Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Status
Not open for further replies.

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Τι μπούρδες λες ρε μεγάλε. Άλλη δουλειά δεν έχουμε να κάνουμε, παρά να διαβάζουμε τα κατεβατά που μας κοτσάρεις. Φιλαράκο, εγώ είδα δύο αγώνες ποδοσφαίρου, άκουσα μουσικούλα από ένα κορυφαίο σύστημα, ψώνισα από το e-bay κάτι βινυλιάκια, έκανα τους κοιλιακούς μου και σε λίγο θα δω το εργάκι μου και θα την πέσω.

Φίλε, ειλικρινά σου μιλάω, δεν διάβασα ούτε λέξη από το link σου, γιατί δεν έχω κανένα κίνητρο και κανένα ενδιαφέρον για να ξοδέψω τα δευτερόλεπτα μου σε αυτό. Να ξέρεις ότι ο λόγος που ξαναμπήκα στο forum μετά από πολλούς μήνες απουσίας, ήταν γιατί ο Καφάτος και ο Μιχάλης μου διαβεβαίωσαν ότι η κατηγορία θα αρχίσει να ασχολείται με μηχανές, συγκριτικά και λοιπά High End θέματα.

Δυστυχώς, τα πράγματα παραμένουν ίδια και χειρότερα. Περισσότεροι θρασύδειλοι με ψευδώνυμα, περισσότερη χολή, περισσότερο κόμπλεξ και περισσότερη αγαμία.

Αν θες να ξέρεις την άποψη μου περί όλων αυτών των θεμάτων που συζητάμε, θα σου την ξαναπώ για τελευταία φορά. Για εμένα, το πρώτο πράγμα που μετράει σε μια συσκευή αναπαραγωγής, είναι αν θα καταφέρει να "προσθέσει" κάτι στο σύστημα μου και να το φέρει έστω και ένα κλικ πιο κοντά στην ζωντανή μουσική που ακούω καθημερινά, τόσο σε επίπεδο ακροατή, όσο και πίσω από κονσόλες studio.

Οι μετρήσεις με απασχολούν μονάχα ως reviewer και φυσικά αν τις έχω στην διάθεση μου, για να επιβεβαιώνω αυτά που ακούω σε αυτούς που δεν εμπιστεύονται την κρίση μου. Δυστυχώς για πολλούς από εσάς, αυτοί που εμπιστεύονται την κρίση μου είναι πλέον πάρα πολλοί, γιατί εδώ και τόσα χρόνια που αρθρογραφώ, έχουν τεστάρει πολλές φορές αυτά που έχω γράψει και έχουν διαπιστώσει ότι στέκουν.

Τώρα, ως μουσικόφιλο και ως hobbyίστα, οι μετρήσεις με αφήνουν παγερά αδιάφορο, και αυτό όχι γιατί δεν είμαι ηλεκτρονικός. Φίλε μου, δεν έχω τέτοια κόμπλεξ. Έχω ένα σορό πτυχία και έχω περάσει με επιτυχία τις περισσότερες εξετάσεις της ζωής μου, τόσο σε επίπεδο επιστημών και επαγγέλματος, όσο και σε επίπεδο αθλητισμού, μουσικής κλπ. κλπ. Σε διαβεβαιώνω λοιπόν, πως δεν μου καίγεται καρφάκι για το αν κάποιος μπορεί να επισκευάσει ή να φτιάξει έναν ενισχυτή, να μετρήσει ένα ηχείο και να αλλάξει δέκα πυκνωτές. Μπράβο του, εις ανώτερα και αν μπορεί να φτιάξει και δική του εταιρία και να βγάλει εκατομμύρια.

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ακούω μουσική, να βελτιώνω συνεχώς την απόδοση του συστήματος μου δοκιμάζοντας πολλές πολλές συσκευές και να μεταφέρω τις εμπειρίες μου στους φίλους μου και στους αναγνώστες.

Τελειώνω με ένα μήνυμα προς τον φίλο μου τον Αντρέα και μετά με ένα για τον φίλο μου τον Μιχάλη:
- Φίλε Αντρέα, μετά και την τελευταία σου προτροπή για να μπω και να γράψω, αλλά και την διαβεβαίωση σου ότι η κατηγορία High End ασχολείται με μηχανές, ματσαρίσματα, κόντρες, δοκιμές, βελτιώσεις και άλλα τέτοια, εγώ τήρησα την υπόσχεση μου και ξαναμπήκα. Δυστυχώς όμως, τα πράγματα δεν είναι έτσι. Προτιμάω λοιπόν, να συνεχίσω σε κάποια ξένα forum που συμμετέχω, όπου εκεί υπάρχει πολύ high end.
- Φίλε Μιχάλη, αν ποτέ καταφέρεις να τους κάνεις όλους να γράφουν επωνύμως, να φέρεις κόσμο από τον χώρο της μουσικής, από τον χώρο του high end και γενικώς hobbyίστες που έχουν ακούσει κάνα-δυο μηχανές και έχουν ακούσει και κάνα-δυο ζωντανές εκτελέσεις, τότε ρίξε ένα σφύριγμα και θα επανέλθω.

Ως τότε, εύχομαι σε όλους να βιώνουν το hobby τους έτσι όπως το γουστάρουν.
Μα ειναι δυνατον βρε Νικολα να καθομαι και να κανω αυτη την
δουλεια?
Να ανακαλυπτω δηλαδη ποιους ξερετε και ποιους οχι και να
λεω "ναι, αυτος υπαρχει διοτι τον γνωριζω" η "οχι, δεν ξερω ποιος
ειναι"?

Ο anemelos σας εδωσε απο μονος του το link της "υπαρξης" του
αφου μπορειτε να τον διακρινετε στα αριστερα του Βασιλη,
σε αυτο το θεμα:
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=49419

Eχω πει στο παρελθον, και ξαναλεω και τωρα, πως ολες οι
αποψεις μπορουν να συνυπαρξουν ακομα και σε αυτη την
κατηγορια οπου τα "παθη" ειναι μεγαλα.
Κανεις δεν μπορει να πει στον αλλον "σηκω φυγε γιατι διαφωνεις
μαζι μου"
Κανεις!
Η καθεσαι και υπεασπιζεσαι την γνωμη σου απεναντι σε οποιον,
η λες "την κανω με ελαφρα πηδηματακια γιατι εχω μαθει να μην
δεχομαι αντιλογο"
Το παραπανω ειναι σαφως γενικο και δεν αντανακλα την οποια
σου αποφαση καλε μου φιλε.
Απο την αλλη, μπορει και ναι...:137:

Και καθως γνωριζω(και οταν λεω γνωριζω εννοω πως γνωριζω)
πως δεν ηταν μονο δικη σου αποφαση αλλα επαιξαν και "αλλες"
παραμετροι ρολο, δειξε μου, ακομα μια φορα, ποσο μαγκας
εισαι...

Και κατι τελευταιο.
Αν περιμενετε να ισχυουν δυο αποψεις, δυο μετρα και δυο
σταθμα, και πιστευατε πως μεχρι τωρα δεν ισχυαν, περιμενετε
να αλλαξουν ολα αυτα μεσα σε 5 ημερες?
Λιγη υπομονη κυριοι....


Και επιτελους ας μου δωσει καποιος μια απαντηση στο ερωτημα
που ακολουθει....
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Δειτε την ερωτηση που ακολουθει ως μια καλοπροαιρετη απορια
καποιου που παρακολουθει τουτη την ερμη την κατηγορια και δεν
μπορει να βγαλει ακρη.

Εστω πως ενας υποψηφιος αγοραστης ειναι μεταξυ δυο ξευγ. ηχειων.
Το ενα ξευγος ειναι αριστο στις μετρησεις, κορυφη στις αποκλισεις
με δυο λογια...τζιτζι.
Παρ'ολα αυτα , ακομα και εαν το δοκιμασει με διαφορα set ups
το ηχειο δεν του "καθεται στο αυτι"
Το αλλο ηχειο τωρα. σχεδον ιδιας τιμης με το πρωτο, δεν ειναι
και οτι καλυτερο στις μετρησεις.
Αλλα στον φιλο μας του αρεσει πολυ περισσοτερο απο το πρωτο
στις διαφορετικες ακροασεις που εχει κανει, ακομα και στην
οικια του.

Ποιο απο τα δυο πρεπει να επιλεξει και γιατι?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Δειτε την ερωτηση που ακολουθει ως μια καλοπροαιρετη απορια
καποιου που παρακολουθει τουτη την ερμη την κατηγορια και δεν
μπορει να βγαλει ακρη.

Εστω πως ενας υποψηφιος αγοραστης ειναι μεταξυ δυο ξευγ. ηχειων.
Το ενα ξευγος ειναι αριστο στις μετρησεις, κορυφη στις αποκλισεις
με δυο λογια...τζιτζι.
Παρ'ολα αυτα , ακομα και εαν το δοκιμασει με διαφορα set ups
το ηχειο δεν του "καθεται στο αυτι"
Το αλλο ηχειο τωρα. σχεδον ιδιας τιμης με το πρωτο, δεν ειναι
και οτι καλυτερο στις μετρησεις.
Αλλα στον φιλο μας του αρεσει πολυ περισσοτερο απο το πρωτο
στις διαφορετικες ακροασεις που εχει κανει, ακομα και στην
οικια του.

Ποιο απο τα δυο πρεπει να επιλεξει και γιατι?
Αυτό που μετράει σωστά γιατί έτσι θα εκπαιδεύσει το αυτί του και θα μπορεί να ξεχωρίσει τι πραγματικά παίζει και τι όχι.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Αυτό που μετράει σωστά γιατί έτσι θα εκπαιδεύσει το αυτί του και θα μπορεί να ξεχωρίσει τι πραγματικά παίζει και τι όχι.
Δηλαδη να αγορασω κατι το οποιο δεν μου αρεσει?
Αυτο θα εκανες εσυ Πετρο?
Και ποιος μου λεει πως αυτος που μετρησε εκανε σωστα την
δουλεια του?
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δηλαδη να αγορασω κατι το οποιο δεν μου αρεσει?
Κοίταξε. Αν συζητάμε για αυτό που σου αρέσει, τότε δεν είμαστε υποχρεωτικά στις υψηλές βαθμίδες ποιότητας γιατί πολύ απλά μπορεί να είσαι εντελώς ασχετίδης. :137: Άρα το περιβόητο hi end πάει περίπατο. Αυτό που πρέπει να αγοράζεις, ειδικά όταν τα σκας και λες ότι παίρνεις hi end, είναι το περισσότερο δυνατόν αντικειμενικά σωστό. Αυτό για να εξαχθεί, πρέπει οι ακουστικές εντυπώσεις κάποιων έμπειρων να συμπίπτουν με τα ορθά τεχνικά χαρακτηριστικά που ελέγχουν κάποιοι γνώστες. Δεν μπορείς να αγοράζεις στα τυφλά, επειδή έτσι σου αρέσει. Αυτό ΔΕΝ είναι Hi End, είναι εμπόριο ελπίδας, (ταξίδι στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα)...

...
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
...
Και ποιος μου λεει πως αυτος που μετρησε εκανε σωστα την
δουλεια του?
αυτο μπορει να ελεγθει . παιρνεις το ιδιο ηχειο και το μετρας. τηρεις τις κοινα αποδεκτες διαδικασιες . τοτε εισαι βεβαιος ότι ο αλλος εκανε η δεν εκανε λαθος.Τα εργαστηριακα ευρηματα ειναι επαληθευσιμα. τα αποτελεσματα των ακροασεων ΟΧΙ. και αυτο
γιατι εξαρτωνται απο τον ακροατη (υποκειμενικα γαρ) απο το χωρο και απο το υπολοιπο συστημα >
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
αυτο μπορει να ελεγθει . παιρνεις το ιδιο ηχειο και το μετρας. τηρεις τις κοινα αποδεκτες διαδικασιες . τοτε εισαι βεβαιος ότι ο αλλος εκανε η δεν εκανε λαθος.Τα εργαστηριακα ευρηματα ειναι επαληθευσιμα. τα αποτελεσματα των ακροασεων ΟΧΙ. και αυτο
γιατι εξαρτωνται απο τον ακροατη (υποκειμενικα γαρ) απο το χωρο και απο το υπολοιπο συστημα >
Σωπα. Που θα το μετρησεις, στον ιδιο χωρο? :609:
Φανταζομαι εχεις ενα ανηχοικο δωματιο σπιτι σου, αλλιως δεν εξηγειται τοση σιγουρια και γνωση.:142:
 

Μηνύματα
52
Reaction score
0
Σωπα. Που θα το μετρησεις, στον ιδιο χωρο? :609:
Φανταζομαι εχεις ενα ανηχοικο δωματιο σπιτι σου, αλλιως δεν εξηγειται τοση σιγουρια και γνωση.:142:
αμα δεν ξερουμε δεν μιλαμε.τα καλα σημερινα μετρητικα συστηματα δεν χρειαζονται ανηχοικους θαλαμους.ειναι ετσι σχεδιασμενα ωστε να κανουν τελεια προσομοιωση ανηχοικων συνθηκων.οπου και να μετρησεις το ηχειο. αρκει να ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες .το ιδιο αποτελεσμα θα βγάλεις.συνεπως Κρειττον το σιγαν ...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Εκτιθεσαι. Πες απλα "Ειπα μαμακια". Δεν χρειαζεται να το συνεχισεις.

Και να υπαρχει τετοιο συστημα, που δεν υπαρχει, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το αποτελεσμα που θα βγαλει να ειναι ακριβες.

Aσε που και το περιοδικο δεν το μετρησε σε ανηχοικο θαλαμο, οποτε αποκλειεται να κανεις simulate το χωρο του περιοδικου γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.:605:
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Πιστευω οτι το High Fidelity ΔΙΑΘΕΤΕΙ ηδη τις απολυτως απαραιτητες των μετρησεων. Δηλαδη εκεινες των ΗΧΕΙΩΝ.

Στα ηχεια που ειναι ο πιο αδυναμος κρικος της αλυσιδας απο πλευρας παραμορφωσεων, πραγματι ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ οι μετρησεις οι οποιες και καταδεικνυουν ενα μεγαλο ποσοστο της πραγματικης αξιας του εκαστοτε ηχειου.

Στα ενισχυτικα ομως τα οποια με την παροδο των ετων εχουν εξελιχθει σε πολυ μεγαλο βαθμο, οι μετρησεις δυναται ΝΑ ΔΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΙΚΑ ως προς την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ αξια ενος ενισχυτη. Πολυ ευκολα λοιπον ο αναγνωστης μπορει να κανει την ΛΑΘΟΣ αγορα.

Το ιδιο ισχυει και για τις πηγες (λιγοτερο τις αναλογικες οπου οι μετρησεις χρειαζονται).

Δεν ειναι τυχαιο οτι το The Absolute Sound ΔΕΝ εχει μετρησεις.

ΤΟ ΑΥΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠ'ΑΡΙΘΜ. 1 ΚΡΙΤΗΣ ΜΙΑΣ HIFI ΣΥΣΚΕΥΗΣ.

To θεμα ειναι ΠΟΙΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ??

Εδω ειναι η πονεμενη ιστορια. Εδω απατειται ψαξιμο, εγρηγορση και προσωπικη φιλοσοφικη αναζητηση. Εδω αν θελετε ειναι κι η αγρια ομορφια του hobby.
Ανδρεα η απαντηση μου στο ερωτημα σου..(την εχω δωσει ηδη)

Το ηχειο ειναι αλλη υποθεση
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Δηλαδη να αγορασω κατι το οποιο δεν μου αρεσει?
Αυτο θα εκανες εσυ Πετρο?
Και ποιος μου λεει πως αυτος που μετρησε εκανε σωστα την
δουλεια του?
Μιλάμε για πλήρες set μετρήσεων έτσι? Εκεί φαίνεται τι ψάρια πιάνει το κάθε μηχάνημα.Εννοώ και σφαιρικά διαγράμματα και κρουστική απόκριση και φάση ακουστική και ηλεκτρική.
Δυστυχώς το αυτί ξεγελιέται εύκολα. Άλλωστε ψυχοακουστικό είναι το φαινόμενο. Όταν είσαι κουρασμένος όλα σου φταίνε. Όταν έχεις αγχος επίσης.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Σωπα. Που θα το μετρησεις, στον ιδιο χωρο? :609:
Φανταζομαι εχεις ενα ανηχοικο δωματιο σπιτι σου, αλλιως δεν εξηγειται τοση σιγουρια και γνωση.:142:
Τα μετρητικά συστήματα κάνουν προσομοίωση ανηχοικού θαλάμου.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Εκτιθεσαι. Πες απλα "Ειπα μαμακια". Δεν χρειαζεται να το συνεχισεις.

Και να υπαρχει τετοιο συστημα, που δεν υπαρχει, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το αποτελεσμα που θα βγαλει να ειναι ακριβες.

Aσε που και το περιοδικο δεν το μετρησε σε ανηχοικο θαλαμο, οποτε αποκλειεται να κανεις simulate το χωρο του περιοδικου γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ.:605:



Μιχάλη κάνεις λάθος !

Απαιτείται απλά ένα κοινό δωμάτιο που επιβάλλεται

να μην είναι "μικρό".

Σαφώς
και υπάρχουν τέτοια συστήματα που προσομοιώνουν

με σχεδόν απόλυτη επιτυχία τους σχεδόν άχρηστους σήμερα

ανηχοϊκούς θαλάμους .

Κλασικά παραδείγματα είναι τα

mlssa

( http://www.mlssa.com/ )

LMS

( http://www.linearx.com/products/analyzers/LMS/LMS_11.htm )

CLIO

(http://www.audiomatica.com/ )

τα πράγματα είναι περίπου όπως τα είπε ο άλλος ...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Οκ, δεν το γνωριζα, αλλα και παλι αυτο εχει καποιες προυποθεσεις, σαν και αυτες που ανεφερες Βασιλη. Υποθετω πρεπει να μην ειναι μικρο, να μην ειναι τετραγωνο και γενικα να μην ειναι ιδιαιτερα προβληματικο.

Δηλαδη η προσομοιωση αυτη θα βγαλει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο Output οπως σε ενα ανηχοικο θαλαμο? Χωρις καμια αποκλιση?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Δηλαδη να αγορασω κατι το οποιο δεν μου αρεσει?
Αυτο θα εκανες εσυ Πετρο?
Και ποιος μου λεει πως αυτος που μετρησε εκανε σωστα την
δουλεια του?
Αυτή η κουβέντα δεν έχεις τέλος. Διαβάζεις κάποιο σοβαρό περιοδικό... που γράφουν σοβαροί δοκιμαστές... που κάνουν σοβαρές μετρήσεις και διασταυρώνεις τα στοιχεία και με άλλα έντυπα. Αν δε σου φτάνει αυτό πηγαίνεις ο ίδιος το ηχείο σου για μέτρηση και καθάρισες. Προυπόθεση να ξέρεις να διαβάζεις της μετρήσεις. Όχι απόκριση +-8 db και επειδή ο δοκιμαστής είναι γάτος ρυθμίζει έτσι την απεικόνιση και δε παίρνεις χαμπάρι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Οκ, δεν το γνωριζα, αλλα και παλι αυτο εχει καποιες προυποθεσεις, σαν και αυτες που ανεφερες Βασιλη. Υποθετω πρεπει να μην ειναι μικρο, να μην ειναι τετραγωνο και γενικα να μην ειναι ιδιαιτερα προβληματικο.

Δηλαδη η προσομοιωση αυτη θα βγαλει ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο Output οπως σε ενα ανηχοικο θαλαμο? Χωρις καμια αποκλιση?
Και ακόμα καλύτερο.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Οκ, δεν το γνωριζα, αλλα και παλι αυτο εχει καποιες προυποθεσεις, σαν και αυτες που ανεφερες Βασιλη. Υποθετω πρεπει να μην ειναι μικρο, να μην ειναι τετραγωνο και γενικα να μην ειναι ιδιαιτερα προβληματικο.
Αυτό υποθέτω ότι εννοεί ο κρόϊφ όταν λεει "ακολουθώντας

πιστά τις οδηγίες".

Το δωμάτιο πρέπει απλά να έχει κάποιον minimum όγκο

και να μην είναι η αναλογία των διαστάσεων ακραία

( π.χ. 2μ*15μ*1.80 ) . Τίποτε άλλο.

Το πιθανότερο είναι η κρεβατοκάμαρά σου να είναι

ιδανικός χώρος για τέτοια μέτρηση !

Αν δε κάνεις τις μετρήσεις στην κρεβατοκάμαρα

και στο σαλόνι σου το ίδιο αποτέλεσμα θα βγάλεις!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Ακόμα και το αναλογικό MLSSA της δεκαετίας του 80 κάνει προσομοίωση ανηχοικού θαλάμου.
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

αμα δεν ξερουμε δεν μιλαμε.τα καλα σημερινα μετρητικα συστηματα δεν χρειαζονται ανηχοικους θαλαμους.ειναι ετσι σχεδιασμενα ωστε να κανουν τελεια προσομοιωση ανηχοικων συνθηκων.οπου και να μετρησεις το ηχειο. αρκει να ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες .το ιδιο αποτελεσμα θα βγάλεις.συνεπως Κρειττον το σιγαν ...
Τα μετρητικά συστήματα κάνουν προσομοίωση ανηχοικού θαλάμου.
Κύριοι είστε εκτός κατηγορίας.
Εδώ είναι Hi-End ! :138: και οι μετρήσεις ΑΝ ΕΙΣΑΙ HIENDΑΣ δεν είναι απαραίτητες (όπως λένε).

http://www.aes.org/e-lib/browse.cfm?elib=1084
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.210
Μηνύματα
2.933.031
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top