Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Πρέπει να ξεκαθαρίσεις ποιοι θα μπορούσαν να είναι οι στόχοι, σε κάθε περίπτωση.

Ένας στόχος ας πούμε, μπορεί να είναι το αβυσσαλέο μπάσο.

Άλλος στόχος, τα μεταξένια πρίμα.

Παράλλος στόχος, η κτήση μηχανημάτων μιας σπουδαίας φίρμας.

Διαφορετικός στόχος, η ψαρωτική εμφάνιση του στερεοφωνικού.

Συνήθης στόχος, η ομορφιά των μηχανημάτων και ηχείων σε οικιακό περιβάλλον.

Ασυνήθης στόχος, η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, ή το υψηλότατο δυναμικό εύρος και τα άφθονα SPL.

Κλπ κλπ κλπ.


ΥΓ. Κανένας απολύτως στόχος στο audio δε σχετίζεται με τη μουσική. 😎
Ε, εντάξει δεν συμφωνώ απόλυτα. Ενα καλό σύστημα σε βοηθάει στην κατανόηση του μηνύματος αλλά και σε εκπαιδεύει. Αλλά να μου πεις σιγά το πράγμα, και άλλα πράγματα ή το live σε εκπαιδεύει καλύτερα. Λέμε στα πλαίσια του εφικτού όμως αυτού που λέμε audio βιομηχανία και τις επιλογές που μας προσφέρει.
Μόνο αν σκάσει καμμιά καταστροφή ρέυ θα αντιληφθείτε τη σημασία της μπάμιας.. :rolleyes:
Θα κάμετε τα ηχεία κοτέτσι και θα παρακαλάτε τον bretso να σας στείλει ''εφόδια.'' :cry:
Και να σου προβλέψω ότι ... θα σκάσει. :( :D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.844
Reaction score
20.859
Ε, εντάξει δεν συμφωνώ απόλυτα. Ενα καλό σύστημα σε βοηθάει στην κατανόηση του μηνύματος αλλά και σε εκπαιδεύει. Αλλά να μου πεις σιγά το πράγμα, και άλλα πράγματα ή το live σε εκπαιδεύει καλύτερα. Λέμε στα πλαίσια του εφικτού όμως αυτού που λέμε audio βιομηχανία και τις επιλογές που μας προσφέρει.
Φαφαριές.. (sorry) :biggrin:
Εκπαιδεύει
my ass
:tongue:
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
ότι μπορείς να πετύχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα με πολύ λιγότερα χρήματα.
Εσύ εκεί .... το δικό σου. 😍 Πωλητής είσαι ή οικονομολόγος ; :D
Φαφαριές.. (sorry) :biggrin:
Εκπαιδεύει
my ass
:tongue:
Ωχχχ , η πρώτη μας διαφωνία (μικρή). Ο πρώτος μας τσακωμός. Διάζυγιο αμέσως. :D :D

Ασε που η άποψη σου με προσβάλει. :D :D
 

Μηνύματα
871
Reaction score
700
Εσύ εκεί .... το δικό σου. 😍 Πωλητής είσαι ή οικονομολόγος ; :D

Ωχχχ , η πρώτη μας διαφωνία (μικρή). Ο πρώτος μας τσακωμός. Διάζυγιο αμέσως. :D :D

Ασε που η άποψη σου με προσβάλει. :D :D
Αυτο εννοει με λιγοτερα χρηματα?

 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.844
Reaction score
20.859
Και να σου προβλέψω ότι ... θα σκάσει. :( :D
Σιγά την πρόβλεψη ρε Νοστράδαμε.. :tongue::rolleyes:
Όλο σε κύκλους κινούμαστε, πεπρωμένο.. κλπ, κλπ..
(ψιλοκαλά την έχουμε βγάλει γενικώς έως τώρα οι 50++ :whistling:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.133
Λυπηρό είναι να επιλέγεις μουσική με κριτήριο του πόσο καλά θα ακουστεί από το ηχοσύστημα σου
Λάθος.

Εάν στόχος του σεταπ είναι πχ τα μεταξένια πρίμα, θες ανάλογες ηχογραφήσεις για να τα χαρείς.
Κι έτσι, γεννήθηκαν οι audiophile ηχογραφήσεις!

Τυπική πρακτική του audiophile, του hi-end audio.
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Αυτο εννοει με λιγοτερα χρηματα?

Όχι κάτι μπαγκατέλες έχει εκεί ... δεν ξέρω τι ... και επιεδή την πάτησε και το έχει μετανοιώσει.... θέλει να πάρει και άλλους στο λαιμό του για να έχει παρέα. :D :D 😍
Λάθος.

Εάν στόχος του σεταπ είναι πχ τα μεταξένια πρίμα, θες ανάλογες ηχογραφήσεις για να τα χαρείς.
Κι έτσι, γεννήθηκαν οι audiophile ηχογραφήσεις!

Τυπική πρακτική του audiophile, του hi-end audio.
Κάτσε βρε και εσύ ... Όλο λάθος και λάθος λές . Άσε έναν άνθρωπο να πεί μια κουβέντα. :D:D Πιο απισιόδοξος και χωρίς ελπίδα και απο εμένα θα καταλήξεις. :D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.844
Reaction score
20.859
Ωχχχ , η πρώτη μας διαφωνία (μικρή). Ο πρώτος μας τσακωμός. Διάζυγιο αμέσως. :D :D
Ε δεν μας αφήνουν να τσακωθούμε με την ησυχία μας οι άλλοι, όλο πετάγονται και διαφωνούν μαζί σου.. :tongue::idk:

Αλλιώς θα ΄χαμε γίνει μαλλιά κουβάρια.. :cry::cry::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.133
Τι γελάς βρε προακά;

Η ευχαρίστηση στο audio είναι δεδομένη, είτε βγαίνει ωραίο το μεταξένιο πρίμο, είτε η μποτιά να σε βαράει όπως στο λάιβ.

Όλα αυτά ωραία είναι, και ευχάριστα.

Και πιο ευχάριστο απ'όλα, είναι το immersive audio, που μπαίνεις μέσα στο μουσικό δρώμενο, που τρέχουν γύρω γύρω σου οι ήχοι των Πινκ Φλόιντ, των βιολιών, των φωνών, που παίζουν τύμπανα πίσω σου, πάνω απ'το κεφάλι σου, στα πλαϊνά σου. Που είναι σα να κάθεσαι μέσα στην αίθουσα που έπαιξαν το τάδε έργο κλασσικής μουσικής, ή μέσα στην εκκλησία με το εκκλησιαστικό όργανο και την χορωδία.

Αληθοφάνεια πρωτόγνωρη, συγκλονιστική.
Πραγματικά 3D.

Πιο μεγάλη ευχαρίστηση από το immersive audio, δεν υπάρχει, όλες οι άλλες είναι συγκριτικά αλοιφές για τους κάλους.

Τι λέμε τόσο καιρό. Τι δεγκαταλαβαίνς.
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Ε δεν μας αφήνουν να τσακωθούμε με την ησυχία μας οι άλλοι, όλο πετάγονται και διαφωνούν μαζί σου.. :tongue::idk:

Αλλιώς θα ΄χαμε γίνει μαλλιά κουβάρια.. :cry::cry::lolsign:
Ααααα, δεν πάμε καλά. Συν 6 ολόκληρους πόντους στο iQ σου προσθέτω για την δεύτερη πρόταση. Επειδή το έχουμε καταλάβει όμως και οι δύο (εγώ να ξέρεις πρώτος) .... δεν θα γίνει ποτέ. ;) :D Το καλό των έξυπνων ανθρώπων. :D
Τι γελάς βρε
Ούτε ένα γελάκι δεν μπορούμε να βάλουμε πλέον ; :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.673
Reaction score
8.141
Κάτσε βρε και εσύ ... Όλο λάθος και λάθος λές . Άσε έναν άνθρωπο να πεί μια κουβέντα. :D:D Πιο απισιόδοξος και χωρίς ελπίδα και απο εμένα θα καταλήξεις. :D
Βλέπεις τι τραβάω εδώ μέσα? :biggrin:
οι audiopeople επιλέγουν τα ακούσματά και τις ηχογραφήσεις που θα αναδείξουν το σύστημά τους.
Μετα τους βάζεις Ramones και σε λένε χάλια ακούγεται. Δεν το ξέραμε να παράγουμε μουσική για τα ηχοσυστηματα για να χαίρονται τα Οντιο ανθρωπάκια 😀
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Βλέπεις τι τραβάω εδώ μέσα? :biggrin:
οι audiopeople επιλέγουν τα ακούσματά και τις ηχογραφήσεις που θα αναδείξουν το σύστημά τους.
Μετα τους βάζεις Ramones και σε λένε χάλια ακούγεται. Δεν το ξέραμε να παράγουμε μουσική για τα ηχοσυστηματα για να χαίρονται τα Οντιο ανθρωπάκια 😀
Σου λέω είναι τρελοί ρεεε οι audio people ... αντικειμενικοί, υποκειμενικοί., αντικειμενικοί που νομίζουν ότι είναι υποκειμενικοί, υποκειμενικοί που νομίζουν ότι είναι αντικειμενικοί ....όλοι τους. :D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.133
Και μεις οι ιμερσιβάδες, ψάχνουμε ανάλογες ηχογραφήσεις, να μας προσφέρουν αυτήν την ευχαρίστηση.

Προσωπικά πάντως, δεν μπορώ να κάτσω να ακούσω τέτοια ιμερσιβ ηχογράφηση, όσο απίθανη κι αν είναι ως ηχογράφηση, εάν δε μ'αρεσει η μουσική που έχει, εάν δεν είναι στα μουσικά μου γούστα.

Προσωπικά βάζω στο σεταπιον να παίζει αποκλειστικά και μόνον μουσικές που μου αρέσουν, και παρότι κυνηγάω τις ιμερσιβ ηχογραφήσεις, η πραγματικότητα είναι πως κυρίως tidal (δικαναλο) πρόγραμμα παίζει, με απμιξινγκ φυσικά, για αυξημένη ευχαρίστηση, αλλά που να βρεις Ξυλούρη σε ιμερσιβ; 🤭😁🤪🤣

Όσο για τις "audiophile" ηχογραφήσεις που μάζευα επί δεκαετίες δίκην θησαυρού, καλώς ή κακώς τις διέγραψα όλες από το σκληρό δίσκο, με μόνη εξαίρεση ελάχιστα μουσικά τεμάχια που μου αρέσουν πραγματικά ως μουσική.

Παλιά όμως έπαιζαν, μόνον και μόνον επειδή ακουγόντουσαν ωραία. Ήταν κι αυτό μια ευχαρίστηση. Παν αυτά.
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Μην ορκίζεσαι.. :tongue:
(να γιατί θα τσακωθούμε.. :cry:)
ΟΚ ΟΚ απολύτως δεκτόν.... είσαι ακόμη υπο αξιολόγηση IQ, πρός το παρόν πάμε βήμα - βήμα, αλλά και εγώ κάνω μεγάλο downplay όπως και εσύ, να ξέρς. Με μεγάλη μου χαρά να ανακαλύψω ότι μου ρίχνεις και 100 μονάδες. Δεν φοβάμαι τόσο τους έξυπνους εγώ, ούτε ζηλεύω. Είμαι ομαδικό πνεύμα. :D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.844
Reaction score
20.859
Μετα τους βάζεις Ramones και σε λένε χάλια ακούγεται.
Με αυτούς (και άλλα παρόμοια) δεν καταλαβαίνω (ασχολούμαι) πως παίζει το ηχοσύστημα γιατί το μυαλό δίνει άλλες εντολές, βάζει άλλες προτεραιότητες.. :biggrin::rolleyes: :smoke:





(πάντα σε χαμηλές εντάσεις ε? :cry::cry::lolsign:)
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Με αυτούς (και άλλα παρόμοια) δεν καταλαβαίνω (ασχολούμαι) πως παίζει το ηχοσύστημα γιατί το μυαλό δίνει άλλες εντολές, βάζει άλλες προτεραιότητες.. :biggrin::rolleyes: :smoke:





(πάντα σε χαμηλές εντάσεις ε? :cry::cry::lolsign:)
Εμένα δεν με ανησυχεί τόσο το σύστημα του Ν.Κ και ας τον πειράζω.... πιο πολύ με ανησυχεί που θεωρεί τους Ramones πάνκ ενώ είναι γρήγορο ροκ εν ρόλ. :D :D 😍 Να στήσουμε και έναν τσακωμό και για αυτό. :D
 

Μηνύματα
4.673
Reaction score
8.141
Και μεις οι ιμερσιβάδες, ψάχνουμε ανάλογες ηχογραφήσεις, να μας προσφέρουν αυτήν την ευχαρίστηση.

Προσωπικά πάντως, δεν μπορώ να κάτσω να ακούσω τέτοια ιμερσιβ ηχογράφηση, όσο απίθανη κι αν είναι ως ηχογράφηση, εάν δε μ'αρεσει η μουσική που έχει, εάν δεν είναι στα μουσικά μου γούστα.

Προσωπικά βάζω στο σεταπιον να παίζει αποκλειστικά και μόνον μουσικές που μου αρέσουν, και παρότι κυνηγάω τις ιμερσιβ ηχογραφήσεις, η πραγματικότητα είναι πως κυρίως tidal (δικαναλο) πρόγραμμα παίζει, με απμιξινγκ φυσικά, για αυξημένη ευχαρίστηση, αλλά που να βρεις Ξυλούρη σε ιμερσιβ; 🤭😁🤪🤣

Όσο για τις "audiophile" ηχογραφήσεις που μάζευα επί δεκαετίες δίκην θησαυρού, καλώς ή κακώς τις διέγραψα όλες από το σκληρό δίσκο, με μόνη εξαίρεση ελάχιστα μουσικά τεμάχια που μου αρέσουν πραγματικά ως μουσική.

Παλιά όμως έπαιζαν, μόνον και μόνον επειδή ακουγόντουσαν ωραία. Ήταν κι αυτό μια ευχαρίστηση. Παν αυτά.
Εγω ακούω την μουσική που μ αρέσει πάντα με απμιξινγκ. Ποιος τυφλός δεν θέλει το φως του?
Σε ικανοποιητικες εντάσεις βέβαια, με επαρκές μπάσο, σε φροντισμένο χώρο διότι έτσι αυξάνεται η απόλαυση.
Διαφορετικά μετά από λίγη ώρα μου φαίνεται πως όλα τσιριζουν,😀
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.410
Reaction score
132.133
Ούτε ένα γελάκι δεν μπορούμε να βάλουμε πλέον ; :D
Όχι. 😜

Έλα, πλάκα κάνω ρε, έτσι κι αλλιώς είναι αστείο όλο το θέμα του audio.
 

Μηνύματα
14.930
Reaction score
16.782
Εγω ακούω την μουσική που μ αρέσει πάντα με απμιξινγκ. Ποιος τυφλός δεν θέλει το φως του?
Σε ικανοποιητικες εντάσεις βέβαια, με επαρκές μπάσο, σε φροντισμένο χώρο διότι έτσι αυξάνεται η απόλαυση.
Διαφορετικά μετά από λίγη ώρα μου φαίνεται πως όλα τσιριζουν,😀
Ναι λέγε λέγε όλα τα ίδια τόσα χρόνια τώρα μπας και πείσεις τον εαυτό σου ότι ακούς καλά. :D Σε τα μας τώρα ; :D
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.790
Μηνύματα
2.917.635
Members
38.097
Νεότερο μέλος
George Balsamas
Top