Το σύστημα μου

Μηνύματα
916
Reaction score
989
Άρα αποκλείεται ο Gamut που είναι 100w.Εχω παρατηρήσει και κάτι άλλο.Σε πολυ χαμηλογραμμένα cds,χρειάζεται να φθάσει η ένδειξη στο και δέκα για να παίξουν δυνατα-οχι απλώς να "γεμίσουν"-τα ηχεια.Υπο τις ίδιες συνθήκες ίσως ο Gamut να "τελείωνε".Τέλος πάντων,το άλλο Σαββατοκύριακο θα τον φέρω εδώ και καλούνται οι ορθοπεδικοί του avsite να με εξετάσουν.Δωρεαν,φυσικά!
Τελικά,δυστυχώς η ευτυχώς δε θ' ακούσω τον Gamut στο σπίτι μου γιατί ο ιδιοκτήτης του απεφάσισε να τον κρατήσει.Θα του κάνω όμως μια επίσκεψη ώστε να κρίνω αν πήρε τη σωστή-γι αυτον- απόφαση.
 








costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.796
Reaction score
133.280
Το κλασσικό τραπεζάκι σαλονιού εκεί μπροστά μας, είναι μια αγκύλωση της αισθητικής μας, από την οποία πολύ δύσκολα ξεκόβουμε.

Φαντάζει άδειος ο χώρος χωρίς αυτό, την χρησιμότητα του οποίου έχουμε συνηθίσει, έστω και για να ακουμπάμε τα τηλεκοντρόλ.

Δυστυχώς όμως, αποτελεί μια έντονα ανακλαστική επιφάνεια, η οποία βρίσκεται στην ευθεία του λοβού των ηχείων και ανάμεσα στα ηχεία και στα αυτιά μας, με αποτέλεσμα να συνεισφέρει στην έμμεση με μια πολύ ισχυρή πρώτη ανάκλαση, η οποία αλλοιώνει σημαντικά την άμεση (on axis) των ηχείων μας.

Αν ακόμα έχετε το κλασσικό χαμηλό τραπεζάκι σαλονιού μπροστά στην mlp, τουλάχιστον να γνωρίζετε ότι προκαλεί αυτή την αλλοίωση.
 


Μηνύματα
1.388
Reaction score
2.315
Κοίτα να δεις που το μοναδικό tweak που έχω στο σπίτι είναι τελικά η αφαίρεση του τραπεζιού...
Κατά τ'άλλα είμαι ότι να'ναι...
 

Μηνύματα
4.740
Reaction score
8.262
Τι είναι αυτό το σποτιφαι;Παραλλαγή του σπετζοφαι;
Βρες και τα καλώδια.Εν τω μεταξύ θα επικοινωνήσω με την τράπεζα μου.
Πάντως το κάθε ηχείο έχει ενίσχυση 400W.
Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλ. να ρωτήσεις για την εσωτερική καλωδίωση? :D
 

Μηνύματα
916
Reaction score
989
Πάντως το κάθε ηχείο έχει ενίσχυση 400W.
Γιατί δεν τους παίρνεις ένα τηλ. να ρωτήσεις για την εσωτερική καλωδίωση? :D
Κάποτε η Focal(τότε JM Lab)διέθετε δύο καλώδια ηχείων,4 και 2,5 καρέ.Επειδη ηχεία της και καλώδια της πέρασαν από τα χέρια μου,τα καλώδια της κατάφερναν να παίζουν στα ηχεία της πολύ καλύτερα από πολύ ακριβότερα.Σημερα δε γνωρίζω τι γινεται.
 

Μηνύματα
4.740
Reaction score
8.262
Κάποτε η Focal(τότε JM Lab)διέθετε δύο καλώδια ηχείων,4 και 2,5 καρέ.Επειδη ηχεία της και καλώδια της πέρασαν από τα χέρια μου,τα καλώδια της κατάφερναν να παίζουν στα ηχεία της πολύ καλύτερα από πολύ ακριβότερα.Σημερα δε γνωρίζω τι γινεται.
Αχ παλιά η Focal έβγαζε μόνον παθητικά ηχεία για τον χαιφιντελιστα, τώρα φτιάχνουν και ενεργά all in one.
Ηχεία Diva Utopia εξοπλισμένα και με spotify connect. Πάει χάλασε ο κόσμος. :biggrin:
Κλείσε τα αυτιά σου ΠΑΗ στις σειρήνες του μέλλοντος. Πες τους να σε δέσουν στην τελικη στο κατάρτι σφιχτά με καλώδια :biggrin:
 

Μηνύματα
916
Reaction score
989
Αχ παλιά η Focal έβγαζε μόνον παθητικά ηχεία για τον χαιφιντελιστα, τώρα φτιάχνουν και ενεργά all in one.
Ηχεία Diva Utopia εξοπλισμένα και με spotify connect. Πάει χάλασε ο κόσμος. :biggrin:
Κλείσε τα αυτιά σου ΠΑΗ στις σειρήνες του μέλλοντος. Πες τους να σε δέσουν στην τελικη στο κατάρτι σφιχτά με καλώδια :biggrin:
No future,όπως τραγουδούσαν οι Sex Pistols,όταν δε μπορείς να το πληρώσεις.
Μη με μπλέκεις όμως με τον κατώτερο ήχο του Spotify.Χθες μου προτάθηκε Melco σε τιμή "χώμα" και δεν το πήρα.
 

Μηνύματα
4.740
Reaction score
8.262
Μη με μπλέκεις όμως με τον κατώτερο ήχο του Spotify.Χθες μου προτάθηκε Melco σε τιμή "χώμα" και δεν το πήρα.
Αν η τιμή δεν ήταν " χωμα'' είμαι σίγουρος ότι θα το τσιμπουσες😂

δεν είναι σωστό να σνομπάρουμε το spotify. :biggrin:
Που είναι αυτή η ψυχή να σε επιπληξει λιγουλάκι? :biggrin:
 

Μηνύματα
503
Reaction score
666
δεν είναι σωστό να σνομπάρουμε το spotify. :biggrin:
Που είναι αυτή η ψυχή να σε επιπληξει λιγουλάκι? :biggrin:
Κάθε φόρα που έχω ακούσει Spotify κατι με ενοχλεί στον ήχο του πρωσοπικά οποτε θα συμφωνήσω με τον φίλο Π.Α.Η δεν πιστέυω πως το streaming είναι κατώτερη ποιότητα, αλλα το spotify είναι για εμένα. Για αυτό χρησημοποιώ το Tidal για τα περισσότερα streaming τώρα που έδιωξε αυτή την αμαρτία ονόματος 'MQA' (μία φορά ὲκανα Trial το Roon και κατάφερε να κάνει decode το MQA και ήταν απαίσιο. Δεν είχα καταφέρει ποτέ ξανα να το ενεργοποιήσω ποιο παλιά αλλα δεν έχανα τιποτα.) Αλλιώς απο το tidal γισ παλαιότερη/ποιο διάσημη μουσική βρίσκω τις πρώτες εκδόσεις του CD και τις κατεβάζω, αυτό που μου επιφέρει είναι η καλύτερη ποιότητα, ακομά καλυτερη και απο streaming, οχι επειδή είναι κακό το streaming και πρέπει να εχεις audiophile network switch και μλκιες. Αλλά επειδή το μάστερ ειναι διαφορετικό, δεν έχει γινεί remastering 1947366318107463729104 φορές, και 99% τα streaming services έχουν το τελευταίο remaster.

Θέλετε και ένα "hot take" ετοιμαστήτε να με λιθοβολήσετε.

Το YouTube πιστέυω πως έχει καλύτερη ποιότητα απο το Spotify. Το πρωτιμώ ειληκρινά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.796
Reaction score
133.280
Κατά τη γνώμη μου, και στο Spotify υπάρχουν χάλια εγγραφές, και στο tidal, και στο YouTube, και σε όλα.

Ταυτόχρονα, σε όλα υπάρχουν ωραίες εγγραφές.

Σε άμεση σύγκριση μεταξύ tidal και Spotify, εάν είναι επακριβώς όμοιο το μάστερ, οι διαφορές ναι μεν υπάρχουν, αλλά είναι μικρές.

Μπορώ να ακούω πολύ ευχάριστα για ώρες από Spotify, και θα συνεχίσω να το ακούω, διότι έχει πράματα που δε τα βρίσκω στις άλλες πλατφόρμες στριμινγκ, και αυτό το γεγονός, το κάνει απαραίτητο. Είναι πραγματικά πελώρια η δικογραφία που έχει το άτιμο το Spotify, κι αυτό μετράει στην τελική.
 

Μηνύματα
916
Reaction score
989
Αν η τιμή δεν ήταν " χωμα'' είμαι σίγουρος ότι θα το τσιμπουσες😂

δεν είναι σωστό να σνομπάρουμε το spotify. :biggrin:
Που είναι αυτή η ψυχή να σε επιπληξει λιγουλάκι? :biggrin:
Η ψυχή αυτή έχει καλώδια και πολυπριζα που κοστίζουν εξαψηφιο ποσο με πρώτο αριθμο μεγαλύτερο του 1 άρα είναι ένας από μας.Αν δώσει κάποιο καλώδιο θα στήσω αντίσκηνο έξω απ' το σπίτι του για να μη με προλάβει άλλος!
 

Μηνύματα
503
Reaction score
666
Η ψυχή αυτή έχει καλώδια και πολυπριζα που κοστίζουν εξαψηφιο ποσο με πρώτο αριθμο μεγαλύτερο του 1 άρα είναι ένας από μας.Αν δώσει κάποιο καλώδιο θα στήσω αντίσκηνο έξω απ' το σπίτι του για να μη με προλάβει άλλος!
Το έχεις φετιχ έ; :rolleyes::tongue:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.991
Μηνύματα
2.924.818
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top