Εδώ γελάμε

gid

Μηνύματα
8.118
Reaction score
9.337
για το συγκεκριμένο θέμα δεν με συγκινεί κανενός η γνώμη ούτε οι εμπειρίες τους, μου φτάνουν τα 30+ ταξίδια που έχω κάνει μέσα στην Κίνα και άλλα τόσα στους γείτονές τους.

Και το (1) που έχω γράψει παραπάνω δεν αλλάζει ΟΣΑ ταξίδια κι αν έχεις κάνει. ;)
 

Μηνύματα
1.734
Reaction score
8.724
25-5672b5.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
391
Reaction score
932
για το συγκεκριμένο θέμα δεν με συγκινεί κανενός η γνώμη ούτε οι εμπειρίες τους, μου φτάνουν τα 30+ ταξίδια που έχω κάνει μέσα στην Κίνα και άλλα τόσα στους γείτονές τους.
Μια φίλη ταξιδεύει κάθε χρόνο εδώ και 25+ χρόνια σε διάφορους εξωτικούς προορισμούς. Σιχαίνεται τις δυτικές χώρες και προτιμά ότι πιο υπανάπτυκτο υπάρχει. Ξετρελάθηκε με Υεμενη, Τατζικισταν, Μπαγκλαντες κλπ κλπ.

Γυρίζοντας από Κίνα είπε απλά ότι οι Κινέζοι είναι ζώα και δε θα γίνουν άνθρωποι ποτέ. Φαντάσου ένας άνθρωπος που θεωρεί παράδεισο όλη την Ασία να εκφράζεται έτσι.
 

Μηνύματα
16.353
Reaction score
23.054
ξέρω μια τέτοια περίπτωση, κάνει αγγλικά στον γιό μου , κάτσε να την ρωτήσω (ρε ποιανού είσαι)
 


Μηνύματα
16.353
Reaction score
23.054
αν έχεις περάσει ένα χεράκι την περιοχή εύκολα καταλήγεις σε παρόμοιο συμπέρασμα. Πας από Ιαπωνία Κίνα και τα έχεις δει όλα, το εξωγήινο έθνος και τον απόπατο της κοινωνίας
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.191
Reaction score
10.573
Μια φίλη ταξιδεύει κάθε χρόνο εδώ και 25+ χρόνια σε διάφορους εξωτικούς προορισμούς. Σιχαίνεται τις δυτικές χώρες και προτιμά ότι πιο υπανάπτυκτο υπάρχει. Ξετρελάθηκε με Υεμενη, Τατζικισταν, Μπαγκλαντες κλπ κλπ.

Γυρίζοντας από Κίνα είπε απλά ότι οι Κινέζοι είναι ζώα και δε θα γίνουν άνθρωποι ποτέ. Φαντάσου ένας άνθρωπος που θεωρεί παράδεισο όλη την Ασία να εκφράζεται έτσι.
Σιχαίνεται τις δυτικές χώρες και προτιμά ότι πιο υπανάπτυκτο υπάρχει. Ξετρελάθηκε με Υεμενη, Τατζικισταν, Μπαγκλαντες κλπ κλπ.

Και τώρα πρέπει εμείς να αποδεχτούμε αυτήν ως αξιόπιστο κριτή περί του ποιος είναι ο βρωμιάρης; :biggrin:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.424
Reaction score
7.719
Σιχαίνεται τις δυτικές χώρες και προτιμά ότι πιο υπανάπτυκτο υπάρχει. Ξετρελάθηκε με Υεμενη, Τατζικισταν, Μπαγκλαντες κλπ κλπ.

Και τώρα πρέπει εμείς να αποδεχτούμε αυτήν ως αξιόπιστο κριτή περί του ποιος είναι ο βρωμιάρης; :biggrin:
Έλα ντε. Εφόσον σιχαίνεται τις δυτικές χώρες και σιχάθηκε αντίστοιχα και την Κίνα, μπορούμε (κατά το γνωστό αστυνομικός=μπουζούκι), να συμπεράνουμε ότι η Κίνα είναι σχεδόν Δύση!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.191
Reaction score
10.573
Έλα ντε. Εφόσον σιχαίνεται τις δυτικές χώρες και σιχάθηκε αντίστοιχα και την Κίνα, μπορούμε (κατά το γνωστό αστυνομικός=μπουζούκι), να συμπεράνουμε ότι η Κίνα είναι σχεδόν Δύση!
Όπως θα έλεγε κι ο σύντροφος Χαρίλαος, "στα ανατολικά της ανατολής βρίσκεται η δύση". :roflmao:
 



Μηνύματα
1.219
Reaction score
1.815
Σιχαίνεται τις δυτικές χώρες και προτιμά ότι πιο υπανάπτυκτο υπάρχει. Ξετρελάθηκε με Υεμενη, Τατζικισταν, Μπαγκλαντες κλπ κλπ.

Και τώρα πρέπει εμείς να αποδεχτούμε αυτήν ως αξιόπιστο κριτή περί του ποιος είναι ο βρωμιάρης; :biggrin:
δεν την αποδεχόμαστε,
μου θύμισε όμως ότι πριν από άπειρα χρόνια είχα διαβάσει τα βιβλία Ταξιδεύοντας του Καζαντζάκη,
και ΑΝ θυμάμαι καλά (μεγάλο ΑΝ και το βάζω και σαν ερώτημα αν κάποιος γνωρίζει)
ενώ έγραφε πολύ θετικά λόγια για διάφορους λαούς, για τους Κινέζους η άποψη ήταν αρκετά αρνητική

με επιφύλαξη επειδή μπορεί να μη θυμάμαι καλά

γνωρίζει κανείς;
 




MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
8.191
Reaction score
10.573
δεν την αποδεχόμαστε,
μου θύμισε όμως ότι πριν από άπειρα χρόνια είχα διαβάσει τα βιβλία Ταξιδεύοντας του Καζαντζάκη,
και ΑΝ θυμάμαι καλά (μεγάλο ΑΝ και το βάζω και σαν ερώτημα αν κάποιος γνωρίζει)
ενώ έγραφε πολύ θετικά λόγια για διάφορους λαούς, για τους Κινέζους η άποψη ήταν αρκετά αρνητική

με επιφύλαξη επειδή μπορεί να μη θυμάμαι καλά

γνωρίζει κανείς;
«Είναι άραγε το Πεκίνο η ωραιότερη πολιτεία που είδα στον κόσμο ή μήπως έτυχε καλόβολη η στιγμή που το αντίκρισαν για πρώτη φορά τα μάτια μου;

Πλούσια είναι η κινέζικη ψυχή και μπόρεσε να δημιουργήσει τόσο θαμαστές, γόνιμες αντίθεσες και τόσο εξαίσιο πολιτισμό. Χωρίς την επέμβαση του πραχτικού, στέρεου νου, η επαφή με την ουσία θα παρέμενε άμορφη κι ασυνάρτητη. Χωρίς την αγιάτρευτη μυστική λαχτάρα, ο πραχτικός νους θα ‘μενε στείρος, ανίκανος να πεθυμήσει μεγάλα, έξω από την άμεση ανάγκη, έργα.

Το πιο μεγαλοφάνταστο σκουλήκι της γης, ο μεταξοσκούληκας, αυτός είναι το αληθινό σύμβολο της Κίνας: σούρνεται απάνω στα φύλλα της μουριάς όλο κοιλιά και στόμα, τρώει, λερώνει, ξανατρώει ένας ταπεινός, βρωμερός σωλήνας με δυο τρύπες. Κι άξαφνα όλο το φαΐ γίνεται μετάξι, το άθλιο σκουλήκι τυλίγεται μέσα στα πλούτη της φαντασίας του και πετάει, με τον καιρό, δυο άσπρες όλο χνούδι φτερούγες. Δεν υπάρχει πολιτισμός με τόση ποίηση κι ευαισθησία σαν τον κινέζικο. Ποτέ άνθρωπος δε λύτρωσε από τη λάσπη τόσο τέλεια το πνέμα όσο ο Κινέζος.»

Νίκος Καζαντζάκης
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.202
Μηνύματα
2.932.803
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top