Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα


Μηνύματα
15.367
Reaction score
17.579
Κάτι τέτοιες δηλώσεις είναι που ομορφαίνουν τη ζωή... Πάμε ακόμα μια φορά, η ομαλότητα απόκρισης ισχύει αποκλειστικά για το συνδεδεμένο καθαρό ωμικό φορτίο υπό τις τυπικές συνθήκες μέτρησης. Από τη στιγμή που θα συνδεθεί με κανονικό (ηλεκτροδυναμικό) ηχείο το οποίο έχει έντονες μεταπτώσεις στη μιγαδική του αντίσταση η απόκριση συχνότητας παύει αυτομάτως να είναι flat αλλά ακολουθεί τις μεταπτώσεις σε βαθμό εξαρτώμενο από την τιμή στην αντίσταση εξόδου του τελικού ενισχυτή.
Άλλoς ένας συνηθισμένος out of context σχολιασμός του αγαπημένου μας Bhutia. Δεν ξέρω εάν άλλη μια τέτοια ενέργεια αποσκοπεί να ειρωνευτεί τις δικές μου γνώσεις στο θέμα ή την αδυναμία των λαμπάτων σχεδιασμών και υλοποιήσεων. Μάλλον και τα δύο.

Η αναφορά και συζήτηση ήταν για την δυνατότητα ενός λαμπάτου ενισχυτή και όχι του ηχείου που τον συνοδεύει καθώς υπήρχαν παλιά και υλοποιήσεις που είχαν στα υψηλά όπως υπονοούσε ο gkar πτώση στο FR τους. Και αυτό νομίζει ακόμη όλος ο κόσμος.

Εκτός ότι η συζήτηση και απάντηση μου αφορούσε μόνο εάν δεν "τσιρίζουν¨ όπως ανέφερε και οπότε επιλέγονται απο πολλούς για να μειώσουν την ενοχλητική συμπεριφορά κάποιων πηγών ή ηχογραφήσεων κυρίως σε cd και cd players αλλά και πέρα κιόλας απο αυτό είχε προηγηθεί συζήτηση για ενισχυτές που χρησιμοποιούν οι μουσικοί αλλά και λαμπάτα μικρόφωνα που χρησιμοποιούνται στην ηχοληψία και η οποία απότομα "μεταπήδησε" σε συζήτηση για οικιακής ανπαραγωγής και χρήσης.

Επίσης στην ίδια συζήτηση απο την οποίο απομόνωσες πάλι μια πρόταση μόνο ... παραπάνω αναφέρω ότι "αντίθετα μπορεί να τσιρίζουν περισσότερο" ακριβώς λόγω του λόγου που αναφέρεις καθώς πολλά ηχεία έχουν υψηλή εμπέδηση και μάλιστα πολλών ohm στις συχνότητες αυτές αποτελώντας πιο εύκολο φορτίο. Επίσης όταν δεν καταφέρνουν να ανατποκριθούν στις ενεργειακές ανάγκες των χαμηλών μπορεί αυτό να συμβεί αλλά και φαινόμενα συμπίεσης που πάλι όμως οδηγούν σε "τσίριγμα".

Είναι στην ευθύνη του μελλοντικού αγοραστή να εξασφαλίσει την αγορά φλάτ στην περιοχή ηχείων. Η δική μου για παράδειγμα είναι πάλι εντελώς φλάτ. Αλλά και μικρές διαφορές στην εμπέδηση δεν γίνονται αντιληπτές ή εύκολα αντιμετωπίζονται στο συγκεκριμένο φάσμα και με άλλους τρόπους. Επίσης η μικρή παραμόρφωση , καθαρότητα κλπ που εξασφαλίζουν οι λαμπάτοι στο φάσμα αυτό πάλι βοηθάει να μην ενοχλεί ή να είναι και επιθυμητή άσχετα της πιθανής τονικής ανισορροπίας. Όλα εξάλλου ειναι συμβιβασμός , το θέμα είναι να κάνεις συμβιβασμό ο οποίος έχει καλά στοιχεία και τα κακά του να είναι αντιμετωπίσιμα.

Ο σκοπός του πόστ μου ήταν να σταματήσω πια αυτή την ακατάσχετη γενίκευση και γενικολογία όοον αφορά κάποιες υλοποιήσεις , ή μηχανήματα (και απο ότι βλέπω επεκτείνεται και σε ανθρώπους) που χαρακτηρίζει τους audio people και την αντιμετώπισή τους στα πράγματα. Επίσης να σταματήσω την παρατηρούμενη επιλεκτική αναφορά στα "κακά" μόνο κάποιων υλοποιήσεων και στα "καλά" μόνο κάποιων άλλων που βλέπω να επιδίδονται πολλοί δημιουργώντα πολλές φορές εκεμμένα λάθος ή υπερνολικές εντυπώσεις, υπερβολικέςπου στην πράξη πλλές φορές δεν έχουν μεγάλη σημασία, μύθους , ταμπέλες, επιλεκτικές και αποσπασματικές αναφορές , εξυπηρέτησης αφηγημάτων κλπ τέτοια φαινόμενα των καιρών. Οι λάμπες (και τα καλώδια) ... ο "έχθρος" και έυκολο στόχος των απανταχού σύγχρονων υλοποιήσεων και "αντικειμενικών" υποστηρικτών τους που δεν ανέχονται και κατανοούν πως γίνεται το γεγονός πως όποιοι χωρίς conditioning και bias ακούνε λαμπάτο ενισχυτή γιατί τον προτιμάνε. :D ΚΑι μάλιστα χωρίς καν να έχουν ακούσει στην ουσία κιόλας ακλές υλοποιήσεις αυτών. Εάν ακούγαν καικαλές ..πω πω τι θα γινόταν. :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.946
Ο σκοπός του πόστ μου ήταν να σταματήσω πια αυτή την ακατάσχετη γενίκευση και γενικολογία
Ε μα, πες τα ρε παιδάκι μου.
Η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο.

Χωρίς ασημένιο καλώδιο και στα ρεύματα, τρώμε πόρτα.
όποιοι χωρίς conditioning και bias ακούνε λαμπάτο ενισχυτή γιατί τον προτιμάνε. :D
Μη γενικεύεις λέμε.

Εγώ ας πούμε, προσωπικώς δηλαδή, δε προτιμάω λαμπατους σε οποιοδήποτε συγκριτικό με κάνα τυπικό κλας ντε.

Και είχα για πολλά χρόνια λαμπατους, δεν είμαι κάνα νεούδι δα στο χώρο της λυχνίας.

Αμάν πχιά μ'αυτην την ακατάσχετη γενίκευση και γενικολογία. 🤣😁🤭
 

Μηνύματα
15.367
Reaction score
17.579
Ε μα, πες τα ρε παιδάκι μου.
Η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο.

Χωρίς ασημένιο καλώδιο και στα ρεύματα, τρώμε πόρτα.

Μη γενικεύεις λέμε.

Εγώ ας πούμε, προσωπικώς δηλαδή, δε προτιμάω λαμπατους σε οποιοδήποτε συγκριτικό με κάνα τυπικό κλας ντε.

Και είχα για πολλά χρόνια λαμπατους, δεν είμαι κάνα νεούδι δα στο χώρο της λυχνίας.

Αμάν πχιά μ'αυτην την ακατάσχετη γενίκευση και γενικολογία. 🤣😁🤭
Εγώ γενικολογώ ...μόνο όταν ...και για .... να αντιμετωπίσω και καταδείξω και ειρωνευτώ την γενικολογία των άλλων . Το έχω κάνει πολλές φορές και πάντα στην πλάκα και πάντα με αυτό το σκοπό. Και μάλιστα και πιο extreme πολλές φορές με μεγάλο εσκεμμένο μάλιστα κίνδυνο εναντίον της όποιας αξιοπιστίας του λόγου μου και της στάσης μου την οποία και θυσιάζω για αυτό το σκοπό.

Κάποια γενικά χαρκτηριστικά όντως όμως υπάρχουν σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό και δεν είναι κακό να τα έχει κάποιος υπόψιν του. Αλλά μόνο υπόψιν του και για άλλο λόγο πιθανής συσχέτισης που και αυτόν τον έχω αναλύσει.
Όταν περιγράφονται και διευκρινίζονται ως τέτοια (γενικεύσεις) έχουν τον καλό σκοπό τους. Ανάλογα πως θα χρησιμοποιηθούν , απο ποιούς και για ποιό λόγο και κατάληξη. Το ποιός έχει κάποιο κακό σκοπό στο που θέλει να καταλήξει όταν γενικεύει, νομίζω είναι εύκολο να το αντιληφθεί κανείς. Ο όποιος μανδύας της όποιας ¨αντικειμενικότητας" δεν εξασφαλίζει ή αυτόματα προυποθέτει ή αντικαθιστά ή υπονοεί και την "καλή" πρόθεση. Μπορεί να εμπεριέχει και την "κακή". Προτιμώ αυτούς που έχουν και καλή πρόθεση και όσον το δυνατόν αντικειμενικότητα (αλλά και γνώση ακομη ακόμη. Εάν είναι να διαλέξω , τις πιο πολλές φορές συμβαίνει αυτό στη ζωή ... είναι πιο πολύπλοκη η διαδικασία επιλογής.
 
Last edited:



Μηνύματα
15.367
Reaction score
17.579
Τίποτα δεν είναι πολύπλοκο, όλα απλά πραγματακια είναι, εμείς τα κάνουμε πολύπλοκα επειδή έχει χαλαρώσει η βίδα.
Ναι το βλέπω, όλα καλά πάνε στη ζωή. :D

Τέτοια λένε οι πολύπλοκοι άνθρωποι στους απλούς για να τους δουλεύουν. :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.946
Ναι το βλέπω, όλα καλά πάνε στη ζωή. :D
Μια χαρά πάνε, ασχολούμαστε με σαμπ και μεταξωτά πρίμα. Ωραίο καιρό έχει έξω, λιακαδαρα, ούτε κλιματιστικό δε χρειάζεται. Σούπερ, καθόμαστε στην ταβέρνα έξω να τρώμε να πίνουμε να απολαμβάνουμε την εποχή.

Όλα καλά, όλα ανθηρά, κι οι audio πιπλ χτενίζονται, σα το μνι.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.798
Reaction score
29.394
ΠΧιος χτενίζει το μνί, έπρεπε να την είχα ρωτήξει τότε που ημανε πρωτοετής. Μιανής του Ρήγα που έλεγε συνέχεια, "οι απλοί φοιτητές" για τους μη συνδικαλισμένους. Με πρόλαβε ένας φιλαράκος και την ρώτησε, οι άλλοι τί είναι? Σύνθετοι?
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.785
Reaction score
41.215
...ναι και αυτο..
βεβαια μπορεις να τη χαρακτηρησεις ταξη αλφα... με διττο σκοπο.. αφενως να δεις αν θα δεκτει την ταξικη κατανομη....οσο και αν θα καταλαβει οτι καιει πολυ... (ασχετα με το αποτελεσμα). 🐒
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.177
Reaction score
56.188
Άλλoς ένας συνηθισμένος out of context σχολιασμός του αγαπημένου μας Bhutia. Δεν ξέρω εάν άλλη μια τέτοια ενέργεια αποσκοπεί να ειρωνευτεί τις δικές μου γνώσεις στο θέμα ή την αδυναμία των λαμπάτων σχεδιασμών και υλοποιήσεων. Μάλλον και τα δύο.

Η αναφορά και συζήτηση ήταν για την δυνατότητα ενός λαμπάτου ενισχυτή και όχι του ηχείου που τον συνοδεύει καθώς υπήρχαν παλιά και υλοποιήσεις που είχαν στα υψηλά όπως υπονοούσε ο gkar πτώση στο FR τους. Και αυτό νομίζει ακόμη όλος ο κόσμος.

Εκτός ότι η συζήτηση και απάντηση μου αφορούσε μόνο εάν δεν "τσιρίζουν¨ όπως ανέφερε και οπότε επιλέγονται απο πολλούς για να μειώσουν την ενοχλητική συμπεριφορά κάποιων πηγών ή ηχογραφήσεων κυρίως σε cd και cd players αλλά και πέρα κιόλας απο αυτό είχε προηγηθεί συζήτηση για ενισχυτές που χρησιμοποιούν οι μουσικοί αλλά και λαμπάτα μικρόφωνα που χρησιμοποιούνται στην ηχοληψία και η οποία απότομα "μεταπήδησε" σε συζήτηση για οικιακής ανπαραγωγής και χρήσης.

Επίσης στην ίδια συζήτηση απο την οποίο απομόνωσες πάλι μια πρόταση μόνο ... παραπάνω αναφέρω ότι "αντίθετα μπορεί να τσιρίζουν περισσότερο" ακριβώς λόγω του λόγου που αναφέρεις καθώς πολλά ηχεία έχουν υψηλή εμπέδηση και μάλιστα πολλών ohm στις συχνότητες αυτές αποτελώντας πιο εύκολο φορτίο. Επίσης όταν δεν καταφέρνουν να ανατποκριθούν στις ενεργειακές ανάγκες των χαμηλών μπορεί αυτό να συμβεί αλλά και φαινόμενα συμπίεσης που πάλι όμως οδηγούν σε "τσίριγμα".

Είναι στην ευθύνη του μελλοντικού αγοραστή να εξασφαλίσει την αγορά φλάτ στην περιοχή ηχείων. Η δική μου για παράδειγμα είναι πάλι εντελώς φλάτ. Αλλά και μικρές διαφορές στην εμπέδηση δεν γίνονται αντιληπτές ή εύκολα αντιμετωπίζονται στο συγκεκριμένο φάσμα και με άλλους τρόπους. Επίσης η μικρή παραμόρφωση , καθαρότητα κλπ που εξασφαλίζουν οι λαμπάτοι στο φάσμα αυτό πάλι βοηθάει να μην ενοχλεί ή να είναι και επιθυμητή άσχετα της πιθανής τονικής ανισορροπίας. Όλα εξάλλου ειναι συμβιβασμός , το θέμα είναι να κάνεις συμβιβασμό ο οποίος έχει καλά στοιχεία και τα κακά του να είναι αντιμετωπίσιμα.

Ο σκοπός του πόστ μου ήταν να σταματήσω πια αυτή την ακατάσχετη γενίκευση και γενικολογία όοον αφορά κάποιες υλοποιήσεις , ή μηχανήματα (και απο ότι βλέπω επεκτείνεται και σε ανθρώπους) που χαρακτηρίζει τους audio people και την αντιμετώπισή τους στα πράγματα. Επίσης να σταματήσω την παρατηρούμενη επιλεκτική αναφορά στα "κακά" μόνο κάποιων υλοποιήσεων και στα "καλά" μόνο κάποιων άλλων που βλέπω να επιδίδονται πολλοί δημιουργώντα πολλές φορές εκεμμένα λάθος ή υπερνολικές εντυπώσεις, υπερβολικέςπου στην πράξη πλλές φορές δεν έχουν μεγάλη σημασία, μύθους , ταμπέλες, επιλεκτικές και αποσπασματικές αναφορές , εξυπηρέτησης αφηγημάτων κλπ τέτοια φαινόμενα των καιρών. Οι λάμπες (και τα καλώδια) ... ο "έχθρος" και έυκολο στόχος των απανταχού σύγχρονων υλοποιήσεων και "αντικειμενικών" υποστηρικτών τους που δεν ανέχονται και κατανοούν πως γίνεται το γεγονός πως όποιοι χωρίς conditioning και bias ακούνε λαμπάτο ενισχυτή γιατί τον προτιμάνε. :D ΚΑι μάλιστα χωρίς καν να έχουν ακούσει στην ουσία κιόλας ακλές υλοποιήσεις αυτών. Εάν ακούγαν καικαλές ..πω πω τι θα γινόταν. :D
Δικός μου σκοπός είναι η διέγερση των πρόθυμων αντιρρησιών να εκφράζονται ελεύθερα και αβίαστα.

Ηχεία τα οποία θα διακρίνονταν από ανισορροπίες απόκρισης που θ'αντιστάθμιζαν μεταπτώσεις στη δική τους εμπέδηση ώστε να προέκυπτε αμοιβαία εξομάλυνση κατά την οδήγηση από τελικούς με υψηλή τιμή αντίστασης στη δική τους έξοδο - όπως οι λυχνιακοί - θα ήταν κάθε άλλο παρά ουδέτερα κατά την οδήγηση από συνήθεις τρανζιστοράτους . Έστω και αν υποθέσουμε ότι θα κυκλοφορούσαν για τέτοιον ειδικά σκοπό η σχεδίασή τους θα πρέπει να έχει μεριμνήσει προς διατήρηση των εγγενών ανισορροπιών και στην.... off-axis απόκριση. Αλλιώτικα θα λογαριάζονταν ελαττωματικά για συνδυασμό με οποιονδήποτε τελικό.

Επίσης ένα ηχείο του οποίου η εμπέδηση θα φτάνει σε τιμές αρκετές τάξεις πολλαπλάσιες από την ονομαστική του αντίσταση - άρα και την αντίσταση από την αντίστοιχη τάπα εξόδου του λυχνιακού τελικού - προξενεί όπως έχει εξηγηθεί σοβαρή καταπόνηση στο λυχνιακό κύκλωμα και όχι μόνο όποτε θα κατέβαινε σε χαμηλότερες τιμές. Κάθε έντονη καταπόνηση σημαίνει μείωση αξιοπιστίας καθώς και στο προσδόκιμο ζωής του κυκλώματος. Ουσιαστικά νοιαζόμαστε για την υγεία των λυχνιακών συσκευών και κατ'επέκτασιν την ηρεμία των χρηστών τους. Αγάπη μόνο, όσο πολυδιάστατη και να ήταν η εκδήλωσή της.

Για τσιρίγματα είμαι ο τελευταίος που θα είχα δικαίωμα να κρίνω αφού προκρίνω για ίδια χρήση καλώδια (Mogami 2549) που έχουν χαρακτηριστεί ΄΄τσιριχτά΄΄ από καλωδιοειδήμονες.

Τουμπ μπαφερ γιες
+Θενκ γιου νεξτ..
🙈🙊🙉
Εμείς οι audio people είμαστε περισσότερο του μπούφερ αντί του μπάφερ... :roflmao:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.985
Reaction score
133.946
Για τσιρίγματα είμαι ο τελευταίος που θα είχα δικαίωμα να κρίνω αφού προκρίνω για ίδια χρήση καλώδια (Mogami 2549) που έχουν χαρακτηριστεί ΄΄τσιριχτά΄΄ από καλωδιοειδήμονες.
Το μνυαλό τους και μιά λίρα.
 



Μηνύματα
4.777
Reaction score
8.362
Για τσιρίγματα είμαι ο τελευταίος που θα είχα δικαίωμα να κρίνω αφού προκρίνω για ίδια χρήση καλώδια (Mogami 2549) που έχουν χαρακτηριστεί ΄΄τσιριχτά΄΄ από καλωδιοειδήμονες.
Και συ mogami?
Το άκουσες από περιέργεια πριν το πάρεις? :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.177
Reaction score
56.188
Και συ mogami?
Το άκουσες από περιέργεια πριν το πάρεις? :D
Το 2549 (XLR ) όπως και το 2497 (RCA) δεν τα είχα δοκιμάσει καθόλου προτού τα πάρω. Διαθέτω και άλλα μοντέλα εκ των οποίων το μόνο που δεν με ικανοποίησε ήταν το 2534 XLR.
 

Μηνύματα
13.287
Reaction score
10.641
Το 2549 (XLR ) όπως και το 2497 (RCA) δεν τα είχα δοκιμάσει καθόλου προτού τα πάρω. Διαθέτω και άλλα μοντέλα εκ των οποίων το μόνο που δεν με ικανοποίησε ήταν το 2534 XLR.
Το 2534 έχει 2 συστραμμένα ζεύγη, δηλαδή 2 μπλε και 2 διαφανείς αγωγούς και μπλεντάζ χάλκινο. Δεν καταλαβαίνω πώς θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει κάποιος ως XLR, που χρειάζεται 3 αγωγούς. Ή σε άλλη συνδεσμολογία, 2 αγωγούς και γείωση.
Μια συνδεσμολογία είναι 2 αγωγοί στο hot, 2 στο cold και το μπλενταζ στο ground. Αλλά δεν την προτιμώ αυτή τη σύνδεση.
 

Μηνύματα
15.367
Reaction score
17.579
Δικός μου σκοπός είναι η διέγερση των πρόθυμων αντιρρησιών να εκφράζονται ελεύθερα και αβίαστα.

Ηχεία τα οποία θα διακρίνονταν από ανισορροπίες απόκρισης που θ'αντιστάθμιζαν μεταπτώσεις στη δική τους εμπέδηση ώστε να προέκυπτε αμοιβαία εξομάλυνση κατά την οδήγηση από τελικούς με υψηλή τιμή αντίστασης στη δική τους έξοδο - όπως οι λυχνιακοί - θα ήταν κάθε άλλο παρά ουδέτερα κατά την οδήγηση από συνήθεις τρανζιστοράτους . Έστω και αν υποθέσουμε ότι θα κυκλοφορούσαν για τέτοιον ειδικά σκοπό η σχεδίασή τους θα πρέπει να έχει μεριμνήσει προς διατήρηση των εγγενών ανισορροπιών και στην.... off-axis απόκριση. Αλλιώτικα θα λογαριάζονταν ελαττωματικά για συνδυασμό με οποιονδήποτε τελικό.

Επίσης ένα ηχείο του οποίου η εμπέδηση θα φτάνει σε τιμές αρκετές τάξεις πολλαπλάσιες από την ονομαστική του αντίσταση - άρα και την αντίσταση από την αντίστοιχη τάπα εξόδου του λυχνιακού τελικού - προξενεί όπως έχει εξηγηθεί σοβαρή καταπόνηση στο λυχνιακό κύκλωμα και όχι μόνο όποτε θα κατέβαινε σε χαμηλότερες τιμές. Κάθε έντονη καταπόνηση σημαίνει μείωση αξιοπιστίας καθώς και στο προσδόκιμο ζωής του κυκλώματος. Ουσιαστικά νοιαζόμαστε για την υγεία των λυχνιακών συσκευών και κατ'επέκτασιν την ηρεμία των χρηστών τους. Αγάπη μόνο, όσο πολυδιάστατη και να ήταν η εκδήλωσή της.

Για τσιρίγματα είμαι ο τελευταίος που θα είχα δικαίωμα να κρίνω αφού προκρίνω για ίδια χρήση καλώδια (Mogami 2549) που έχουν χαρακτηριστεί ΄΄τσιριχτά΄΄ από καλωδιοειδήμονες.


Εμείς οι audio people είμαστε περισσότερο του μπούφερ αντί του μπάφερ... :roflmao:
Ναι αυτά είναι γνωστά. Όπως και άλλα προβλήματα σε υλοποιήσεις που θεωρείς πιο ιδανικές και τα οποία δεν χρίζουν της τόσο μεγάλης διερεύνησης και κριτικής αλλά και scrutiny απο μεριάς σου απο ότι έχω παρατηρήσει.

Εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου που θα καταλήξει και σε τι ο κάθε audio people όσον αφορά την όποια απόφασή του για το οτιδήποτε. Ότι θέλεις να γράφεις απλώς μην πατάς σε κάτι που είπα εγώ και το βγάζεις εκτός context (εκτός εάν είναι για πλάκα). Μπορούσες όλα αυτά να τα πείς γενικά και να τα γράφεις εδω ή οπουδήποτε αλλού θες. Δε νομίζω ότι έχεις ανάγκη τα δικά μου γραφόμενα ή εκφρασμένες απόψεις απο άλλο νήμα και με άλλο μάλιστα στην ουσία περιεχόμενο συζήτησης και σκεπτικό σε γνώστες χαοτικές συζητήσεις που γίνονται. Γράψε και για το FR των λαμπάτων μικροφώνων τότε.

Πρώτα απο όλα σου είπα ότι εγώ δεν εγκρίνω και συμμετέχω (απο τότε που κατάλαβα κιόλας την πρόθεση) σε "αρνητικά" νήματα σαν αυτό που άνοιξες. Καθώς πρώτα απο όλα πολλά "αρνητικά" είναι αυτά που συμβάλλουν σε καλό ήχο (ή αυτόν τέλος πάντων που προκύπτει) πολλές φορές. Δεν μπορείς να τα αποσυνδέσεις σε καμιά υλοποίηση ή τοπολογία και να διαλέξεις να ασχοληθείς αλλά και να τα δείς ξεκομμένα απο άλλους πολλούς παράγοντες. Οπότε μην με "τραβάς" εντός αυτού, όπως βλέπεις δεν "συμμετέχω". Επίσης συντρέχουν και άλλοι πολλοί παραγοντες που αφορούν κυρίως την μειωμένη συμμετοχή ανθρώπων στα sites που δεν επιτρέπει μια πιο αναλυτική συζήτηση και τριβή ώστε να προκύπτουν πιο σοβαρά συμπεράσματα όσο και εάν εσύ μπορεί κατά τον ισχυρισμό σου, να το επιθυμείς. Εσυ Bhutia σου έχω εξηγήσει τι νομίζω ότι κάνεις. Θες να φτιάξεις έναν μπούσουλα ασφαλείας και επιλογών που οδηγούν σε συγκεκριμένα πράγματα και επιλογές. Καλώς κάνεις αλλά σε αυτά που τον βασίζεις δεν είναι όλα "αντικειμενικά" και ας παρουσιάζονται ώς τέτοια. Ούτε η σημασία τους τόσο εκτενώς καθαρή και συσχετισμένη. Και κάποια που είναι, εάν είναι να είναι πολύπλοκα στην υλοποίηση τους και με αποτέλεσμα που ο κάθε ενδιαφερόμενος αγοραστής δεν είναι σε θέση να ελέγξει απο πρίν το αποτέλεσμα κιόλας .... συμβάλλουν αλλά όχι τόσο πολύ όσο θα ήθελες ή και θεωρείς ότι θα έπρεπε. Σε κάποιους (άσχετα εάν πλέον δείχνουν να είναι πολλοί) μια τέτοια προσέγγιιση είναι και την θεωρούν ιδανική. Όχι για όλους ανάλογα και το όποιο ζητούμενο τους. Αποκλεισμός με πρόσχημα οποιοδήποτε αντικειμενικότητα δεν σημαίνει ότι αυτοί που δεν ακολουθούν αποκλειστικά και σε όλα αυτόν τον δρόμο ... δεν σημαίνει ότι δεν ανήκουν ή δεν πρέπει να ανήκουν σε ένα "χόμπι". Απο έξω μιλάω εγώ βέβαια καθώς για εμένα δεν είναι χόμπι με την έννοια που του δίνουν οι audio people και ούτε πιστεύω στα "χόμπι". Απλώς that's my take όσο μου επιτρέπει η επιφανειακή ενασχόληση μου με το θέμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.091
Μηνύματα
2.927.959
Members
38.129
Νεότερο μέλος
Alexkon33
Top