Eρωτευτηκα ενα fyne

Μηνύματα
4.747
Reaction score
8.285
Εγώ ήμουν έτοιμος σήμερα να κλείσω θέση για την νέα ταινία του joker και διαβάζω ότι είναι τελικά μιούζικαλ.
Την γλύτωσα την πατάτα, σαν να ξεκινάς να πάρεις ακριβά καλώδια και λίγο πριν την είσοδο στο μαγαζί σκοντάφτεις τυχαία πάνω στον Κογια και στο τέλος μπαίνεις μέσα και παίρνεις...... σαμπ. :biggrin:
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι γλώσσα μιλάτε ούτε και καταλαβαίνω πλέον τι χόμπι έχετε πραγματικά.
Στο πρωτο σύστημα την πάτησα και έδωσα βάση σε ματσαρισματα, μετά αγόρασα ενεργά και γελούσα με τις ανοησίες που πίστεψα για ένα διάστημα λόγω άγνοιας και αφέλειας. Μετά πήρα σαμπ.... μετά και άλλο και άλλο και τελικά έφτιαξα πολυκαναλικο σύστημα.
Ερωτευμένος δεν είμαι με κανενα ηχείο. Το πρώτο σύστημα είναι στην αποθήκη, κανονικά όμως θα έπρεπε να το βάλω κάπου να φαίνεται για να μου θυμίζει πόσο κορόιδο πιάστηκα :biggrin:
 

Μηνύματα
15.279
Reaction score
17.352
Εγώ ήμουν έτοιμος σήμερα να κλείσω θέση για την νέα ταινία του joker και διαβάζω ότι είναι τελικά μιούζικαλ.
Την γλύτωσα την πατάτα, σαν να ξεκινάς να πάρεις ακριβά καλώδια και λίγο πριν την είσοδο στο μαγαζί σκοντάφτεις τυχαία πάνω στον Κογια και στο τέλος μπαίνεις μέσα και παίρνεις...... σαμπ. :biggrin:
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι γλώσσα μιλάτε ούτε και καταλαβαίνω πλέον τι χόμπι έχετε πραγματικά.
Στο πρωτο σύστημα την πάτησα και έδωσα βάση σε ματσαρισματα, μετά αγόρασα ενεργά και γελούσα με τις ανοησίες που πίστεψα για ένα διάστημα λόγω άγνοιας και αφέλειας. Μετά πήρα σαμπ.... μετά και άλλο και άλλο και τελικά έφτιαξα πολυκαναλικο σύστημα.
Ερωτευμένος δεν είμαι με κανενα ηχείο. Το πρώτο σύστημα είναι στην αποθήκη, κανονικά όμως θα έπρεπε να το βάλω κάπου να φαίνεται για να μου θυμίζει πόσο κορόιδο πιάστηκα :biggrin:
Μην ασχολείσαι εσύ Ν.Κ μου με εμάς την πλέμπα .... εσύ με την συστηματάρα σου έχεις περάσει σε άλλα , ανώτερα επίπεδα συνείδησης και αισθήσεων. :D Τόσο περίπλοκα που δεν μπορούν κάν να εκφραστούν. :D Καλύτερο είναι το μιούζικαλ απο τον joker , να πας να το δείς. :D
 

Μηνύματα
955
Reaction score
1.029
Εγώ ήμουν έτοιμος σήμερα να κλείσω θέση για την νέα ταινία του joker και διαβάζω ότι είναι τελικά μιούζικαλ.
Την γλύτωσα την πατάτα, σαν να ξεκινάς να πάρεις ακριβά καλώδια και λίγο πριν την είσοδο στο μαγαζί σκοντάφτεις τυχαία πάνω στον Κογια και στο τέλος μπαίνεις μέσα και παίρνεις...... σαμπ. :biggrin:
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι γλώσσα μιλάτε ούτε και καταλαβαίνω πλέον τι χόμπι έχετε πραγματικά.
Στο πρωτο σύστημα την πάτησα και έδωσα βάση σε ματσαρισματα, μετά αγόρασα ενεργά και γελούσα με τις ανοησίες που πίστεψα για ένα διάστημα λόγω άγνοιας και αφέλειας. Μετά πήρα σαμπ.... μετά και άλλο και άλλο και τελικά έφτιαξα πολυκαναλικο σύστημα.
Ερωτευμένος δεν είμαι με κανενα ηχείο. Το πρώτο σύστημα είναι στην αποθήκη, κανονικά όμως θα έπρεπε να το βάλω κάπου να φαίνεται για να μου θυμίζει πόσο κορόιδο πιάστηκα :biggrin:
Αυτά είναι γενικότητες.Μαρκες και μοντέλα παρακαλώ!Πριν και μετά.
Πολυκάναλο πανκ;Μήπως τους ξέφυγε ο Dee Dee και τον ακούς πίσω από το κεφάλι σου;
Πόσο μεγαλύτερο κορόιδο πιάστηκες;
 


Μηνύματα
272
Reaction score
150
Εγώ ήμουν έτοιμος σήμερα να κλείσω θέση για την νέα ταινία του joker και διαβάζω ότι είναι τελικά μιούζικαλ.
Την γλύτωσα την πατάτα, σαν να ξεκινάς να πάρεις ακριβά καλώδια και λίγο πριν την είσοδο στο μαγαζί σκοντάφτεις τυχαία πάνω στον Κογια και στο τέλος μπαίνεις μέσα και παίρνεις...... σαμπ. :biggrin:
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι γλώσσα μιλάτε ούτε και καταλαβαίνω πλέον τι χόμπι έχετε πραγματικά.
Στο πρωτο σύστημα την πάτησα και έδωσα βάση σε ματσαρισματα, μετά αγόρασα ενεργά και γελούσα με τις ανοησίες που πίστεψα για ένα διάστημα λόγω άγνοιας και αφέλειας. Μετά πήρα σαμπ.... μετά και άλλο και άλλο και τελικά έφτιαξα πολυκαναλικο σύστημα.
Ερωτευμένος δεν είμαι με κανενα ηχείο. Το πρώτο σύστημα είναι στην αποθήκη, κανονικά όμως θα έπρεπε να το βάλω κάπου να φαίνεται για να μου θυμίζει πόσο κορόιδο πιάστηκα :biggrin:
Κατι για να επανελθεις ευκολα

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.843
Reaction score
133.445
Φαντάζεσαι τι θα γίνει μόλις διαβάσει αυτά τά πόστ ο Ear ; :D :D Θα ρίξει κάτι σεντόνια για το θέμα και κάτι φώτο μπριζόλες με αίματα. :D
Τι να πω; Αφού είναι ανεπίδεκτοι μάθησης.

Άκου κει δεν είναι υγιεινό το λίπος λέει.

Ρε δε πάτε να σας διαβάσει κανάς παπάς;
Δαιμονιζμένοι, έ δαιμονιζμένοι.

Τέλος πάντων, αφήστε τα κρέατα, ούτε κει δε το'χετε (ούτε στα σαμπ, ούτε στα καλώδια).

Τουλάχιστον διαβάσατε τη Βίβλο του μπάρμπα Τουλ, ή αδγιάβαστοι θα πάτε;
 

Μηνύματα
955
Reaction score
1.029
Του τα έχω πει και εγω βρε Π.Α.Η. δεν με ακούει. Αυτά τα νέα πανκιά είναι περίεργοι τύποι. :D :D
Επειδή ο Ν.Κ. είναι της γενιάς του oi!,χάνει το ένα oi! από τα τρια ακούγοντας πολυκάναλο.Δυο oi! εμπρός κι ένα πίσω.Τρεις οι τραγουδιστές.Δοξα στο πολυκάναλο!
Τhe Cockney Rejects:Oi! Oi! Oi!
 
Last edited:

Μηνύματα
15.279
Reaction score
17.352
Επειδή ο Ν.Κ. είναι της γενιάς του oi!,χάνει το ένα oi! από τα τρια ακούγοντας πολυκάναλο.Δυο oi! εμπρός κι ένα πίσω.Τρεις οι τραγουδιστές.Δοξα στο πολυκάναλο!
Τhe Cockney Rejects:Oi! Oi! Oi!
Βλέπει και τηλεόραση κιόλας. Και μάλιστα Τζόκερ sequel και prequel, έχει και αγωνία πότε θα βγούν. Τι να πείς ; :D
 

Μηνύματα
527
Reaction score
703
Περίεργο αλλά αυτό το Fyne vintage five μου θύμισε πολύ, αλλά πάρα πολύ, το Tannoy Prestige Autograph Mini με 4ιντσο, που ένας παλιός το αποκαλούσε ¨κουδουνίστρα".

Ότι ποιό χαριτομένο είδα σήμερα. Προφανώς, δεν πιστέυω πως ποτέ προοριζόταν για σοβαρό ηχείο, με το ζόρι το λες υπολογιστή :D αλλα εχεί πολυ πλάκα ειναι μικούλι.
 

Μηνύματα
955
Reaction score
1.029
Επειδή ο Ν.Κ. είναι της γενιάς του oi!,χάνει το ένα oi! από τα τρια ακούγοντας πολυκάναλο.Δυο oi! εμπρός κι ένα πίσω.Τρεις οι τραγουδιστές.Δοξα στο πολυκάναλο!
Τhe Cockney Rejects:Oi! Oi! Oi!
Μάλιστα,αποκλειστικά στην πολυκάναλη karaoke έκδοση του δίσκου,μετά το oi! ακούγεται και το ωιμε!(επίσης τρις)Στο δικό μου πολυκάναλο,το τρίτο ωιμε! ακούγεται από το μπαλκόνι του κάτω ορόφου.Μπηκε και γυναίκα στο συγκρότημα!Δόξα στο πολυκάναλο!
 

Μηνύματα
4.931
Reaction score
4.091
Παιδες εαν επιτρεπεται μια αποψη στο θεμα.....
Εαν καποιος θελει να αγορασει ενα εργαλειο για την οσο δυνατον πιο σωστη αναπαραγωγη ηχου... ναι τοτε θα πρεπει να επιλεξει αυτο που εχει σωστες μετρησεις, που ταιριαζει στον χωρο του και να φροντισει τον χωρο του να φερεται οσο πιο σωστα ηχητικα γινεται. Αυτο λοιπον ειναι απολυτη παραδοχη για τον επαγγελματικο χωρο.
Εαν ομως θελει να ικανοποιησει τις αισθησεις του , μεταξυ πρωτιστως την ακοη του, με αυτο που θα του φερει μεγιστη ικανοποιηση τοτε αλλαζει λιγο το πραγμα.

Να δωσω ενα παραδειγμα διαφορετικο για να γινει κατανοητο τι θελω να πω. Θελω να φαω μια μπριζολα. Τοτε "επιστημονικως" ο σωστος τροπος ειναι να βγαλω οσο περισσοτερο απο το λιπος μπορω, να τη βρασω για να ειναι πιο υγειινη και να μην προσιθεσω μπαχαρικα που θα αλλοιωσουν την αυθεντικη γευση.
Ακομα καλυτερα να την φαω σε χαπια οπως οι αστροναυτες οποτε λαμβανω την απολυτη εκδοχη σε συστατικα.
Ελα ομως που τη θελω με το λιπακι, στο καρβουνο η εστω στο υγραεριο και με αλατακι και ριγανη.... Ομως ετσι εχω αλλοιωσει την γευση. Και ειναι και κομματακι ανθυγειινη.
Ερωτηση... ποιος ειναι πιο ευτυχης , εγω η αυτος που θα την φαει βραστη και αναλατη?

Ξερω δεν ειναι απολυτα ταιριαστοι το παραδειγμα αλλα το θεμα ειναι ειμαστε στην αναζητηση της χαρας και της απολαυσης η στην αναζητηση της επιστημονικης προσεγισης οπως ο τεχνικος του ηχου στο εργαστηρι του?
Ειναι δυσκολο να βρεις αυτο που εχει μετρησεις καλες να το ακουσεις κατω απο καλες συνθηκες και να πεις οτι οντως αυτο ακουγεται στ αυτια μου μου οπως ακουγεται. Δυστυχως αυτα που ειναι πιο μετρια (απο αποψη μετρησεων) ειναι που κατακλυζουν την αγορα και αποκτουμε ετσι γουστο πανω σ αυτα που εχουμε ακουστικες εμπειριες. Οποτε μετα μενει να μιλησουμε για το αρεσει στ αυτια μας με βαση την προσωπικη εμπειρια η οποια ειναι συνηθως μονοδιαστατη.

Σα να λεμε οτι εχεις στη διαθεση διαφορους τροπους μαγειρεματος μπαμιας και τιποτα αλλο. Οποτε με βαση αυτο κρινεις τι σου αρεσει και τι οχι.

Ας σκεφτουμε κατι απλο, που μπορουμε να παμε ν ακουσουμε πολυκαναλα συστηματα σωστα στημενα και με σωστες μετρησεις. Ειναι πολυ πιο ευκολο να τα βρεις σε σπιτια καποιων εδω στο φορουμ παρα σε μαγαζια.

Τα γουστα μας λοιπον ειναι διαμορφωμενα απ μια πεπατημενη που υπαρχει εδω και χρονια και για καποιους ο χρονος εχει σταματησει εκει. (λυχνιες, βινυλιο, κορνες, καλωδια χοντρα κλπ).

Το δε θεμα του πολυκαναλου πιστευω οτι εχει ακομη δρομο, αλλα ουτως η αλλως ειναι ενα τουλαχιστον σκαλοπατι πιο πανω απ αυτα που γνωριζαμε ως τωρα.
 

Μηνύματα
15.279
Reaction score
17.352
Το ότι το πολυκάναλο έχει ακόμη δρόμο το λένε 35 χρόνια τώρα. Συγγνώμη αλλά σκ@τά δρόμο έχει. Και τώρα αυτά που γίνονται manufacture driven και digital platforms driven είναι και οι παραγωγές ακόμη σε atmos κλπ studio driven. Top down αποφάσεις σαν την πολιτκή. Νορμάλ κόσμος ποτέ δεν θα βάλει 11 ηχεία συν 4 subs στο σπίτι του. Τον κ@λο τους κάτω να βαράνε. Και μάλιστα χωρίς να βρεί να ακούσει όπως λές. Ουτε για σινεμά πλέον. Αυτά είναι μάνατζμεντ της κακιάς ώρας wishful thinking απο μάνατζερ που είναι μηχανικοί , έχουν χάσει την επαφή τους με την πραγματικότητα και νομίζουν ότι ξέρουν τι θέλει ο κόσμος, τι είναι διατεθειμένος να θυσιάσει οικονομικά, χωροταξικά κλπ και αποφασίζει με την ποιότητα ήχου μόνο (εάν θεωρήσουμε ότι και αυτή επιτυγχάνεται σε τέτοιο βαθμό αναλογικά και με ποιές εγγράφες (?) ώστε να δικαιολογήσει την όποια επένδυση).

Η δε "κόντρα" που κατακλύζει τα social , forums κλπ μόνο περισσότερο κακό κάνει σε όλο το audio και τις πωλήσεις του. Χαιεντάδες με τις πανάκριβες τιμές τους και οι πολυκάναλοι με αυτή την πολυπλοκότητα και δυσχρηστία.

Για αυτό εγώ σας "βρίζω" όλους , :D είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνετε απλά θέματα.

Εάν δεν βρεθούν απλές, ποιοτικά καλές, εύχρηστες και σχετικά οικονομικές λύσεις για την αναπαραγωγή ήχου στο σπίτι ... ποτέ δεν θα ακολουθήσει ο κόσμος.
 
Last edited:


Μηνύματα
272
Reaction score
150
Το ότι το πολυκάναλο έχει ακόμη δρόμο το λένε 35 χρόνια τώρα. Συγγνώμη αλλά σκ@τά δρόμο έχει. Και τώρα αυτά που γίνονται manufacture driven και digital platforms driven είναι και οι παραγωγές ακόμη σε atmos κλπ studio driven. Top down αποφάσεις σαν την πολιτκή. Νορμάλ κόσμος ποτέ δεν θα βάλει 11 ηχεία συν 4 subs στο σπίτι του. Τον κ@λο τους κάτω να βαράνε. Και μάλιστα χωρίς να βρεί να ακούσει όπως λές. Ουτε για σινεμά πλέον. Αυτά είναι μάνατζμεντ της κακιάς ώρας wishful thinking απο μάνατζερ που είναι μηχανικοί , έχουν χάσει την επαφή τους με την πραγματικότητα και νομίζουν ότι ξέρουν τι θέλει ο κόσμος, τι είναι διατεθειμένος να θυσιάσει οικονομικά, χωροταξικά κλπ και αποφασίζει με την ποιότητα ήχου μόνο (εάν θεωρήσουμε ότι και αυτή επιτυγχάνεται σε τέτοιο βαθμό αναλογικά και με ποιές εγγράφες (?) ώστε να δικαιολογήσει την όποια επένδυση).

Η δε "κόντρα" που κατακλύζει τα social , forums κλπ μόνο περισσότερο κακό κάνει σε όλο το audio και τις πωλήσεις του. Χαιεντάδες με τις πανάκριβες τιμές τους και οι πολυκάναλοι με αυτή την πολυπλοκότητα και δυσχρηστία.

Για αυτό εγώ σας "βρίζω" όλους , :D είναι δυνατόν να μην καταλαβαίνετε απλά θέματα.

Εάν δεν βρεθούν απλές, ποιοτικά καλές, εύχρηστες και σχετικά οικονομικές λύσεις για την αναπαραγωγή ήχου στο σπίτι ... ποτέ δεν θα ακολουθήσει ο κόσμος.
Δεν εχεις καθολου αδικο.. Καπου το 2001 αν θυμαμαι καλα εστησα ενα 5.1 για τανιες εννοειται. Δοκιμασα και λιγο μουσικη με κατι παραγωγες θεαματων κυριως αλλα ποτε δεν μου εκατσε καλα. Μετα τα χρονια και τις μετακομισεις το 5.1 δε με ακολουθησε και εμεινε στο 2.0 που με τον ιδιο κορμο ακουω μια χαρα ακομα και σημερα . Αν δεν εχεις ιδοκτητο σπιτι με αποκλειστικο χωρο ειναι ουτοπια καθε τι παραπανω. Για τον πολυ κοσμο που δεν ψαχνει το κατι παραπανω ηχομπαρες και τυπου sonos θα κανουν νομιζω δουλεια μια χαρα αλλα τα ρητα τυπου Tool δεν λαμβανουν υποψην την καθημερινοτητα και τα πρακτικα ζητηματα ,για να μην το μπλεξουμε αν εχει νοημα να ακουω το κοντρα μπασο να μου'ρχεταο απο πισω δεξια επειδη ετσι αποφασισε ο μηχανικος για να γεμισει τον χωρο.
 

Μηνύματα
15.279
Reaction score
17.352
Δεν εχεις καθολου αδικο.. Καπου το 2001 αν θυμαμαι καλα εστησα ενα 5.1 για τανιες εννοειται. Δοκιμασα και λιγο μουσικη με κατι παραγωγες θεαματων κυριως αλλα ποτε δεν μου εκατσε καλα. Μετα τα χρονια και τις μετακομισεις το 5.1 δε με ακολουθησε και εμεινε στο 2.0 που με τον ιδιο κορμο ακουω μια χαρα ακομα και σημερα . Αν δεν εχεις ιδοκτητο σπιτι με αποκλειστικο χωρο ειναι ουτοπια καθε τι παραπανω. Για τον πολυ κοσμο που δεν ψαχνει το κατι παραπανω ηχομπαρες και τυπου sonos θα κανουν νομιζω δουλεια μια χαρα αλλα τα ρητα τυπου Tool δεν λαμβανουν υποψην την καθημερινοτητα και τα πρακτικα ζητηματα ,για να μην το μπλεξουμε αν εχει νοημα να ακουω το κοντρα μπασο να μου'ρχεταο απο πισω δεξια επειδη ετσι αποφασισε ο μηχανικος για να γεμισει τον χωρο.
Τα λέω λίγο χοντρά για να make a point.

Εάν το όλο θέμα αφορά μόνο την σκηνή , την ολογραφικότητα και το "ιμέρσιβ" αίσθημα αυτό πετυχαίνεται και με δύο ηχεία σε μεγάλο βαθμό με τα κατάληλα ηχεία και μηχανήματα και με φροντίδα του χώρου.. Και μάλιστα να ακούς την πλειοψηφία των εγγραφών που είναι stereo. Οπότε τέτοιο αίσθημα πρέπει να μου προσφέρει το πολυκάναλο αναλογικά πολύ ανώτερο, για να πάει κάποιος και σε τέτοιο μπελά. Και στο καλό stereo εάν είναι στην εγγραφή οι ήχοι έρχονται απο όπου θέλεις. Εχω εγώ εγγραφές (αλλά έτσι μόνο για εφέ το κάνανε και για λίγο π.χ. ο Sting) που χτυπάει και έρχεται το μπάσο απο πίσω αριστερά μου 1.5 - 2 μέτρα. Τι "stereo" έχουν ακούσει οι άλλοι δεν ξέρω. :D Εάν ο καθένας άκουγε τίποτε χάλια στέρεο και μετά πήγε σε πολυκάναλο (έστω φτηνό) και του φάνηκε μεγάλη διαφορά ή πρώτη φορά το άκουγε ... λογικό. Υπάρχουν πλεονεκτήματα (φαντάζομαι) στην ακρίβεια του imaging αλλά πρέπει να γίνει επιτυχημένα για να μην χαθεί η συνδεση των οργάνων σε κάτι συνολικά natural.Φ αινόμενα τέτοιας αστοχίας παρατηρούνται εξάλλου και στο δικάναλο. (για αυτό μπορώ να τα φανταστώ κιόλας και ας μην έχω ακούσει).
 
Last edited:

Μηνύματα
527
Reaction score
703
Υπάρχουν πλεονεκτήματα (φαντάζομαι) στην ακρίβεια του imaging αλλά πρέπει να γίνει επιτυχημένα για να μην χαθεί η συνδεση των οργάνων σε κάτι συνολικά natural.Φ αινόμενα τέτοιας αστοχίας παρατηρούνται εξάλλου και στο δικάναλο. (για αυτό μπορώ να τα φανταστώ κιόλας και ας μην έχω ακούσει).
Δεν νομίζω πως μετριέται το imaging δυστχώς, οπότε αυτό ίσως είναι αρνητικό για τους μετρητικούς τύπους που δεν θέλουν λέξη παραπάνω.
Τώρα δεν είναι όλα άσχημα. Ο στίβεν γουίλσον λέει πως οι πολυκάναλες μίξεις μπορεί να έχουν λιγότερο compression και καλύτερες στάθμες επειδή και μόνο προορίζονται για συγκεκριμένο κοινό, και απο αυτό μπορούν να εποφεληθούν και οι δικαναλοι Πχιουρίστες
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.024
Μηνύματα
2.925.747
Members
38.123
Νεότερο μέλος
fov
Top