Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



Μηνύματα
1.254
Reaction score
1.428

Μηνύματα
15.599
Reaction score
18.023
Άγνωστη διεύθυνση.Επιστροφη στον αποστολέα.
Γενική περιγραφή κατάστασης : Pathetic.

Πάμε να βάλουμε κανένα τραγούδι καλό στα ενδεδειγμένα για αυτό νήματα.
 

Μηνύματα
1.254
Reaction score
1.428
Οι δικαναλοι ας ξεκινήσουν..... το διάβασμα :biggrin:
Άλλος,παιδιά! Εγώ έχω 3D πριν γραφτεί το άρθρο.Αφου ακούω στερεοφωνικά τις μονοφωνικες εγγραφές! Ας οψεται η Sundazed.
 

Μηνύματα
4.851
Reaction score
8.542
Άλλος,παιδιά! Εγώ έχω 3D πριν γραφτεί το άρθρο.Αφου ακούω στερεοφωνικά τις μονοφωνικες εγγραφές! Ας οψεται η Sundazed.
Καλώς τα, τα παιδιά :biggrin:

Βρε ΠΑΗδάκι μου γιατί δεν πας με τον thva να ακούσετε μουσική και να παίξετε και.... μπίλιες? :lolsign:
 

Μηνύματα
1.254
Reaction score
1.428
Καλώς τα, τα παιδιά :biggrin:

Βρε ΠΑΗδάκι μου γιατί δεν πας με τον thva να ακούσετε μουσική και να παίξετε και.... μπίλιες? :lolsign:
Αυτος που πήρε τις μπίλιες σήμερα,δεν πρόκειται να κλείσει μάτι αποψε!
 

Μηνύματα
362
Reaction score
238
Αυτο μοναχα φθανει .Ο νοων νοειτω

Speakers in a Surround Sound Setup

Let’s start with speaker configurations. Although 5.1 surround sound is considered a common system, it hasn’t entirely penetrated home environments. This surround sound setup requires five speakers positioned front left, front right, center, rear left, and rear right, complemented by a sixth speaker in the form of a subwoofer for low frequencies like explosions or deep bass, creating an immersive audio experience.


However, 3D audio requires even more speakers, such as the emerging standard format 7.1.4 in sound studios. This means studios must install at least twelve speakers on walls or ceilings to enable spatial sound reproduction.


To offer a more comfortable option for consumers, soundbars exist. These elongated speakers are often placed under or in front of the TV and use various speakers to project sound in different directions – frontward, sideways, or even upward. Soundbars utilize room reflection by bouncing sound off walls or ceilings to create an immersive sound experience. However, reproducing sounds from behind remains challenging.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
80
Αυτος που πήρε τις μπίλιες σήμερα,δεν πρόκειται να κλείσει μάτι αποψε!
Επιβεβαιώνω για τη διαφορά ήχου με τις μπίλιες, με βάσεις στήριξης και με μηχάνημα καλυτέρευσης ήχου για cd που ο ΠΑΗ μου γνώρισε σήμερα στον χώρο μου και τον ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
7.233
Reaction score
1.535
Επιβεβαιώνω για τη διαφορά ήχου με τις μπίλιες, με βάσεις στήριξης και με μηχάνημα καλυτέρευσης ήχου για cd που ο ΠΑΗ μου γνώρισε σήμερα στον χώρο μου και τον ευχαριστώ.
Δοκίμασε μπίλιες απο ρουλεμάν με βάση απο πούλια του τάβλι.
Με ελάχιστα χρήματα θα έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα.
Τα steal points του φτωχού.
Εννοείται οτι μετά απο 3 μήνες θα επανέλθεις εκεί που ήσουν χθες πριν βάλεις τις μπίλιες
 


kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.411
Reaction score
9.988
Αν δεν είναι από χειρουργικό ατσάλι οι μπίλιες έχετε κάνει μια τρύπα στο νερό.

Μπορείτε όμως να βελτιώσετε την κατάσταση με ένα αφυγραντήρα/ιονιστή. Βλέπετε οι ηχητικές συχνότητες αλλάζουν μέγεθος ανάλογα με την υγρασία. Π.χ. ένας τόνος 200Hz θα βγάλει 88db στο 40% υγρασία αλλά γύρω στα 91db στο 60% υγρασία. Αλλά ένας τόνος 5000Hz θα βγάλει 91db στο 40% υγρασία αλλά 88db στο 60% υγρασία.

Άρα απαιτείται προσεκτικός πειραματισμός και πολύωρες ακροάσεις για να βρείτε την ιδανική υγρασία για το χώρο σας ώστε να είναι ισορροπημένο το φάσμα. Φαντάζομαι ότι ήδη καταλάβατε ότι όταν λέμε "υγρές" μεσαίες αναφερόμαστε σε αυτό το φαινόμενο.

Εκεί τώρα επανέρχομαι σε αυτό που έλεγα πριν για το χειρουργικό ατσάλι. Αν οι μπίλιες είναι από απλό σιδηρο δημιουργούν σκουριά καθώς έρχονται σε επαφή με την υγρασία μεταβάλοντας την έστω και ελάχιστα. Πράγμα που δεν συμβαίνει με το χειρουργικό ατσάλι. Εξού και η έκφραση "ατσάλινο μπάσο".

Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν έχουν καταγραφεί ποτέ και πουθενά και τα συμπέρανα μόνος μου από πολύ προσωπική δουλειά και ατέλειωτες Α/Β ακροάσεις με τη βοήθεια της Νατάσας από απέναντι που επιβεβαίωνε τις θεωρίες μου. Η συγκεκριμένη κοπέλα είναι από το ανατολικό μπλοκ και είχε κάνει πολύωρες ακροάσεις από τη μεριά της σε ραδιόφωνα της σοβιετικής εποχής όπως το табурет και το ιστορικό йогурт. Είναι λοιπόν φυσικό και επόμενο να την έχω σε υπόληψη σε θέματα υψηλής πιστότητας.

Το σύστημα μου είναι υπερβολικά αναλυτικό, στημένο ειδικά για να επιτρέπει την προσοχή στη λεπτομέρεια.
Κέντρο του συστήματος είναι το καταπληκτικό γραμμόφωνο της SP Souliotis.
Ηχεία τα Μ200 της Turbo-X τα οποία παρέχουν ειδικά σχεδιασμένο κράμα υπο-μετάλων στο γούφερ και κροσόβερ με μεταξένιους πυκνωτές και πηνία από απιονισμένο μπρόκολο.
Δύο τελικοί Jubilee Mono SE αναλαμβάνουν να οδηγήσουν τα τέρατα της Turbo-X σε ικανοποιητικές στάθμες.

Για να προλάβω όσους απορήσουν πως μπορεί το γούφερ των Turbo-X να αποδώσει 18Hz στα 180db που είναι η δική μου στάθμη ακρόασης (για να ακούει και η Νατάσα καθαρά από απέναντι) παρόλο το σχετικά μικρό του μέγεθος να πω ότι αυτό το θέμα λύθηκε με την προσθήκη του πολύπριζου Isotek V5 Titan στο σύστημα το οποίο παρέχει ειδικό ρεύμα στο σύστημα που δίνει το απαιτούμενο μπάσο.

Όπως βλέπετε το σύστημα έχει περάσει σε μια φάση νιρβάνας ποιο πέρα και από την τελειότητα την ίδια. Ποτέ δεν θα έκανα το λάθος που βλέπω εδώ πέρα από άπειρα μέλη να καταφεύγουν σε υπογούφερ που λερώνουν το ηχητικό αποτέλεσμα και αναδεικνύουν την απουσία πραγματικά σοβαρού πολύπριζου.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
80
Αν δεν είναι από χειρουργικό ατσάλι οι μπίλιες έχετε κάνει μια τρύπα στο νερό.

Μπορείτε όμως να βελτιώσετε την κατάσταση με ένα αφυγραντήρα/ιονιστή. Βλέπετε οι ηχητικές συχνότητες αλλάζουν μέγεθος ανάλογα με την υγρασία. Π.χ. ένας τόνος 200Hz θα βγάλει 88db στο 40% υγρασία αλλά γύρω στα 91db στο 60% υγρασία. Αλλά ένας τόνος 5000Hz θα βγάλει 91db στο 40% υγρασία αλλά 88db στο 60% υγρασία.

Άρα απαιτείται προσεκτικός πειραματισμός και πολύωρες ακροάσεις για να βρείτε την ιδανική υγρασία για το χώρο σας ώστε να είναι ισορροπημένο το φάσμα. Φαντάζομαι ότι ήδη καταλάβατε ότι όταν λέμε "υγρές" μεσαίες αναφερόμαστε σε αυτό το φαινόμενο.

Εκεί τώρα επανέρχομαι σε αυτό που έλεγα πριν για το χειρουργικό ατσάλι. Αν οι μπίλιες είναι από απλό σιδηρο δημιουργούν σκουριά καθώς έρχονται σε επαφή με την υγρασία μεταβάλοντας την έστω και ελάχιστα. Πράγμα που δεν συμβαίνει με το χειρουργικό ατσάλι. Εξού και η έκφραση "ατσάλινο μπάσο".

Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν έχουν καταγραφεί ποτέ και πουθενά και τα συμπέρανα μόνος μου από πολύ προσωπική δουλειά και ατέλειωτες Α/Β ακροάσεις με τη βοήθεια της Νατάσας από απέναντι που επιβεβαίωνε τις θεωρίες μου. Η συγκεκριμένη κοπέλα είναι από το ανατολικό μπλοκ και είχε κάνει πολύωρες ακροάσεις από τη μεριά της σε ραδιόφωνα της σοβιετικής εποχής όπως το табурет και το ιστορικό йогурт. Είναι λοιπόν φυσικό και επόμενο να την έχω σε υπόληψη σε θέματα υψηλής πιστότητας.

Το σύστημα μου είναι υπερβολικά αναλυτικό, στημένο ειδικά για να επιτρέπει την προσοχή στη λεπτομέρεια.
Κέντρο του συστήματος είναι το καταπληκτικό γραμμόφωνο της SP Souliotis.
Ηχεία τα Μ200 της Turbo-X τα οποία παρέχουν ειδικά σχεδιασμένο κράμα υπο-μετάλων στο γούφερ και κροσόβερ με μεταξένιους πυκνωτές και πηνία από απιονισμένο μπρόκολο.
Δύο τελικοί Jubilee Mono SE αναλαμβάνουν να οδηγήσουν τα τέρατα της Turbo-X σε ικανοποιητικές στάθμες.

Για να προλάβω όσους απορήσουν πως μπορεί το γούφερ των Turbo-X να αποδώσει 18Hz στα 180db που είναι η δική μου στάθμη ακρόασης (για να ακούει και η Νατάσα καθαρά από απέναντι) παρόλο το σχετικά μικρό του μέγεθος να πω ότι αυτό το θέμα λύθηκε με την προσθήκη του πολύπριζου Isotek V5 Titan στο σύστημα το οποίο παρέχει ειδικό ρεύμα στο σύστημα που δίνει το απαιτούμενο μπάσο.

Όπως βλέπετε το σύστημα έχει περάσει σε μια φάση νιρβάνας ποιο πέρα και από την τελειότητα την ίδια. Ποτέ δεν θα έκανα το λάθος που βλέπω εδώ πέρα από άπειρα μέλη να καταφεύγουν σε υπογούφερ που λερώνουν το ηχητικό αποτέλεσμα και αναδεικνύουν την απουσία πραγματικά σοβαρού πολύπριζου.
Η ειρωνεία δεν χρήζει απάντησης. Σ'ευχαριστώ και σένα.
 

Μηνύματα
15.599
Reaction score
18.023
Μια επιτυχημένη συναλλαγή με ευχαριστημένο τον αγοραστή, είναι ένα ωραίο νέο!

Προχωράει η τεχνολογία!

View attachment 347302

Με γεια οι μπίλιες από μένα, και καλές ακροάσεις!

👋
Πάντως Κώστα να ξέρεις ο Μάσκ μετά την επίθεση των Ισραηλινών στο Ιράν, δηλώνει πλέον φανατικός οπαδός της πυραυλικής τεχνολογίας των Ιρανών.

Εδώ βίντεο απο την επίθεση.
:D
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.636
Reaction score
15.930
... και με μηχάνημα καλυτέρευσης ήχου για cd που ο ΠΑΗ μου γνώρισε σήμερα στον χώρο μου και τον ευχαριστώ.
τι κάνει αυτό έτσι από περιέργεια;
 



Μηνύματα
15.599
Reaction score
18.023
Καλώς τα, τα παιδιά :biggrin:

Βρε ΠΑΗδάκι μου γιατί δεν πας με τον thva να ακούσετε μουσική και να παίξετε και.... μπίλιες? :lolsign:
Λέω να στήσω ένα πολυκάναλο για να μην αισθάνεσαι μόνος σου με τους δυό - τρείς άλλους που έχεις εδώ μέσα και για να έχεις και κάποιον να μιλάς και να ανταλλάσσεις φιλοσοφικά απόψεις για το experience. Αυτοί βάζουν μόνο .pdf. Καλά για τους υπόλοιπους που είναι όλοι δικάναλοι και όμως φανατικότεροι κιόλας οπαδοί του πολυκάναλου ακόμη και απο τους ίδιους τους κατόχους τους, δεν συζητάω, αυτοί δεν σε ικανοποιούν με τίποτε. :D

Και φυσικά θα στήσω με αυτό καθώς είναι thva signature κατασκευασμένα με προδιαγραφές που τους έχω δώσει εγώ εννοείται.

2.9 Ohm , Oh dear, τώρα το παρατήρησα, κάνανε λάθος στις προδιαγραφές που ζήτησα. Δεν πειράζει, shit happens. :D

Tο "e" στη μέση είναι απο το experience. :D




 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.210
Μηνύματα
2.933.019
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top