Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?

Μηνύματα
30
Reaction score
21
Δεν καταλαβαινω.
Τα ατομα ειναι πλεον γνωστα στον πατερα της κοπελας.
Ας αφησει να περασει λιγος καιρος να καταλαγιασουν τα πνευματα, κι ας πραξει μετα τα δεοντα, εναν-προς εναν.
 

Μηνύματα
16.132
Reaction score
22.724
αυτά δεν είναι αθλήματα για όλους.
απο τα συμφραζόμενα αφέθηκε να εννοηθεί οτι οι γονείς είναι γνωστοί στην αστυνομία, τι ακριβώς μπορεί να σημαίνει αυτό; αν δεν επιληφθεί παραδειγματικά η δικαιοσύνη δεν είναι καταστάσεις διαχειρίσιμες από τον καθένα, αν μιλάμε για κατοίκους γλυφάδας (=οικονομική άνεση) και γνωστούς στην αστυνομία μια υπόθεση μπορεί να είναι οτι οι γονείς έχουν άκρες σε μαγαζιά ή "ασφαλιστικές" εταιρίες. Εγώ θα προτιμούσα να μετακομίσω σε τέτοια περίπτωση.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
21
Δεν εχεις αδικο, αλλα απο την αλλη δειραν το παιδι του ?
Πως θα κοοιμαται τα βραδια ? Δεν γινεταινα το αφησει ετσι επειδη εχουμε γ@μημενο συστημα δικαιοσυνης.
Τα βαζεις κατω κα ιτα ζυγιζεις, ποσο αξιζει να ρισκαρεις και μεχρι που εισαι διατεθειμενος να φτασεις.
 


gid

Μηνύματα
8.002
Reaction score
9.199
Δεν εχεις αδικο, αλλα απο την αλλη δειραν το παιδι του ?
Πως θα κοοιμαται τα βραδια ? Δεν γινεταινα το αφησει ετσι επειδη εχουμε γ@μημενο συστημα δικαιοσυνης.
Τα βαζεις κατω κα ιτα ζυγιζεις, ποσο αξιζει να ρισκαρεις και μεχρι που εισαι διατεθειμενος να φτασεις.
Αυτές οι μέθοδοι πετυχαίνουν κυρίως στον κινηματογράφο.... Καλώς ή κακώς....
 

ika

News
Μηνύματα
15.584
Reaction score
14.286


Τι γίνεται, εκλογές έρχονται?
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.017
Reaction score
10.222
Έτσι όπως έχουν αφήσει τη μαφία των "ευπαθών" να γιγαντωθεί, να μαζέψει χρήμα και να απλώσει τα πλοκάμια της παντού, να δούμε πως θα τη μαζέψουν πλέον. Η ευθύνη τους είναι τεράστια και πρέπει να λογοδοτήσουν.
 


TGD

Μηνύματα
8.308
Reaction score
8.315
Ο 17χρονος που χτύπησε τον γιο της έχει κατηγορηθεί τρεις ακόμη φορές για ξυλοδαρμό, χωρίς να έχει γίνει το παραμικρό.
 

Μηνύματα
728
Reaction score
1.074
Ο 17χρονος που χτύπησε τον γιο της έχει κατηγορηθεί τρεις ακόμη φορές για ξυλοδαρμό, χωρίς να έχει γίνει το παραμικρό.
Πιστεύω οτι το μπο@ρδέλο που έχουμε για κυβέρνηση, θα αντιδράσει ίσως μόνο αν έχουμε 2-3 νεκρούς και δεν είμαι και σίγουρος. >:(
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.582
Reaction score
29.065
Αν εγώ είχα παιδί και μου το χτυπούσε ένας τσόγλανος μαγκάκος και του έκανε ζημιά, δεν θα πήγαινα στο Αστ. Τμήμα να υποβάλω μήνυση.
Θα πήγαινα στο σπίτι και θα έβρισκα τον ίδιο τον τσόγλανο και θα τον έκανα να μην μπορεί να σηκωθεί για κανένα δίμηνο.
Αν επέμβει και ο μπαμπάς του, θα φάει κι αυτός ένα βρωμόξυλο.
Μετά ας πάνε αυτοί να μου κάνουν μήνυση.
Αναλαμβάνω την ευθύνη και την όποια ποινή. (καλά)
Είμαι κέρβερος τι να κάνω.
Δεν είμαι από τους μοντέρνους και προοδευτικούς που λένε ότι τα παιδιά δεν πρέπει να τα χτυπάς διότι θα έχουν ψυχολογικά προβλήματα.
Με αυτές τις μπούρδες έχουμε φτιάξει μια γενιά νέων που είναι ατίθαση, αγενέστατη, ασεβής, αυθάδης και θρασύτατη.
Συν το ότι είναι στουρνάρια.
Βγαίνουν από το λύκειο και δεν ξέρουν τίποτα.
Αλλά έχουν άποψη για όλα.
Σε τελική ανάλυση το ξύλο βγήκε απ΄ τον παράδεισο. Σοφόν.
Το τρως και σου μένει και το θυμάσαι.
Και σωφρονίζεσαι.
Πιο πολύ από τους σημερινούς τρόπους που εφαρμόζονται.
 

Μηνύματα
7.389
Reaction score
1.453
Πιστεύω οτι το μπο@ρδέλο που έχουμε για κυβέρνηση, θα αντιδράσει ίσως μόνο αν έχουμε 2-3 νεκρούς και δεν είμαι και σίγουρος. >:(
Με 57 νεκρούς λόγω (κατά βάση) κλοπών από το σιδηροδρομικό δίκτυο εξοπλισμου δεκάδων εκατομμυρίων για να πουληθούν ως χαλκός, εδώ και ενάμιση χρόνο αντί να κοπούν οι λεηλασίες των "κυκλωμάτων μετάλλου" έχουν αποθρασυνθεί τελείως. Πόσο πιθανό είναι να νιώσουν, έστω και με 2-3 νεκρά παιδιά από τέτοια περιστατικά;
 

Μηνύματα
728
Reaction score
1.074
Θα πήγαινα στο σπίτι και θα έβρισκα τον ίδιο τον τσόγλανο και θα τον έκανα να μην μπορεί να σηκωθεί για κανένα δίμηνο.

Ενα δίκιο το έχεις, αλλά φαντάσου την συνέχεια αν ο πατέρας του μουλ@υ είναι τίποτα σκ@τι@ρης, θα αρχίσει ένας κύκλος βίας που ποιός ξέρει πως θα σταματήσει.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
4.027
Reaction score
3.905
Καλά, μην "ξεπλύνουμε" τα Τέμπη αποδίδοντάς τα σε κλοπές χαλκού... Είναι πολύ μεγαλύτερα τα συστημικά προβλήματα που οδήγησαν σε αυτό το δυστύχημα.
Το θέμα με τη βία ανηλίκων είναι ότι αποτελεί και υπαρξιακό πρόβλημα της Ελληνικής κοινωνίας. Όσο αδιανόητη φαίνεται σε παλιότερες γενιές αυτή η κατάσταση, τόσο φυσιολογική φαίνεται στα νέα παιδιά. Εάν δεν υπάρξει άμεσα πρόνοια, σε λίγα χρόνια θα έχουν αλλάξει ριζικά τα ήθη, που αποτελούν δομικό στοιχείο της ταυτότητας της κοινωνίας.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.592
Reaction score
42.633
Γιατί δεν ενσωματτωνονται στην κουλτούρα μας αυτοί οι νεολαίοι; Κάπου πρέπει να ανοίξουμε τα μάτια μας και να το πάρουμε απόφαση ότι ποτέ δεν θα γίνουν άνθρωποι και να τους διώξουμε από τη χώρα μας. Με τέτοια κτήνη θα ζούμε μαζί;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.760
Reaction score
34.847


Δεν είναι ανώτερα μαθηματικα ούτε κάποιο ολοκαίνουριο ανεξήγητο φαινόμενο...

Η χαλαρότητα και η μείωση των συνεπειών, με καταλύτη το ίντερνετ που επιτάχυνε γεωμετρικά τη μίμηση, έκαναν το φαινόμενο να γενικευθει, αυτό είναι όλο.

Η βεβαιότητα ότι δεν θα πάθουν ως ανήλικοι πρακτικά τίποτα, σίγουρα δεν βοηθά. Τουλάχιστον στα αγγλοσαξονικα δίκαια υπάρχει συνήθως πρόβλεψη ότι κατ εξαίρεση μπορεί να δικαστουν ως ενήλικοι αναλόγως του βαθμού επίγνωσης των πράξεών τους... Που σε αυτά που βλέπουμε πρόσφατα, φαίνεται - ω ναι! - να καταλάβαιναν και πάρα πολύ καλά και πλήρως το τι έκαναν.

Δεν μας τα έχουν κάνει τσουρέκια ότι η νέα γενιά είναι πιο έξυπνη;
It cuts both ways
 
Last edited:


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.760
Reaction score
34.847
Εάν ήμουν ο πατέρας του 12χρονου θα φρόντιζα να τους ξουρισω τη σούφρα, πατέρα και γιου.... Και χωρίς αφρό!

Τι, ένα ξουρισματακι θα τους έκανα κι εγώ... Μια έργω εξυβριση τι στην ευχή, ευχαρίστως ας τη φορτωνομουν, αφού βλέπετε πώς φοβόμαστε όλοι τη δικαιοσύνη
 

ika

News
Μηνύματα
15.584
Reaction score
14.286
...
Συν το ότι είναι στουρνάρια.
Βγαίνουν από το λύκειο και δεν ξέρουν τίποτα.
....
Αφού από την 1η γυμνασίου, περνάει τις τάξεις όσο άσχετο και να είναι κάποιο.
Πως να μην έχει κενά όταν αποφοιτήσει.
Μόνο στις απουσίες, κάπως δυσκολεύει το μαγείρεμα να σβηστούν.
Άσε που υπάρχει και η νοοτροπία του όσες αδικαιολόγητες απουσίε δικαιούμαι, θα τις κάνω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.893
Μηνύματα
2.921.751
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top