Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
559
Reaction score
1
Τα ανθρώπινα αισθητήρια είναι απολύτως ανεπαρκή για τη διαπίστωση της πραγματικότητας. Άλλο πράγμα η αντίληψη και άλλο η πραγματικότητα. Perception is not reality. Αυτό είναι βασικά το σημείο της διαφωνίας μας.
Διαφωνώ φίλε Κώστα.

- Ζωντανή μουσική:
Η μουσική παίζεται από φυσικά όργανα και οι άνθρωποι την απολαμβάνουν μέσω των αισθητηρίων της ακοής τους. Σε αυτή τη διαδικασία τα μετρητικά δεν έχουν καμία θέση.

- Αναπαραγόμενη μουσική:
Η ηχογραφημένη μουσική αναπαράγεται από μηχανήματα που καλούνται να παίξουν το ρόλο των φυσικών οργάνων και οι άνθρωποι την απολαμβάνουν μέσω των αισθητηρίων της ακοής τους. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, το μηχάνημα κρίνεται από τα αυτάκια μας, αφού για αυτά γίνεται όλο το παιχνίδι. Και σε αυτή τη διαδικασία, τα μετρητικά δεν έχουν καμία θέση. Κανένας δεν ακούει μουσική με μετρητικά.

Ο λόγος ύπαρξης των συσκευών high end δεν είναι για να κοντράρονται στα μετρητικά. Ο λόγος ύπαρξης τους είναι για να μας δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση του ζωντανού γεγονότος, με όσο πιο πιστικό τρόπο.

Από εκεί και πέρα, όταν κάποιος θέλει να αξιολογήσει ένα κύκλωμα ως προς τις ηχητικές και ηλεκτρονικές του επιδόσεις, οφείλει να το δοκιμάσει α) με ακροάσεις σε κάποιο σύστημα αναφοράς, και β) με μετρήσεις σε κάποιο μηχάνημα ακριβείας. Εδώ τα μετρητικά έχουν λόγο ύπαρξης και μάλιστα ουσιαστικό.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Πιστευω οτι το High Fidelity ΔΙΑΘΕΤΕΙ ηδη τις απολυτως απαραιτητες των μετρησεων. Δηλαδη εκεινες των ΗΧΕΙΩΝ.

Στα ηχεια που ειναι ο πιο αδυναμος κρικος της αλυσιδας απο πλευρας παραμορφωσεων, πραγματι ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ οι μετρησεις οι οποιες και καταδεικνυουν ενα μεγαλο ποσοστο της πραγματικης αξιας του εκαστοτε ηχειου.

Στα ενισχυτικα ομως τα οποια με την παροδο των ετων εχουν εξελιχθει σε πολυ μεγαλο βαθμο, οι μετρησεις δυναται ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΙΚΑ ως προς την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ αξια ενος ενισχυτη. Πολυ ευκολα λοιπον ο αναγνωστης μπορει να κανει την ΛΑΘΟΣ αγορα.

Το ιδιο ισχυει και για τις πηγες (λιγοτερο τις αναλογικες οπου οι μετρησεις χρειαζονται).

Δεν ειναι τυχαιο οτι το The Absolute Sound ΔΕΝ εχει μετρησεις.

ΤΟ ΑΥΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠ'ΑΡΙΘΜ. 1 ΚΡΙΤΗΣ ΜΙΑΣ HIFI ΣΥΣΚΕΥΗΣ.

To θεμα ειναι ΠΟΙΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ??

Εδω ειναι η πονεμενη ιστορια. Εδω απατειται ψαξιμο, εγρηγορση και προσωπικη φιλοσοφικη αναζητηση. Εδω αν θελετε ειναι κι η αγρια ομορφια του hobby.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.396
Reaction score
21.586

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Πολύ βολικό αυτό! Να το σημειώσω να το λέω στις παρέες μου.

Ποτε δεν ειπα οτι δεν εχουν ουδεμια σχεση μεταξυ τους.

Διαφοροι μαθηματικοι εχουν προσπαθησει να προσεγγισουν θεωρητικα την μουσικη κατα καιρους (οι μαθηματικοι ειχαν ανεκαθεν το συνηθειο να προσεγγιζουν το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ απο μαθηματικη σκοπια. Κι οι σημερινοι τεχνοκρατες απο....μετρητικη:143:)

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω κανεναν μαθηματικο να εχει συνθεσει ενα αριστουργημα η να ειναι βιρτουοζος σε ενα οργανο....

Βλεπετε η μουσικη ΔΕΝ ειναι μαθηματικα (επιμενω).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.396
Reaction score
21.586
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω κανεναν μαθηματικο να εχει συνθεσει ενα αριστουργημα η να ειναι βιρτουοζος σε ενα οργανο....

Βλεπετε η μουσικη ΔΕΝ ειναι μαθηματικα (επιμενω).
Ξεκινήστε από τον Ανδρέα Μικρούτσικο, και βλέπουμε.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Ξεκινήστε από τον Ανδρέα Μικρούτσικο, και βλέπουμε.
Τι να ξεκινησω απο τον Μικρουτσικο?

Εχω την εντυπωση οτι μουσικος ειναι ο ανθρωπος..Ασχετα αν σπουδασε και μαθηματικα τυχαια οπως γινεται παντοτε στην χωρα μας..

Τωρα μην με βαλεις να μιλησουμε για τα..........αριστουργηματα του..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Τα πρώτα 10 watts είναι καθοριστικά, τουλάχιστον για τους κάτωθι λόγους:

1. Σε έναν τρανσιστοράτο ενισχυτή, τα ενεργά στάδια ενίσχυσης τάσης έχουν από μόνα τους αυτή τη μικρή δυνατότητα ισχύος (5-10W). Aν δηλαδή τα συνδέαμε απευθείας στην έξοδο του ενισχυτή μας, παρακάμπτοντας το τελικό στάδιο ενίσχυσης ρεύματος, θα απέδιδαν 5-10W RMS σε ωμικο φορτίο 8Ω.
Συνεπώς όταν αναφερόμαστε σε στοιχεία ποιότητας ενός ενισχυτή, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι τα πρώτα στάδια ενίσχυσης της τάσης είναι εκείνα που καθορίζουν την τελική ηχητική ποιότητα ενός ενισχυτή σε χαμηλές στάθμες ακρόασης.

2. Το τελικό στάδιο ενίσχυσης ρεύματος είναι πλέον παρομοιότητο σχεδόν σε όλους τους τρανσιτοράτους ενισχυτές. Η μοναδική διαφορά μεταξύ τους είναι το πλήθος και η ποιότητα των συμπληρωματικών τρανσίστορς εξόδου καθώς και η χαμηλή σύνθετη αντίσταση του τροφοδοτικού τους.

3. Η ονομαστική ισχύς ενός τροφοδοτικού (stand alone) από μόνη της δεν είναι αρκετή όταν αυτή ποτέ δεν αποδίδεται σε πραγματικό φορτίο. Συνεπώς οι τεράστιοι πυκνωτές είναι η εύκολη λύση για τον σχεδιαστή, αλλά δεν είναι και η μοναδική λύση. Τους τεράστιους πυκνωτές τροδοδοσίας τους έχουν μάθει πλέον να τους αναγνωρίζουν όλοι οι δοκιμαστές και θέλουν να τους βλέπουν στα μηχανήματα για να έχουν και κάτι τεχνικό να σχολιάζουν. Οταν όμως οι συνθήκες και η φιλοσοφία της σχεδίασης το απαιτεί, ο ικανότατος σχεδιαστής μπορεί να αποδώσει περισσότερη ενέργεια ανά μονάδα χρόνου στα ηχεία και μάλιστα με πολύ μικρότερους πυκνωτές της επιλογής του.
Αγαπητέ ο ενισχυτής που αναφέρεις δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα στο πλανήτη μας. Είτε λοιπόν οι γνώσεις σου είναι ελλιπής είτε αναφέρεσαι σε εξωγήινη τεχνολογία.
Τα πρώτα στάδια ενός ενισχυτή είναι συνήθως ο διαφορικός ενισχυτής με τις πηγές ρεύματος και ακολουθούν οι ενισχυτές τάσης που κάνουν και προσαρμογή της σύνθετης αντίστασης. Αυτές οι βαθμίδες όχι δεν αποδίδουν ισχύ 5-10 Watts όπως αναφέρεις αλλά δεν οδηγούν ούτε καν ακουστικά.
Βλέπεις τα ηχεία των 8 ή 4 Ω θέλουν ρεύμα και μόνο για να δουλέψουν. Οι πρώτες βαθμίδες συνεργάζονται μόνο με πολύ υψηλές αντιστάσεις εισόδου. Αν σε αυτές συνδέσεις απευθείας ηχείο θα καταστραφούν αμέσως.
Για αυτά που αναφέρεις στο τρίτο μέρος απλά θα σε παραπέμψω στο βιβλίο φυσικής της πρώτης λυκείου. Εκεί θα βρεις τα σχετικά με τη διατήρηση ενέργειας. Με λίγα λόγια η ενέργεια πριν ισούται με την ενέργεια μετά συν τις όποιες απώλειες. Αν δεν έχεις ενέργεια πριν που θα τη βρεις μου λες? Ως γνωστό η ενεργειακή αποθήκη ενός ενισχυτή είναι το τροφοδοτικό του και κυρίως οι πυκνωτές του καθώς είναι τα ΜΟΝΑ στοιχεία εκτός των μπαταριών που αποθηκεύουν ενέργεια. Περίπτωση για επιπλέον ενέργεια υπάρχει μόνο όταν ο ενισχυτής συνοδεύεται από φωτοβολταικές κυψέλες ή ανεμογεννήτρια σε περίπτωση κακοκαιρίας, οπότε με τη τοποθέτηση τους στη ταράτσα έχεις επιπλέον ενέργεια.
Ένα από τα χαρακτηριστικά των πυκνωτών είναι το ESR που δηλώνει την εσωτερική αντίσταση τους σε συνάρτηση με τη συχνότητα.
ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ οι μεγάλοι σε χωρητικότητα πυκνωτές έχουν χαμηλότερο ESR σε σχέση με τους μικρότερους.
Και βέβαια το ESR θα πρέπει να παραμένει το δυνατόν σταθερότερο σε όλο το ακουστικό φάσμα.
Αυτό στην ουσία σημαίνει καλύτερη απόδοση ενέργειας ΠΑΝΤΑ.

Σαφώς υπάρχει και η περίπτωση του ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΥ, όπως ονομάζεται, ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ όπου με συγκεκριμένο ΚΑΙ ΜΟΝΟ φορτίο-ηχείο ο ενισχυτής αυτός αποδίδει καλύτερα με μικρής και συγκεκριμένης χωρητικότητας πυκνωτές. Το παραπάνω έχει νόημα ΜΟΝΟ σε εργαστηριακό-πειραματικό επίπεδο καθώς και σε επίπεδο ιδιοκατασκευής αφού ο εν λόγω ενισχυτής συνεργάζεται καλά με ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ηχείο.
Αν στα χιλιάδες ηχεία της αγοράς εσύ πέτυχες αυτό το ένα με τη πρώτη πες μου και αριθμούς για να παίξω τζόκερ...

Αν γνωρίζεται δε κάποιον κατασκευαστή ενισχυτών που να προτείνει για τον ενισχυτή του με το αστείο τροφοδοτικό ένα και μόνο ηχείο παρακαλώ να με ενημερώσεται.

Επίσης προκαλώ οποιονδήποτε να μου αναφέρει, κλασσικής σχεδίασης ενισχυτή, ο οποίος βρίσκεται στη κορυφή της γκάμας του κατασκευαστή και να μη διαθέτει τεράστιο τροφοδοτικό. Ένας μόνο αρκεί...
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Αγαπητέ ο ενισχυτής που αναφέρεις δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα στο πλανήτη μας. Είτε λοιπόν οι γνώσεις σου είναι ελλιπής είτε αναφέρεσαι σε εξωγήινη τεχνολογία.
Τα πρώτα στάδια ενός ενισχυτή είναι συνήθως ο διαφορικός ενισχυτής με τις πηγές ρεύματος και ακολουθούν οι ενισχυτές τάσης που κάνουν και προσαρμογή της σύνθετης αντίστασης. Αυτές οι βαθμίδες όχι δεν αποδίδουν ισχύ 5-10 Watts όπως αναφέρεις αλλά δεν οδηγούν ούτε καν ακουστικά.
Βλέπεις τα ηχεία των 8 ή 4 Ω θέλουν ρεύμα και μόνο για να δουλέψουν. Οι πρώτες βαθμίδες συνεργάζονται μόνο με πολύ υψηλές αντιστάσεις εισόδου. Αν σε αυτές συνδέσεις απευθείας ηχείο θα καταστραφούν αμέσως.
Για αυτά που αναφέρεις στο τρίτο μέρος απλά θα σε παραπέμψω στο βιβλίο φυσικής της πρώτης λυκείου. Εκεί θα βρεις τα σχετικά με τη διατήρηση ενέργειας. Με λίγα λόγια η ενέργεια πριν ισούται με την ενέργεια μετά συν τις όποιες απώλειες. Αν δεν έχεις ενέργεια πριν που θα τη βρεις μου λες? Ως γνωστό η ενεργειακή αποθήκη ενός ενισχυτή είναι το τροφοδοτικό του και κυρίως οι πυκνωτές του καθώς είναι τα ΜΟΝΑ στοιχεία εκτός των μπαταριών που αποθηκεύουν ενέργεια. Περίπτωση για επιπλέον ενέργεια υπάρχει μόνο όταν ο ενισχυτής συνοδεύεται από φωτοβολταικές κυψέλες ή ανεμογεννήτρια σε περίπτωση κακοκαιρίας, οπότε με τη τοποθέτηση τους στη ταράτσα έχεις επιπλέον ενέργεια.
Ένα από τα χαρακτηριστικά των πυκνωτών είναι το ESR που δηλώνει την εσωτερική αντίσταση τους σε συνάρτηση με τη συχνότητα.
ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ οι μεγάλοι σε χωρητικότητα πυκνωτές έχουν χαμηλότερο ESR σε σχέση με τους μικρότερους.
Και βέβαια το ESR θα πρέπει να παραμένει το δυνατόν σταθερότερο σε όλο το ακουστικό φάσμα.
Αυτό στην ουσία σημαίνει καλύτερη απόδοση ενέργειας ΠΑΝΤΑ.

Σαφώς υπάρχει και η περίπτωση του ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟΥ, όπως ονομάζεται, ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ όπου με συγκεκριμένο ΚΑΙ ΜΟΝΟ φορτίο-ηχείο ο ενισχυτής αυτός αποδίδει καλύτερα με μικρής και συγκεκριμένης χωρητικότητας πυκνωτές. Το παραπάνω έχει νόημα ΜΟΝΟ σε εργαστηριακό-πειραματικό επίπεδο καθώς και σε επίπεδο ιδιοκατασκευής αφού ο εν λόγω ενισχυτής συνεργάζεται καλά με ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ηχείο.
Αν στα χιλιάδες ηχεία της αγοράς εσύ πέτυχες αυτό το ένα με τη πρώτη πες μου και αριθμούς για να παίξω τζόκερ...

Αν γνωρίζεται δε κάποιον κατασκευαστή ενισχυτών που να προτείνει για τον ενισχυτή του με το αστείο τροφοδοτικό ένα και μόνο ηχείο παρακαλώ να με ενημερώσεται.

Επίσης προκαλώ οποιονδήποτε να μου αναφέρει, κλασσικής σχεδίασης ενισχυτή, ο οποίος βρίσκεται στη κορυφή της γκάμας του κατασκευαστή και να μη διαθέτει τεράστιο τροφοδοτικό. Ένας μόνο αρκεί...
Καλα εσυ το.......βιολι σου.

Ελα μια βολτα βρε αδελφε να τα πουμε απο κοντα,

φερε παραμασχαλα και το ενισχυτακι σου με τα πολλα μF με το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΗΧΕΙΟ να κανουμε την κοντρουλα στην οποια σε εχω ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ αλλα ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ,

και ασε τις ΘΕΩΡΙΕΣ για αργοτερα..

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Παιδιά, είναι κυριακή μεσημέρι και προσπαθώ να κοιμηθώ. Δεν μπορείτε να κάνετε λίγο ησυχία; Αμάν πια...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Καλα εσυ το.......βιολι σου.

Ελα μια βολτα βρε αδελφε να τα πουμε απο κοντα,

φερε παραμασχαλα και το ενισχυτακι σου με τα πολλα μF με το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΗΧΕΙΟ να κανουμε την κοντρουλα στην οποια σε εχω ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ αλλα ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ,

και ασε τις ΘΕΩΡΙΕΣ για αργοτερα..

ΕΔΩ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
Εσύ νομίζεις ότι όλοι είναι αργόσχολοι και έχουν όρεξη να κουβαλάνε μηχανάκια και να τους φεύγει η πλάτη σε ανούσιες κόντρες?
Αν δηλαδή έρθω με ενισχυτή 100 watt dual mono 22 πραγματικών κιλών και αξίας 320 ευρώ θα βγεις ποτέ δημοσίως να παραδεχτείς ότι πάτησε κάτω το πανάκριβο μηχανάκι σου ή θα το γυρίσεις στο ζειμπέκικο καθότι το ακούειν είναι υποκειμενικό και μόνο?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.396
Reaction score
21.586
Τι να ξεκινησω απο τον Μικρουτσικο?

Εχω την εντυπωση οτι μουσικος ειναι ο ανθρωπος..Ασχετα αν σπουδασε και μαθηματικα τυχαια οπως γινεται παντοτε στην χωρα μας..

Τωρα μην με βαλεις να μιλησουμε για τα..........αριστουργηματα του..
... και βλέπουμε...
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Εσύ νομίζεις ότι όλοι είναι αργόσχολοι και έχουν όρεξη να κουβαλάνε μηχανάκια και να τους φεύγει η πλάτη σε ανούσιες κόντρες?
Αν δηλαδή έρθω με ενισχυτή 100 watt dual mono 22 πραγματικών κιλών και αξίας 320 ευρώ θα βγεις ποτέ δημοσίως να παραδεχτείς ότι πάτησε κάτω το πανάκριβο μηχανάκι σου ή θα το γυρίσεις στο ζειμπέκικο καθότι το ακούειν είναι υποκειμενικό και μόνο?
Εννοειται πως θα το πω....

Μα το διευκρινησαμε απο την αρχη.

Η κοντρα θα γινει καθαρα σε θεματα οδηγησης...ας αφησουμε την ποιοτητα του ηχου.

Εδω μιλαμε για οδηγηση, σωματα, μπασογραμμες και γκαζια..

Αν ομως ΧΑΣΕΙΣ.....που θα ΧΑΣΕΙΣ, θα στειλλεις γραμμα ΜΕΤΑΜΕΛΕΙΑΣ και ΣΥΓΝΩΜΗΣ στο High Fidelity εναντι πρωτιστως του Νικου του Κορακακη και δευτερευοντως του υποφαινομενου.

Αλλωστε αν πιστεψουμε τα λεγομενα σου, ο ενισχυτης που αναφερεις κατατροπωνει για πλακα σε θεματα οδηγησης τον EDGE G3.
Δεν τιθεται δηλαδη καν θεμα να οδηγουν ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ..

Σε περιμενω λοιπον..

Αν ομως βαριεσαι να κουβαλας, πες μου που εισαι να φερω εγω τον δικο μου ενισχυτη!

Ετσι γιατι εχω καιρο να.....γελασω με την ψυχη μου..

:142:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Αυτό το μήνυμα μάλλον σας διέφυγε
Αρχικό μήνυμα απο musiclover....Ε λοιπον οχι κυριοι κακοπιστοι. Υπαρχει ο σοβαρος δοκιμαστης κι ο τσαρλατανος δοκιμαστης ....
Οι επαρκούς ακρίβειας μετρήσεις (όχι σε κλίμακα των 5 dB, όπου όλες σχεδόν οι συσκευές βγαίνουν λάδι), δίνουν τη δυνατότητα στον καλόπιστο αναγνώστη, να διακρίνει τις κατηγορίες των δοκιμαστών. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
Επίσης, όταν κατηγορείς σχεδόν όλους για κακή πίστη, ανήκεις στην ίδια κατηγορία μ' αυτούς που χαρακτηρίζουν τους δοκιμαστές εν γένει σαν λαμόγια. Δεν είναι λοιπόν σοφό να κατηγορείς την κατηγορία σου.
Αυτή η ερώτηση:
.... Αυτή την εμμονή με τα επώνυμα δεν μπορώ να την καταλάβω. Λογικό μου φαίνεται να το ζητάει κάποιος, όταν καταλαβαίνει πως ο "απέναντι" είναι κάποιος γνωστός στο χώρο. Αλλά, όταν κάποιος άγνωστος στο χώρο, λέει απλά τη γνώμη του, τότε τι λόγος υπάρχει;
Λέγεται ας πούμε ο άγνωστος Σπανοβαγγελοδημητρόπουλος (θυμάστε το σχετικό με τον Αυλωνίτη) και τόμαθες. Και λοιπόν, τι σε βοηθάει αυτό; ....
απευθύνεται και σε σένα Νίκο (Κορακάκη). Από τη στιγμή που ζητάς κάτι, που δεν προβλέπεται από τους κανόνες λειτουργίας της κοινότητας, οφείλεις να έχεις μια επαρκή αιτιολόγηση.
Περιμένω απαντήσεις.
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Συμφωνω απολυτα...


Ο Νικος ο Κορακακης συγκαταλεγεται στους πρωτους.
αυτο ποιος το λεει? απο που προκυπτει?απο ποτε παρεχεις πιστοποιηση ISO στους δοκιμαστες? Εχει καμια παιδεια στα ηλεκτρονικα? εχει καμια σοβαρη παιδεια στη μουσικη? εχει μουσικες σπουδες?τι παραπανω ακουστικες δυνατοτητες εχει που τον ξεχωριζουν απο τον κωτση τον μωραιτη τον κατσενη η τον σκαλουμπακα?
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Εννοειται πως θα το πω....

Μα το διευκρινησαμε απο την αρχη.

Η κοντρα θα γινει καθαρα σε θεματα οδηγησης...ας αφησουμε την ποιοτητα του ηχου.

Εδω μιλαμε για οδηγηση, σωματα, μπασογραμμες και γκαζια..

Αν ομως ΧΑΣΕΙΣ.....που θα ΧΑΣΕΙΣ, θα στειλλεις γραμμα ΜΕΤΑΜΕΛΕΙΑΣ και ΣΥΓΝΩΜΗΣ στο High Fidelity εναντι πρωτιστως του Νικου του Κορακακη και δευτερευοντως του υποφαινομενου.

Αλλωστε αν πιστεψουμε τα λεγομενα σου, ο ενισχυτης που αναφερεις κατατροπωνει για πλακα σε θεματα οδηγησης τον EDGE G3.
Δεν τιθεται δηλαδη καν θεμα να οδηγουν ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ..

Σε περιμενω λοιπον..

Αν ομως βαριεσαι να κουβαλας, πες μου που εισαι να φερω εγω τον δικο μου ενισχυτη!

Ετσι γιατι εχω καιρο να.....γελασω με την ψυχη μου..

:142:
Πες μου ποιος θα πιστοποιήσει το νικητή του συγκριτικού? Οι γνωστοί ανεπαρκέστατη δοκιμαστές? Εγώ και εσύ μόνο? Θα υπάρχει κανένας σοβαρός ρηβιούερ? Εγώ θα λέω τα δικά μου και εσύ τα δικά σου, σωστά? Παίζεις εκ του ασφαλούς νομίζω.
Να γιατί όπως λέει ο Κος Κόγιας χρειάζονται οι μετρήσεις. Μόνο με μέτρηση μπορεί να φανεί τι ψάρια πιάνει το κάθε μηχάνημα. Επαναλαμβάνω για 320 ευρώ μηχάνημα... τίποτα ακριβότερο.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Πες μου ποιος θα πιστοποιήσει το νικητή του συγκριτικού? Οι γνωστοί ανεπαρκέστατη δοκιμαστές? Εγώ και εσύ μόνο? Θα υπάρχει κανένας σοβαρός ρηβιούερ? Εγώ θα λέω τα δικά μου και εσύ τα δικά σου, σωστά? Παίζεις εκ του ασφαλούς νομίζω.
Να γιατί όπως λέει ο Κος Κόγιας χρειάζονται οι μετρήσεις. Μόνο με μέτρηση μπορεί να φανεί τι ψάρια πιάνει το κάθε μηχάνημα. Επαναλαμβάνω για 320 ευρώ μηχάνημα... τίποτα ακριβότερο.
Πιστεψε με φιλε μου:

Θα το πιστοποιησεις ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
1.537
Αγαπητέ ο ενισχυτής που αναφέρεις δεν έχει κατασκευαστεί ακόμα στο πλανήτη μας. Είτε λοιπόν οι γνώσεις σου είναι ελλιπής είτε αναφέρεσαι σε εξωγήινη τεχνολογία.
Τα πρώτα στάδια ενός ενισχυτή είναι συνήθως ο διαφορικός ενισχυτής με τις πηγές ρεύματος και ακολουθούν οι ενισχυτές τάσης που κάνουν και προσαρμογή της σύνθετης αντίστασης. Αυτές οι βαθμίδες όχι δεν αποδίδουν ισχύ 5-10 Watts όπως αναφέρεις αλλά δεν οδηγούν ούτε καν ακουστικά.

μόνο αρκεί...
Τα driver srages ενός τυπικοιύ ενισχυτή θα μπορούσαν να αποδώσουν τα 5W που ανέφερα , εάν φυσικά ο κατασκευαστής αποφάσιζε να σταματήσει το κύκλωμα σε αυτό το σημείιο και να μην συνεχίσει προσθέτοντας άλλη μια δωδεκάδα συμπληρωματικών τρανσίστος εξόδου ισχύος της Sanken που είναι και της μόδας και τα γουστάρουν και οι reviewers. :126:

Παλαιότερα βλέπαμε πολύ συχνά transistors σαν τα BD139/BD140 σε driver stages και αρκετές φορές ακόμα μεγαλύτερα σε ισχύ driver transistors.
Mε απλά λόγια, τα driver stages που υλοποιούνται με transistors θα μπορούσαν, αν το ήθελε ο σχεδιαστής, να απέδιδαν πολυ μεγαλύτερη ισχύ, αλλά δεν χρειάζεται εφόσον ακολουθούν μερικές εξάδες συμπληρωματικά τρανσίστορς εξόδου για την ενίσχυση του ρεύματος.
Tα πρώτα στάδια ενίσχυσης τάσης ενός ενισχυτή, καθώς και τα dtiver srages είναι εκείνα που παίζουν τον πιο σημαντικό ρόλο σε έναν ενισχυτή.

Μην κολλάτε μόνο στα τροφοδοτικά. Ο κινέζος βάζει δύο μετασχηματιστές των 1500 VA και 200.000 μF για να κάνει τη δουλειά του. Αν είστε αυτής της σχολής μπορώ να σας πω ποιους ενισχυτές να αγοράσετε με 1.200 ευρώ και 40 κιλά ενισχυτή.


Αν θέλεις PeterMeni να μιλήσουμε για ανεμόμυλους και κυψέλες, πες μου.
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.210
Μηνύματα
2.933.031
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top