Διπλοκαλωδιωση

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
Ειναι Ελληνες ;; Ειναι μελη του φορουμ ;; Αυτα τα γραψανε στο AVSITE ;;

Ελα , βοηθησε μας λιγο !!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.194
Reaction score
20.881


[FONT=&quot]Στην [FONT=&quot]διπλοκαλωδίωση [/FONT](biwiring) χρησιμοποιούμε μία γραμμή μεταφοράς του σήματος ανά περιοχή συχνοτήτων, τοποθετώντας ένα ζεύγος αγωγών για τις μεσαίες/υψηλές συχνότητες και ένα για τις χαμηλές. Οι αγωγοί έχουν κοινό σημείο τις εξόδους του ενισχυτή αλλά τροφοδοτούν ξεχωριστά φίλτρα στα ηχεία. [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT]


Εάν νομίζετε ότι με τη διπλοκαλωδίωση, από το connecting cable 1 περνούν μόνον οι μεσοϋψηλές, και από το connecting cable 2 περνούν μόνον οι χαμηλές συχνότητες, συγγνώμη παιδιά, αλλά έχετε μαύρα μεσάνυχτα. Καλύτερα να ασχοληθείτε με κάτι άλλο.

Αυτά...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250


Εάν νομίζετε ότι με τη διπλοκαλωδίωση, από το connecting cable 1 περνούν μόνον οι μεσοϋψηλές, και από το connecting cable 2 περνούν μόνον οι χαμηλές συχνότητες, συγγνώμη παιδιά, αλλά έχετε μαύρα μεσάνυχτα. Καλύτερα να ασχοληθείτε με κάτι άλλο.

Αυτά...
Κώστα σε ευχαριστούμε !

Μόλις απέδειξες ότι ο Δημήτρης Σταματάκος έχει μαύρα μεσάνυχτα

και πρέπει να ασχοληθεί με κάτι άλλο ..........
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
ξερεις καμμια φορα γινεσαι αυτο που θελουν. Και γω ξερεις δεν χαλαω χατηρια
τωρα με καθε ειρωνικη συμπεριφορα απο καποιους μετα απο παρατηρησεις μεσα απο δοκιμες που ειχα ,εχω κανει .Ξερεις αλοιφουν στο ψωμι μου παστα γλυστριδας
ειναι σαν τις 2 πλευρες του νομισματος η μια κοροιδευει την αλλη αλλα τα χαλια της ποτε.
εχω προσφερθει οποτε θελει καποιος να κανουμε live sound blind test εδω ειμαι αλλα εισπρατω ειρωνια .Και οπως ξερεις η ειρωνια ειναι φτηνο χιουμορ και γω δεν ειμαι φτωχο..... ειδικα στο μυαλο
ας σοβαρευτουν καποιοι και γω παλι εδω ειμαι
war is not the answer μα καποιοι ζουν γιαυτο
ασχετο με το θεμα σχετικο με την συμπεριφορα τους
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.194
Reaction score
20.881
Κώστα σε ευχαριστούμε !

Μόλις απέδειξες ότι ο Δημήτρης Σταματάκος έχει μαύρα μεσάνυχτα

και πρέπει να ασχοληθεί με κάτι άλλο ..........
Όπως στο είπα. Και μπορώ να στο αποδείξω οποιαδήποτε στιγμή, με ένα μεγάφωνο της απολύτου επιλογής σου.

Ή, μάλλον, με ένα ηχείο διπλοκαλωδιωμένο, και ένα μεγάφωνο. Και δωρεάν, επειδή είμαι στις καλές μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.929
Reaction score
127.502
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση (όπως πάντα).

Και υπάρχει και ένας αδόκιμος όρος που μπερδεύει τα πράγματα. Τι πα να πει "περνούν" οι χαμηλές συχνότητες? Ντροπή μεσιέ Κόγια μου! (χαχαχαχααχα)

Στο συγκεκριμένο σχέδιο του Δ.Σ. στο άκρο του Connecting Cable 1 το οποίο ενώνεται με το HF cross φυσικά και υπάρχει πλήρης η τάση όλου του φάσματος. Ισχύς όμως, με την έννοια των αμπέρ που διατρέχουν το μήκος του συγκεκριμένου καλωδίου, στις χαμηλές συχνότητες δεν υπάρχει, καθώς στις συχνότητες αυτές η ενέργεια ακολουθεί τον δρόμο με τις λιγότερες αντιστάσεις, δηλαδή το connecting Cable 2 και το LF cross.
Aντίθετα, ισχύς σε υψηλές συχνότητες υπάρχει.

Για να ίκανοποιείται πλήρως η διπλοκαλωδίωση με την έννοια του απόλυτου συχνοτικού διαχωρισμού σε κάθε καλώδιο, θα πρέπει τα μεγάλα μήκη καλωδίων στο συγκεκριμένο σχέδιο του Δ.Σ. (τα Connecting Cable 1 & 2) να βρίσκονται μεταξύ εξόδου των δυκτυωμάτων cross και μεγαφώνων (εκεί τέρμα δεξιά δηλαδή, όπου στο σχέδιο εμφανίζονται πολύ μικρά μήκη καλωδίων.

Τέτοια διάταξη εφάρμοζα από παλιά στα Magnepan, έχοντας το εξωτερικό cross των ηχείων κολλητά στον κάθε τελικό, και μετά (υποχρεωτικά) διπλοκαλωδίωση. Και φυσικά είναι χαζομάρα για κάθε κάτοχο Magnepan σειράς 3 να έχει το εξωτερικό κρος κοντά στο ηχείο κι όχι κοντά στον τελικό!!!!

Δυστυχώς τέτοια σύνδεση δεν είναι εφικτή σε όλα τα ηχεία με ενσωματωμένο μέσα στην καμπίνα κρος, και θα χρειαστεί ο εκάστοτε κάτοχος αν θέλει να το επιτύχει να αφαιρέσει τα κρος και να τα τοποθετήσει κολλητά στην έξοδο του τελικού ενισχυτή.
 

Μηνύματα
532
Reaction score
2.374
Εγώ που είμαι και ολίγον μπούφος περί τα ηλεκτρικά δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν το εξωτερικό καλώδιο σύνδεσης από τον ενισχυτή να μεταφέρει υψηλές ή χαμηλές συχνότητες προς το ηχείο.

Ολες τις μεταφέρει , είτε έχουμε μονή-διπλή-τριπλή-πενταπλή ή πεντάμορφη καλωδίωση.
Νομίζω ότι ουσιαστικά όλοι το ίδιο λέτε για το συγκεκριμένο θέμα.

Αυτό που λέει ο φίλος EAR αφορά ουσιαστικά τον εσωτερικό σχεδιασμό του ηχείου .
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Για να ίκανοποιείται πλήρως η διπλοκαλωδίωση με την έννοια του απόλυτου συχνοτικού διαχωρισμού σε κάθε καλώδιο, θα πρέπει τα μεγάλα μήκη καλωδίων στο συγκεκριμένο σχέδιο του Δ.Σ. (τα Connecting Cable 1 & 2) να βρίσκονται μεταξύ εξόδου των δυκτυωμάτων cross και μεγαφώνων (εκεί τέρμα δεξιά δηλαδή, όπου στο σχέδιο εμφανίζονται πολύ μικρά μήκη καλωδίων.

Τέτοια διάταξη εφάρμοζα από παλιά στα Magnepan, έχοντας το εξωτερικό cross των ηχείων κολλητά στον κάθε τελικό, και μετά (υποχρεωτικά) διπλοκαλωδίωση. Και φυσικά είναι χαζομάρα για κάθε κάτοχο Magnepan σειράς 3 να έχει το εξωτερικό κρος κοντά στο ηχείο κι όχι κοντά στον τελικό!!!!
Το ίδιο είχα κάνει στις ιδιοκατασκευές μου....20 χρόνια πριν.
Τα κυκλώματα cross τα είχα σε ένα κουτί από...σκάκι :happy_2: στα είκοσι εκατοστά από τις εξόδους του ενισχυτή.
Από αυτό έφευγαν τα υπολοιπα μέτρα για τα ηχεία.

Από όσο θυμάμαι η διαφορά στον ήχο ήταν..."αντιληπτή".
Λέω αντιληπτή...και όχι ...καθοριστική.
Για τα δικά μου γούστα...ο ήχος άλλαζε προς το "καλύτερο".
Πως θα όριζα το "καλύτερο";
Τολμώ να πω ότι δεν θυμάμαι...εκείνο το "καλύτερο".
Κάτι από μεγαλύτερη διαύγεια, κάτι από περιγραφικότερο "μπάσσο", κάτι...τότε που τρωγόμουν με
τα ρούχα μου αυτό το κάτι, μου φαινόταν καλύτερο.

θα το ξανάκανα;

Ίσως...αν βοηθούσε η χωροταξία. Αυτό, είναι κάτι που δεν διαθέτω πλέον.
Όπως επίσης το γεγονός οτι η επίδραση της διπλοκαλωδίωσης όπως την θυμάμαι, δεν αγγίζει πλέον
την σφαίρα των ενδιαφερόντων μου.
Θεωρώ πολύ μικρή πλέον την ζωή για να ασχολούμαι (εγώ- οι άλλοι ας κάνουν ότι θέλουν)
με τόσο...ανεπαίσθητες βελτιώσεις.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.194
Reaction score
20.881
Για να ίκανοποιείται πλήρως η διπλοκαλωδίωση με την έννοια του απόλυτου συχνοτικού διαχωρισμού σε κάθε καλώδιο, θα πρέπει τα μεγάλα μήκη καλωδίων στο συγκεκριμένο σχέδιο του Δ.Σ. (τα Connecting Cable 1 & 2) να βρίσκονται μεταξύ εξόδου των δυκτυωμάτων cross και μεγαφώνων (εκεί τέρμα δεξιά δηλαδή, όπου στο σχέδιο εμφανίζονται πολύ μικρά μήκη καλωδίων.

Τέτοια διάταξη εφάρμοζα από παλιά στα Magnepan,...

Δυστυχώς τέτοια σύνδεση δεν είναι εφικτή σε όλα τα ηχεία με ενσωματωμένο μέσα στην καμπίνα κρος, ...
Αυτό είχα εφαρμόσει επί 15ετία και εγώ στην ιδιοκατασκευή μου, συνυπολογίζοντας την πρόσθετη αντίσταση των καλωδίων στον υπολογισμό του cross over. Αλλά αυτά είναι ζητήματα τεχνικής φύσης, άσχετα με το high end. Το high end είναι ένας χώρος, όπου τη μια στιγμή δεν ισχύει τίποτα, ενώ την άλλη στιγμή ισχύουν τα πάντα. Όλα είναι στον αέρα, ή μάλλον, τους βολεύει να είναι όλα στον αέρα, ώστε ο καθένας να λέει ό,τι του καπνίσει, ενώ αν του αντιμιλήσεις με πέντε πράγματα τεκμηριωμένα, σε κοιτάει σαν να είσαι από άλλο πλανήτη.

Ρε παιδί μου, πώς να στο πω! Άκου να μαθαίνεις. Το high end είναι ανταλλαγή εμπειριών. Βγαίνει ο καθένας, λέει τη σαχλαμάρα του, ακούει τις σαχλαμάρες των άλλων, αλλά δεν τις λαμβάνει υπ' όψιν, διότι, όπως είπαμε, τίποτε δεν ισχύει. Μετά, όλοι ξαναγυρίζουν στο καβούκι τους, σιγομουρμουρίζοντας "το δικό μου είναι το καλύτερο. Κι αν δεν είναι το ακριβότερο από όλων των άλλων, έχει εκείνη την καστομιά με τη μουστάρδα στα καλώδια, που δεν την ξέρουν οι άλλοι". Κάτι σαν τους εγωιστές μουσικούς της αυτοσχεδιαζόμενης jazz, που μαζεύονται, παίζουν ο καθένας ό,τι του καπνίσει, ενδεχομένως και εκτός ρυθμού, σε σχέση με τους άλλους, κι αυτό ήταν. Είναι, δε, τόσο εγωιστές, που ποτέ δεν καταδέχτηκαν να ενταχθούν κάτω από το όνομα ενός ενιαίου συνόλου ενώ όποτε αυτό συνέβη, δεν επρόκειτο παρά για βραχύβια σύμπτωση.

Το να ασχολείται κανείς με το πού θα μαζευτεί η φάση και ο ουδέτερος του ηχείου, είναι περί όνου σκιάς. Δηλαδή, αν το καλώδιο είναι ενιαίο, θα κάνει διακρίσεις στα αμπέρ που ζητάει το γούφερ ή το τουήτερ; Μωρέ, δείπνο χαϊεντάδων...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Εγώ που είμαι και ολίγον μπούφος περί τα ηλεκτρικά δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν το εξωτερικό καλώδιο σύνδεσης από τον ενισχυτή να μεταφέρει υψηλές ή χαμηλές συχνότητες προς το ηχείο.

Ολες τις μεταφέρει , είτε έχουμε μονή-διπλή-τριπλή-πενταπλή ή πεντάμορφη καλωδίωση.
Νομίζω ότι ουσιαστικά όλοι το ίδιο λέτε για το συγκεκριμένο θέμα.

Αυτό που λέει ο φίλος EAR αφορά ουσιαστικά τον εσωτερικό σχεδιασμό του ηχείου .
Φίλε Ηλία δεν είναι ακριβώς έτσι !

Τα "ρεύματα" που διαρρέουν τους κλάδους υψηλών συχνοτήτων

και τους κλάδους χαμηλών δεν είναι ακριβώς ίδια !

Σίγουρα στα καλώδια που αφορούν στον τομέα υψηλών

συχνοτήτων περνούν "χαμηλές συχνότητες".

Η σύνθεση όμως αυτών των χαμηλων συχνοτήτων καθορίζεται

σαφώς από το σημείο κρος και από τις κλίσεις του κροσόβερ.

Αντίστοιχα φαινόμενα συμβαίνουν στα καλώδια που συνδέονται

στις μονάδες χαμηλών συχνοτήτων .

Μεταφέρουν και αυτές κάποιο περιεχόμενο ψηλών συχνοτήτων.

Περιεχόμενο που καθορίζεται από το τμήμα του κροσόβερ

που συνδέεται με τα woofers....
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Κι αν δεν είναι το ακριβότερο από όλων των άλλων, έχει εκείνη την καστομιά με τη μουστάρδα στα καλώδια, που δεν την ξέρουν οι άλλοι". Κάτι σαν τους εγωιστές μουσικούς της αυτοσχεδιαζόμενης jazz, που μαζεύονται, ...

Κάτι σαν την θεία που σου δίνει την συνταγή, ξεχνώντας τεχνηέντως να σου δώσει το συστατικό! :happy_5:
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση (όπως πάντα).

Και υπάρχει και ένας αδόκιμος όρος που μπερδεύει τα πράγματα. Τι πα να πει "περνούν" οι χαμηλές συχνότητες? Ντροπή μεσιέ Κόγια μου! (χαχαχαχααχα).................
Φίλε Costas EAR

Εκτός των άλλων στο θέμα της διπλοκαλωδίωσης εμπλέκεται

και η διαχείριση των "back EMF" φαινομένων που οφείλονται

κατά κύριο λόγο στα κλασικά ηλεκτροδυναμικά woofers-midwoofers.

Τα φαινόμενα αυτά είναι σχεδόν ανύπαρκτα στις μαγνητοστατικές και ηλεκτροστατικές

μονάδες χαμηλών συχνοτήτων .

Αρα η διπλοκαλωδίωση αποκτά μια επι πλέον αμφιλεγόμενη αποστολή

στα κλασικά ηλεκτροδυναμικά ηχεία......
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Αυτό είχα ..................κάνει διακρίσεις στα αμπέρ που ζητάει το γούφερ ή το τουήτερ; Μωρέ, δείπνο χαϊεντάδων...
Απάντησέ μου σε παρακαλώ στα παρακάτω :

1) Ποιοι είναι τέλος πάντων οι hiεντάδες στους οποίους με

επαναλαμβανόμενη εμμονή αναφέρεσαι;

2) Σε τι σε χαλάει η διαρκής δική μου προτροπή "δοκιμάστε και αν δείτε

διαφορά και νομίζετε ότι αξίζει να την πληρώσετε προχωρείτε.."

Δεν είναι τίμια ή νομίζεις ότι ενέχει δολιότητα και σκοπιμότητες;

Οταν λες εμμέσως ή αμέσως στον άλλον δοκίμασε χωρίς εξαίρεση

οτιδήποτε από ηλεκτρολογικό καλώδιο του πράκτικερ και ομοαξονικό

τηλεοπτικό 75Ω μέχρι οτιδήποτε έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις

που βλέπεις κάτι μεμπτό;

Ας σχηματίσει ο άλλος μόνος του γνώμη για το αν υπάρχουν διαφορές

και ποιες είναι αυτές.

3) Τι προτείνεις τέλος πάντων για τα καλώδια ηχείων;

4) Ποια η γνώμη σου για τις τοποθετήσεις των άλλων δύο (πλην

Σταματάκου) που προανέφερα ; Σχημάτισες την άποψη ότι και

αυτοί ανήκουν στη κατηγορία των "κλαπέντων hiεντάδων";
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Το τελευταίο ερώτημα σχετίζεται με την επαναλαμβανόμενη

προσβλητική για την κατηγορία στάση του Κ.Κόγια που

εκτός των άλλων διατυπώνεται στις κατά καιρούς "υπογραφές" του.

Η πιο πρόσφατη :

Κλάπηκε χαϊεντάς, περιοχή Μπουρνάζι. Ο κλέψας να τον κρατήσει, και να μας επιστρέψει τη γλάστρα.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Τα "ρεύματα" που διαρρέουν τους κλάδους υψηλών συχνοτήτων και τους κλάδους χαμηλών δεν είναι ακριβώς ίδια ! Σίγουρα στα καλώδια που αφορούν στον τομέα υψηλών συχνοτήτων περνούν "χαμηλές συχνότητες".
Ρεύματα ή "ρεύματα"? Τάσεις ή "τάσεις"? Συχνότητες ή "συχνότητες"? Frequency ή quefrency? Spectrum ή cepstrum? Filter ή lifter? :happy_6:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.194
Reaction score
20.881
Απάντησέ μου σε παρακαλώ στα παρακάτω :

1) Ποιοι είναι τέλος πάντων οι hiεντάδες στους οποίους με

επαναλαμβανόμενη εμμονή αναφέρεσαι;

2) Σε τι σε χαλάει η διαρκής δική μου προτροπή "δοκιμάστε και αν δείτε

διαφορά και νομίζετε ότι αξίζει να την πληρώσετε προχωρείτε.."

Δεν είναι τίμια ή νομίζεις ότι ενέχει δολιότητα και σκοπιμότητες;

Οταν λες εμμέσως ή αμέσως στον άλλον δοκίμασε χωρίς εξαίρεση

οτιδήποτε από ηλεκτρολογικό καλώδιο του πράκτικερ και ομοαξονικό

τηλεοπτικό 75Ω μέχρι οτιδήποτε έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις

που βλέπεις κάτι μεμπτό;

Ας σχηματίσει ο άλλος μόνος του γνώμη για το αν υπάρχουν διαφορές

και ποιες είναι αυτές.

3) Τι προτείνεις τέλος πάντων για τα καλώδια ηχείων;

4) Ποια η γνώμη σου για τις τοποθετήσεις των άλλων δύο (πλην

Σταματάκου) που προανέφερα ; Σχημάτισες την άποψη ότι και

αυτοί ανήκουν στη κατηγορία των "κλαπέντων hiεντάδων";
1. Όσοι θίγονται από τη σατιρική μου διάθεση.
2. Ουδέποτε μίλησα για δόλο ή σκοπιμότητα από μέρους σου. Γνώμη; Ποιά γνώμη; Αυτό που δεν μπορείτε, ή δεν θέλετε να καταλάβετε, είναι πως η επιστημονική βάση ΔΕΝ είναι θέμα γνώμης. Εάν συνέβαινε αυτό, τότε εγώ είμαι αστροναύτης.
3. Ας το επαναλάβω, δεν είναι κουραστικό:

  1. Τοποθετώ στο σύστημά μου ενεργά ηχεία, διότι αυτά είναι που έχουν τους λιγότερους συμβιβασμούς από οποιαδήποτε άλλα.
  2. Aν τα ηχεία μου επέλεξα είναι παθητικά, ή ενός δρόμου, τότε τα οδηγώ με μονομπλοκ τελικούς ενισχυτές, καθένας από τους οποίους είμαι τοποθετημένος τόσο κοντά στο αντίστοιχο ηχείο, ώστε να ελαχιστοποιείται το μήκος του χρησιμοποιουμένου καλωδίου, το οποίο μπορεί να ελαττωθεί τόσο, ώστε να είναι μικρότερο από μισό μέτρο. Φυσικά, ένα μονόδρομο ηχείο σε τέτοια σύνδεση είναι πρακτικά ένα ενεργό ηχείο. Είναι τελείως χαζό, να χρησιμοποιώ μονομπλόκ τελικούς ενισχυτές, και να τους έχω τοποθετημένους στο «ρακ», τον καθένα στο δικό του ράφι, ή παρατεταγμένους δίπλα – δίπλα. Η φύση της σύνδεσης που υλοποιεί ένα καλώδιο interconnect, του επιτρέπει να έχει μεγάλο μήκος, ενώ η φύση της σύνδεσης του ενισχυτή με το ηχείο απαιτεί μικρό μήκος καλωδίου.
  3. Eάν χρησιμοποιώ στερεοφωνικό τελικό ενισχυτή, ή ολοκληρωμένο ενισχυτή, τότε φροντίζω ώστε το μήκος των καλωδίων να είναι το ελάχιστο δυνατό, προφανώς ίσο και για τα δύο κανάλια, χωρίς να απαγορεύεται η ανισότητα των καλωδίων, ενώ επίσης, φροντίζω ώστε αυτό να είναι όσο γίνεται πιο χοντρό.
  4. Eάν το επιτρέπουν οι ακροδέκτες του ενισχυτή, αλλά και των ηχείων, δεν χρησιμοποιώ, ΔΕΝ χρησιμοποιώ βύσματα μπανάνας, αλλά σφίγγω την απογυμνωμένη άκρη του καλωδίου στην οπή που παρέχει ο ακροδέκτης. Οι μπανάνες σύνδεσης, όσο ακριβές και αν είναι, εκ φύσεως δεν μπορούν να προσφέρουν την ποιότητα σύνδεσης που προσφέρει μια καλά σφιγμένη βίδα.
  5. Εάν αυτοί οι ακροδέκτες σύνδεσης δεν δέχονται γυμνό καλώδιο, τότε χρησιμοποιώ βύσματα μπανάνας, σε ποιότητα και τιμή που αντέχει η τσέπη μου, αφού, έτσι κι αλλιώς, έχω κάνει ήδη πολλούς συμβιβασμούς.
Και για να μη λές ότι υπεκφεύγω: Τα καλώδια ηχείων είναι γραμμές μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας σε μορφή εναλλασσόμενου ρεύματος μεταβλητής τάσης και μεταβλητής συχνότητας, η οποία -συχνότητα, πάντως, είναι χαμηλή, σε όλες τις περιπτώσεις. Επομένως, εκτός της χαμηλής αντίστασης, καλόν είναι να έχουν και τα άλλα δύο ηλεκτρικά μεγέθη τους σε χαμηλό επίπεδο, ειδικά αφού το οδηγούμενο φορτίο είναι χαμηλό. Για να επιτευχθεί αυτό, δεν προϋποτίθεται υψηλό κόστος. Όμως, από τη στιγμή που είναι τεχνικά εφικτή η υλοποίηση ενεργού ηχείου, ή μονομπλοκ ενισχυτή, τα καλώδια ηχείων είναι άχρηστα, ή πολύ μικρού μήκους. Αν αυτό δεν το χωράει το μυαλό σας ρε Βασίλη, λυπάμαι. Τουλάχιστον, έκανα μια προσπάθεια, κάτι είναι κι αυτό...

4. Οι υπόλοιποι δύο, και ο Δημήτρης αν διαβάζει, ας απαντήσουν μόνοι τους. Εσύ, διάβασες τί ακριβώς γράφουν;
 

Μηνύματα
15.421
Reaction score
21.566
επειδη εχω την εντυπωση οτι θα μας πεισει βαζοντας παραλληλα στο καλωδιο hf ενα γουφερακι που ως διαμαγειας θα βγαλει χαμηλες συχνοτητες παω να αρχισω τις μπυρες παλι.

εγω που την βλεπω ενεργειακα την κατασταση αυτη θα αυτοκαταταγω στους βλαμμενους και θα ασχοληθω με την κηπουρικη (σε χαιεντ επιπεδο παντα) δηλωνοντας οτι οχι δεν περνανε χαμηλες συχνοτητες απο τον καλωδιο που παει στον hf κλαδο για τον λογο οτι η εμπεδηση του κρος μαζι με το tweeter ειναι σημαντικοτατα υψηλοτερη στο κατω φασμα οποτε η ισχυς των χαμηλων συχνοτητων ειναι τοσο μικρη ωστε με ασφαλεια να λεω οτι ειμαι κηπουρος ειμαι κηπουρος ειμαι κηπουρος.

επισης ενεργειακα παντα (υψηλη κηπουρικη) συνεχιζω:
ειναι γνωστο οτι στις περιπτωσεις που οι κατασκευαστες χρησιμοποιουν ενα l pad att. για να μειωσουν την σταθμη ενος ευαισθητου tweeter χρησιμοποιουν πολυ μικρες τιμες αντιστασεων ακομα και ενα σειρα ακομα και 10βαττες τι στιγμη που η προσληψη του ηχειου ξεπερναει τα 100. αυτη φυσικα η επιλογη δεν ειναι τυχαια αφου μεχρι εκεινο το σημειο βρισκεται (μιλαμε για 7 και πλεον οκταβες εναντι 3 μεχρι τους 20KHZ) περισσοτερο απο το 60% της ηλεκτρικης ισχυος του σηματος , ενω ταυτοχρονα αν μιλησουμε για πραγματικο μουσικο σημα και οχι για ροζ θορυβο τοτε το ποσοστο ειναι ακομα περισσοτερο.
που θελω να καταλληξω? πως ειναι λοιπον καλυτερα τα δυο ζευγη καλωδιων εναντι του ενος διπλασιας διατομης κρινοντας αποκλειστικα και μονο απο την ωμικη αντισταση αφου πλεον την αγωγη της ισχυως στα γουφερ (το 60 και βαλε %) δηλαδη την διαχειριζεται μικροτερος αγωγος? εκτος αν κρατησουμε τα γεφυροματακια στη θεση τους οποτε δε μιλαμε για διπλοκαλωδιωση πλεον.
παω να κλαδεψω τις βιγκονιες...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.194
Reaction score
20.881
Το τελευταίο ερώτημα σχετίζεται με την επαναλαμβανόμενη

προσβλητική για την κατηγορία στάση του Κ.Κόγια που

εκτός των άλλων διατυπώνεται στις κατά καιρούς "υπογραφές" του.

Η πιο πρόσφατη :

Κλάπηκε χαϊεντάς, περιοχή Μπουρνάζι. Ο κλέψας να τον κρατήσει, και να μας επιστρέψει τη γλάστρα.
Με αδικείς. Η γνώμη μου για τη νοημοσύνη των χαϊνετάδων είναι τρις χειρότερη.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.194
Reaction score
20.881
εγω που την βλεπω ενεργειακα την κατασταση αυτη θα αυτοκαταταγω στους βλαμμενους και θα ασχοληθω με την κηπουρικη (σε χαιεντ επιπεδο παντα) δηλωνοντας οτι οχι δεν περνανε χαμηλες συχνοτητες απο τον καλωδιο που παει στον hf κλαδο για τον λογο οτι η εμπεδηση του κρος μαζι με το tweeter ειναι σημαντικοτατα υψηλοτερη στο κατω φασμα οποτε η ισχυς των χαμηλων συχνοτητων ειναι τοσο μικρη ωστε με ασφαλεια να λεω οτι ειμαι κηπουρος ειμαι κηπουρος ειμαι κηπουρος.
Στοιχηματίζεις τον ενισχυτή σου; Πριν απαντήσεις, ξανασκέψου το Νόμο του Ohm, ή σκέψου πώς δουλεύει ένα αλεξικέραυνο. Αν χάσω, κερνάω Wahrsteiner σε high end ποτήρι. :happy_8:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.073
Μηνύματα
2.887.677
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top