Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.134
Reaction score
134.468
Αυτά που λές όλα και αφορούν χώρο, ανακλάσεις και λοβούς είναι μόνο για να διασφαλίζεται η μη καταστροφή της σκηνής και όλου του φάντομ φαινομένου και να μπορείς να την διακρίνεις σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό.
Όχι, άλλο λέω. 😁😜🤣
 

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.825
Όχι, άλλο λέω. 😁😜🤣
Που να ξέρω τι λές βρε παραμορφωμένε audio people ; :D 😍

Δεν μας παρατάς και εσύ και η σκηνή σου. Εγώ έχω καλύτερη απο όλους. :D

Επίσης με διακόπτεις , ακούω μουσική και φτιάχνω το φίλτρο για το πυρηνικό μου καταφύγιο. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.134
Reaction score
134.468
Είσαι σε καλό δρόμο.

Εγώ μόλις έψησα 2 μπριζολάρες, φάγαμε, και ετοιμάζομαι για χόμπιτ, το δεύτερο της τριλογίας.
4k +HDR εικόνα, και φυσικά Dolby Atmos.

Τελειώσαμε τα lord of the rings, πιάσαμε τα χόμπιτ τώρα.

Έχουν και πολύ ωραία ηχογράφηση, εκεί να δεις χωρικές πληροφορίες, αλλά που να ξέρεις εσύ απ'αυτά, είσαι ακόμα δεμένος μες στη σπηλιά του δικάναλου.😁
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.134
Reaction score
134.468
Τι εχεις παρει απο τροφιμα στο πυρηνικο καταφυγειο?
Μπάμιες σε κονσέρβα.

Βασικά θα είναι καλή φάση ένα μακράς ωρίμανσης ψυγείο - μεγέθους δωματίου, να βάλεις μέσα 2-3 τόνους black Angus, με πλάνο ωρίμανσης έως 1 έτος, και θα'χεις να τρως για μπόλικο καιρό.

Και βούτυρο, τόνο και χαβιάρι. Ωραία θα περάσουμε.

Μαζί με ένα κελάρι κρασιά, δε χρειάζεται να ξαναβγείς. Α, και λάμπες ηλιοθεραπείας, να παίρνεις φυσική βιταμίνη ντε, και να είσαι μονίμως μαυρισμένος, κούκλος.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.825
Μπάμιες σε κονσέρβα.
Πάρε τον Μπρετσιο μαζί, χωράνε δύο άτομα ... να τις φάει σε μια μέρα τις προμήθειες σου για ένα μήνα. Μετά θα φάει εσένα αφού πρώτα βεβαια θα σε αναγκάσει να βγείς εξω να φτιάξεις εσύ το φίλτρο (και να φας την ακτινοβολία) που εντωμεταξύ σε ένα μήνα θα έχει σίγουρα χαλάσει ή βουλώσει. Εγώ το κάνω αυτοκαθαριζόμενο. :D
 


Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.825
Θεία του Θήβα και γειτόνισσα του πάη.

Κάνε κονέ.
Τέτοια ζήλια που μου έχετε βρε παιδί μου εσύ και ο Πέτρος επειδή έχω πολύ καλύτερη σκηνή απο την δική σας και ας μην ξέρω που οφείλεται ; :D

Μόνο ο Bhutia χαίρεται για εμένα μόνο και με το ενδεχόμενο βέβαια καθώς αυτός θέλει όλο αποδείξεις. :D

Είδες προσγείωση τέλεια ο Μάσκ ; Δεν πιστεύω να ήταν τίποτε μοντάζ ; Πολύ τέλεια ήταν. :D Στον Άρη θα στείλει τα βραδύπορα του αβατάρ μου. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.813
Reaction score
8.462
Επίσης με διακόπτεις , ακούω μουσική
Δεν ψήνεσαι να ασχοληθείς λίγο και με το χόμπι με τους 899 νόμους, διατάξεις και απαγορεύσεις εις το όνομα της υψηλής πιστότητας? :biggrin:
Ταινία δεν ψήνεσαι να δεις? Κάνα χομπιτ σε 4Κ και Dolby ή δεν είσαι ταινιοφιλος? 😀
 

Μηνύματα
2.000
Reaction score
3.007
Κώστα όταν λέμε βάθος εννοούμε αυτό που υπάρχει σαν πληροφορία, φυσικό ή τεχνητό είναι άλλο πράμα. Η θα βγει αυτούσιο ή δεν θα βγει. Αν βγει λιγότερο ή περισσότερο είναι λάθος. Ηχεία που μπορούν να βγάλουν, καλός χώρος σωστό στήσιμο με μεγάλη ακρίβεια και ενισχυτές με καλό 3d imaging βοηθάνε προς αυτή την κατεύθυνση.
 

Μηνύματα
1.959
Reaction score
4.630
Και εγω σας λεω οτι οποιος δεν διαβαζει προσεχτικα τα ποστ του thva,
ομολογουμενως δεν ειναι παντα ευκολο, χανει.
Αυτο π.χ.
Αυτά που λές όλα και αφορούν χώρο, ανακλάσεις και λοβούς είναι μόνο για να διασφαλίζεται η μη καταστροφή της σκηνής και όλου του φάντομ φαινομένου και να μπορείς να την διακρίνεις σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό. Δεν την "δημιουργούν". To ίδιο ισχύει φυσικά και για τις ανακλάσεις στον χώρο
Οταν περιοριζεσαι αποκλειστικα στην δυναμικη μελετη ηχειων και χωρου
διασφαλιζεις την ακριβη μεταδοση καποιων ποιοτητων που οφειλουν να προυπαρχουν.
Δεν τις εξασφαλιζεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.210
Reaction score
56.332
Κώστα όταν λέμε βάθος εννοούμε αυτό που υπάρχει σαν πληροφορία, φυσικό ή τεχνητό είναι άλλο πράμα. Η θα βγει αυτούσιο ή δεν θα βγει. Αν βγει λιγότερο ή περισσότερο είναι λάθος. Ηχεία που μπορούν να βγάλουν, καλός χώρος σωστό στήσιμο με μεγάλη ακρίβεια και ενισχυτές με καλό 3d imaging βοηθάνε προς αυτή την κατεύθυνση.
Υπάρχει απλούστερος τρόπος να επιδειχθεί... Παίρνουμε ένα ζεύγος nearfield-midfield monitor - εκείνα με τα 8ιντσα - και παίζουμε το αρχείο δοκιμής σε αφρόντιστο σαλόνι πρώτα σε τρίγωνο ακρόασης με πλευρά 220 cm και ύστερα μειώνοντας την πλευρά λ.χ. στα 150 cm. Κρατάμε σταθερή και στις δύο περιπτώσεις την κορυφή που αντιστοιχεί στο MLP. Ιδεώδες θα ήταν να είχαμε κάνει και φασική διόρθωση στη ζώνη κρος μέσω λογισμικών όπως rePhase. Καταγράφουμε τις διαφορές στην παρεχόμενη χωρική πληροφορία.
Και εγω σας λεω οτι οποιος δεν διαβαζει προσεχτικα τα ποστ του thva,
ομολογουμενως δεν ειναι παντα ευκολο, χανει.
Αυτο π.χ.

Οταν περιοριζεσαι αποκλειστικα στην δυναμικη μελετη ηχειων και χωρου
διασφαλιζεις την ακριβη μεταδοση καποιων ποιοτητων που οφειλουν να προυπαρχουν.
Δεν τις εξασφαλιζεις.
Όποτε όμως δεν κάνεις τα βασικά χάνεις τόσο την εξασφάλιση όσο και τη διασφάλιση κερδίζοντας μονάχα στην... απασφάλιση. :wink:
 

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.825
Υπάρχει απλούστερος τρόπος να επιδειχθεί... Παίρνουμε ένα ζεύγος nearfield-midfield monitor - εκείνα με τα 8ιντσα - και παίζουμε το αρχείο δοκιμής σε αφρόντιστο σαλόνι πρώτα σε τρίγωνο ακρόασης με πλευρά 220 cm και ύστερα μειώνοντας την πλευρά λ.χ. στα 150 cm. Κρατάμε σταθερή και στις δύο περιπτώσεις την κορυφή που αντιστοιχεί στο MLP. Ιδεώδες θα ήταν να είχαμε κάνει και φασική διόρθωση στη ζώνη κρος μέσω λογισμικών όπως rePhase. Καταγράφουμε τις διαφορές στην παρεχόμενη χωρική πληροφορία.

Όποτε όμως δεν κάνεις τα βασικά χάνεις τόσο την εξασφάλιση όσο και τη διασφάλιση κερδίζοντας μονάχα στην... απασφάλιση. :wink:
Μην αφήσεις έναν άνθρωπο να πει καλό λόγο για εμένα ... αμέσως να σχολιάσεις τα αρνητικά μου. (τα οποία παρεμπιπτόντως να ξέρεις ότι είναι περσόνα, είμαι το πιο καλό παιδί) :D

Τέλος πάντων σε δικαιολογώ καθώς θεωρώ ότι είσαι αυστηρός για το καλό μου. Όπως και εγώ εξάλλου. :D
 

Μηνύματα
7.163
Reaction score
1.367
Η μουσική 'σκηνή' δεν έχει μόνο βάθος και πλάτος, μπορεί κάλλιστα να έχει και ύψος.

Σας έχει τύχει ποτέ να ακούτε και να 'βλέπετε' μπροστά σας τα διακριτά επίπεδα σε μια μεγάλη χορωδία, όταν οι χορωδοί είναι τοποθετημένοι σε διαφορετικές σειρές ;
 

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.825
Η μουσική 'σκηνή' δεν έχει μόνο βάθος και πλάτος, μπορεί κάλλιστα να έχει και ύψος.

Σας έχει τύχει ποτέ να ακούτε και να 'βλέπετε' μπροστά σας τα διακριτά επίπεδα σε μια μεγάλη χορωδία, όταν οι χορωδοί είναι τοποθετημένοι σε διαφορερικές σειρές ;
Ναι .. και όταν είναι και σε εξώστη ακόμη και οι φωνές όλες ξεχωριστές διακριτές μέχρι και ανά μία ακόμη ... σε πολύ καλή όμως ηχογράφηση αυτά (που το επεδίωκε να είναι και έτσι γαιτί δεν είναι και απόλυτα "σωστό"" αυτό σαν επιλογή και distracting , δεν είναι έτσι live σε μουσικές αίθουσες , η τεχνική ηχογράφησης είναι , εξού και αυτό που λένε οι audio people πιο καλά καο από την "πραγματικότητα" . Το έλεγε ο Ear σε άλλο νήμα και του έγραφα πιο αλήθεια και απο την αλήθεια. :D ). Πολύ γέλιο. :D

Τόνους όμως που κάνετε τέστ εσείς στο άλλο νήμα για να πιστοποιηθείτε σαν τον Αμίρ ... δεν έχω ακούσει. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
2.000
Reaction score
3.007
Δύσκολα θα βρεις ευδιάκριτο ύψος. Είχα σχετική συζήτηση με τον Chris H κάποια στιγμή. Είναι από τα δυσκολότερα πράγματα.
 

Μηνύματα
7.163
Reaction score
1.367
Ναι .. και όταν είναι και σε εξώστη ακόμη και οι φωνές όλες ξεχωριστές διακριτές μέχρι και ανά μία ακόμη ... σε πολύ καλή όμως ηχογράφηση αυτά (που το επεδίωκε να είναι και έτσι γαιτί δεν είναι και απόλυτα "σωστό"" αυτό).

Τόνους όμως που κάνετε τέστ εσείς στο άλλο νήμα για να πιστοποιηθείτε σαν τον Αμίρ ... δεν έχω ακούσει. :D
Σε ποιο νήμα αναφέρεσαι ?

Το παραπάνω τεστ εννοούσες ;
Να το επιχειρήσεις κι εσύ , αξίζει πολύ . θα καταλάβεις εύκολα αρκετά πράγματα για το σύστημά σου και για την ακοή σου
 
Last edited:

Μηνύματα
15.497
Reaction score
17.825
Σε ποιο νήμα αναφέρεσε ?
Α, καλά ... δε θυμάμαι ... δεν ξέρεις τι ρώτησες τώρα, είμαι διάσημος για αυτό (να μην θυμάμαι). :D Για τις τηλεοράσεις έλεγε μωρέ αλλά το έχουν ξαναπεί και άλλοι κατά καιρούς αυτό για τον ήχο (και μάλιστα περισσότερο για τον ήχο).
Δύσκολα θα βρεις ευδιάκριτο ύψος. Είχα σχετική συζήτηση με τον Chris H κάποια στιγμή. Είναι από τα δυσκολότερα πράγματα.
Εάν δεν μιλάς για τις ηχογραφήσεις ... και μιλάς για ηχείο ... τότε παίξε λίγο (λίγες. μοίρες και σιγά σιγά) με την κλίση αλλά μπορεί να χαλάσεις άλλα πράγματα με αυτό, ανάλογα το ηχείο. Ο Bhutia ξέρει ... πες του Bhutia.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.163
Reaction score
1.367
Α, καλά ... δε θυμάμαι ... δεν ξέρεις τι ρώτησες τώρα, είμαι διάσημος για αυτό (να μην θυμάμαι). :D Για τις τηλεοράσεις έλεγε μωρέ αλλά το έχουν ξαναπεί και άλλοι κατά καιρούς αυτό για τον ήχο (και μάλιστα περισσότερο για τον ήχο).

Εάν δεν μιλάς για τις ηχογραφήσεις ... και μιλάς για ηχείο ... τότε παίξε λίγο (λίγες. μοίρες και σιγά σιγά) με την κλίση αλλά μπορεί να χαλάσεις άλλα πράγματα με αυτό, ανάλογα το ηχείο. Ο Bhutia ξέρει ... πες του Bhutia.
Δηλαδή δίνεις μια μικρή κλήση στο ηχείο, στον κατακόρυφο άξονα ;
 

Μηνύματα
2.000
Reaction score
3.007
Εάν δεν μιλάς για τις ηχογραφήσεις ... και μιλάς για ηχείο ... τότε παίξε λίγο (λίγες. μοίρες και σιγά σιγά) με την κλίση αλλά μπορεί να χαλάσεις άλλα πράγματα με αυτό, ανάλογα το ηχείο. Ο Bhutia ξέρει ... πες του Bhutia.
Τα ξέρω αυτά σειρά..
Υπάρχει σχετική ανάλυση του θέματος από έναν Αμερικάνο που τον φωνάζουν από όλον τον κόσμο για να τους στήσει τα ηχεία τους. Ακολουθεί μία μεθοδολογία που κάνει δουλειά. Έχει βγάλει και σχετικό βιβλίο.
Με εμένα μιλάς Θανασάκη. . :D
 


Staff online

  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.134
Μηνύματα
2.930.114
Members
38.140
Νεότερο μέλος
Microvios
Top