Streaming vs CD...όλη η αλήθεια

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.072
Reaction score
134.221
Το ψαχνω για τη λυση nas, αλλα με ψηνει και ενα sacd/cd player :D
Λίαν συντόμως θα βγάλω ένα qnap server στο σφυρί, με το οποίο μια χαρά παίζω ρουν εδώ και κάποια χρόνια, λόγω αλλαγής server.

Εκεί ήταν αποθηκευμένες και ταινίες για κινηματογράφο, και διάφορα αρχεία για backup.

O server είναι ωραίο κομμάτι γενικά, όχι μόνο για ρουν, αλλά άμα παίζει και ρουν, κάνει μια δουλειά ακόμα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.607
Reaction score
15.796
Βέβαια πάει καιρός που όλα αυτά τα ευλαβικά ριπαρισμένα CD μου, τα έριξα στο καλάθι των αχρήστων, έφαγαν ένα delete, όλο δικό τους ήταν. Τζάμπα μεγκαμπάιτ.
...αυτό "δεν στο 'χω συγχωρήσει" ακόμη..... :p
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.393
Reaction score
9.918
Για δικάναλη ακρόαση είναι μαζοχισμός το CD/Δίσκος στην εποχή μας.

1) Πρέπει να σηκώνεσαι από τον καναπέ.
2) Δεν κάνει λίστες.
3) Δεν παίζει στο κινητό.
4) Θέλει χώρο να τα αποθηκεύεις.
5) Θέλει χρήμα να τα αγοράζεις.
6) Θέλει ειδική συσκευή για να τα παίζεις.
7) Πρέπει να τα προσέχεις μη χαλάσουν.
8) Φθείρονται πάραυτα προσέχεις δεν προσέχεις.
9) Όταν κάποιος "σύγχρονος" άνθρωπος δει τη συλλογή σου σε κάνει αμέσως για κωλόγερο.
10) Όσο μεγάλη συλλογή και αν έχεις, το Tidal/AM έχει μεγαλύτερη.

Καταλάβατε ή να κάνω και κακά?
 




Μηνύματα
996
Reaction score
848
Οποτε θα ηθελα ενα transport οχι πολυ ακριβο...αλλα καλο. Μεχρι 600ευρω μαξ. Γιατι μου αρεσει το dac που εχει ο ενισχυτης μου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.072
Reaction score
134.221
Σα τα τασκαμ δεν εχ.

Παλαιά γνώση.

Πχ


Είναι memory players, οπότε είναι as good as it gets.

Αυτό ταΐζει τον Γάλλο πολυκάναλα?
Ναι. Αυτό και το Nvidia shield.
 
Last edited:

Μηνύματα
996
Reaction score
848
Αυτο ειναι καλο? 320 ευρω.


Υπαρχει το cds 303 που ειναι 70 ευρω πιο ακριβο και πιο καινουριο.

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.072
Reaction score
134.221
Δες τι υπάρχει σε τασκαμ πρώτα.

Ένα έδωσα στο λινκ αποπάνω.

Η γκάμα των τασκαμ περιλαμβάνει και μηχανήματα με AES ΕBU εξόδους, και είναι φτιαγμένα για σκληρή επαγγελματική χρήση, σε ραδιοφωνικούς σταθμούς κλπ.
 

Μηνύματα
996
Reaction score
848
Δες τι υπάρχει σε τασκαμ πρώτα.

Ένα έδωσα στο λινκ αποπάνω
Α τωρα το ειδα.
Δες τι υπάρχει σε τασκαμ πρώτα.

Ένα έδωσα στο λινκ αποπάνω.

Η γκάμα των τασκαμ περιλαμβάνει και μηχανήματα με AES ΕBU εξόδους, και είναι φτιαγμένα για σκληρή επαγγελματική χρήση, σε ραδιοφωνικούς σταθμούς κλπ.
Απλως εγω δεν εχω εισοδο δυστυχως aes/ebu. Μονο τα κλασσικα coax και optical. Την ξερω την tascam ειναι αξιοπιστα μηχανηματα. Δεν ηξερα οτι βγαζει ακομα. Αν και λεει οτι ειναι μοντελο 2009 και βγαινει ακομα αρα καλο.
 
Last edited:

Var

Μηνύματα
14
Reaction score
34
Σα τα τασκαμ δεν εχ.
Παλαιά γνώση.
Πχ
Ότι πληρώσεις παίρνεις, μόνο στα Lidl θα έπρεπε να πωλείται το συγκεκριμένο, εκτός απ΄το “έντονο jitter” που γίνεται αντιληπτό απ΄την πρώτη στιγμή, η λαμαρίνες του είναι σαν τσιγαρόχαρτο και πριν κλείσει χρόνο κολλούσε το πορτάκι στο άνοιξε κλείσε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.072
Reaction score
134.221
Έχει 10" buffer, οπότε είναι ξεκάθαρα ένα memory player.

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο, είχα παλιότερα ένα αρκετά πιο ακριβό μηχάνημα της τασκαμ, με AES/EBU έξοδο, και δούλευε τέλεια για πολλά χρόνια, στα οποία χρησιμοποίησα αποκλειστικά και μόνον αυτήν την ψηφιακή έξοδο.

Ήταν τότε το μόνο που είχα βρει να έχει πραγματική pro έξοδο AES/EBU, που βγάζει κάτι παραπάνω, χωρίς να έχει σημασία να αναφερθούμε τώρα.

Όσον αφορά το jitter, καλώς ή κακώς δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα σε memory transport, και το μόνο jitter που θα υπάρξει θα είναι αυτό του DAC, ανάλογα με την ακρίβεια του ρολογιού του.

Τι DAC διαθέτει το συγκεκριμένο για χρήση ως ολόκληρο CD player, δεν γνωρίζω καθόλου, δεν ασχολήθηκα ποτέ με αυτό το θέμα, πιθανώς να είναι χάλια, δε ξέρω.

Στις επαγγελματικές εφαρμογές, κανένας δεν ασχολείται με τα ενσωματωμένα Ντακ..

Ως transport, ξέρω τι κάνει.

Να ένα με AES ΕBU:


Και Ντακ έχει βέβαια η φίρμα

 
Last edited:

Μηνύματα
311
Reaction score
422
Οποτε θα ηθελα ενα transport οχι πολυ ακριβο...αλλα καλο. Μεχρι 600ευρω μαξ. Γιατι μου αρεσει το dac που εχει ο ενισχυτης μου.
Εδω εισαι και θα παιζεις και για συγκριση με rca η coaxial να δεις πιο σαρεσει πιο πολυ
Εγω το εχω στον yamaha r-n2000a και να σου πω την αληθεια λιιιγο περισοοτερο μου αρεσει to Burr-Brown του cdplayer εναντι του ess του ενισχυτη. Αλλα ακομα δεν εχω κανει πολλες συγκρισεις για να αποφανθω στα σιγουρα

 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.512
Reaction score
27.265
Σιγά ρε κόψε κάτι.
Var


Νταή .
Tascam ΕΊΝΑΙ κορυφαίος κατασκευαστής πάσης φύσης ,
Αν δεν σου αρέσει εσένα άλλο πράγμα .
 

Μηνύματα
996
Reaction score
848
Εδω εισαι και θα παιζεις και για συγκριση με rca η coaxial να δεις πιο σαρεσει πιο πολυ
Εγω το εχω στον yamaha r-n2000a και να σου πω την αληθεια λιιιγο περισοοτερο μου αρεσει to Burr-Brown του cdplayer εναντι του ess του ενισχυτη. Αλλα ακομα δεν εχω κανει πολλες συγκρισεις για να αποφανθω στα σιγουρα

Φαινεται πολυ καλη περιπτωση...Το εχεις καιρο? Ειχες την ευκαιρια να δοκιμασεις και αλλα cd player?
 

Μηνύματα
311
Reaction score
422
Φαινεται πολυ καλη περιπτωση...Το εχεις καιρο? Ειχες την ευκαιρια να δοκιμασεις και αλλα cd player?
To εχω περιπου ενα μηνα.Το πηρα διοτι εβγαλα για πωληση το coctail audio που ειναι streamer/riper/cd player κλπ κλπ.
Για τα χρηματα του ειναι πολυ καλο.Βεβαια υπαρχουν σιγουρα και αλλα καλα σε αυτα τα χρηματα. Απλα επειδη πηρα yamaha ενισχυτη ειπα να παρω και yamaha cd player
 

Var

Μηνύματα
14
Reaction score
34
Σιγά ρε κόψε κάτι.
Var


Νταή .
Tascam ΕΊΝΑΙ κορυφαίος κατασκευαστής πάσης φύσης ,
Αν δεν σου αρέσει εσένα άλλο πράγμα .
Αυτό το λεξιλόγιο να το χρησιμοποιείς σ αυτούς που σε μεγάλωσαν κι όχι σε δημόσια φόρουμ.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.108
Μηνύματα
2.929.297
Members
38.135
Νεότερο μέλος
Γιώργος Λυμπεροπουλος
Top