Featured Μπορούμε να απολαύσουμε τις μουσικές μας μόνο σε μεγάλες εντάσεις ? Really?

Μηνύματα
15.187
Reaction score
17.206
Εσύ να προσέχεις με το βολιουμ μην το ανοίξεις πολύ και διογκωθούν τα όργανα μπροστά μας και μας βγάλουν κάνα μάτι. :D



Τα PA στοχεύουν στο κοινό, όχι σαν αυτά του hifi που στοχεύουν στον γάμο του καραγκιόζη. :biggrin:
Ένα ενθουσιώδες κοινό μπορεί να φτάσει στην κορύφωση του και τα 100dBA.
Δεν είναι βέβαια θόρυβος με την έννοια του όρου και σε κάθε περίπτωση μιλάμε για στιγμιαίες κορυφώσεις.
Τζάμπα ενέργεια χαμένη στο γάμο του καραγκιόζη. Αλλά και αυτό σωστό θα μας το βγάλουνε. :D 😍
 



Μηνύματα
4.729
Reaction score
8.247
Τζάμπα ενέργεια χαμένη στο γάμο του καραγκιόζη. Αλλά και αυτό σωστό θα μας το βγάλουνε. :D 😍
Κάτι ξέρει ο Μαέστρος μας που ακούει Μπετόβεν με PA :D

Τα έλεγε ο Μπουτχιας για την κατεύθυντικοτητα και την ομαλή διασπορά των ηχειων αλλά δεν τον προσέχουν στις παραδόσεις.
 


Μηνύματα
15.187
Reaction score
17.206
Κάτι ξέρει ο Μαέστρος μας που ακούει Μπετόβεν με PA :D

Τα έλεγε ο Μπουτχιας για την κατεύθυντικοτητα και την ομαλή διασπορά των ηχειων αλλά δεν τον προσέχουν στις παραδόσεις.
Να σε ρωτήσω κάτι για την ένταση, που θέλω να καταλάβω κάτι.

Ξεκινάς συνήθως απο σχετικά χαμηλά (το όποιο είναι το δικό σου χαμηλά τέλος πάντων) και μετά περνώντας η ώρα σταδιακά όλο και αισθάνεσαι ότι θέλεις να ανεβάζεις ένταση και καταλήγεις να ακούς δυνατά ; ή απο την αρχή σχεδόν αμέσως ακούς δυνατά ;
 

Μηνύματα
4.729
Reaction score
8.247
Να σε ρωτήσω κάτι για την ένταση, που θέλω να καταλάβω κάτι.

Ξεκινάς συνήθως απο σχετικά χαμηλά (το όποιο είναι το δικό σου χαμηλά τέλος πάντων) και μετά περνώντας η ώρα σταδιακά όλο και αισθάνεσαι ότι θέλεις να ανεβάζεις ένταση και καταλήγεις να ακούς δυνατά ; ή απο την αρχή σχεδόν αμέσως ακούς δυνατά ;
Ξεκινάω απ μια ένταση κάπως χαμηλή που γρήγορα δεν με καλύπτει και ανεβαζω 10_12 db.
Μετα κάνω διάλειμμα και ξεκινάω πάλι απ την αρχή 😁
 

Μηνύματα
15.187
Reaction score
17.206
Ξεκινάω απ μια ένταση κάπως χαμηλή που γρήγορα δεν με καλύπτει και ανεβαζω 10_12 db.
Μετα κάνω διάλειμμα και ξεκινάω πάλι απ την αρχή 😁
Ειδες που το κατάλαβα.

Το ¨διάλειμμα" σου είναι συνήθως στις 2 ώρες , 2 ώρες και κάτι ;
 


Μηνύματα
15.187
Reaction score
17.206
Όχι, για τσιγάρο ή κατουρημα 😂😂
Κατάλαβα. Ειρωνεύεστε κύριε μου, δεν ενδιαφέρεστε πραγματικά να κατανοήσετε που ακριβώς οφείλεται ή ακόμη και να λύσετε, εάν το επιθυμούσατε το πρόβλημα σας.

Κρίμα καθώς η Επερησία με το νεοδημιουργηθέν τμήμα της της ψυχοακουστικής είχε σκοπό και κάθε καλή διάθεση να σας βοηθήσει να κατανοήσετε τι συντρέχει στην συγκεκριμένη περίπτωση σας και θα σας ειδοποιούσε ιδιωτικά μετά από αυτήν και άλλη μία ερώτηση , εαν τελικά αποφασίζατε να τις απαντήσετε σοβαρά.

Πάντως δεν φταίει το σύστημα σας, απο την έστω μέχρι τώρα απάντηση σας στο πρώτο ερώτημα μας.

:D
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.461
Reaction score
13.624
THVA Μα για αυτο θελω να παω στον Χερ Ντοκτορ να ακουσω το σεταπιον του μεγιστη περιεργεια για το πως ακουγωνται τα συμφωνικα τυμπανια ,τα ενχορδα, τα πνευστα η φωνες το φιουτσιμπαλ τα πιατινια κλπ κλπ ;)
Αν θελει μπορω να παρω το κλαρινο να βαλει το κονσετινο του Βεμπερ μια να παιζ το σεταπιον και μια να παιζω εγω:drinks:η την καραγκουνα στα χοντρα που λεν οι θεσσαλοι συντοπιτες του Αρχιτρανσμεταλοφρικουλα :lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
944
Reaction score
796
Ήρθαν δυο φίλοι μου από Θεσσαλονίκη χτες . Δεν έχουν αυτοί ηχοσύστημα όπως το εννοούμε κλασικό hi fi . Ειδικά ο ένας ήθελε να το βάζει πολύ δυνατά . Δηλαδή μέσες στάθμες 90+ . Συνήθισα γρηγορα και μετά όταν το χαμηλώναμε στα 80 φαινόταν σιγά . Όμως όταν ακούς τόσο δυνατά απλώς νιώθεις τη μουσική δεν την παρατηρείς τόσο . Κατευθείαν άρχισαν να καταλαβαίνουν ότι όλες οι ηχογραφήσεις δεν ακούγονται το ίδιο . Αυτός που ήθελε να ακούει πολύ δυνατά μου είπε το κουφό ότι ακούγεται πολύ αληθινά και καθαρά αλλά αυτός θέλει να αγοράσει πικαπ και λαμπάτο…γιατί του αρέσει ο πιο ζεστός και αναλογικός ήχος και ας ακούγεται και λίγο φύσημα από το πικαπ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.677
Reaction score
132.988
ζεστός και αναλογικός
Δηλαδή πόσο ζεστός είναι αυτός ο αναλογικός;
Σα να'χεις πυρετό από γαστρεντερίτιδα, ή σα να βράζεις αβγό;
Ή σα το βουνό της Μόρντορ όπου μόνο εκεί λιώνει το δαχτυλίδι του Φρόντο;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.916
Μηνύματα
2.922.637
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top