Έγινε το πρώτο βήμα…

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Μετά από τρία χρόνια περίπου από τότε που έστησα το Cavalier (το πρώτο μου HTPC), ήρθε η ώρα πλέον για να αναβαθμιστώ, ελπίζω αυτή τη φορά το νέο HTPC να αντέξει περισσότερο στο χρόνο.

Αφού ψαχνόμουν για αρκετό καιρό στο Διαδίκτυο για το ποιο κουτί θα φιλοξενήσει το νέο HTPC, επιτέλους κατέληξα, και εδώ και μερικές μέρες το Silver Stone La Scala LC16 σε μαύρο χρώμα, αναπαύεται στη κούτα του στο σαλόνι μου! Η επιλογή του κουτιού ήταν και η πιο δύσκολη για μένα, ξεκίνησα με μοναδικά αρχικά κριτήρια να είναι σε μαύρο χρώμα και ένα έχει ένα και μοναδικό εξωτερικό drive.

Αντίθετα, πολύ ευκολότερη ήταν για μένα η επιλογή των υπόλοιπων «συστατικών» για να δέσει το γλυκό. Η επιλογή των επιμέρους κομματιών έγινε με πρώτο κριτήριο την απόδοσή τους, αλλά όχι με πολύ υψηλό κόστος. Το HTPC φυσικά θα έχει σαν πρωταρχικό σκοπό την αναπαραγωγή υλικού υψηλής ευκρίνειας όλων των κατηγοριών και ειδών.

Έτσι λοιπόν, έχω καταλήξει στα επιμέρους υλικά hardware για τα οποία θα ήθελα την άποψή σας. Καταρχήν το hardware για να συμπληρωθεί το La Scala (με την επισήμανση ότι περιλαμβάνει δύο ογδοντάρηδες ανεμιστήρες εξαγωγής αέρα):
α. Τροφοδοτικό το Thermaltake W0089TR2 στα 470W.
β. Ανεμιστήρας εισαγωγής αέρα: Sharkoon Silent Eagle 80mm στις 1000rpm.

Στα ενδότερα του HTPC έχω επιλέξει:
α. Μητρική: Asus P5K SE (με το τσιπσέτ P35).
β. CPU: Intel Q6600.
γ. Ανεμιστήρας CPU: Zalman CNP57700-CU.
δ. Μνήμη: Corsair TWINX DDR2 6400 2GB (2 x 1GB) στα 800MHz. Εδώ θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω παραπάνω για μνήμη στα 1066MHz. Αν όμως υπάρχει πρακτικό κέρδος στην απόδοση από τη γρηγορότερη μνήμη, ενημερώστε με.
ε. Σκληροί δίσκοι: Seagate Barracuda 7200.10 στα 500GB (x 2) = 1TB.
ζ. Κάρτα γραφικών: Sapphire Radeon HD2600PRO 512MB.

Όπως βλέπετε, δεν έχω περιλάβει ακόμα drive στη σύνθεση του HTPC. Στην αρχή σκέφτηκα να πάρω το ρίσκο και να πάρω το LG super multi blue GGW-H20L μόλις κυκλοφορήσει, το μοναδικό universal drive μέχρι στιγμής, αλλά μετά σκέφτηκα γιατί να σκάσω 400 ευρώ και να γίνω και πειραματόζωο σε ένα drive πρώτης γενιάς, που σχεδόν αποκλείεται να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα (όπως μας έχει διδάξει η ιστορία μέχρι στιγμής). Το RAM βέβαια στο review του, παρουσίασε το LG να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά ποιος εμπιστεύεται τώρα τα περιοδικά;! Έτσι μάλλον προσανατολίζομαι στο να βάλω ένα απλό dvd εγγραφής, περιμένοντας τις εξελίξεις και τη πτώση των τιμών.

Επειδή εδώ και καιρό είχα χάσει την επαφή με τα HTPC, για οτιδήποτε νεότερο κυκλοφόρησε σχετικά με τα drives HD-DVD και Bluray, ενημερώστε με. Σκοπός μου πάντως είναι η εγκατάσταση ενός universal drive όπως το LG.
 

Attachments


Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Αν μου επιτρεπεις, εχω καποιες σοβαρες ενστασεις, και ερωτησεις.

Με τη σειρα που τα εχεις βαλει:

- Κουτι ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα. Θα σου προτεινα να παρεις το lian-li c30 που το εχω δοκιμασει και ειναι εξαιτερικο, αλλα αφου εχεις ηδη το silverstone, δεν τιθεται θεμα.

- PSU, και ειδικα για το setup που εχεις στο μυαλο σου, απαραδεκτο. Ενα καλο τροφοδοτικο για ενα τετοιο συστημα ειναι κατι παραπανω απο must, ειναι απολυτα απαραιτητο. Προτεινω ανεπιφυλακτα το Corsair 620HX. Εντελως αθορυβο, modular και πολυ ρευμα. Στα 125€

- Fans Scythe S-flex σε οποιοδηποτε μεγεθος. Πολυ αθορυβοι και πολυ δυνατοι. Μακρια απο SilenX, τρομεροι στα specs και στην πραξη αλλα πεθαινουν πολυ γρηγορα.

- Την μητρικη δεν εχω δοκιμασει. Απ' οτι εχω διαβασει δεν ειναι ασχημη, αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.

- Q6600? Σε htpc? Παιζεις games? Αν οχι ειναι τρελο overkill. Αν ναι, λιγοτερο overkill :happy_9: Προτεινω εναν 6550, αν και με τετοια vga, και αυτος overkill ειναι (για HD)

- Μνημες, τις XMS 2 δεν λες? Στη θεση σου θα εδινα 10€ παραπανω και θα επερνα το 2Gb κιτ της crucial που πιθανοτατα θα εχει micron τσιπακια, που πανε στο θεο. Best buy το κιτακι.

- Καρτα ηχου θες, ή δεν σε ενδιαφερει? Δεν εχουνε και ηχο τα patterns :happy_9: Πολυ καλη καρτουλα ειναι η Auzentech X-Meridian 7.1 sound card. Τρομερα αναλογικα μερη, πολυ καλη γενικως.

Στα υπολοιπα 2 :)happy_9: ) δεν εχω καποια ενσταση. Για το lg δεν εχει παρει κατι το ματι μου ακομα...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Αν μου επιτρεπεις, εχω καποιες σοβαρες ενστασεις, και ερωτησεις.

Με τη σειρα που τα εχεις βαλει:

- Κουτι ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα. Θα σου προτεινα να παρεις το lian-li c30 που το εχω δοκιμασει και ειναι εξαιτερικο, αλλα αφου εχεις ηδη το silverstone, δεν τιθεται θεμα.

- PSU, και ειδικα για το setup που εχεις στο μυαλο σου, απαραδεκτο. Ενα καλο τροφοδοτικο για ενα τετοιο συστημα ειναι κατι παραπανω απο must, ειναι απολυτα απαραιτητο. Προτεινω ανεπιφυλακτα το Corsair 620HX. Εντελως αθορυβο, modular και πολυ ρευμα. Στα 125€

- Fans Scythe S-flex σε οποιοδηποτε μεγεθος. Πολυ αθορυβοι και πολυ δυνατοι. Μακρια απο SilenX, τρομεροι στα specs και στην πραξη αλλα πεθαινουν πολυ γρηγορα.

- Την μητρικη δεν εχω δοκιμασει. Απ' οτι εχω διαβασει δεν ειναι ασχημη, αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.

- Q6600? Σε htpc? Παιζεις games? Αν οχι ειναι τρελο overkill. Αν ναι, λιγοτερο overkill :happy_9: Προτεινω εναν 6550, αν και με τετοια vga, και αυτος overkill ειναι (για HD)

- Μνημες, τις XMS 2 δεν λες? Στη θεση σου θα εδινα 10€ παραπανω και θα επερνα το 2Gb κιτ της crucial που πιθανοτατα θα εχει micron τσιπακια, που πανε στο θεο. Best buy το κιτακι.

- Καρτα ηχου θες, ή δεν σε ενδιαφερει? Δεν εχουνε και ηχο τα patterns :happy_9: Πολυ καλη καρτουλα ειναι η Auzentech X-Meridian 7.1 sound card. Τρομερα αναλογικα μερη, πολυ καλη γενικως.

Στα υπολοιπα 2 :)happy_9: ) δεν εχω καποια ενσταση. Για το lg δεν εχει παρει κατι το ματι μου ακομα...
+ 1

Eιδικα το τροφοδοτικο...αυτο δεν φτανει ουτε για ζητω....το corsair που ειπε ο φιλος το εχω εγω μηνες τωρα χωρις κανενα προβλημα...πολυ καλο...υπαρχουν και αλλες επιλογες..εγω προσωπικα θα απεφευγα τα thermaltake ειδικα τα μικρα μοντελα..αν διαβασεις φορουμ θα δεις οτι εκτος απο τα tough power (τα 700 +) τα αλλα αποφευγονται σαν το δι@..παρε κατι αλλο..οχι απαραιτητα το corsair αν δεν θες...

Υπερβολη Q6600 εκτος αν εκτος απο ταινιες αρχιζεις και βαζεις crysis bioshock και ολη την τελευταια φουρνια games
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Σπύρο, για το τροφοδοτικό φαντάζομαι ότι έχεις δίκιο, τα ίδια πάνω κάτω μου έλεγε και ο Νίκος (Nix), απλώς δυσκολεύομαι να κατανοήσω ότι ένα τροφοδοτικό 470W δεν θα τα φέρνει βόλτα με το υπάρχον σύστημα, εκτός ίσως αν μιλάμε για μελλοντικές επεκτάσεις, π.χ., το SilverStone δέχεται άνετα έξι σκληρούς δίσκους. Το Corsair 620HX που αναφέρεις, φαντάζομαι ότι είναι στα 620W, έτσι δεν είναι; Πάντως εφόσον λέτε ότι τα Thermaltake έχουν πρόβλημα, δεν το συζητάω πάμε για άλλα!

Για τους ανεμιστήρες με κούφανες με αυτό το «πεθαίνουν πολύ γρήγορα»! Δηλαδή εννοείς ότι παραδίδουν γρήγορα το πνεύμα τους; Η επιλογή του ανεμιστήρα της Sharkoon έγινε επειδή με κούφανε με το χαρακτηριστικό των 9db θορύβου, αλλά είναι και πολύ ντιζαινάτος, θυμίζοντας μπαλάκι του γκολφ! Κανένας άλλος ανεμιστήρας που βρήκα δεν έπεφτε κάτω από τα 18db.

Για τον τετραπύρηνο Q6600 το σκεπτικό είναι ότι το κύριο πρόγραμμα αναπαραγωγής θα είναι το Powerdvd 7.3, το οποίο σύμφωνα με τα αμερικανάκια «βλέπει» και εκμεταλλεύεται και τους τέσσερις πυρήνες του, άρα μία τέτοια CPU δεν θα έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο, ότι υλικό και να κυκλοφορήσει; Με τιμή στα 216 ευρώ τώρα πια, το θεωρείς πραγματικά overkill; Με την έννοια ότι η διαφορά από έναν 6550 πόση θα είναι, περίπου 50-60 ευρώ; Όσον αφορά τα παιχνίδια, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, ούτε πρόκειται να αλλάξει αυτό στο μέλλον.

Για τον ήχο πάλι, το σκεπτικό είναι ότι αφού το motherboard έχει ψηφιακή coaxial έξοδο, θα χρησιμοποιούσα αυτήν όπως κάνω και με το Cavalier για τα απλά dvd. Να σου διευκρινίσω ότι δεν με ενδιαφέρει το HTPC ως cd player κτλ., η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για home cinema.

Anyway, σε ευχαριστώ Σπύρο για τις παρατηρήσεις σου, θα ληφθούν σοβαρά υπόψιν… :cool_4:
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

Όπως βλέπετε, δεν έχω περιλάβει ακόμα drive στη σύνθεση του HTPC. Στην αρχή σκέφτηκα να πάρω το ρίσκο και να πάρω το LG super multi blue GGW-H20L μόλις κυκλοφορήσει, το μοναδικό universal drive μέχρι στιγμής, αλλά μετά σκέφτηκα γιατί να σκάσω 400 ευρώ και να γίνω και πειραματόζωο σε ένα drive πρώτης γενιάς, που σχεδόν αποκλείεται να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα (όπως μας έχει διδάξει η ιστορία μέχρι στιγμής). Το RAM βέβαια στο review του, παρουσίασε το LG να μην έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά ποιος εμπιστεύεται τώρα τα περιοδικά;! Έτσι μάλλον προσανατολίζομαι στο να βάλω ένα απλό dvd εγγραφής, περιμένοντας τις εξελίξεις και τη πτώση των τιμών.

Επειδή εδώ και καιρό είχα χάσει την επαφή με τα HTPC, για οτιδήποτε νεότερο κυκλοφόρησε σχετικά με τα drives HD-DVD και Bluray, ενημερώστε με. Σκοπός μου πάντως είναι η εγκατάσταση ενός universal drive όπως το LG.
Αν δεν σε ενδιαφέρει η εγγραφή blu-ray υπάρχει και το LG GSA-GGC-H20L που κοστίζει 100 ευρά λιγότερο.....:happy_4:
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Σπύρο, για το τροφοδοτικό φαντάζομαι ότι έχεις δίκιο, τα ίδια πάνω κάτω μου έλεγε και ο Νίκος (Nix), απλώς δυσκολεύομαι να κατανοήσω ότι ένα τροφοδοτικό 470W δεν θα τα φέρνει βόλτα με το υπάρχον σύστημα, εκτός ίσως αν μιλάμε για μελλοντικές επεκτάσεις, π.χ., το SilverStone δέχεται άνετα έξι σκληρούς δίσκους. Το Corsair 620HX που αναφέρεις, φαντάζομαι ότι είναι στα 620W, έτσι δεν είναι; Πάντως εφόσον λέτε ότι τα Thermaltake έχουν πρόβλημα, δεν το συζητάω πάμε για άλλα!

Για τους ανεμιστήρες με κούφανες με αυτό το «πεθαίνουν πολύ γρήγορα»! Δηλαδή εννοείς ότι παραδίδουν γρήγορα το πνεύμα τους; Η επιλογή του ανεμιστήρα της Sharkoon έγινε επειδή με κούφανε με το χαρακτηριστικό των 9db θορύβου, αλλά είναι και πολύ ντιζαινάτος, θυμίζοντας μπαλάκι του γκολφ! Κανένας άλλος ανεμιστήρας που βρήκα δεν έπεφτε κάτω από τα 18db.

Για τον τετραπύρηνο Q6600 το σκεπτικό είναι ότι το κύριο πρόγραμμα αναπαραγωγής θα είναι το Powerdvd 7.3, το οποίο σύμφωνα με τα αμερικανάκια «βλέπει» και εκμεταλλεύεται και τους τέσσερις πυρήνες του, άρα μία τέτοια CPU δεν θα έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο, ότι υλικό και να κυκλοφορήσει; Με τιμή στα 216 ευρώ τώρα πια, το θεωρείς πραγματικά overkill; Με την έννοια ότι η διαφορά από έναν 6550 πόση θα είναι, περίπου 50-60 ευρώ; Όσον αφορά τα παιχνίδια, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου, ούτε πρόκειται να αλλάξει αυτό στο μέλλον.

Για τον ήχο πάλι, το σκεπτικό είναι ότι αφού το motherboard έχει ψηφιακή coaxial έξοδο, θα χρησιμοποιούσα αυτήν όπως κάνω και με το Cavalier για τα απλά dvd. Να σου διευκρινίσω ότι δεν με ενδιαφέρει το HTPC ως cd player κτλ., η χρήση του θα είναι αποκλειστικά για home cinema.

Anyway, σε ευχαριστώ Σπύρο για τις παρατηρήσεις σου, θα ληφθούν σοβαρά υπόψιν… :cool_4:
Σπυρο? Ποιος ειναι ο Σπυρος? ρε μην ακουτε τον Ολυμπιο λεμε :happy_9:

Psu. Και τι σημαινει οτι γραφει 470? Οτι μπορει να τα βγαλει περα? Kαι τα Q-tek γραφανε 500 αλλα σκαγανε σαν ποπ-κορν. Δεν ξερω αν με νοιωθεις, αλλα δεν μιλαμε για θεμα επαρκειας (κατ' απολυτη τιμη σε watt), αλλα για θεμα αξιοπιστιας, εμπιστοσυνης και φυσικα efficiency.

Παραδειγμα, στο δικο μου μηχανακι εχω 3600+ Χ2 o/ced, 2Gb Cellshock επισης o/ced, 8600GTS, Skystar HD, Creative Audigy 2 ZS, 6 sata δισκους και 2 οπτικα. Ολα αυτα σε ενα silverstone 500 watt. Το τροφοδοτικο ομως εχει φοβερο efficiency, πανω απο 80%...

Fans. 9db? marketing μυριζομαι... δεν χανεις κατι να δοκιμασεις εναν παντως. Οσο για τους SilenX, απλα... πεθαινουν πολυ πιο συντομα απο το αναμενομενο. Ο hybrid μηχανισμος τους, αν και αποδοτικος, τελικα δεν φαινεται πολυ ανθεκτικος. Σημειωση, δεν εχω χρησιμοποιησει κανεναν, μεταφερω μαρτυριες φιλων.

Για τον cpu, αν ειναι τετοια η διαφορα, παρτον. Εχε υπ' οψιν σου ομως οτι πρεπει να βαλεις λιγο καλυτερη ψυκτρα απο την ψευτικη zalman. Η Thermalright Ultra 120/Ultra 120 extreme πρεπει να χωραει ισα-ισα, και μαζι με εναν s-flex που λεγαμε πριν, την συστηνω ανεπιφυλακτα, δοκιμασμενος συνδιασμος :cool_4:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Απάντηση: Re: Έγινε το πρώτο βήμα…

Η Thermalright Ultra 120/Ultra 120 extreme πρεπει να χωραει ισα-ισα, και μαζι με εναν s-flex που λεγαμε πριν, την συστηνω ανεπιφυλακτα, δοκιμασμενος συνδιασμος :cool_4:
Tρελή ψύκτρα αλλά αμφιβάλλω αν χωράει. Θέλει μέτρημα η δουλειά... :cool_4:
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Σπύρο, για το τροφοδοτικό φαντάζομαι ότι έχεις δίκιο, τα ίδια πάνω κάτω μου έλεγε και ο Νίκος (Nix), απλώς δυσκολεύομαι να κατανοήσω ότι ένα τροφοδοτικό 470W δεν θα τα φέρνει βόλτα με το υπάρχον σύστημα, εκτός ίσως αν μιλάμε για μελλοντικές επεκτάσεις, π.χ., το SilverStone δέχεται άνετα έξι σκληρούς δίσκους. Το Corsair 620HX που αναφέρεις, φαντάζομαι ότι είναι στα 620W, έτσι δεν είναι; Πάντως εφόσον λέτε ότι τα Thermaltake έχουν πρόβλημα, δεν το συζητάω πάμε για άλλα!
Έχω το συγκεκριμένο τροφοδοτικό σε ένα από τους servers μου , P4, 2xHardware RAID controllers, 12x Hard Drives και δεν έχει κανένα προβλημα ρεύματος για τους τελευταίους 5 μήνες.

Το πρόβλημα του είναι ότι δεν είναι quiet αρκετά για HTPC άρα γι' αυτό το λόγο Παναγιώτη ψάξε κανένα άλλο.

Επίσης μην υπολογίσεις ότι θα βάλεις 6 δίσκους μέσα στο κουτί.... θα ψηθούν.
Έτσι ξεκίνησα κι εγώ αλλα τώρα το HTPC μου έχει μόνο 2 δίσκους. Οι υπόλοιποι 20 είναι σε servers.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

Μια που πήρες το ιδιο κουτι με μενα να συμπληρώσω πως μπορει μεν να εχει χωρο για 6 σκληρούς αλλα τελικα τους 5 μπορεσα να βαλω καθως με στριμώχνει η πλεξούδα των καλωδιων από το τροφοδοτικό.
Παντως με 5 σκληρους δεν ζορίζετε ουτε θερμαίνεται το pc .
Και μαλιστα το τροφοδοτικο της Thermaltake στα 470W - που επίσης εχω - , οδηγεί μια χαρα το pc ώστε μετα από ένα χρόνο περιπου να μην εχω αντιμετωπίσει κανενα προβλήματα.


Οσο για το drive συμφωνώ να μην παρεις ακομα τίποτα από αυτά που ξεκινουν από 200 ευρω και πανω.
Είναι νωρις ακομα και πεταμένα λεφτα για ένα drive.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Έχω το συγκεκριμένο τροφοδοτικό σε ένα από τους servers μου , P4, 2xHardware RAID controllers, 12x Hard Drives και δεν έχει κανένα προβλημα ρεύματος για τους τελευταίους 5 μήνες.

Το πρόβλημα του είναι ότι δεν είναι quiet αρκετά για HTPC άρα γι' αυτό το λόγο Παναγιώτη ψάξε κανένα άλλο.

Επίσης μην υπολογίσεις ότι θα βάλεις 6 δίσκους μέσα στο κουτί.... θα ψηθούν.
Έτσι ξεκίνησα κι εγώ αλλα τώρα το HTPC μου έχει μόνο 2 δίσκους. Οι υπόλοιποι 20 είναι σε servers.
Ε, ο θορυβος παει και αναλογα με το ζορι. Το ειχα βαλει σε μηχανακι Q6600, 2Gb ram, 7900GS, 2 hhd, 2od και δεν ακουγοταν τιποτα. 12 δισκοι δεν ειναι λιγο φορτιο...

@Κωστας Φ. κοιτα, η ψυκτρα ειναι 160.5cm. To το κουτι ειναι 170. Να μην ειναι και 2-3cm οι αποστατες του mobo, και αλλα τοσα η αποσταση της ψυκτρας απο το mobo? Ισα-ισα χωραει...
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Τελειο το κουτι. Προσεξε ομως τι καρτα γραφικων θα αγορασεις, γιατι οπως γραφει και στο site της SilverStone...

Due to the center-mounting optical drive design, the space for longer graphics cards are limited to approximately 225mm assuming the optical drive used is 160mm long.

The following are the length of the various cards for reference:
7800GTX 512 = 230mm
7800GTX 256 = 230mm
6800 Ultra = 220mm
X1800XT = 230mm
X1800XL = 230mm
X1600XT = 170mm
 

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Εφόσον ο ενισχυτής σου δεν αποκωδικοποιεί Dolby True HD και DTS HD, ο μόνος τρόπος να ακούσεις τα νέα φορμά είναι μέσω αναλογικής σύνδεσης κάρτας ήχου και ενισχυτή. Με την optical/coaxial που βγάζει το mobo στον ενισχυτή θα παίρνεις απλό DD ή DTS 5.1.
Άρα αφού δίνεις έναν σκασμό λεφτά δεν παίρνεις και την meridian?
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Σπυρο? Ποιος ειναι ο Σπυρος? ρε μην ακουτε τον Ολυμπιο λεμε :happy_9:

Psu. Και τι σημαινει οτι γραφει 470? Οτι μπορει να τα βγαλει περα? Kαι τα Q-tek γραφανε 500 αλλα σκαγανε σαν ποπ-κορν. Δεν ξερω αν με νοιωθεις, αλλα δεν μιλαμε για θεμα επαρκειας (κατ' απολυτη τιμη σε watt), αλλα για θεμα αξιοπιστιας, εμπιστοσυνης και φυσικα efficiency.

Παραδειγμα, στο δικο μου μηχανακι εχω 3600+ Χ2 o/ced, 2Gb Cellshock επισης o/ced, 8600GTS, Skystar HD, Creative Audigy 2 ZS, 6 sata δισκους και 2 οπτικα. Ολα αυτα σε ενα silverstone 500 watt. Το τροφοδοτικο ομως εχει φοβερο efficiency, πανω απο 80%...

Fans. 9db? marketing μυριζομαι... δεν χανεις κατι να δοκιμασεις εναν παντως. Οσο για τους SilenX, απλα... πεθαινουν πολυ πιο συντομα απο το αναμενομενο. Ο hybrid μηχανισμος τους, αν και αποδοτικος, τελικα δεν φαινεται πολυ ανθεκτικος. Σημειωση, δεν εχω χρησιμοποιησει κανεναν, μεταφερω μαρτυριες φιλων.

Για τον cpu, αν ειναι τετοια η διαφορα, παρτον. Εχε υπ' οψιν σου ομως οτι πρεπει να βαλεις λιγο καλυτερη ψυκτρα απο την ψευτικη zalman. Η Thermalright Ultra 120/Ultra 120 extreme πρεπει να χωραει ισα-ισα, και μαζι με εναν s-flex που λεγαμε πριν, την συστηνω ανεπιφυλακτα, δοκιμασμενος συνδιασμος :cool_4:


Χιχιχι! Σόρρυ για το λάθος στο όνομά σου, από κάπου στο avclub μου είχε μείνει η εντύπωση ότι σε λένε Σπύρο! "happy_1"

Για τη ψύκτρα που μου λες πρέπει να τη ξεχάσω, το ύψος του SilverStone είναι 17 εκατοστά μεν, μαζί με τα ποδαράκια δε! Το ύψος του κουτιού 15,2 εκ., το ενεργό όμως (καθαρό) ύψος περιορίζεται κατά περίπτωση εσωτερικά κάτω και από τα 15 εκ., όπως δυστυχώς γίνεται και με την περίπτωση του τροφοδοτικού!

Χτες βράδυ μέτραγα και ξαναμέτραγα! Το τροφοδοτικό τοποθετείται όρθιο, άρα με την διάσταση του πλάτους του να καταλαμβάνει όλο το ύψος του κουτιού. Το καθαρό ενεργό ύψος του κουτιού εκεί είναι 14,7 εκ., αποκλείοντας ουσιαστικά όλα τα τροφοδοτικά που έχουν πλάτος 15 εκ., μια και λείπουν τρία ολόκληρα χιλιοστά για να κλείσει το καπάκι του κουτιού! Το Corsair 620HX δεν χωράει μια και είναι τετράγωνο σε πλάτος και μήκος με 15 εκ.

Έτσι λοιπόν, είδα και απόειδα και κατέληξα στο Thermaltake 0096 Toughpower 550W, το μοναδικό που βρίσκω με πλάτος 14 εκ., και ισχύ πάνω από 500W. Μάλιστα, πάω αμέσως να το αγοράσω, μια και φοβάμαι ότι μπορεί αργότερα να μην βρίσκω τροφοδοτικό να αγοράσω, μια και η συντριπτική πλειοψηφία τους βγαίνει στα 15 εκ. πλάτος, άρα δεν χωράνε στο SilverStone!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Έχω το συγκεκριμένο τροφοδοτικό σε ένα από τους servers μου , P4, 2xHardware RAID controllers, 12x Hard Drives και δεν έχει κανένα προβλημα ρεύματος για τους τελευταίους 5 μήνες.

Το πρόβλημα του είναι ότι δεν είναι quiet αρκετά για HTPC άρα γι' αυτό το λόγο Παναγιώτη ψάξε κανένα άλλο.

Επίσης μην υπολογίσεις ότι θα βάλεις 6 δίσκους μέσα στο κουτί.... θα ψηθούν.
Έτσι ξεκίνησα κι εγώ αλλα τώρα το HTPC μου έχει μόνο 2 δίσκους. Οι υπόλοιποι 20 είναι σε servers.


To SilverStone έχει ειδική πρόβλεψη για τη ψύξη των δίσκων, οι δίσκοι τοποθετούνται σε δύο tray, που το καθένα δέχεται μέχρι τρεις δίσκους, και στα οποία μπορεί να τοποθετηθεί στη πρόσοψή τους, από ένας ανεμιστήρας των 92mm, οπότε όπως καταλαβαίνεις θα δουλεύουν ρολόι! :cool_4:

Για το τροφοδοτικό, εύχομαι το Thermaltake Toughpower 550W να μην κάνει τόσο θόρυβο, γιατί αυτή τη στιγμή φαίνεται σαν η μοναδική μου επιλογή λόγω των διαστάσεων του κουτιου! :mad_3:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

Μια που πήρες το ιδιο κουτι με μενα ...

Αντρέα, χαίρομαι που μοιραζόμαστε το ίδιο κουτί στα HTPC μας, η εμπειρία σου στο στήσιμό του θα μου χρειαστεί! :cool_4:
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Δεν γραφω στο avclub, που με ειδες, δεν ξερω :happy_9:


ΜΗΝ παρεις thermaltake τροφοδοτικο. Παρε Antec, παρε, Chieftec, παρε κατι αλλο, αλλα οχι thermaltake.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923273&tab=specs
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=913308&tab=specs

Αυτα τα 2 εχουν την μια διασταση 140cm, αλλα δεν διευκρινιζουν ποια. Εναλλακτικα ψαξε για το Antec Phantom 500 (ή και μεγαλυτερο) που ειναι 14.7cm
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

Συμφωνώ με τον Σταύρο για τo PSU. Κοίτα αν βρεις κάποιο Seasonic να χωράει.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Τελειο το κουτι. Προσεξε ομως τι καρτα γραφικων θα αγορασεις, γιατι οπως γραφει και στο site της SilverStone...

Due to the center-mounting optical drive design, the space for longer graphics cards are limited to approximately 225mm assuming the optical drive used is 160mm long.

The following are the length of the various cards for reference:
7800GTX 512 = 230mm
7800GTX 256 = 230mm
6800 Ultra = 220mm
X1800XT = 230mm
X1800XL = 230mm
X1600XT = 170mm
Παναγιώτη αυτό εδώ το είδες που σου έγραψε ο φίλος supacoopa???
Αυτό εμένα με είχε αποτρέψει από την αγορά του συγκεκριμένου κουτιού και πήγα σε αυτό.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Δεν γραφω στο avclub, που με ειδες, δεν ξερω :happy_9:


ΜΗΝ παρεις thermaltake τροφοδοτικο. Παρε Antec, παρε, Chieftec, παρε κατι αλλο, αλλα οχι thermaltake.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923273&tab=specs
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=913308&tab=specs

Αυτα τα 2 εχουν την μια διασταση 140cm, αλλα δεν διευκρινιζουν ποια. Εναλλακτικα ψαξε για το Antec Phantom 500 (ή και μεγαλυτερο) που ειναι 14.7cm


Ξέχνα το, εγώ σε μπερδεύω με άλλο μέλος, είναι ξεκάθαρο! Δυστυχώς είναι πια αργά, μια και αγόρασα ήδη το ThermalTake! Αν αποδειχτεί λανθασμένη επιλογή, θα αντικατασταθεί άμεσα…

Λοιπόν, ο κύβος ερρίφθη κύριοι, μόλις αγόρασα και τοποθέτησα στο SilverStone το Thermaltake tough power 550W. Τελικά χώρεσε στο χιλιοστό του χιλιοστού με τη μεγάλη πλευρά των 15 εκ., άρα οι ανησυχίες μου περί του μεγέθους στα άλλα τροφοδοτικά ήταν απλώς μπούρδες, σιγά μην είχαν κάνει τέτοια σχεδιαστική π@π@ριά στη SilverStone…

Πάντως, αφού ο Αντρέας χρησιμοποιεί το Thermaltake των 470W ένα χρόνο τώρα και με πέντε (!!!) σκληρούς δίσκους εγκατεστημένους, θεωρώ ότι δεν θα έχω και εγώ πρόβλημα με τους μόλις δύο σκληρούς δίσκους και το μεγαλύτερο PSU των 550W.

Να σας πω πάντως ότι το Thermaltake toughpower 550W είναι ένα πραγματικό έργο τέχνης από άποψη φινιρίσματος! Κατάμαυρο σαν το Χάρο, και με ανάγλυφο το λογότυπο Toughpower 550W στο επάνω μέρος σε ασημί και μαύρο χρώμα!

Επίσης ο κύβος ερρίφθη και στο υπόλοιπο hardware. Αύριο παραλαμβάνω τη μητρική, τον ανεμιστήρα της CPU, και τη μνήμη. Η κάρτα γραφικών της Sapphire εξαντλήθηκε δυστυχώς σήμερα, και όπως με άφησε να καταλάβω ο πωλητής του e-shop, πρόκειται για κάρτα που έχει γίνει best seller και εξαντλείται σχεδόν αμέσως, δικαιώνοντας κατά κάποιον τρόπο την αρχική μου επιλογή. Έτσι, θα επιμείνω σε αυτήν και θα ψάξω να τη βρω σε άλλο κατάστημα.

Τον Q6600 και τους δύο σκληρούς δίσκους θα τους παραγγείλω από site του εξωτερικού στο οποίο έχω βρει φοβερές τιμές.

Γρίφος έχει καταντήσει τελικά το θέμα του drive, αφού αμφιταλαντεύομαι και δυσκολεύομαι να αποφασίσω τι διάολο να κάνω! Μάλλον θα βάλω ένα απλό μαύρο dvd και θα ησυχάσω περιμένοντας τις εξελίξεις.

Επίσης ο συγκεκριμένος πωλητής, άριστα ενημερωμένος πρέπει να πω για τα ζητήματα των HTPC, με έπεισε με τα επιχειρήματά του να μην τοποθετήσω τον Sharkoon των 80mm για εισαγωγή αέρα, αλλά τους δύο εσωτερικούς ανεμιστήρες των 92mm στα δύο tray των σκληρών δίσκων. Έτσι λοιπόν οι δύο σκληροί δίσκοι θα τοποθετηθούν στο ένα tray, στην πρώτη και τρίτη θέση αντίστοιχα, αφήνοντας κενή τη μεσαία θέση για εξαερισμό και κυκλοφορία του αέρα, με τον ένα ανεμιστήρα των 92mm ακριβώς μπροστά τους για να τους ψύχει. Στο δεύτερο tray θα τοποθετηθεί μόνος του ο δεύτερος ανεμιστήρας των 92mm, με όλο το πεδίο μπροστά του ελεύθερο, για να αναλάβει τη κυκλοφορία και τον στροβιλισμό του αέρα μέσα στο κουτί. Πώς σας ακούγεται το συγκεκριμένο στήσιμο;

Επίσης να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις σας!
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Γενικά κατά την συναρμολόγηση θα διαπιστώσεις ότι αυτού του είδους τα κουτιά χωράνε αρκετά μεν πράγματα αλλά με τα καλώδια γίνεται χαμός. Οπότε δώσε ιδιαίτερη προσοχή και πιάστα όμορφα ώστε να υπάρχει καλή κυκλοφορία του αέρα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.073
Μηνύματα
2.887.682
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top