Διπλοκαλωδιωση

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
Το αυτί είναι χρήσιμο, αλλά σε συνδυασμό με τον εγκέφαλο μπορεί και να ψεύδεται. Τα έχουμε πει: άλλο πράγμα το αρεστό, και άλλο το αληθές. Βεβαίως υπάρχει universal λύση! Βεβαίως, υπάρχει η λύση που ενδείκνυται σε όλες τις περιπτώσεις, και αυτή λύση συνάγεται στη φράση: «πρέπει να εισαγάγω στο σύστημά μου κατά το δυνατόν τους λιγότερους συμβιβασμούς.


Όσο πιο κάτω προχωρήσετε στην αρίθμηση που ακολουθεί, τόσο περισσότερους συμβιβασμούς κάνετε, εις βάρος της ηχητικής απόδοσης, και κατά περίπτωση, και της τσέπης σας. Όχι επειδή το λέω εγώ, αλλά επειδή έτσι είναι το επιστημονικά ορθόν.
Απαταται αντι ψευδεται μηπως ;; Εκτος αν ακους φωνες μεσα στο κεφαλι σου ...ψευδομενες !! :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8: :happy_8:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
  1. Τοποθετώ στο σύστημά μου ενεργά ηχεία, διότι αυτά είναι που έχουν τους λιγότερους συμβιβασμούς από οποιαδήποτε άλλα.
  2. Aν τα ηχεία μου επέλεξα είναι παθητικά, ή ενός δρόμου, τότε τα οδηγώ με μονομπλοκ τελικούς ενισχυτές, καθένας από τους οποίους είμαι τοποθετημένος τόσο κοντά στο αντίστοιχο ηχείο, ώστε να ελαχιστοποιείται το μήκος του χρησιμοποιουμένου καλωδίου, το οποίο μπορεί να ελαττωθεί τόσο, ώστε να είναι μικρότερο από μισό μέτρο. Φυσικά, ένα μονόδρομο ηχείο σε τέτοια σύνδεση είναι πρακτικά ένα ενεργό ηχείο. Είναι τελείως χαζό, να χρησιμοποιώ μονομπλόκ τελικούς ενισχυτές, και να τους έχω τοποθετημένους στο «ρακ», τον καθένα στο δικό του ράφι, ή παρατεταγμένους δίπλα – δίπλα. Η φύση της σύνδεσης που υλοποιεί ένα καλώδιο interconnect, του επιτρέπει να έχει μεγάλο μήκος, ενώ η φύση της σύνδεσης του ενισχυτή με το ηχείο απαιτεί μικρό μήκος καλωδίου.
  3. Eάν χρησιμοποιώ στερεοφωνικό τελικό ενισχυτή, ή ολοκληρωμένο ενισχυτή, τότε φροντίζω ώστε το μήκος των καλωδίων να είναι το ελάχιστο δυνατό, προφανώς ίσο και για τα δύο κανάλια, χωρίς να απαγορεύεται η ανισότητα των καλωδίων, ενώ επίσης, φροντίζω ώστε αυτό να είναι όσο γίνεται πιο χοντρό.

2 Δηλαδη η εξαιρετικα μικρη διατομη ενος interconnect και αρα η σαφως μεγαλυτερη αντισταση που παρουσιαζει , σ ενα πολυ χαμηλου βολταζ και εντασης σημα , ειναι λιγοτερο σημαντικη απο το πολλαπλασιας διατομης καλωδιο ηχειων που διαχειριζεται πολλαπλασιου βολταζ και αμπεραζ σημα ;;;;;;;; :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1:



3 "..χωρίς να απαγορεύεται η ανισότητα των καλωδίων " :shock: :shock: :shock:
Βρε ....εσυ δεν λυσσας για την σημαντικοτητα της αντιστασης και του σπουδαιου ρολου της στο τελικο αποτελεσμα ;;; Ποσα θες να μας τρελλανεις ;;;;;
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μανια με την αντισταση αυτο το παιδι
!!!! Λες και ειναι το μοναδικο φυσικο χαρακτηριστικο ενος καλωδιου ηχειων !! Η χωρητικοτητα δηλαδης δεν "μετραει"καθολου ;;;

Οσο για το ποσο χοντρα (αλλα και καποιου ικανου μηκους) ....αλλου χρειαζεται να ειναι τα ...καλωδια μας !!:happy_8: :happy_8:
Και την ελικα που σχηματιζεται απο την συστροφη των κλονων ενος πολυκλωνου καλωδιου, που αντιστοιχει σε αυτεπαγωγη που την βαζεις ?

Ως προς το δευτερο σκελος, αρκετα χοντρα και υποθετω ικανου μηκους καλωδια εβγαζε ενα εργοστασιο με το καθολου τυχαιο ονομα MANOULI CABLES.
 

Μηνύματα
15.420
Reaction score
21.565
για μικρες τιμες ωμικων αντιστασεων (ακριβεια mΩ)αλλα και για δυνατητοτα μετρησης επαγωγης και χωρητικοτητας συνηθισμενων υλικων για κρος (δηλαδη μεγαλους σχετικα πυκνωτες) υπαρχει σχετικο οργανακι. για την ακριβεια μετραει εμπεδηση και αναλυει στα 3 "συστατικα" . 200-250 ευρουλακια και θα μετρατε και αντιστασεις επαφων για να δειτε τι κανει το σφιξιμο σε μια επαφη.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

μαι καναται να ξαιχασο τα ελινηκα αλα και βερνικη να αντεχη 250 βαθμους κελσιου στο πηνιοσυρμα τι λετε ορε απο που και ος που αντεχει τοσο με δικο σας βερνικι η αντεχει τοσο μετα τις 20 μπυρες ουγκ
ελεος μια ερωτηση σε μαγαζι με υλικα περιελιξης θα σας πει αν αντεχει 250 κελσιου αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.194
Reaction score
20.881
Εν πάση περιπτώσει. Αυτά που έγραψα παραπάνω δεν απευθύνονται σε χαϊεντάδες, αλλά σε όλους τους υπόλοιπους, που έχουν τη στοιχειώδη σοβαρότητα να δίνουν σημασία στην επιστημονική βάση. Γι' αυτούς και μόνον έκανα τον κόπο να τα γράψω. Οι υπόλοιποι μην τα διαβάζετε, είναι σαν να μιλάω στον τοίχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.929
Reaction score
127.502
2 Δηλαδη η εξαιρετικα μικρη διατομη ενος interconnect και αρα η σαφως μεγαλυτερη αντισταση που παρουσιαζει , σ ενα πολυ χαμηλου βολταζ και εντασης σημα , ειναι λιγοτερο σημαντικη απο το πολλαπλασιας διατομης καλωδιο ηχειων που διαχειριζεται πολλαπλασιου βολταζ και αμπεραζ σημα ;;;;;;;; :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1: :crazy_1:
Κι όμως, η γη γυρίζει.
Το ένα διαχειρίζεται έργο (βατ) και το άλλο τάση (βόλτ).
Στο έργο η αντίσταση μετράει, στην τάση όχι.
πχ τα εξαιρετικά υψηλής αντίστασης καλώδια άνθρακα της VDH.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.994
Reaction score
69
Κι όμως, η γη γυρίζει.
Το ένα διαχειρίζεται έργο (βατ) και το άλλο τάση (βόλτ).
Στο έργο η αντίσταση μετράει, στην τάση όχι.
πχ τα εξαιρετικά υψηλής αντίστασης καλώδια άνθρακα της VDH.

Αρα οση αντισταση και να εχουν δεν υπαρχει προβλημα ;;

Και επειδη η VDH εχει ic ανθρακα , δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη προσεγγιση ,μαλλον προσπαθει να ξεχωρισει (επι ματαιω) . Οτι πιο βλακωδες ο ανθρακας για μεταφορα ρευματος . Ουτε για μπουζοκαλωδια δεν κανουν !

Ολα τα καλωδια ανθρακα αυξανουν με την παροδο του χρονου (1-2 χρονια) μεχρι και 10 φορες την αντισταση τους . Ελεος !! :crazy_1: :crazy_1:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Διπλοκαλωδιωση

μιας και ειμαι ντουβαρισιος ενας εθελοντης για να με περασει ενα χερι βελατουρα ασταρι βιβεχρωμ υπαρχει
αν ναι θα του ειμαι υπωχρεος μπας και μεταλαχθω σε γυψοσανιδα
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Κι όμως, η γη γυρίζει.
Το ένα διαχειρίζεται έργο (βατ) και το άλλο τάση (βόλτ)
Σσσσσσσσσς, σταμάτα, μη το χαλάς! Όπως πήγαινε, είχε πολύ γέλιο :happy_5:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.194
Reaction score
20.881


Η διπλοκαλωδίωση που σας υποσχέθηκα. Από το μήκος του μονωτήρα, (γύρω στα 5 μέτρα), μπορούμε να συμπεράνουμε ότι η τάση είναι της τάξης των 400KV phase to phase. Σε κάθε πλευρά του πυλώνα είναι αναρτημένα τρία τέτοια ζεύγη συρματόσχοινων. Τα συρματόσχοινα κάθε ζεύγους είναι συμφασικά, με μεταξύ τους διαφορά δυναμικού μηδέν, και δεν είναι συνεστραμμένα. Αντιθέτως, είναι αποστασιοποιημένα με ειδικά παρεμβύσματα, (spacers). Κοντολογίς, με δύο συρματόσχοινα σε κάθε φάση μεταφέρεται διπλάσια ισχύς, ή, αλλιώς, δεδομένη ισχύς με υποδιπλάσιες απώλειες τάσης. Σε άλλες περιοχές της χώρας υπάρχουν και γραμμές μεταφοράς με τρία συρματόσχοινα ανά φάση.

(Σόρρυ για τη φτωχή φωτό, αλλά με το ζουμ στο τέρμα και χωρίς τρίποδα)...
 

Attachments


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
κλαπηπαν τα χαπια μου οποιος τα βρηκε ας τα πιει αλλα ας μου επιστρεψει το συνταγολογιο το εχω αναγκη
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
κλαπηπαν τα χαπια μου οποιος τα βρηκε ας τα πιει αλλα ας μου επιστρεψει το συνταγολογιο το εχω αναγκη
Argi, Πολυ σε πάω!!! :bravo: :bravo: :bravo:

Χριστόδουλος
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
QUIZ

Aκολουθούν οι καταγεγραμμένες γνώμες τριών ατόμων σχετικά

με την δικαλωδίωση . Είναι προφανές ότι σύμφωνα με την Κόγια

λογική-τακτική τα άτομα αυτά ανήκουν στην κατηγορία των

ηλιθίων (κατά Κόγια) - τοίχων-ανίκανων να στοιχειοθετήσουν

επιστημονική προσέγγιση των πραγμάτων !

Ποιοι είναι αυτοί ;

1ος)

[FONT=&quot]Στην [FONT=&quot]διπλοκαλωδίωση [/FONT](biwiring) χρησιμοποιούμε μία γραμμή μεταφοράς του σήματος ανά περιοχή συχνοτήτων, τοποθετώντας ένα ζεύγος αγωγών για τις μεσαίες/υψηλές συχνότητες και ένα για τις χαμηλές. Οι αγωγοί έχουν κοινό σημείο τις εξόδους του ενισχυτή αλλά τροφοδοτούν ξεχωριστά φίλτρα στα ηχεία. Πέραν της απλής εξήγησης, ότι με τον τρόπο αυτό αυξάνουμε σχεδόν πάντα την συνολική διατομή των αγωγών, υπάρχουν και άλλες αιτιάσεις γύρω από την ανάγκη της διπλοκαλωδίωσης. Είναι σίγουρο ότι πρέπει να αποφασίζει κανείς μετά από δοκιμή.[/FONT]






2ος)

[FONT=&quot]Από ότι είδαμε , αρκετοί φίλοι χρησιμοποιούν διπλοκαλωδίωση στα ηχεία τους.

Προσωπικά όσες φορές έκανα το test δεν είδα σοβαρά αποτελέσματα, για την ακρίβεια δεν είδα καθόλου αποτελέσματα. Φυσικά μπορεί να φταίνε τα συγκεκριμένα καλώδια που δοκίμασα.
........................................................................................
[[/FONT] Quote:
Originally Posted by ...................................
Σήμερα, με την χρήση πολύ πιο εξελιγμένων καλώδιων, μπορεί όντως να μην παίζει κανέναν ρόλο.
Ειδικότερα...αν έχει γίνει χρήση πανάκριβου καλωδίου...τότε μάλλον μιλάμε για πέταμα χρημάτων. *(μιλάμε...λέω εγώ δηλαδή)

Κι εγώ αυτό νομίζω, αν και τα αποτελέσματα από ηχείο σε ηχείο είναι πολύ διαφορετικά.]

Αυτό έκανα εγώ (δηλ.μονοκαλωδίωση) με τα goertz πάντως και παίζει πολύ καλύτερα από διπλοκαλωδίωση με άλλα καλώδια...:


[FONT=&quot]
3ος)

[/FONT] το αποτέλεσμα είναι σχετικό. Έχει να κάνει κυρίως με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου και του ηχείου...

Σε ηχεία με ομαλή εμπέδηση (σύνθετη αντίσταση) θα παρατηρήσει κανείς λίγες διαφορές, αλλά στα δύσκολα ηχεία αυτές θα γίνουν σημαντικότερες. Τώρα το αν οι αλλαγές θα είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο έχει να κάνει και με τα γούστα κάποιων...

Όσοι είναι περίεργοι για το τι μπορεί να αλλάξει κάντε το εξής τεστ. Διπλοκαλωδιώστε και το ένα ηχείο και αφήστε μονοκαλωδιομένο το άλλο. Βρείτε μια καλή μονοφωνική ηχογράφηση (υπάρχουν αρκετές κλασσικής μουσικής) και "παίξτε" με το balance ώστε να παίζει μία το ένα ηχείο και μία το άλλο. Έτσι θα καταλάβεται άμεσα την διαφορά...

Όσο αναφορά το καλώδιο καλό θα είναι να πάει το ίδιο και στα δύο τμήματα του crossover (ίδιο καλώδιο, ίδια μήκη), αν και πάλι μπρείτε να πειραματιστείτε με μονόκλωνο στα χαμηλά και stranded στα ψηλά...




--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ειδικά ο τρίτος δικαιολογείται να μην καταλαβαίνει τι του γίνεται

με δεδομένο ότι είναι τελείως άσχετος με τις θετικές επιστήμες και

την φυσική....

Ποιοι είναι οι ανωτέρω τοίχοι-ηλίθιοι που δεν καταλαβαίνουν την τύφλα τους και προτείνουν δοκιμές την στιγμή που το πράγμα
εξηγείται απλούστατα κατα Κόγια και είναι προκαθορισμένο;



[FONT=&quot]


[/FONT]
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
για να μαθαινουν οι φαινομενικοι ξερολες μια βολτα στη μαρνης 4 ειναι το καταστημα μασουρας εκει μπορουν αν μαθουν οχι ποσο αντεχει το βερνικι αλλα το πηνιοσυρμα που λειωνει στους 180 καλσιου μετα των ευλογιων των data sheets της coperhead που πουλαει .Τωρα που ειδατε χαλκο και βερνικι περιελιξης να αντεχει τοσο δεν ξερω
Ισως μετα απο κανα μπουκαλι chanton του 78 μπορει ανευ αλκοολ ΟΧΙ
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
για να μαθαινουν οι φαινομενικοι ξερολες μια βολτα στη μαρνης 4 ειναι το καταστημα μασουρας εκει μπορουν αν μαθουν οχι ποσο αντεχει το βερνικι αλλα το πηνιοσυρμα που λειωνει στους 180 καλσιου μετα των ευλογιων των data sheets της coperhead που πουλαει .Τωρα που ειδατε χαλκο και βερνικι περιελιξης να αντεχει τοσο δεν ξερω
Ισως μετα απο κανα μπουκαλι chanton του 78 μπορει ανευ αλκοολ ΟΧΙ
Argi μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής !

Από αξιόπιστες πηγές γνωρίζω ότι είσαι και καλό παιδί !

Αγαπάς δε πραγματικά το αντικείμενο της κατηγορίας .

Ετσι όμως δεν βοηθάς καθόλου !

Αν συνεχίσεις να ποστάρεις ακατάσχετα σε αυτό το στυλ

τα μηνύματα σου θα παραπέμπονται στο σχετικό thread

της "δίχως όρια και θέμα" !

Αν φιλοδοξείς να γίνεις ο κλόουν της κατηγορίας συνέχισε

έτσι !

Περιμένω την άλλη πλευρά σου και την ουσιαστική προσφορά σου

στην κατηγορία μέσω της καταγραφής των εμπειριών-δοκιμών σου....
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Και όχι τίποτε άλλο αλλά μέσα από αυτό το στυλ χάνεται και η

η δυνατότητα να αξιολογηθούν-γίνουν αντιληπτές κάποιες χρήσιμες

πληροφορίες όπως αυτές που αναφέρεις σχετικά με το

πηνιόσυρμα..
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
QUIZ

Aκολουθούν οι καταγεγραμμένες γνώμες τριών ατόμων σχετικά

με την δικαλωδίωση . Είναι προφανές ότι σύμφωνα με την Κόγια

λογική-τακτική τα άτομα αυτά ανήκουν στην κατηγορία των

ηλιθίων (κατά Κόγια) - τοίχων-ανίκανων να στοιχειοθετήσουν

επιστημονική προσέγγιση των πραγμάτων !

Ποιοι είναι αυτοί ;

1ος)

[FONT=&quot]Στην [FONT=&quot]διπλοκαλωδίωση [/FONT](biwiring) χρησιμοποιούμε μία γραμμή μεταφοράς του σήματος ανά περιοχή συχνοτήτων, τοποθετώντας ένα ζεύγος αγωγών για τις μεσαίες/υψηλές συχνότητες και ένα για τις χαμηλές. Οι αγωγοί έχουν κοινό σημείο τις εξόδους του ενισχυτή αλλά τροφοδοτούν ξεχωριστά φίλτρα στα ηχεία. Πέραν της απλήςεξήγησης, ότι με τον τρόπο αυτό αυξάνουμε σχεδόν πάντα την συνολική διατομή των αγωγών, υπάρχουν και άλλες αιτιάσεις γύρω από την ανάγκη της διπλοκαλωδίωσης. Είναι σίγουρο ότι πρέπει να αποφασίζει κανείς μετά από δοκιμή.[/FONT]






2ος)

[FONT=&quot]Από ότι είδαμε , αρκετοί φίλοι χρησιμοποιούν διπλοκαλωδίωση στα ηχεία τους.

Προσωπικά όσες φορές έκανα το test δεν είδα σοβαρά αποτελέσματα, για την ακρίβεια δεν είδα καθόλου αποτελέσματα. Φυσικά μπορεί να φταίνε τα συγκεκριμένα καλώδια που δοκίμασα.
........................................................................................
[[/FONT] Quote:
Originally Posted by ...................................
Σήμερα, με την χρήση πολύ πιο εξελιγμένων καλώδιων, μπορεί όντως να μην παίζει κανέναν ρόλο.
Ειδικότερα...αν έχει γίνει χρήση πανάκριβου καλωδίου...τότε μάλλον μιλάμε για πέταμα χρημάτων. *(μιλάμε...λέω εγώ δηλαδή)

Κι εγώ αυτό νομίζω, αν και τα αποτελέσματα από ηχείο σε ηχείο είναι πολύ διαφορετικά.]

Αυτό έκανα εγώ (δηλ.μονοκαλωδίωση) με τα goertz πάντως και παίζει πολύ καλύτερα από διπλοκαλωδίωση με άλλα καλώδια...:


[FONT=&quot]
3ος)

[/FONT] το αποτέλεσμα είναι σχετικό. Έχει να κάνει κυρίως με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου και του ηχείου...

Σε ηχεία με ομαλή εμπέδηση (σύνθετη αντίσταση) θα παρατηρήσει κανείς λίγες διαφορές, αλλά στα δύσκολα ηχεία αυτές θα γίνουν σημαντικότερες. Τώρα το αν οι αλλαγές θα είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο έχει να κάνει και με τα γούστα κάποιων...

Όσοι είναι περίεργοι για το τι μπορεί να αλλάξει κάντε το εξής τεστ. Διπλοκαλωδιώστε και το ένα ηχείο και αφήστε μονοκαλωδιομένο το άλλο. Βρείτε μια καλή μονοφωνική ηχογράφηση (υπάρχουν αρκετές κλασσικής μουσικής) και "παίξτε" με το balance ώστε να παίζει μία το ένα ηχείο και μία το άλλο. Έτσι θα καταλάβεται άμεσα την διαφορά...

Όσο αναφορά το καλώδιο καλό θα είναι να πάει το ίδιο και στα δύο τμήματα του crossover (ίδιο καλώδιο, ίδια μήκη), αν και πάλι μπρείτε να πειραματιστείτε με μονόκλωνο στα χαμηλά και stranded στα ψηλά...




--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ειδικά ο τρίτος δικαιολογείται να μην καταλαβαίνει τι του γίνεται

με δεδομένο ότι είναι τελείως άσχετος με τις θετικές επιστήμες και

την φυσική....

Ποιοι είναι οι ανωτέρω τοίχοι-ηλίθιοι που δεν καταλαβαίνουν την τύφλα τους και προτείνουν δοκιμές την στιγμή που το πράγμα
εξηγείται απλούστατα κατα Κόγια και είναι προκαθορισμένο;



[FONT=&quot]


[/FONT]

Είναι τόσο δύσκολο να τους εντοπίσετε ;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.073
Μηνύματα
2.887.676
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top