Κατασκευή ηχείων στα όρια του Hi End ....

Μηνύματα
27.775
Reaction score
26.118
Αφήστε τον άνθρωπο να ασχοληθεί .
Θέλει να φιάξει ηχεία , θα το δεί το θέμα εν καιρώ , και θα κρίνει , αν μπορεί να το προχωρήσει και πως.
Εγώ που έκανα τα δικά μου DIY δεν είχα τρελές απαιτήσεις στο οπτικό κομμάτι , οπότε έκανα υποχωρήσεις.
Τώρα στο θέμα κροςς , εγώ πήγα σε ενεργά , γιατί το ήθελα εξ αρχής.
Με παθητικό κρός δεν μπορούσα να προχωρήσω λόγω έλλειψης εξοπλισμού .
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.433
Reaction score
78.448
Αφήστε τον άνθρωπο να ασχοληθεί .
Θέλει να φιάξει ηχεία , θα το δεί το θέμα εν καιρώ , και θα κρίνει , αν μπορεί να το προχωρήσει και πως.
Εγώ που έκανα τα δικά μου DIY δεν είχα τρελές απαιτήσεις στο οπτικό κομμάτι , οπότε έκανα υποχωρήσεις.
Τώρα στο θέμα κροςς , εγώ πήγα σε ενεργά , γιατί το ήθελα εξ αρχής.
Με παθητικό κρός δεν μπορούσα να προχωρήσω λόγω έλλειψης εξοπλισμού .
τα δικά σου τα ηχεία είναι όλα μία υποχώρηση κ στο οπτικό και στο κατασκευαστικό :laugh:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.433
Reaction score
78.448
Των 3000€ να πω; Αλλα δεν με νοιαζει αυτο , με νοιαζει να τα φτιαξω και να μου αρεσουν οως θα ακουγονται
ότι και να φτιάξεις θα σου αρέσει στο πως ακούγεται....δεδομένο...
το θέμα είναι το ΑΝ θέλεις να το κάνεις να ακούγεται σωστά....
έχεις κατα νου κάποια ηχεία της κατηγορίας των 3Κ που έχεις εστιάσει ως προς την απόδοση που θέλεις να πετύχεις?
 

Μηνύματα
15.439
Reaction score
21.610
Το ξυλουργικό δεν είναι το πρόβλημα , αυτό μπορούμε να το κάνουμε πολλοί με μεγάλη επιτυχία;που λειτουργικής και αισθητικής ποιότητας, το ηλεκτρικό κομμάτι είναι το ζορικο
 

Μηνύματα
308
Reaction score
268
Υπάρχει περίπτωση δηλαδή να πετύχεις τα κοψίματα Στοκαρισματα βαψίματα του εργοστασίου που κοστίζει 3000 ευρώ ;
μην ξεχάσεις να σημειώσεις τις ώρες που ασχοληθείς και να γράψεις πριν ποσο κοστολογείς την κάθε ώρα που θα ασχοληθείς
Επίσης θα προσμετρήσεις και τις ώρες διαβάσματος για να κατανοήσεις πως λειτουργούν τα κροσσοβερ η όχι ;
Aυτο ειναι το θεμα . Εχω ωρες για χασιμο , και ειμαι πολυ καλος τεχνιτης
Μιας και τελικά εληξα το θεμα του crossover με τον καλυτερο δυνατο τροπο , οπως ημουν και σιγουρος απο την αρχη , θα ανοιξω νεο νημα με την καθεαυτου κατασκευη των ηχειων , ετσι ωστε να μπορει καποιος να βγαλει ακρη . Να συνεχισουμε εδω την κουβεντα μας . αλλα το αλλο νημα ας το αφησουμε καθαρο ως προς την κατασκευη για να εχουν και τα 2 καποιο νοημα
 

Μηνύματα
27.775
Reaction score
26.118
τα δικά σου τα ηχεία είναι όλα μία υποχώρηση κ στο οπτικό και στο κατασκευαστικό :laugh:
Οταν και αν κατέβεις από την Αλεκούπολη σε περιμένω , να τα ακούσεις , να σου πέσει κάτω το σαγόνι .
Μέχρι τότε μην μιλάς.
 

Μηνύματα
308
Reaction score
268
ότι και να φτιάξεις θα σου αρέσει στο πως ακούγεται....δεδομένο...
το θέμα είναι το ΑΝ θέλεις να το κάνεις να ακούγεται σωστά....
έχεις κατα νου κάποια ηχεία της κατηγορίας των 3Κ που έχεις εστιάσει ως προς την απόδοση που θέλεις να πετύχεις?
Ta ηχεια ου εχω εστιασει κανουν 7 νεφρα,,,, οποτε βαδιζουμε πατώντας στα αγια χωματα και αφηνουμε τα συννεφα για αλλη ζωη...
:)
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.040
Reaction score
1.493
ότι και να φτιάξεις θα σου αρέσει στο πως ακούγεται....δεδομένο...
το θέμα είναι το ΑΝ θέλεις να το κάνεις να ακούγεται σωστά....
έχεις κατα νου κάποια ηχεία της κατηγορίας των 3Κ που έχεις εστιάσει ως προς την απόδοση που θέλεις να πετύχεις?
Δεν συμφωνώ, το αντίθετο, ποτέ δεν θα είναι φουλ ευχαριστημένος από την ιδιοκατασκευή του, ακουστικά και εμφανισιακά. Παλιότερα ήμουν και εγώ της άποψης ότι εξοικονομούσα πολύτιμα χρήματα με το να φτιάξω κάτι δικό μου. Είχα φτιάξει καμιά δεκαριά ενισχυτές, ολοκληρωμένους, προ, τελικούς και 5 τουλάχιστο ζευγάρια ηχεία μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια, για το σαλόνι. Κάθε φορά όμως που γύριζα από μια έκθεση hi-fi (τότε που είχαν ουσία) ή από ένα άλλο σπίτι, φίλου ή μη, μου ερχόταν να τα πετάξω από το μπαλκόνι!!! Γιατί; Μα για ψυχολογικούς λόγους, νόμιζα ότι δεν έπαιζαν καλά γιατί τα είχα φτιάξει εγώ, ο ταπεινός diy. Που να συναγωνιστώ τα μεγάλα "εργοστάσια" στον χώρο, έλεγα μέσα μου. Το αστείο ήταν ότι όλα πουλήθηκαν μόλις τα άκουσαν οι επίδοξοι αγοραστές, με το καλημέρα σας. Και το πιο αστείο, ότι μου έπεφταν τα σαγόνια μόλις τα άκουγα στον χώρο του νέου τους ιδιοκτήτη! Αναμνήσεις....
Υπάρχει και ένας άλλος δρόμος, η βελτίωση ενός commercial προϊόντος, έτοιμου ηχείου, που ο κατασκευαστής για διάφορους λόγους έκανε υποχωρήσεις και εκπτώσεις. Αυτό θα ήταν ένα αξιόλογο project και θα είχε σχετικά σίγουρα αποτελέσματα και όχι κολύμπι σε επικίνδυνα νερά...
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.448
Reaction score
1.932
Vintage hi-fi john μη μασάς, προχώρα . . . αλλά προετοιμάσου για πολύ σκληρή ανηφόρα
Oι καμπινες των ηχειων , δεν ειναι προβημα , μπορω να φτιαξω οτιδηποτε
Aυτο ειναι το θεμα . Εχω ωρες για χασιμο , και ειμαι πολυ καλος τεχνιτης
Μιας και τελικά εληξα το θεμα του crossover με τον καλυτερο δυνατο τροπο . . .
Αφου είναι έτσι και αν σκοπεύεις να μην αντιγράψεις, αλλά να σχεδιάσεις δικιά σου καμπίνα, επιμένω στα του ποστ #9

Οσο για το κροςς, είναι τέχνη, απαιτεί μεγάλη εμπειρία, αλλά και μετρήσεις, που επίσης απαιτούν εμπειρία, διάβασμα και εξοπλισμό. Ακόμα και αν ζητήσεις βοήθεια στα φόρουμς, αυτή για να είναι ουσιαστική, πάλι χρειάζεται μετρήσεις από μέρους σου.

Μια πάρα πολύ καλή αρχή για διάβασμα και να μπεις στο νόημα είναι αυτό:

Υπάρχει όμως και άλλο ένα πρόβλημα στη σχεδίαση κροςς που πρέπει να συνεκτιμήσεις: Απαιτεί πλήθος πυκνωτών, πηνίων, κλπ διαφόρων τιμών για πειραματισμό ==> πρόσθετο κόστος

Μία ακόμα ιδέα ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΟΠΟ,
είναι να αγοράσεις αυτό: https://www.thomann.de/gr/the_t.racks_dsp_4x4_mini.htm
(στην αρχή του χρόνου το πούλαγαν μόλις 85€ οι κερατάδες),
ή καλύτερα αυτό: https://www.thomann.de/gr/the_t.racks_dsp_4x4_mini_pro.htm
ή ακόμα καλύτερα αυτό: https://www.thomann.de/gr/the_t.racks_dsp_4x4_mini_amp.htm
(κάπου μετά τη μέση των σελίδων μπορείς να κατεβάσεις το λογισμικό για να πάρεις μια ιδέα)
Οι αρχικοί ενδεικτικοί πειραματισμοί για συχνότητες αποκοπής, είδος καμπύλης, κλίσεις κλπ θα χρειαστούν σαφέστατα λιγότερο χρόνο και μανούρα, που ΙΜΗΟ θα αντισταθμίσουν με το παραπάνω το κόστος αγοράς. Οταν προσδιορίσεις ένα ικανοποιητικό σετάπ, το χρησιμοποιείς σαν σημείο μίμησης/εκκίνησης για υλοποίηση παθητικού κροςς (αν επιμένεις)
Το dsp_4x4_mini το σπρώχνεις εύκολα ΙΜΟ ανακτώντας σημαντικό μέρος του κόστους του, ή
το κρατάς για το επόμενο πρότζεκτ, ή . . .
το κρατάς και γίνεσαι ενεργός ;). Λένε οτι έχει καλό ήχο (το χρησιμοποιεί και κάποιο μέλος του avsite)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.981
Reaction score
127.627
Του κρος Ορ νοτ του κρος.
Ιδού η απορία.
 




Μηνύματα
308
Reaction score
268
Vintage hi-fi john μη μασάς, προχώρα . . . αλλά προετοιμάσου για πολύ σκληρή ανηφόρα


Αφου είναι έτσι και αν σκοπεύεις να μην αντιγράψεις, αλλά να σχεδιάσεις δικιά σου καμπίνα, επιμένω στα του ποστ #9

Οσο για το κροςς, είναι τέχνη, απαιτεί μεγάλη εμπειρία, αλλά και μετρήσεις, που επίσης απαιτούν εμπειρία, διάβασμα και εξοπλισμό. Ακόμα και αν ζητήσεις βοήθεια στα φόρουμς, αυτή για να είναι ουσιαστική, πάλι χρειάζεται μετρήσεις από μέρους σου.

Μια πάρα πολύ καλή αρχή για διάβασμα και να μπεις στο νόημα είναι αυτό:

Υπάρχει όμως και άλλο ένα πρόβλημα στη σχεδίαση κροςς που πρέπει να συνεκτιμήσεις: Απαιτεί πλήθος πυκνωτών, πηνίων, κλπ διαφόρων τιμών για πειραματισμό ==> πρόσθετο κόστος

Μία ακόμα ιδέα ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΟΠΟ,
είναι να αγοράσεις αυτό: https://www.thomann.de/gr/the_t.racks_dsp_4x4_mini.htm
(στην αρχή του χρόνου το πούλαγαν μόλις 85€ οι κερατάδες),
ή καλύτερα αυτό: https://www.thomann.de/gr/the_t.racks_dsp_4x4_mini_pro.htm
ή ακόμα καλύτερα αυτό: https://www.thomann.de/gr/the_t.racks_dsp_4x4_mini_amp.htm
(κάπου μετά τη μέση των σελίδων μπορείς να κατεβάσεις το λογισμικό για να πάρεις μια ιδέα)
Οι αρχικοί ενδεικτικοί πειραματισμοί για συχνότητες αποκοπής, είδος καμπύλης, κλίσεις κλπ θα χρειαστούν σαφέστατα λιγότερο χρόνο και μανούρα, που ΙΜΗΟ θα αντισταθμίσουν με το παραπάνω το κόστος αγοράς. Οταν προσδιορίσεις ένα ικανοποιητικό σετάπ, το χρησιμοποιείς σαν σημείο μίμησης/εκκίνησης για υλοποίηση παθητικού κροςς (αν επιμένεις)
Το dsp_4x4_mini το σπρώχνεις εύκολα ΙΜΟ ανακτώντας σημαντικό μέρος του κόστους του, ή
το κρατάς για το επόμενο πρότζεκτ, ή . . .
το κρατάς και γίνεσαι ενεργός ;). Λένε οτι έχει καλό ήχο (το χρησιμοποιεί και κάποιο μέλος του avsite)
Kalhmera. Δεν ειπα οτι θα σχεδιασω δικες μου καμπινες . Ποτε δεν το εχω κανει αυτο και στα fullrange που εχω φτιαξει στο παρελθον εκτος καποια που εκανα απο σκραπ για πλακα και τα εκανα δωρο σε ενα φιλο . Παντα απο σχεδιο δοκιμασμενο . Θα φτιαξω τα scan- soeak ( ιδι εχω ξεκινησει) αλλα ειχα ενα θθεμα με το crossover που τελικα το ελυσα . Και ευτηχως που ειχα αυτο το θεμα γιατι μεσα στην αναζητηση για λυση εμαθα ενα σωρο πραγματα , ασχετα αν δεν θα τα χρησιμοποιησω μιας και ειχα βοηθεια απο τριτο και ειμαι οκ τωρα
 

Μηνύματα
5.297
Reaction score
6.448
Mην το βλεπεις ετσι . Το εκτιμαω , αλλα προτιμω να βρω δικό μου τροπο να το φτιαξω . Αν δεν θα εχω το ιδιο αποτελεσμα θα ειναι δική μου ευθηνη , αλλα αυτο που με νοιαζει ειναι η ιδια η κατασκευη και οτι αυτο συνεπάγεται . Αυτο με γεμιζει . Ηχεια δεν εχω αναγκη, εχω .Τα φτιαχνω για να τα φτιαξω και θα το παλεψω να τα κανω οσο καλυτερα μπορω και να τα ευχαριστηθω . Αν εδινα 600€ για 2 ετοιμα crossover που ειναι το DIY ; . Iδη διαβαζω σχεδιασμο και θα επιχειρησω να τα φτιαξω μονος μου , το οποιο θα ηταν το ακρως ικανοποιητικο για μενα
Εγω επικροτω καθε προσπαθεια εδω , αρκει να εχει μια υποδομη και καποια σειρα.
Ξαναδιαβασε τι εχεις γραψει και τι εχω εγω...εαν εχουν 500 ευρω τα υλικα με τη δικη σου σχεδιαση ;; μην κανεις θεμα το ποσό οτι δεν ''αξιωνει'' diy , αλλωστε ολα εχουν μια τιμη. (αυτο για το χρηματικο)
diy ειναι το φτιαχνω μονος μου , αυτο μπορει να περιλαμβανει και σχεδιασσμο μερικο/ολικο/επικουρικο.
Εδω μαλλον θεωρεις diy να ασχοληθεις με τον ολικο σχεδιασμο cross , ενω δεν ειδα να κανεις το ιδιο με τον ενισχυτη του Nelson :D...(αυτο για το σχεδιασμο) σνομπαρουμε τον Τroel? :p(ξερω την συνεχεια ...:))
Εχεις ηδη φτιαξει ηχεια και εχεις και ετοιμα και δεν εχεις το βασικοτερο ,εξοπλισμο μετρητικο και διαβασμα επαυτου περαν του σχετικου περι κατασκευης κρος , αρα αυτι...ολες οι επανατοποθετησεις των προηγουμενων συμφορουμιτων τα ιδια επιμενουν να λενε .
Αυτα, καλη συνεχεια :)
 


Μηνύματα
5.297
Reaction score
6.448
Να σας βάλω bilnd test ενεργό με τους ενισχυτές που συνήθως χρησιμοποιούν, vs το ίδιο με passive cross ποιοτικά υλικά και εξίσου ενισχυτή να δούμε τι θα επιλέξετε :p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.981
Reaction score
127.627
Να σας βάλω bilnd test ενεργό με τους ενισχυτές που συνήθως χρησιμοποιούν, vs το ίδιο με passive cross ποιοτικά υλικά και εξίσου ενισχυτή να δούμε τι θα επιλέξετε :p
Βάλε μια πλάτη hypex της προκοπής, μεγάλης ισχύος, με ψηφιακή είσοδο, στα 800€ περίπου, κόντρα σε οποιαδήποτε σετ "παθητικού κρος + dac + τελικό ενισχυτή με volume control + καλώδια ηχείων" ίδιου κοστολογίου, να γελάμε όλοι μαζί μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

Να συγκρίνουμε πράγματα ίσης αξίας. 😎

Η μία λύση, η ενεργή πλάτη με πολυενίσχυση, ενεργό κρος, ψηφιακή είσοδο, DAC και DSP για ισοστάθμιση, κοστίζει 800-850€ αν θυμάμαι καλά.

Αυτή η λύση, εμπεριέχει:

DAC (με δυνατότητα DSP για EQ)
Interconnect από DAC σε τελικό ενισχυτή
Τελικό ενισχυτή
Volume control
Καλώδιο ηχείων με βύσματα
Παθητικό κρος

Βρες αντίστοιχο πακέτο στα ίδια λεφτά φίλε.
Στα 800-850€ της πλάτης hypex.

Θα γελάει και το παρδαλό το κατσίκι. 😁

Γιατί άμα είναι να δώσεις περισσότερα λεφτά, έχω και επιλογή για περισσότερα λεφτά σε ενεργή πολυενίσχυση, μέχρι και τρινοβ να σου βάλω στο παιχνίδι. Ανέβαζε κοστολογιο στην παθητική επιλογή, να σου ανεβάζω και γω κοστολογιο στην ενεργή.
Μέχρι >5 μύρια ευρώ, εύκολα στα τρώω σε ενεργή πολυενίσχυση, παιχνιδάκι είναι, όσα λεφτά θες.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.101
Μηνύματα
2.888.600
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top