Καλωδιακό παράδοξο.

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.502
Reaction score
27.249
ΠΑΗ που μένεις ? Περιοχή , εννοώ.
Μήπως κοντά γύρω σου έχεις εργοστάσια , τα οποία είναι θορυβοποιά στοιχεία ?
Το ξέρω εξ ιδίας πείρας.
 

Μηνύματα
1.965
Reaction score
2.954
Ξεκινω με το γεγονός πως τα καλώδια επιφερουν μεγάλη διαφορα κι ότι η ακοή μου είναι μια χαρα.Αυτα,για να προλάβω πιθανές σχετικές αναφορές.
Το interconnect μου είναι ένα Neotech nemoi-1220 rca το οποίο με έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένο.Παραλληλα έχω το προς πώληση Siltech Explorer 180ix xlr ενός φίλου το οποίο είναι πολύ καλό όμως δε φθάνει το Neotech.Επειδη το Siltech είναι καινούριο,το έχω συνδέσει ώστε να παίζει ποτε-ποτε για να "στρώσει".Άλλο γεγονός αυτό.
Τον τελευταίο καιρό συμβαίνει το εξής:Υπάρχουν κάποιες μέρες που κάθομαι ν' ακούσω και το σύστημα παίζει σαφώς χειρότερα απ' ο,τι συνηθως.Τοτε,αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε xlr και το Siltech παίζει ακριβώς όπως το Neotech!Συνεχίζω λοιπόν ν' ακούω μ' αυτό.Την επόμενη μέρα το σύστημα δεν παίζει καλά ξανά.Αλλαζω τη θέση του διακόπτη σε rca και το σύστημα ξαναβρίσκει την υγεια του!
Επειδή αυτο το φαινόμενο έχει επαναληφθεί πέντε φορές,συμβαίνει όντως.Ειναι όμως η εξαίρεση κι όχι ο κανόνας.Ο κανόνας είναι ότι το Neotech παίζει καλύτερα.Υπαρχει όμως εξήγηση για αυτή την,έστω,εξαίρεση;
Δεν έχεις αρκούντος αναλυτικό σύστημα.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
309
Δεν γνωρίζω αν εξ' ίδιων κρίνεις τα αλλότρια πάντως το τσουβαλιασμα παραμένει τσουβαλιασμα.Τα ψυχοσωματικά μπορούν κάλλιστα να αρχίζουν και την εποχή που είσαι Κροίσος.Δοξα τω Θεώ,εγώ δεν είχα ποτέ ψυχοσωματικά διότι δεν είχα ποτέ χρήματα.
Υ.Γ. Έχω παραβρεθεί σε ακρόαση σε σπίτι γνωστού πριν και μετά την αλλαγή της ασφάλειας του πίνακα.Προηγηθηκε η αλλαγή της πρίζας.Ειναι και μέλος.Μπουμερανγκ το έλεος.
Εχεις εμπιστευτεί σε κάποιον επαγγελματία το σύστημα σου κι όταν λέω σύστημα εννοώ μηχανήματα κ χώρο, να έρθει να πάρει κάποιες μετρήσεις, να έχεις μια πρόταση-μελέτη στα χέρια σου, η ότι κανείς είναι με το αυτί ;
 

Μηνύματα
1.042
Reaction score
1.152
ΠΑΗ που μένεις ? Περιοχή , εννοώ.
Μήπως κοντά γύρω σου έχεις εργοστάσια , τα οποία είναι θορυβοποιά στοιχεία ?
Το ξέρω εξ ιδίας πείρας.
Κοντά σου βρίσκομαι.Τα εργοστάσια σου είναι και δικά μου.
 

Μηνύματα
1.042
Reaction score
1.152
Εχεις εμπιστευτεί σε κάποιον επαγγελματία το σύστημα σου κι όταν λέω σύστημα εννοώ μηχανήματα κ χώρο, να έρθει να πάρει κάποιες μετρήσεις, να έχεις μια πρόταση-μελέτη στα χέρια σου, η ότι κανείς είναι με το αυτί ;
Αυτό είναι άσχετο με το θέμα μας.
Απαντώντας ,είναι κοροϊδία να πληρώσω κάποιον για να μου πει αυτά που έχω ήδη διαπιστωσει και υποτιμητικο από τη στιγμή που έχω ρυθμίσει το σύστημα πάνω μου.
Οι επαγγελματίες είναι χρήσιμοι σ' αυτούς που δεν είναι ευχαριστημένοι.Οχι σε μένα.
Δεν έχεις αρκούντος αναλυτικό σύστημα.
Έχω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.173
Reaction score
56.176
ένα θέμα που δεν θίγεται συχνά είναι τι καταλαβαίνουμε τελικά από αυτό που ακούμε.
πέρα από το ότι μπορεί κανείς να εκπαιδευτεί σαν ακροατής (από μόνο του το πεδίο αυτό είναι μεγάλο),
πέρα από το γεγονός ότι θα πρέπει να ελέγχουμε και τις συνθήκες του τεστ (π.χ. ΑΒΧ)
τα καλώδια (και ειδικά τα ιντερκονεκτ) αλλάζουν και τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του συστήματος.

π.χ. γνωρίζουμε πώς συμπεριφέρεται η προενίσχυση (και κατ'επέκταση ο τελικός που ακολουθεί) που περιμένει το σήμα όταν αλλάξει το unbalanced σε balanced? πιο πάνω ο τασοςφ1ρ το ανέφερε αυτό.

δηλαδή το καλώδιο δεν ευθύνεται απαραίτητα για την (εκάστοτε) αλλαγή που ακούμε (;).
ερχόμαστε στο θέμα του καλωδίου αυτού καθεαυτού. και για να πάρουμε ένα υποθετικό παρ'αδειγμα θα πούμε ότι ένα occ λόγω του ότι είναι μονοκρυσταλλικό θα έχει καλύτερη φάση απ' ότι ένα απλό OFC. Παίζει ρόλο και η υλοποίηση φυσικά αλλά εδώ δεν μας ενδιαφέρει αυτό/

εάν λοιπόν ο ήχος "μαλακώσει" στις υψηλές, αντιλαμβανόμαστε αυτή τη διαφορά ως "καλύτερο" ή "χειρότερο"; εάν ακούμε στο μπάσο περισσότερη "μεμβράνη" αλλά χαθεί το "βαθύ" μπάσο που είχαμε προηγουμένως, πάμε προς το καλύτερο ή χειρότερο;

θυμήθηκα με αυτό το νήμα ένα πολύ παλιό (αλλά πάντα επίκαιρο) άρθρο...............

Θα μπορούσε κάποιος να επικαλεστεί αρκετούς από τους αναφερόμενους στο σύνδεσμο τρόπους για να εναντιωθεί στους φανατικούς των βυσματοκαλωδιώσεων. Προσωπική τακτική είναι να μην έμπαινα σε μπελάδες που θα έκρινα μάταιους και ανεξάρτητα με το τι θα έχω συμπεράνει πάνω σε μια κατάσταση. Είμαστε όλοι αμελητέες ποσότητες σ'ένα Σύμπαν το οποίο δεν λειτουργεί με γνώμονα την προσωπική μας ευδοκίμηση.
Εσύ,εσείς και το Mogami είστε στο ίδιο ύψος πτήσης.Το πρώτο τραγούδι που μου ήλθε στο μυαλό,άμεσα.
The Buffalo Springfield:Flying on the ground is wrong

like για την κομματάρα εννοείται.
...
Οι επαγγελματίες είναι χρήσιμοι σ' αυτούς που δεν είναι ευχαριστημένοι.Οχι σε μένα.
Όπως και με την Υγεία όλοι μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι μέχρι...να πάψουμε να είμαστε. Δεν υφίσταται έννοια μονιμότητας αφού οι καταστάσεις είναι ρευστές.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.958
Reaction score
133.895
είναι κοροϊδία να πληρώσω κάποιον για να μου πει αυτά που έχω ήδη διαπιστωσει και υποτιμητικο από τη στιγμή που έχω ρυθμίσει το σύστημα πάνω μου.
Οι επαγγελματίες είναι χρήσιμοι σ' αυτούς που δεν είναι ευχαριστημένοι.Οχι σε μένα.
Ταμ τιριριμ τυρόπιτες
Ταμ τιριριμ ζεστές
 

Μηνύματα
1.965
Reaction score
2.954
Κάτι σαν το Βινύλιο ένα πράγμα 😆😜
Όχι εντάξει πλάκα κάνω, αυτό ποιό παλιά, τώρα, με την βοήθεια του μεσιέ μαρλπορο το φτιάξαμε αυτό το πρόβλημα και το βινύλιο παίζει - επιτέλους - αρκετά καλά, και τον ευχαριστώ πολύ!
:hi::smoke:
 

Μηνύματα
223
Reaction score
309
είναι κοροϊδία να πληρώσω κάποιον για να μου πει αυτά που έχω ήδη διαπιστωσει και υποτιμητικο από τη στιγμή που έχω ρυθμίσει το σύστημα πάνω μου.
Οι επαγγελματίες είναι χρήσιμοι σ' αυτούς που δεν είναι ευχαριστημένοι.Οχι σε μένα.
με βάση αυτό που γράφεις πιο πάνω δείχνεις ότι έχεις μείνει στην δεκαετία του ‘90
 


Μηνύματα
141
Reaction score
146
Θα μπορούσε κάποιος να επικαλεστεί αρκετούς από τους αναφερόμενους στο σύνδεσμο τρόπους για να εναντιωθεί στους φανατικούς των βυσματοκαλωδιώσεων. Προσωπική τακτική είναι να μην έμπαινα σε μπελάδες που θα έκρινα μάταιους και ανεξάρτητα με το τι θα έχω συμπεράνει πάνω σε μια κατάσταση. Είμαστε όλοι αμελητέες ποσότητες σ'ένα Σύμπαν το οποίο δεν λειτουργεί με γνώμονα την προσωπική μας ευδοκίμηση.

like για την κομματάρα εννοείται.

Όπως και με την Υγεία όλοι μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι μέχρι...να πάψουμε να είμαστε. Δεν υφίσταται έννοια μονιμότητας αφού οι καταστάσεις είναι ρευστές.
πολύ σωστά! ή και όλους τους παράγοντες! εξ' άλλου, το χόμπι αυτό, όπως και τα περισσότερα είναι για την απόλαυση μίας ευχαρίστησης. Το σύμπαν όμως θα πρέπει αναγκαστικά να λειτουργεί με την προσωπική μας ευδοκίμηση εάν θεωρήσουμε ότι είμαστε μέρη του (ασχέτως του πόσο μικρά). Εάν ο bhutia ή o powerdac ή οποιοσδήποτε είναι "ευτυχισμένος", είναι αναγκαστικά και τα μέρη που τον αποτελούν "ευτυχισμένα" (δλδ τα κύτταρα). εάν όχι, τότε το σώμα "αρρωσταίνει" (σταματάει να λειτουργεί βέλτιστα) και πεθαίνει.

επομένως, η ευχαρίστηση αυτή που μας δίνεται από το (εκάστοτε) χόμπι, είναι στοιχείο λειτουργικό προς μία εξελικτική κατεύθυνση, δηλαδή ένα στοιχείο κατανόησης. Η κάθε διαστρέβλωση (καλωδιοπόλεμος) θα μας πάει "κάτω" (λιγότερη κατανόηση) και η σωστή τοποθέτηση του χόμπι στη ζωή μας θα μας πάει "πάνω" (περισσότερη κατανόηση).

Ένας άνθρωπος που έχει προχωρήσει το χόμπι σε ένα σημαντικό επίπεδο (π.χ. στο room correction), αναμφίβολα δεν μπορεί να είναι ο ίδιος που ήταν προηγουμένως. Τα προβλήματα και οι καταστάσεις που ξεπέρασε μέχρι να αποκτήσει αυτή την εμπειρία του δίνουν κατανόηση που προηγουμένως δεν την είχε. Και αυτό είναι σίγουρα ευδοκίμηση/εξέλιξη.
 

Μηνύματα
1.042
Reaction score
1.152
με βάση αυτό που γράφεις πιο πάνω δείχνεις ότι έχεις μείνει στην δεκαετία του ‘90
Και πιο πίσω.Και διαπιστωνω με ικανοποίηση ότι είμαστε πολλοί.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.521
Reaction score
13.803
Μαλμπορε μη πειραζεις τον Μαρκησιο ειναι καλο παιδι με εξελεντ σεταπιον;)
Κάτι σαν το Βινύλιο ένα πράγμα 😆😜
Όχι εντάξει πλάκα κάνω, αυτό ποιό παλιά, τώρα, με την βοήθεια του μεσιέ μαρλπορο το φτιάξαμε αυτό το πρόβλημα και το βινύλιο παίζει - επιτέλους - αρκετά καλά, και τον ευχαριστώ πολύ!
Αρα κατι κανει ο βοηθος μου Μπραβοοοοοο Μαλμπορε ;) Εχεις εφημο μνεια απ τον Προεδρο ;)
 


Μηνύματα
1.042
Reaction score
1.152
Τα θέλει ο κ@@@ς σου..
Θα σε βιζιτάρω και θα αποφανθώ πάραυτα. Έχω πολύ δουλειά αυτόν τον καιρό, πολλές πιστοποιήσεις.
Μη ξεχνάς ποιος είναι ο εργοδότης σου! Ουρά κάνουν οι εποφθαλμιωντες τη θέση σου και τους έχω στο περίμενε.
Θα μπορούσε κάποιος να επικαλεστεί αρκετούς από τους αναφερόμενους στο σύνδεσμο τρόπους για να εναντιωθεί στους φανατικούς των βυσματοκαλωδιώσεων. Προσωπική τακτική είναι να μην έμπαινα σε μπελάδες που θα έκρινα μάταιους και ανεξάρτητα με το τι θα έχω συμπεράνει πάνω σε μια κατάσταση. Είμαστε όλοι αμελητέες ποσότητες σ'ένα Σύμπαν το οποίο δεν λειτουργεί με γνώμονα την προσωπική μας ευδοκίμηση.

like για την κομματάρα εννοείται.

Όπως και με την Υγεία όλοι μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι μέχρι...να πάψουμε να είμαστε. Δεν υφίσταται έννοια μονιμότητας αφού οι καταστάσεις είναι ρευστές.
Όχι μόνο με την κομματαρα.Μη ντρέπεσαι.Τα DNM,τα Ringmat και τα VDH δε μεταμορφώνονται σε Mogami άρα συμφωνείς και με το σχόλιο μου.
Γιατί λοιπόν να συμπεριφερθούμε σαν να έχουμε πάψει να είμαστε ευχαριστημένοι ενώ συνεχίζουμε να είμαστε;
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.173
Reaction score
56.176
πολύ σωστά! ή και όλους τους παράγοντες! εξ' άλλου, το χόμπι αυτό, όπως και τα περισσότερα είναι για την απόλαυση μίας ευχαρίστησης. Το σύμπαν όμως θα πρέπει αναγκαστικά να λειτουργεί με την προσωπική μας ευδοκίμηση εάν θεωρήσουμε ότι είμαστε μέρη του (ασχέτως του πόσο μικρά). Εάν ο bhutia ή o powerdac ή οποιοσδήποτε είναι "ευτυχισμένος", είναι αναγκαστικά και τα μέρη που τον αποτελούν "ευτυχισμένα" (δλδ τα κύτταρα). εάν όχι, τότε το σώμα "αρρωσταίνει" (σταματάει να λειτουργεί βέλτιστα) και πεθαίνει.

επομένως, η ευχαρίστηση αυτή που μας δίνεται από το (εκάστοτε) χόμπι, είναι στοιχείο λειτουργικό προς μία εξελικτική κατεύθυνση, δηλαδή ένα στοιχείο κατανόησης. Η κάθε διαστρέβλωση (καλωδιοπόλεμος) θα μας πάει "κάτω" (λιγότερη κατανόηση) και η σωστή τοποθέτηση του χόμπι στη ζωή μας θα μας πάει "πάνω" (περισσότερη κατανόηση).

Ένας άνθρωπος που έχει προχωρήσει το χόμπι σε ένα σημαντικό επίπεδο (π.χ. στο room correction), αναμφίβολα δεν μπορεί να είναι ο ίδιος που ήταν προηγουμένως. Τα προβλήματα και οι καταστάσεις που ξεπέρασε μέχρι να αποκτήσει αυτή την εμπειρία του δίνουν κατανόηση που προηγουμένως δεν την είχε. Και αυτό είναι σίγουρα ευδοκίμηση/εξέλιξη.
Θεωρώ αδύνατον το Σύμπαν ως αυτόνομη οντότητα να λειτουργεί εξαρτώμενο από την προσωπική ευδοκίμηση καθενός μας διότι δεν έχουν όλα τα μέρη που το απαρτίζουν κοινούς στόχους ως προς αυτήν. Δεν γίνεται όλοι να μένουν ευχαριστημένοι και να ευδοκιμούν στην πορεία.

Η ικανοποίηση πάνω στην επίτευξη δεδομένου στόχου είναι τόσο απαραίτητη για την εξέλιξη του πολιτισμού όσο και η διατήρηση ανικανοποίητων μερών αφού τα δεύτερα χάρη στην ανησυχία που τα διακατέχει αναμένεται να πυροδοτούν νέες εξελικτικές διακλαδώσεις.

Η δε κατάκτηση κι εμπέδωση κάποιων γνώσεων τείνει να ωθεί σε περαιτέρω ερωτήματα ανανεώνοντας έτσι μια εσωτερική κατάσταση ρευστότητας.
...
Όχι μόνο με την κομματαρα.Μη ντρέπεσαι.Τα DNM,τα Ringmat και τα VDH δε μεταμορφώνονται σε Mogami άρα συμφωνείς και με το σχόλιο μου.
Γιατί λοιπόν να συμπεριφερθούμε σαν να έχουμε πάψει να είμαστε ευχαριστημένοι ενώ συνεχίζουμε να είμαστε;
Έχω δείξει κι έχω αναφερθεί χωρίς να ντρέπομαι σε όσα επώνυμα παρελκόμενα διαθέτω... Ειδικά για τα Mogami 2549 τολμώ να πω χωρίς ντροπή ότι μπορεί να μην έχουν τα πιο αβανταδόρικα επιμέρους χαρακτηριστικά στην ακροαματική τους απόδοση αλλά είναι αυτά που άπαξ και συνδεθούν παρέχουν κατάσταση ισορροπίας που αποτρέπει επιθυμία συνεχόμενης εναλλαγής.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.360
Reaction score
17.562
Καλά, και ο Μαρκήσιος στα.70s & 80s αλλά δεν το κάνουμε θέμα. :biggrin:
Κοίτα τι λέει εδώ (στο τέλος) η Sansui ήδη απο 1989. Μην αλλάξετε το εσωτερικό καλώδιο από 1.5 mm2 σε μεγαλύτερο (2.5 ή 5.5 mm2) θα αλλάξει ο ήχος μεν αλλά θα χαλάσει η ισορροπία και το ντελικάτο της παρουσίασης. :D

 

Μηνύματα
292
Reaction score
166
20 πατεντες και διακρισεις απο οσους εχουν περασει απο τον ειδικο τυπο και εσεις μιλατε για φιδολαδα και mogamia

Αλλο το συστημα μασ δεν ακουει, εμεις δεν ακουμε η ακομα δεν μας παιρνει και αλλο το ολα ιδια ειναι.

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.082
Μηνύματα
2.927.590
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top