν πολυ λιγοτερο. Γιατι αυτο που σε παρακινει δεν ειναι η ιδια η μουσικη. Μονος σου εθεσες την αναγκαια και ικανη συνθηκη του εξοπλισμου....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.133
Ας μη κοροιδευομαστε μεταξυ μας...Ολοι ακουμε εδω πρωτα μηχανηματα και μετα μουσικη...
Ναι, ας μην κοροϊδεύετε τον εαυτό σας, έτσι κάνετε. 👍

Το ξέρω καλά και γω, το'κανα για αρκετές δεκαετίες, με τα μαγκνεπαν, αλλά και με τους EAR και άλλα αγαπημένα κι όμορφα έως ψαρωτικά μηχανάκια. ❤

Δυστυχώς για αυτά, προσωπικά, το ξεπέρασα.😎

Επίσης ξεπέρασα το να συνδέω αυτό που βλέπω, την εμφάνιση, με αυτό που ακούω. Ως εκ τούτου, εκτιμώ ιδιαιτέρως πολλά "άσχημα" ηχεία, όπως το φακεβριθινγκ. Και ακούω να παίζουν άσχημα πολλά "όμορφα" ηχεία. 🤭

Μεγάλης αξίας "λεφτεριά" η απεμπλοκή από τα ανωτέρω. Άντε και στα δικά σας.

Όσο για το "ψαρωτικό" της εμφάνισης κάποιων ηχείων και γενικά μηχανών, η θεραπεία είναι η πλήρης εξαφάνισή τους, μέσω εντοιχισμού. Να μη φαίνεται τίποτα απολύτως, κανένα ηχείο, καμία συσκευή. Αυτό πλέον είναι για μένα το πιο "όμορφο" θέαμα ενός audio setup, να είναι αόρατο. ❤

ΥΓ. Η ομορφιά των μηχανών πάντως, καθώς ο εντοιχισμός είναι δύσκολη υπόθεση, έχει μια αξία σε κοινόχρηστους οικιακούς χώρους, αξία που όμως εκμηδενίζεται σε dedicated έως bat cave χώρους.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.039
Reaction score
55.539
Εάν έχεις καλά μηχανήματα δεν ακούς , ούτε ασχολείσαι με τα μηχανήματα ... ακούς μουσική (all other things being equal).
Όσο καλά μηχανήματα και να διαθέτεις, αργά ή γρήγορα θα εξοικειώνεσαι με αυτά... Κάτι τέτοιο σε άλλους μπορεί να βγαίνει ως εξάρτηση και σε άλλους ως βαρεμάρα με τάση αναβάθμισης πραγμάτων - γενικότερα και όχι ειδικά των ίδιων των συσκευών.
 

Μηνύματα
871
Reaction score
700
Ναι, ας μην κοροϊδεύετε τον εαυτό σας, έτσι κάνετε. 👍

Το ξέρω καλά και γω, το'κανα για αρκετές δεκαετίες, με τα μαγκνεπαν, αλλά και με τους EAR και άλλα αγαπημένα κι όμορφα έως ψαρωτικά μηχανάκια. ❤

Δυστυχώς για αυτά, προσωπικά, το ξεπέρασα.😎

Επίσης ξεπέρασα το να συνδέω αυτό που βλέπω, την εμφάνιση, με αυτό που ακούω. Ως εκ τούτου, εκτιμώ ιδιαιτέρως πολλά "άσχημα" ηχεία, όπως το φακεβριθινγκ. Και ακούω να παίζουν άσχημα πολλά "όμορφα" ηχεία. 🤭

Μεγάλης αξίας "λεφτεριά" η απεμπλοκή από τα ανωτέρω. Άντε και στα δικά σας.

Όσο για το "ψαρωτικό" της εμφάνισης κάποιων ηχείων και γενικά μηχανών, η θεραπεία είναι η πλήρης εξαφάνισή τους, μέσω εντοιχισμού. Να μη φαίνεται τίποτα απολύτως, κανένα ηχείο, καμία συσκευή. Αυτό πλέον είναι για μένα το πιο "όμορφο" θέαμα ενός audio setup, να είναι αόρατο. ❤

ΥΓ. Η ομορφιά των μηχανών πάντως, καθώς ο εντοιχισμός είναι δύσκολη υπόθεση, έχει μια αξία σε κοινόχρηστους οικιακούς χώρους, αξία που όμως εκμηδενίζεται σε dedicated έως bat cave χώρους.
Θα ακουγες pipe organ και τα ρεστα αν δεν ειχες τον εξοπλισμο να αναπαραχθει σωστα? Αν οχι.. τι λεμε. Εισαι της εκκλησιας ανθρωπος θελεις να μας πεις? :D
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Επισης δε καταλαβα τι εννοεις οτι εισαι επικριτικος με τους ανθρωπους που ασχολουνται με το audio? Εσυ με τι ασχολεισαι? Με τον τουλου προηγουμενως δεν συγκρινατε ιδιοτητες για πανελ απορροφησης ? Για την εικονα μιλουσατε?


Ο Τoole ειναι 86 χρονων
Ναι 86. και πριν τον Τούλ τίποτε σπουδαίο και μετά τον Τούλ πάλι τίποτε σπουδαίο. Stagnation στο audio. Και επειδή "ανέλαβαν" και μηχανικοί που δεν ξέρουν τι σημαίνει αγορά, ανάγκες και ψυχολογία του κόσμου αλλά δεν ξέρουν και απο πωλήσεις .... τέρμα και οι πωλήσεις. :D

Και μια και ξαναμπήκα να σου απαντήσω σε δόσεις στα ερωτήματα σου και κυρίως σε ένα που εγώ θεωρώ σημαντικό.

Δεν έχω απολύτως καμιά σχέση με το "audio" ή κάποιο παρεμφερές με το επάγγελμα αυτό παρακλάδι. Ούτε με το "χόμπι".

Το ότι είδες μια ανταλλαγή πόστ με τον Τούλου όσον αφορά ένα διάγραμμα και για το ISO δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Αυτό είναι νομίζω κάτι που μπορεί ο καθένας χωρίς καμία ιδιαίτερη γνώση να κάνει και να αναρωτηθεί γύρω απο αυτό.

Και απο το πρώτο - εγώ τουλάχιστον - πόστ σου που διάβασα και εκτίμησα (καθώς μόνο εγώ λέω κάτι τέτοια και δεδομένου του γεγονότος ότι θεώρησα ότι πηγάζει απο πραγματική και προσωπική σου γνώση) όσον αφορά την επιστήμη και το σκοπό και λειτουργία της ... θεωρώ ότι είσαι τουλάχιστον τελιοφοιτος Πανεπιστημίου και αυτό που μόλις σου εξήγησα (για τις ανταλλαγές πόστ) δεν το θεωρείς και εσύ κάτι ιδιαίτερο ή σπουδαίο ώστε να σου δημιουργηθεί μια τέτοια "απορία". Ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε. Οπότε συγγνώμη ξανά που δεν πολύ πιστεύω στην "αγνότητα" της ερώτησης σου αυτής. You should know better.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.844
Reaction score
20.859
Ομως δεν θα ακουγες μουσικη αν πχ την ιδια μουσικη που αγαπας ηταν να την ακουσεις απο ενα bluetooth ηχειο, η απο ακουστικα κινητου οπως ολος ο κοσμος.
'φτυχώς από τέτοια δεν πάσχω.. :tongue:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.039
Reaction score
55.539
Θα ακουγες pipe organ και τα ρεστα αν δεν ειχες τον εξοπλισμο να αναπαραχθει σωστα? Αν οχι.. τι λεμε. Εισαι της εκκλησιας ανθρωπος θελεις να μας πεις? :D
Είναι οπωσδήποτε ... pipe organ τύπος - έστω και χωρίς να είμαστε βέβαιοι περί της θρησκευτικής του ζέσης. :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.133
Θα ακουγες pipe organ και τα ρεστα αν δεν ειχες τον εξοπλισμο να αναπαραχθει σωστα? Αν οχι.. τι λεμε. Εισαι της εκκλησιας ανθρωπος θελεις να μας πεις? :D
Δεν έχω τυχαία εδώ και δεκαετίες άφθονους δίσκους με εκκλησιαστικό όργανο και χορωδίες. Είναι αγαπημένα ακούσματα, χωρίς βέβαια θρησκευτικές προεκτάσεις, μακριά από μας αυτά.

Μάλιστα κάποιοι δίσκοι με εκκλησιαστικό όργανο, όπως το γνωστό καντάτε ντόμινους και το κογιανισκάτσι του Φίλιπ Γκλας, αποτελούσαν για μένα και επί δεκαετίες δίσκους "αναφοράς" για κριτική συσκευών.

Τα μαγκνεπαν, λόγω μεγάλης επιφάνειας γουφερ της σειράς 3, και λόγω 8-ειδούς λοβού, είχαν και έχουν σημαντικά πλεονεκτήματα σε τέτοια ακούσματα.
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Όσο καλά μηχανήματα και να διαθέτεις, αργά ή γρήγορα θα εξοικειώνεσαι με αυτά... Κάτι τέτοιο σε άλλους μπορεί να βγαίνει ως εξάρτηση και σε άλλους ως βαρεμάρα με τάση αναβάθμισης πραγμάτων - γενικότερα και όχι ειδικά των ίδιων των συσκευών.
Τότε πρέπει να ανβαθμίσουν .. εάν μπορούν και εάν η αναβμιση δεν είναι οριζόντια αλλά κάθετη και σε πολλούς τομείς.

Επίσης και για τους λόγους φθοράς κλπ που σωστά ανέφερες.

Αλλά δεν νομίζω να γίνεται αυτό ή να κάνουν αυτό οι audio people. ¨Αλλο πράγμα κάνουν, δυστυχώς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.039
Reaction score
55.539
Δεν έχω τυχαία εδώ και δεκαετίες άφθονους δίσκους με εκκλησιαστικό όργανο και χορωδίες. Είναι αγαπημένα ακούσματα, χωρίς βέβαια θρησκευτικές προεκτάσεις, μακριά από μας αυτά.

Μάλιστα κάποιοι δίσκοι με εκκλησιαστικό όργανο, όπως το γνωστό καντάτε ντόμινους και το κογιανισκάτσι του Φίλιπ Γκλας, αποτελούσαν για μένα και επί δεκαετίες δίσκους "αναφοράς" για κριτική συσκευών.

Τα μαγκνεπαν, λόγω μεγάλης επιφάνειας γουφερ της σειράς 3, και λόγω 8-ειδούς λοβού, είχαν και έχουν σημαντικά πλεονεκτήματα σε τέτοια ακούσματα.
Κάποιες συγκυρίες διαφημίσεων από την πλατφόρμα με τα τεκταινόμενα στα νήματα είναι αμίμητες...

O2.png
 

Μηνύματα
871
Reaction score
700
Ναι 86. και πριν τον Τούλ τίποτε σπουδαίο και μετά τον Τούλ πάλι τίποτε σπουδαίο. Stagnation στο audio. Και επειδή "ανέλαβαν" και μηχανικοί που δεν ξέρουν τι σημαίνει αγορά, ανάγκες και ψυχολογία του κόσμου αλλά δεν ξέρουν και απο πωλήσεις .... τέρμα και οι πωλήσεις. :D

Και μια και ξαναμπήκα να σου απαντήσω σε δόσεις στα ερωτήματα σου και κυρίως σε ένα που εγώ θεωρώ σημαντικό.

Δεν έχω απολύτως καμιά σχέση με το "audio" ή κάποιο παρεμφερές με το επάγγελμα αυτό παρακλάδι. Ούτε με το "χόμπι".

Το ότι είδες μια ανταλλαγή πόστ με τον Τούλου όσον αφορά ένα διάγραμμα και για το ISO δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Αυτό είναι νομίζω κάτι που μπορεί ο καθένας χωρίς καμία ιδιαίτερη γνώση να κάνει και να αναρωτηθεί γύρω απο αυτό.

Και απο το πρώτο - εγώ τουλάχιστον - πόστ σου που διάβασα και εκτίμησα (καθώς μόνο εγώ λέω κάτι τέτοια και δεδομένου του γεγονότος ότι θεώρησα ότι πηγάζει απο πραγματική και προσωπική σου γνώση) όσον αφορά την επιστήμη και το σκοπό και λειτουργία της ... θεωρώ ότι είσαι τουλάχιστον τελιοφοιτος Πανεπιστημίου και αυτό που μόλις σου εξήγησα (για τις ανταλλαγές πόστ) δεν το θεωρείς και εσύ κάτι ιδιαίτερο ή σπουδαίο ώστε να σου δημιουργηθεί μια τέτοια "απορία". Ή τουλάχιστον δεν θα έπρεπε. Οπότε συγγνώμη ξανά που δεν πολύ πιστεύω στην "αγνότητα" της ερώτησης σου αυτής. You should know better.
Θεωρω οτι ολοι εδω ειναι "audio" people ανεξαρτητως των γνωσεων και τον αποψεων τους και της συχνοτητας αλλαγης εξοπλισμου και των αποψεων γενικως περι εξοπλισμου. Δεν πιστευω οτι κανενας ειναι music only. Υπο αυτη την αποψη εννοω εγω το "audio people"
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Δεν έχω τυχαία εδώ και δεκαετίες άφθονους δίσκους με εκκλησιαστικό όργανο και χορωδίες. Είναι αγαπημένα ακούσματα, χωρίς βέβαια θρησκευτικές προεκτάσεις, μακριά από μας αυτά.

Μάλιστα κάποιοι δίσκοι με εκκλησιαστικό όργανο, όπως το γνωστό καντάτε ντόμινους και το κογιανισκάτσι του Φίλιπ Γκλας, αποτελούσαν για μένα και επί δεκαετίες δίσκους "αναφοράς" για κριτική συσκευών.

Τα μαγκνεπαν, λόγω μεγάλης επιφάνειας γουφερ της σειράς 3, και λόγω 8-ειδούς λοβού, είχαν και έχουν σημαντικά πλεονεκτήματα σε τέτοια ακούσματα.
Αυτά είναι καθολικά βρε ... δεν είναι δικά μας. Βάλανε εκεί μουσική στις εκκλησίες για να τραβήξουν κόσμο. :D :D Μάρκετινγκ. :D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.844
Reaction score
20.859
Δεν έχω τυχαία εδώ και δεκαετίες άφθονους δίσκους με εκκλησιαστικό όργανο και χορωδίες. Είναι αγαπημένα ακούσματα, χωρίς βέβαια θρησκευτικές προεκτάσεις, μακριά από μας αυτά.
Τι έχεις τραβήξει κι εσύ.. :tongue::rolleyes:
Όχι τίποτ' άλλο, δεν πιστεύεις κιόλας να τα χαιρόσουν πραγματικά σε βάθος τα ακούΖματα.. :idk:


Άλλη αίσθηση.. 8-)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.790
Μηνύματα
2.917.634
Members
38.097
Νεότερο μέλος
George Balsamas
Top