Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Status
Not open for further replies.

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Τα driver srages ενός τυπικοιύ ενισχυτή θα μπορούσαν να αποδώσουν τα 5W που ανέφερα , εάν φυσικά ο κατασκευαστής αποφάσιζε να σταματήσει το κύκλωμα σε αυτό το σημείιο και να μην συνεχίσει προσθέτοντας άλλη μια δωδεκάδα συμπληρωματικών τρανσίστος εξόδου ισχύος της Sanken που είναι και της μόδας και τα γουστάρουν και οι reviewers. :126:

Παλαιότερα βλέπαμε πολύ συχνά transistors σαν τα BD139/BD140 σε driver stages και αρκετές φορές ακόμα μεγαλύτερα σε ισχύ driver transistors.
Mε απλά λόγια, τα driver stages που υλοποιούνται με transistors θα μπορούσαν, αν το ήθελε ο σχεδιαστής, να απέδιδαν πολυ μεγαλύτερη ισχύ, αλλά δεν χρειάζεται εφόσον ακολουθούν μερικές εξάδες συμπληρωματικά τρανσίστορς εξόδου για την ενίσχυση του ρεύματος.
Tα πρώτα στάδια ενίσχυσης τάσης ενός ενισχυτή, καθώς και τα dtiver srages είναι εκείνα που παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο σε έναν ενισχυτή.

Μην κολλάτε μόνο στα τροφοδοτικά. Ο κινέζος βάζει δύο μετασχηματιστές των 1500 VA και 200.000 μF για να κάνει τη δουλειά του. Αν είστε αυτής της σχολής μπορώ να σας πω ποιους ενισχυτές να αγοράσετε με 1.200 ευρώ και 40 κιλά ενισχυτή.


Αν θέλεις PeterMeni να μιλήσουμε για ανεμόμυλους και κυψέλες, πες μου.

Σωστος!

:444:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
1.537
Εχω και έναν μικρό Sugden με δύο πυκνωτές μικρότερους από αυτούς του προενισχυτή μου. Αυτός ο μικρούλης ενισχυτάκος παίζει όμως μουσική φίλοι μου, Οδηγεί άνετα τα μεγάλα τετράωμα ηχέια μου της Dynaudio σε σημείο που ο χώρος δεν αντέχει άλλη ένταση. Τον βάζω που και που στο σύστημα για να θυμάμαι τα νιάτα μου.
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
αυτο ποιος το λεει? απο που προκυπτει?απο ποτε παρεχεις πιστοποιηση ISO στους δοκιμαστες? Εχει καμια παιδεια στα ηλεκτρονικα? εχει καμια σοβαρη παιδεια στη μουσικη? εχει μουσικες σπουδες?τι παραπανω ακουστικες δυνατοτητες εχει που τον ξεχωριζουν απο τον κωτση τον μωραιτη τον κατσενη η τον σκαλουμπακα?
Εφ' όσον οι δοκιμαστές γράφουν σε περιοδικά που πωλούνται στα περίπτερα, ο οποιοσδήποτε μπορεί να τους κρίνει.

Τώρα, όσον αφορά τις γνώσεις μου, αλλά και τις γνώσεις του κάθε reviewer επάνω στα θέματα που ανέφερες, νομίζω ότι όλες οι εκδοτικές εταιρίες έχουν τους δικούς τους μηχανισμούς αξιολόγησης, εξακρίβωσης και διαλογής, έτσι ώστε να επιλέγουν τους συνεργάτες, τους υπαλλήλους και τα στελέχη τους.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Κυριε Κογια προφανως καποιους τους περνας για ηλιθιους....

Ερωτω λοιπον:

Ο Βαch ηταν τρελλοεπιστημονας?

Ο Mozart ηταν πυρηνικος φυσικος?

Ο Beethoven ηταν Κυρος ο Γραναζης??

Ο Paganini?

Μηπως ο Vivaldi?

Οχι μωρε ο Charlie Parker ηταν χημικος αναλυτης ειδικος στα ναρκωτικα...(sorry στον τρισμεγιστο τενορο σαξοφωνιστα...αλλα εδω ΘΑ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ!!!!)

ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΡΕ ΚΩΣΤΑΚΗ???
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Εχω και έναν μικρό Sugden με δύο πυκνωτές μικρότερους από αυτούς του προενισχυτή μου. Παίζει όμως μουσική φίλοι μου, αυτός ο μικρούλης ενισχυτάκος. Οδηγεί άνετα τα μεγάλα τετράωμα ηχέια μου της Dynaudio σε σημείο που ο χώρος δεν αντέχει άλλη ένταση. Τον βάζω που και που στο σύστημα για να θυμάμαι τα νιάτα μου.
Αν μιλάς για τον Sugden Α-28ΙΙ, μιλάμε για τεράστια μηχανή αδερφέ. Το μηχάνημα αυτό το είχα πάρει από τον Αντωνόπουλο την δεκαετία του 80, μαζί με NAD πικάπ και ηχεία Audio Spectrum S-37II. Μιλάμε για φοβερό σύνολο... και τσάμπα.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Προτεινω να διαβασετε ολοι αυτο εδω. Με προσοχη. Με παρα πολυ προσοχη. Να το διαβασει και αυτος ανοιξε το θεμα...

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=29657
Διαφωνω καθετα!

Οι εποχες ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ!

Υπαρχουν εκπληκτικα high end Shows και στην Ελλαδα πλεον οπου ο καθεις ενδιαφερομενος ερχεται σε επαφη με τις μηχανες του ονειρου.

ΔΕΝ υπαρχουν πλεον ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΙ.

Ο ακροατης κι εν δυναμει πελατης μουσικοφιλος οταν διαβαζει κατι στο High Fidelity π.χ., μπορει πλεον να το ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΠΡΙΝ ΠΡΟΒΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ του εκαστοτε μηχ/τος.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
1.537
Αξίζει να σημειωθεί ότι ένας ενισχυτής δεν ακούγεται πάντα καλύτερα προσθέτοντας μόνο πυκνωτές στην τροφοδοσία. Θέλει πολύ ψάξιμο αυτό το θέμα, αλλά δεν είναι ώρα για τέτοιες κουβέντες, όταν μάλιστα αντιλαμβάνομαι ότι μου την πέφτουν :142:
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Επαναλαμβανω οτι, καποιους τους βολευει να το παιζουν προφεσοροι του χωρου για δικους τους λογους και φυσικα να υποβιβαζουν ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ την διακριτικη ακουστικη ευχερεια και την νοημοσυνη κατ'επεκταση, του μεσου χαιφιντελιστα.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ρε δεν πατε να δειτε λιγο μπαλα λεω εγω με καμια πιτσα και καμια μπυριτσα....:142:
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
αυτο ποιος το λεει? απο που προκυπτει?απο ποτε παρεχεις πιστοποιηση ISO στους δοκιμαστες? Εχει καμια παιδεια στα ηλεκτρονικα? εχει καμια σοβαρη παιδεια στη μουσικη? εχει μουσικες σπουδες?τι παραπανω ακουστικες δυνατοτητες εχει που τον ξεχωριζουν απο τον κωτση τον μωραιτη τον κατσενη η τον σκαλουμπακα?
Εχει ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ σε ΟΤΙ κιαν εχει γραψει (τουλαχιστον μεχρι τωρα).

Αυτο εχει!

Οι υπολοιποι που ανεφερες εχουν "καει"...
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
1.537
Με εξαιρεση ισως τον Κατσενη ο οποιος για λογους ηλικιας δεν συνεχιζει..
O Κατσένης αποκλείεται να είναι μεγαλύτερος από τον Καφάτο που συνεχίζει να γράφει :114:
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Εχει ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ σε ΟΤΙ κιαν εχει γραψει (τουλαχιστον μεχρι τωρα).

Αυτο εχει!

Οι υπολοιποι που ανεφερες εχουν "καει"...
Οι reviewers ειναι σαν τα hifi μηχ/τα.

Κρινονται ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ..

Ο αναγνωστης ΔΕΝ ειναι βλαξ!!!!

Θα του την κανεις μια, θα του την κανεις δυο, ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΚΑΗΚΕΣ!!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
1.537
Με λίγα λόγια η ενέργεια πριν ισούται με την ενέργεια μετά συν τις όποιες απώλειες. Αν δεν έχεις ενέργεια πριν που θα τη βρεις μου λες ?
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής μπορει να έχει έναν τίγρη στο τροφοδοτικό του. Δεν τον έχω ανοίξει για να δω τι έχει μέσα του.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κατ' αρχάς θα παρακαλέσω τον Γιώργο Θεοφιλάκο να εκφράζεται καλύτερα. Δεν είναι γήπεδο εδώ...

Πιστεύω ότι αν κάποιος έχει παρακολουθήσει το περιοδικό από τα πρώτα τεύχη, θα έχει διαπιστώσει ότι κανένας μας δεν ήταν μεροληπτικός ή αν θες καλύτερα "biased" υπέρ κάποιας συσκευής ή αντιπροσώπου.
Ο κόσμος Νικόλα μπορεί να έχει διαφορετική άποψη (και έχει). Οι παρουσιάσεις συγκεκριμένων προϊόντων ή τα συστήματα αναφοράς, μπορούν να ερμηνευθούν ποικιλοτρόπως. Επίσης θα γνωρίζεις ότι η υπερβολική υποστήριξη κάποιου αντιπροσώπου, λειτουργεί τελικά εντελώς αντίθετα. Εδώ εμείς που είμαστε διαδικτυακό μέσο και υποτίθεται εντελώς ελεύθερο και δεχόμαστε κριτική γιατί πολλές συσκευές μας τις κουβαλάει συγκεκριμένος άνθρωπος.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Όσον αφορά το θέμα αντικειμενικής και υποκειμενικής αξιολόγησης, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Όσοι κρίνουν τα μηχανήματα αποκλειστικά με κριτήρια που δεν αφορούν μηχανές (αυτιά, τέχνη και λοιπές αερολογίες), είναι γιατί είναι ανεπαρκείς. Δεν είναι κακό να είναι κάποιος ανεπαρκής σε έναν τεχνικό τομέα. Αρκεί να μην προσπαθεί να υποβιβάσει τον επαρκή, τον κάτοχο της γνώσης, για να κρύψει την δική του ανεπάρκεια. Αυτό είναι απλό κόμπλεξ.

...
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής μπορει να έχει έναν τίγρη στο τροφοδοτικό του. Δεν τον έχω ανοίξει για να δω τι έχει μέσα του.
Όταν λέμε πρώτα στάδια και στάδια ενίσχυσης τάσης να ξέρουμε τι λέμε. Τα οδηγά τρανζίστορ ανήκουν στο στάδιο εξόδου και κάνουν και ενίσχυση ρεύματος. Το πόσο ισχυρά είναι έχει να κάνει με τον αριθμό των τρανζίστορ εξόδου και όχι με μόδες.
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.210
Μηνύματα
2.933.031
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top