Ήρθε το sub!


Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.522
Μέχρι χτες το sub ήταν συνδεδεμένο με unbalanced τρόπο στην κάρτα ήχου. Και τα 2 κανάλια του έπαιρναν το ίδιο σήμα από 2 εξόδους. Πριν κάνα χρόνο αγόρασα Belden και XLR βύσματα να φτιάξω επιτέλους το καλώδιο. Πριν μερικούς μήνες το έφτιαξα, το έβαλα στο ...ντουλάπι και το άφησα. :roflmao:
Χτες λέω, δεν το συνδέω επιτέλους; Οπότε έγινε και αυτή ισορροπημένη σύνδεση, άλλαξε θέση το διακοπτάκι του sub στη θέση +4 dBu όπως και η ρύθμιση στην κάρτα ήχου. Τώρα έχω λίγο δυνατότερο μπάσο σε σχέση με πριν, οπότε κάποια στιγμή θα ξαναγίνει μέτρηση και ισοστάθμιση. Με άλλο τρόπο όμως σε σχέση με αυτή που είναι σήμερα.
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.522
Σήμερα χρησιμοποιήσα ένα ηχοαπορροφητικό σφουγγάρι που πήρε ο αδερφός μου για το Home cinema και από τα περισσεύματα έφτιαξα κομμάτια και έκλεισα τις τρύπες bass reflex των ηχείων.
Υπάρχει σαφής διαφορά στον ήχο, σχεδόν ξένο μου ακούγεται τώρα. Φυσικά πρέπει να ξαναγίνει μέτρηση και ισοστάθμιση.

@Bhutia και @costas EAR, άργησα λίγο αλλά ακολούθησα τις προτροπές σας.
 

Μηνύματα
7.024
Reaction score
993
Ενα χρόνο με ανοιχτές τις τρύπες άκουγες χαμηλά ;

Δέχομαι ότι καμιά φορά τον γράφεις τον κ. costas EAR , αλλά τον κ. Bhutia δεν τον σεβάστηκες ωρέ ;
 
Last edited:


Μηνύματα
7.024
Reaction score
993
άσε που μπαίνουν μέσα τα ποντίκια και πιο ψηλά οι κατσαρίδες και κάνουν τις φωλιές τους.
Τα ποντίκια μασουλάνε τα καλωδια
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.447
Reaction score
21.196
Σήμερα χρησιμοποιήσα ένα ηχοαπορροφητικό σφουγγάρι που πήρε ο αδερφός μου για το Home cinema και από τα περισσεύματα έφτιαξα κομμάτια και έκλεισα τις τρύπες bass reflex των ηχείων.
Υπάρχει σαφής διαφορά στον ήχο, σχεδόν ξένο μου ακούγεται τώρα. Φυσικά πρέπει να ξαναγίνει μέτρηση και ισοστάθμιση.

@Bhutia και @costas EAR, άργησα λίγο αλλά ακολούθησα τις προτροπές σας.
Εγώ ακόμα να το κάνω αυτό...:cry:
 



Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.522
Οι μετρήσεις είναι απαραίτητες. Κι εγώ έχω εδώ δίπλα μου το μικρόφωνο. Το κοιτάω, με κοιτάει, αλλά βαριέμαι να μετρήσω.
Σίγουρα όμως πρέπει να γίνει, γιατί με το κλείσιμο των Bass reflex έχει αλλάξει ο ήχος που βγάζουν τα ηχεία.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.892
Μηνύματα
2.921.701
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top