Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.

Μηνύματα
88
Reaction score
37
Ευχαριστώ για τις αρχικές απαντήσεις.
Έχω να σχολιάσω πως μπαίνοντας σιγά-σιγά στο χώρο μεγαλύτερων απαιτήσεων στην ποιότητα ήχου (σχεδόν αποκλειστικά με ακουστικά) δεν είμαι σίγουρος ακόμη αν πρέπει στα όποια προσεχή κόστη να προηγούνται τα ακουστικά ή τα dac/amps.
Χωρίς το παραπάνω να σημαίνει πως η μεταξύ τους απόδοση θα υπολείπεται...
 

Μηνύματα
594
Reaction score
882
δεν είμαι σίγουρος ακόμη αν πρέπει στα όποια προσεχή κόστη να προηγούνται τα ακουστικά ή τα dac/amps.
Τά ακουστικά, αλλά μην πάρεις ακουστικά με 500+ ευρώ και τα βάλεις στο τζάκ του υπολογιστή να παίξουν. στα ακουστικά και στα ηχεία η ιεραρχίες είναι οι ίδιες. πρώτα ακουστικά η ηχεία, μετά ενισχυτικά και μετά πηγές. καλά όταν έχουμε ηχεία έχουμε και δωμάτιο που θέλει την αρκούντως ακουστική φροντίδα, οπότε παίρνουμε καλώδια και αφήνουμε τις περιποιήσεις δωματίου τελευταίες αν είμαστε αληθινοί χαιεντάδες.
1729111589923.png

Τι neumann, τι Stax και μ@λ@κιες, αυτό θα πεί High End
 
Last edited:

Μηνύματα
88
Reaction score
37
Διαβάζοντας διάφορα σχόλια από χρήστες dac αλλά και μιλώντας με ένα φίλο χθες, διαπιστώνω πως παρά το γεγονός ότι τις περισσότερες φορές αναπαράγουν μουσικά αρχεία ποιότητας από συνδρομητικές πλατφόρμες, τα ενδεικτικά led που έχουν δε μπορούν να αποδώσουν χρωματικά πληροφορίες για την ποιότητα του κάθε μουσικού αρχείου (τόσο σε pc/windows, όσο και σε ios). Υποθέτω πως δεν είναι τόσο σημαντικό, αλλά συμβαίνει και σε σας αυτό;
 

Μηνύματα
594
Reaction score
882
Διαβάζοντας διάφορα σχόλια από χρήστες dac αλλά και μιλώντας με ένα φίλο χθες, διαπιστώνω πως παρά το γεγονός ότι τις περισσότερες φορές αναπαράγουν μουσικά αρχεία ποιότητας από συνδρομητικές πλατφόρμες, τα ενδεικτικά led που έχουν δε μπορούν να αποδώσουν χρωματικά πληροφορίες για την ποιότητα του κάθε μουσικού αρχείου (τόσο σε pc/windows, όσο και σε ios). Υποθέτω πως δεν είναι τόσο σημαντικό, αλλά συμβαίνει και σε σας αυτό;
Νομίζω πως δεν χρησημοποιείς το ντακ σου σε direct mode με η ASIO η WASAPI. Αυτό γινετι οταν ο ήχος τρέχει μέσω απο τα Windows και είναι resampled στα 16/44.1 (ή οτι έχεις επιλέξει) Πρέπει να κατεβάσεις τους drivers για windows του ντακ σου ετσι να μπορείς να χρησημοποιείς το direct η exclusive mode και να κάνεις bypass το resampling των windows.
 

Μηνύματα
88
Reaction score
37
Νομίζω πως δεν χρησημοποιείς το ντακ σου σε direct mode με η ASIO η WASAPI. Αυτό γινετι οταν ο ήχος τρέχει μέσω απο τα Windows και είναι resampled στα 16/44.1 (ή οτι έχεις επιλέξει) Πρέπει να κατεβάσεις τους drivers για windows του ντακ σου ετσι να μπορείς να χρησημοποιείς το direct η exclusive mode και να κάνεις bypass το resampling των windows.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Το θέμα είναι πως και σε περιβάλλον ios (από κινητό/ταμπλέτα) τα led δείχνουν ότι δε διακρίνουν...
Εκεί δεν υπάρχει θέμα drivers...
 

Μηνύματα
88
Reaction score
37
Νομίζω πως δεν χρησημοποιείς το ντακ σου σε direct mode με η ASIO η WASAPI. Αυτό γινετι οταν ο ήχος τρέχει μέσω απο τα Windows και είναι resampled στα 16/44.1 (ή οτι έχεις επιλέξει) Πρέπει να κατεβάσεις τους drivers για windows του ντακ σου ετσι να μπορείς να χρησημοποιείς το direct η exclusive mode και να κάνεις bypass το resampling των windows.
Επίσης, θα χρειαστεί να κατεβάσω και κάποιο music play software; Κι αν ναι, ποιο;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.115
Μηνύματα
2.929.561
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top