Samsung oled s95d matte screen : Ναι ή όχι ;

Μηνύματα
1.790
Reaction score
1.043
Ποια η γνωμη σας για την matte επιφανεια της ;
Τελικα επηρεαζει ή οχι αντικειμενικα την εικονα θέασης σε σκοτεινό / με ελεγχομενο φωτισμο περιβάλλον ;
Τελικα επηρεάζει περισσοτερο ή λιγοτερο σε φωτεινό περιβάλλον ; Ειναι θέμα προσωπικης προτιμησης ;
 


Μηνύματα
1.790
Reaction score
1.043
Εχω διαβασει και εχω δει διαφορα reviews , εκεινοι που την εχουν ειναι ενθουσιασμενοι , η μη κατοχοι την μισουν , οι reviewers εκ των οποιων αρκετοι calibrators δεν βλεπουν διαφορα στην ποιοτητα , ενας μαλιστα που παρακολουθησα προσφατα υποστηριξε οτι λογω του ματ φινιρισματος η εικονα φαινεται πιο φυσικη απο την γυαλιστερη οψη !
Ακουγεται οτι του χρονου θα βγαλουν μια 65 αρα σε glossy version παραλληλα με την ματ
Παντως εγω την εχω στη wish list !
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.001
Reaction score
29.666
αρκετοι calibrators δεν βλεπουν διαφορα στην ποιοτητα , ενας μαλιστα που παρακολουθησα προσφατα υποστηριξε οτι λογω του ματ φινιρισματος η εικονα φαινεται πιο φυσικη απο την γυαλιστερη οψη !
Είμαι βέβαιος για αυτό. Δεν χρειάζεται επιβεβαίωση. Σκέψου μόνο πως δεν υπάρχει επαγγελματικό monitor που να γυαλίζει. Ούτε αυτά που κάνουν color. Μιλάμε για σοβαρά monitors πάντα. Τα SONY για παράδειγμα. Κανένα.
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
1.043
Είμαι βέβαιος για αυτό. Δεν χρειάζεται επιβεβαίωση. Σκέψου μόνο πως δεν υπάρχει επαγγελματικό monitor που να γυαλίζει. Ούτε αυτά που κάνουν color. Μιλάμε για σοβαρά monitors πάντα. Τα SONY για παράδειγμα. Κανένα.
Εχει φαει φοβερο bulling παντως με την συγκεκριμενη επιλογη !
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.001
Reaction score
29.666
Την έχει ο Κωτσόβολος στο αεροδρόμιο.

Αριστούργημα. 😍 🥰

Απίστευτη εικόνα, ζωντανά χρώματα και το μαύρο λες είναι σβηστή. Μου θύμισε τις παλιές μέρες στο studio. Δυστυχώς για μένα βγαίνει μέχρι 77". Ας ελπίσουμε να βγει και 85" αργότερα.

Σε Sony Center που ρώτησα στην Ευρώπη δεν θα έρθει τηλεόραση με matte γυαλί. 😡
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
1.043
Την έχει ο Κωτσόβολος στο αεροδρόμιο.

Αριστούργημα. 😍 🥰

Απίστευτη εικόνα, ζωντανά χρώματα και το μαύρο λες είναι σβηστή. Μου θύμισε τις παλιές μέρες στο studio. Δυστυχώς για μένα βγαίνει μέχρι 77". Ας ελπίσουμε να βγει και 85" αργότερα.
Του χρονου ακουγεται θα βγαλει στις 83 Το κακο ειναι οτι ανεβαινουν παρα πολυ οι τιμες σε αυτες τις ιντσες Τωρα στις 77'' τα 3500€ ειναι πολυ καλα και ακομη δεν εχει ερθει η Black Friday ! Τωρα ομως και εγω με θεαση στα 3,50μ τι να κανω ; Για 83 ειμαι κανονικα αλλα Black Friday εαν πεσει στα 3000€ μαλλον θα την παρω ...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.001
Reaction score
29.666
Εδώ 4500€ νομίζω την είχε, και στο site της Samsung το ίδιο αν θυμάμαι καλά.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.001
Reaction score
29.666
Η εικόνα τα σπάει πάντως. Το μόνο που με χαλάει είναι το λειτουργικό της που δεν είναι Google. Όσο για το Dolby Vision νομίζω ότι ζω και χωρίς αυτό.
 

Μηνύματα
1.790
Reaction score
1.043
Η εικόνα τα σπάει πάντως. Το μόνο που με χαλάει είναι το λειτουργικό της που δεν είναι Google. Όσο για το Dolby Vision νομίζω ότι ζω και χωρίς αυτό.
Μια απο οτα ιδια συμφωνω απολυτα αλλα οταν η s90c 77' ειχε φτασει 2000€ και την αγορασε ο συναδελφος εγω θα παρω την s95d στις ιδιες ιντσες 3500 € Παει πολυ και φτανει τιμη της 83 LG C4 που φετος ειναι αρκετα βελτιωμενη
Εκει βρισκομαι αναμεσα σε 2-3 και περιμενω σαν το νηστικο αρπαχτικο !!:p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.001
Reaction score
29.666
Αν είναι έτσι περιμένεις πάντα να αγοράσεις πριν αλλάξει το μοντέλο. Το 2008 είχα δώσει 2500€ για αυτή που έχω τώρα, και μετά από κάτι μήνες πήγε 1600€. Είχα κάτι νεύρα.
Πριν αλλάξει η Frame η προηγούμενη είχε πέσει στα 699€ η 43". Η νέα έχει 1100€ και σιγά τις διαφορές. Ίδια είναι.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.801
Μηνύματα
2.917.987
Members
38.099
Νεότερο μέλος
Nikos75!
Top