Έγινε το πρώτο βήμα…

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Όλο το hardware είναι εδώ, ενωμένο, δυνατό!... :cool_4:

Μου αρέσει που η μητρική της Asus διαφημίζει φαρδιά πλατιά στο κουτί τις δυνατότητές της για υπερχρονισμό! Να μου λείπει το βύσσινο, δεν θα πάρω!... :cool_11:

Τα έχω πια όλα στα χέρια μου, μονάχα οι δύο εσωτερικοί ανεμιστήρες 92mm παραμένουν σε εκκρεμότητα. Ήρθε και ο Q6600, οπότε τώρα πια με έχει πιάσει μια γλυκιά ανυπομονησία, δεν κρατιέμαι!... :crazy_2:
Δηλαδη μαστροΠαναγιωτη πιο καυλα και απο γκομενα ενα πραμα ετσι????????????????????????????????????????????????????????????????/
Σε καταλαβαινω γιατι ετσι ακριβως ειμαι και γω απλα περιμενω τον τετραπυρηνο
και τις ddr3 μνημες και ξεκιναω το σεταρισμα ΟΕΟ ΟΕΟ ΟΕΟ .
Τελικα mobo πηρα την Asus Blitz Extreme στα 1333 FSB -DDR3-P35-CROSSFIRE και ελπιζω να μου τα πει καλα τα πραματα!!!!!Αν θες στειλε με ΠΜ το τηλ. σου να σε ρωτησω καναδυο πραματακια-------Αντε βαλε τα HAALI-FFDshow-codecs και have a nice trip to HI DEFINITION γιατι οπως λενε επι της οθονης καποιοι....
 

Attachments


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Δηλαδη μαστροΠαναγιωτη πιο καυλα και απο γκομενα ενα πραμα ετσι????????????????????????????????????????????????????????????????/

Ουάου Βλάση, φοβερή μητρική! Μακάρι να πάνε όλα καλά στα μηχανάκια μας! :cool_4:

Το βλέπω όλο μαζί το hardware και είναι σκέτη κα…λα! :happy_8: Κλείστηκε και το ραντεβού με τον πιτσιρικά που θα το συναρμολογήσει για την Παρασκευή το απόγευμα! "happy_1"
 

Μηνύματα
76
Reaction score
0
Επειδή και εγώ θα αγοράσω Η/Υ για να βλέπω High Definition movies μεσω projector μπορείτε να μου πείτε την σύνθεση σας..??

Μέχρι τώρα λέω να τον φτιάξω κάπως έτσι.
case: APEVIA X-PLORER BLACK http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912088
cpu: INTEL CORE 2 DUO E6750 2.66 GHZ LGA775
m/b: ASUS P5KC http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522552
vga: ASUS EAH2600XT D4 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513295
ram: CRUCIAL BALLISTIX 2X1GB DDR2 800MHZ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554117
pcu: THERMALTAKE 500W http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650590
Σύστημα ψύξης επεξεργαστή: OCZ TEMPEST CPU COOLER http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650306
Η/D WESTERN DIGITAL 320GB SATA2
Λειτουργικό σύστημα: VISTA HOME PREMIUM 32BIT
Οθόνη: LG 22'' L226WTQ-SF WIDE SILVER

Τα παρακάτω δεν ξέρω αν χρειάζονται είναι ανεμιστήρες νομίζω?… χρειάζονται να τα βάλω?
Σύστημα ψύξης Η/Υ: ??
Case modding-1 ??
Case modding-2 ??

Λιπών τι λέτε χρειάζεται κάτι αλλαγή??
 

Μηνύματα
122
Reaction score
0
2 πράγματα που χρειάζονται αλλαγή είναι το τροφοδοτικό και η ψύκτρα.

Για ψύκτρα προτείνω την: ZALMAN CNPS8000 CPU COOLER και
για τροφοδοτικό: HEROICHI WINDMILL PRO 500W RETAIL

Επουδενί κανένα Thermaltake πέραν του Toughpower 750w.

Επίσης για σκληρό θα πρότεινα των 500GB για HD storage (best >1TB)
και άλλον έναν για να τρέχει το λειτουργικό.

Όσο για την κάρτα εάν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις σε παιχνίδια μία λύση είναι και η 8600GT.
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700761
Θα σου προτεινα τροφοδοτικο της ENERMAX μιας και απο πολλους θεωρουντε αξιοπιστα και δινουν τα ρευματα που υποσχοντε.........παντα χρειαζεται ενα καλο τροφοδοτικο-δεν ξερεις στο μελλον τι καρτες και τι αλλα λογισμικα προκειτε να βαλλεις___________________Αντεκαι καλα μαστορεματα!!!!!
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Εγώ για φτηνή λύση προτείνω Enermax Liberty 620W

και για πιο σοβαρή και ακριβή το 750W Silencer της PC Power & Cooling

Τα έχω και τα 2 και είναι πολύ καλά. Το Pc Power... έχει και 2χ8pins που θέλουν οι μεγάλες Ati, το μόνο του αρνητικό είναι οτι δεν έχει αποσπώμενα καλώδια και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε μη ευρύχωρα κουτιά, κατά τα άλλα είναι απίστευτο τροφοδοτικό.
 


GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Οχι intel βρε παιδια... όχι intel...


για όνομα...
Καλά εσύ έχεις μείνει σε άλλες εποχές
Newsflash: μετά τους Core 2 η AMD πέθανε :happy_8::happy_8::happy_8::cool_11::cool_11:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Το χτίσιμο ενός HTPC σε επεισόδια!...

Κατά τις πέντε το απόγευμα που λέτε, το χειρουργείο ήταν στημένο και έτοιμο και περίμενα σε αναμμένα κάρβουνα τον χειρουργό να σκάσει μύτη στο προκαθορισμένο ραντεβού! Η ώρα πήγε πεντέμιση και δεν έχει έρθει ακόμα, κι αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια! Βρε λες σκέφτομαι, ααααα θα του στρίψω το λαρύγγι του πιτσιρικά έτσι και με στήσει! :mad_3:
 

Attachments





Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Μπήκε κιόλας στο ρακ!...

Κατάμαυρο σαν το Χάρο το SilverStone, κάνει καμουφλάζ παραλλαγής στα masking του τοίχου μου, γι’ αυτό δεν πολυφαίνεται! Ας όψεται το καχεκτικό φλας της φωτογραφικής μηχανής, θα του βγάλω αργότερα καλύτερες photo!...

Στα γρήγορα οι πρώτες εντυπώσεις παιδιά, μια και θα ακολουθήσει πολύ πολύ ψάξιμο με το μηχανάκι, δεκάδες ώρες εξαντλητικών ρυθμίσεων και δεν συμμαζεύεται! Το SilverStone με έκανε ΣΧΕΔΟΝ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ παιδιά, και λέω σχεδόν, γιατί μας τα χάλασε προς το τέλος με χασίματα σε κάποια καρέ σε δύο μόνο ταινίες σε HD-DVD: στο Batman Begins (ελάχιστα χασίματα καρέ), και στο 300 (σχετικά σοβαρά προβλήματα κίνησης, με αρκετά χασίματα καρέ).

Πέρα από αυτά τα προβλήματα, το μηχανάκι κυριολεκτικά ζωγράφισε! Ότι υλικό High Definition κι αν του βάλαμε, κυριολεκτικά το ξέσκισε! Στα HD-DVD Sea Biscuit και Burne Identity, δεν πιστεύαμε στα μάτια μας με την ομαλότητα κίνησης που βλέπαμε! Εγώ που δεν είχα δει άλλα ισχυρά HTPC να παίζουν, το συνέκρινα απλά με το Toshiba E1 και τα δύο μόνο HD-DVD δισκάκια που διαθέτω, το King Kong και το Van Helsing. Αυτή την ομαλότητα κίνησης, το Toshiba E1 ούτε στο όνειρό του δεν την έχει δει με αυτά τα δύο δισκάκια! Ο Στράτος πάλι μου έλεγε, ότι αυτή είναι η καλύτερη ομαλότητα κίνησης που έχει δει ποτέ από HD-DVD! :cool_4:

Όσον αφορά το θόρυβο, το μηχανάκι είναι άκραν του τάφου σιωπή! Στο ένα μέτρο απόσταση το ακούω που δουλεύει, στα δύο μέτρα απόσταση δυσκολεύομαι κυριολεκτικά να το ακούσω, στη θέση θέασης που είναι στα τέσσερα μέτρα απόσταση, απλά δεν ακούγεται με τίποτα. :happy_6:

Μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας και αρκετό υλικό High Definition, η μέγιστη θερμοκρασία στη CPU που είδαμε ήταν 48 βαθμοί, ενώ το CPU usage στα HD-DVD έπαιζε κυρίως ανάμεσα στο 15-17%.

Αφού έφυγε ο Στράτος, δοκίμασα και τα Hulk, U571 σε HD-DVD. Η ίδια πολύ καλή κίνηση παντού, με πολύ καλή ομαλότητα και ροή στα καρέ για τα δεδομένα των HD-DVD. Ουσιαστικά το μόνο πρόβλημα που έχω στη κίνηση είναι στο 300, σε όλες τις άλλες ταινίες παύεις να ασχολείσαι με τη κίνηση και αφήνεσαι να σε απορροφήσει η ταινία! :cool_1:

Μια άλλη λεπτομέρεια, πολύ σημαντική για μένα και στα συν της Sapphire, είναι ότι περνάει κανονικά την below black και above white πληροφορία, τόσο στο TheaterTek όσο και το Powerdvd.

Αυτά για αρχή, θα έχουμε να πούμε πολλά περισσότερα τις επόμενες μέρες, πάντως πρέπει να πω ότι το ερωτεύτηκα το μηχανάκι, με έχει κερδίσει ήδη!...
 

Attachments


NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

Καλορίζικος φίλε
Σου ευχομαι τα καλυτερα.

Επισης μπραβο στον Στρατο,εκανε ωραια δουλεια.Πολυ τακτοποιημενα.
 


Μηνύματα
567
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Μπήκε κιόλας στο ρακ!...



Αυτά για αρχή, θα έχουμε να πούμε πολλά περισσότερα τις επόμενες μέρες, πάντως πρέπει να πω ότι το ερωτεύτηκα το μηχανάκι, με έχει κερδίσει ήδη!...
Καλορίζικο Παναγιώτη και συγχαρητήρια στο ''χειρουργό'' Στράτο!!!!!

Βρε Παναγιώτη, δεν μας είπες το σπουδαιότερο....
Εκείνον το φάκελλο με τα wmv τον δείχνει καλά???? Είναι ομαλή η κίνηση????:happy_9::happy_9::happy_9:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Μπήκε κιόλας στο ρακ!...

Βρε Παναγιώτη, δεν μας είπες το σπουδαιότερο....
Εκείνον το φάκελλο με τα wmv τον δείχνει καλά???? Είναι ομαλή η κίνηση????:happy_9::happy_9::happy_9:

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Δεν ασχολήθηκα καθόλου χτες βράδυ με το περιεχόμενο του «ειδικού φακέλου», το τσάκισα κυριολεκτικά το SilverStone βάζοντας και βγάζοντας δισκάκια με πατερνάκια αναφοράς, βλέποντας αποσπάσματα από ταινίες που τα ξέρω καλά, προσπαθώντας να βρω τις πρώτες χοντρικές ρυθμίσεις για την εικόνα.

Έχω όλο τον καιρό μπροστά μου να ασχοληθώ με τον «ειδικό φάκελο», θα έχει τη τιμητική του, αυτό είναι δεδομένο… :mrgreen:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.739
Reaction score
7.534
Re: Απάντηση: Re: Μπήκε κιόλας στο ρακ!...

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Δεν ασχολήθηκα καθόλου χτες βράδυ με το περιεχόμενο του «ειδικού φακέλου», το τσάκισα κυριολεκτικά το SilverStone βάζοντας και βγάζοντας δισκάκια με πατερνάκια αναφοράς, βλέποντας αποσπάσματα από ταινίες που τα ξέρω καλά, προσπαθώντας να βρω τις πρώτες χοντρικές ρυθμίσεις για την εικόνα.

Έχω όλο τον καιρό μπροστά μου να ασχοληθώ με τον «ειδικό φάκελο», θα έχει τη τιμητική του, αυτό είναι δεδομένο… :mrgreen:
Παναγιωτη κοιτα πουλακι μου να κοιμηθεις και λιγο το Σαββατοκυριακο......Ενταξει δεν λεω καλη και η κα..λα αλλα την Δευτερα εχουμε και δουλεια ετσι??????????
Αντε μπαγασα οι DDR3 μου εμειναν και εσω ετοιμος και γω,εγω παντως αποκλειεται να κοιμηθω...........ειμαι σιγουρος με το ρημαδι που μπλεξαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τι μας κανει η πουτανα η τεχνολογια!!!!!!!!!!!!!!!!
Αν μπορεις στειλε με ΠΜ το τηλ.σου γιατι θελω κατι να σε ρωτησω μαστορα.............ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΒΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Είμαι ανεβασμένος, στα σύννεφα πετάω!...

Όσο το περισσότερο το βλέπω, τόσο περισσότερο μου αρέσει το SilverStone. Πρέπει να δείτε τον τρόπο που κλείνει το πορτάκι του drive στο SilverStone! Βάζεις ένα δισκάκι και κλείνεις το drive, αλλά το πορτάκι έχει δικό του μηχανισμό που το συγκρατεί και κλείνει σιγά σιγά σε δύο δευτερόλεπτα περίπου μετά το κλείσιμο του drive, πραγματική απόλαυση! :cool_4:

Το τηλεχειριστήριο του Imon επίσης, όλα τα λεφτά παιδιά! Ανοιγοκλείνει το SilverStone, ανοιγοκλείνει το drive, αυτά έχω βρει μόνο μέχρι στιγμής, αλλά όπως βλέπετε στη photo κάνει παπάδες, μόλις το εκπαιδεύσω ολοκληρωτικά, μάλλον θα αποχαιρετήσω οριστικά το Logitech Bluetooth ποντίκι που με συντρόφευσε πιστά τα δύο τελευταία χρόνια! :happy_4:
 

Attachments



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.073
Μηνύματα
2.887.681
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top