cd εως 2000 ευρω

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Χαχαχα.....δεν πάτε καλά.....:143:

Όλα αυτά για αναπαραγωγή μουσικής ; :121:
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το αν είναι high-end η όχι αρκεί να εχει καλό αποτέλεσμα. Εδώ παίζω τα surround μου (B&W 803D) με Crown δίπλα στους Electrocompaniet AW600 των L&R και το εργαλείο πετάει ειδικά για χρήση ταινιών που το έχω! Για CD-Player δεν θα έδινα μια δεκάρα τσακιστή πλέον και το μόνο που έχω είναι το 203 της ADVANCE και αυτό σε τιμή ευκαιρίας το πήρα επειδή είχαν χάσει τη συσκευασία.

Απο αυτά που γράφετε καταλαβαίνω ότι ή σε Lynx πάει κάποιος ή στο Halo και καθάρισε αν μπορεί να τα σκάσει πιο χονδρα και χέζ...τα weiss κτλ.

Ε ρε, έτσι και δει το Halo ο γιος μου (18μηνών) πάρτυ θα κάνει με τα φωτάκια.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

δεν ειναι και φτηνο...
Τσάμπα είναι για αυτά που προσφέρει.
Τώρα ανάλογα τη χρήση..
Αν δε σε ενδιαφέρουν τα DSP/crossover κλπ και το πάρεις απλά για DAC, τότε, ναι είναι overkill.

Tελικά οι διαφορές στα ψηφιακά είναι μικρές ή το Halo ταπεινώνει την Prism, Weiss Κτλ?
Τα "ψηφιακά" που έχουν στο μυαλό τους όσοι λένε για μικρές διαφορές δεν έχουν καμμία σχέση με τα εργαλεία που αναφέρεις στη συνέχεια της πρότασής σου, Mike.

Στο HiEnd (στην καλύτερη περίπτωση που δεν κρίνουμε απλά από όνομα και εμφάνιση) άντε να μετρήσουμε τα DNR μας, τα THD μας και τα jitter μας...
Η δύναμη του Halo είναι στο software, όχι στο hardware.
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός διότι τότε θα έχετε καταλάβει στοιχειωδώς τι κάνει αυτό το μαραφέτι. :126:

Χαχαχα.....δεν πάτε καλά.....

Όλα αυτά για αναπαραγωγή μουσικής ;
Εξαρτάται πως εννοείς την "αναπαραγωγή μουσικής".
Στην "αναπαραγωγή μουσικής" που έχεις στο μυαλό σου χωράει DSP και ενεργά crossover?

P.S. O διαχωρισμός αναπαραγωγής και παραγωγής είναι το λιγότερο αστείος, αλλά αν θες το συζητάμε σε άλλο thread.
 


Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ναι ρε παίδες αλλά εγώ δικάναλο DAC θέλω, ούτε equalizer, oύτε crossover, oύτε presets, ούτε ADC ούτε 8 κανάλια DAC.

Πως είναι δυνατόν σαν DAC ένα μηχάνημα που κάνει όλα τα παραπάνω να είναι καλύτερο από το ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ μηχάνημα του κύριου Daniel?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Με ξένα κόλλυβα κηδείες....:105:
Φυσικά με ξένα κόλλυβα γιατί είναι και ξένες οι κηδείες...
Αυτοί που αγοράζουν τα πεθαμένα να έχουν το ζόρι (κι απ'ό,τι φαίνεται το έχουν). :126:

Πήγαινε παρακάτω φίλε μου, δεν είναι αυτά τα μαραφέτια για σένα.
 

Μηνύματα
1.581
Reaction score
652
Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

Ναι ρε παίδες αλλά εγώ DAC θέλω, ούτε equalizer, oύτε crossover, oύτε presets, ούτε ADC ούτε 8 DAC.

Πως είναι δυνατόν σαν DAC ένα μηχάνημα που κάνει όλα τα παραπάνω να είναι καλύτερο από το ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ μηχάνημα του κύριου Daniel?
εννοει οτι στοιχιζει οσο κανει και το Weiss DAC1 το οποιο ειναι dedicated δικαναλο DAC. Πως λοιπον το αλλο παιζει το ιδιο οταν πουλιουνται στα ιδια χρηματα και το ενα ειναι πολυκαναλο, ADC, DAC, προενισχυτης ακουστικων κλπ?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.056
Reaction score
127.788
Απάντηση: Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Πήγαινε παρακάτω φίλε μου, δεν είναι αυτά τα μαραφέτια για σένα.

+1
:143::137::135:

έλα ρε συ, μην γίνεσαι αγχωτικός....
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Αλήθεια...., για ποιον είναι ; :121:
Γι'αυτούς που είναι σε θέση να το κατανοήσουν και να το εκτιμήσουν ως συσκευή. Δηλαδή για λίγους. Σαν να λέμε πραγματικό HiEnd. :126:
 

Μηνύματα
4.148
Reaction score
3.789
Απάντηση: Re: Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Φυσικά με ξένα κόλλυβα γιατί είναι και ξένες οι κηδείες...
Αυτοί που αγοράζουν τα πεθαμένα να έχουν το ζόρι (κι απ'ό,τι φαίνεται το έχουν). :126:

Πήγαινε παρακάτω φίλε μου, δεν είναι αυτά τα μαραφέτια για σένα.
Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε , ευτυχώς δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω γιατί θα άκουγα κράξιμο από τον μάγειρα των κόλλυβων :116::116::116:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

εννοει οτι στοιχιζει οσο κανει και το Weiss DAC1 το οποιο ειναι dedicated δικαναλο DAC. Πως λοιπον το αλλο παιζει το ιδιο οταν πουλιουνται στα ιδια χρηματα και το ενα ειναι πολυκαναλο, ADC, DAC, προενισχυτης ακουστικων κλπ?
Κι αφού αυτοί που έχουν κάνει τη σύγκριση το βρίσκουν καλύτερο (πριν ακόμη πάμε στις extra δυνατότητες που προσφέρει) τι πρέπει να κάνουμε; Να το καταργήσουμε γιατί ανατρέπει το status quo του HiEnd;
Υπόψην, όπως κάθε σωστή εταιρεία, οι της Metric Halo είχαν όλα τα μηχανάκια του ανταγωνισμού δίπλα τους κατά την ανάπτυξη του προϊόντος, ειδικά κατά την ανάπτυξη και τις δοκιμές του software...
Το ξανα-είπα, αλλά ίσως να μην το προσέξατε.. Εκεί είναι το ζουμί, στο software.

Εγώ δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν παίζει καλύτερα από το Weiss αλλά το software που έχει σου επιτρέπει να το κάνεις να βγάζει ακριβώς τον ήχο του Weiss, ή του Benchmark ή του NonOS DAC σου ή ή ή ή... It's not rocket science, it's DSP. :116:

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε , ευτυχώς δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω γιατί θα άκουγα κράξιμο από τον μάγειρα των κόλλυβων
Ευτυχώς που τα εξηγείς καλά.. Δεν πειράζει, αρκεί να κατανοείς εσύ τι θέλεις να πεις.
 

Μηνύματα
1.581
Reaction score
652
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

Κι αφού αυτοί που έχουν κάνει τη σύγκριση το βρίσκουν καλύτερο (πριν ακόμη πάμε στις extra δυνατότητες που προσφέρει) τι πρέπει να κάνουμε; Να το καταργήσουμε γιατί ανατρέπει το status quo του HiEnd;
Υπόψην, όπως κάθε σωστή εταιρεία, οι της Metric Halo είχαν όλα τα μηχανάκια του ανταγωνισμού δίπλα τους κατά την ανάπτυξη του προϊόντος, ειδικά κατά την ανάπτυξη και τις δοκιμές του software...
Το ξανα-είπα, αλλά ίσως να μην το προσέξατε.. Εκεί είναι το ζουμί, στο software.

Εγώ δεν είμαι σε θέση να ξέρω αν παίζει καλύτερα από το Weiss αλλά το software που έχει σου επιτρέπει να το κάνεις να βγάζει ακριβώς τον ήχο του Weiss, ή του Benchmark ή του NonOS DAC σου ή ή ή ή... It's not rocket science, it's DSP. :116:



Ευτυχώς που τα εξηγείς καλά.. Δεν πειράζει, αρκεί να κατανοείς εσύ τι θέλεις να πεις.
δηλαδη μιλαμε για ενα DAC με ψηφιακο equalizer που μπορεις να το κανεις να παιζει οπως εσυ θες ? αυτο πιστευεις οτι ειναι η απαντηση σε ολα τα προβληματα? μα το ιδιο πραγμα το κανει το γερμανικο CD player - DAC που ειχα αναφερει κατι σελιδες πισω και κανει 1600 Ευρω...

http://www.6moons.com/audioreviews/hifiacademy/player.html
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: cd εως 2000 ευρω

Να κάνω σχόλιο ή αρκεί η photo ; :137:

 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

δηλαδη μιλαμε για ενα DAC με ψηφιακο equalizer που μπορεις να το κανεις να παιζει οπως εσυ θες ? αυτο πιστευεις οτι ειναι η απαντηση σε ολα τα προβληματα? μα το ιδιο πραγμα το κανει το γερμανικο CD player - DAC που ειχα αναφερει κατι σελιδες πισω και κανει 1600 Ευρω...

http://www.6moons.com/audioreviews/hifiacademy/player.html
Και το κάνεις και με τζάμπα προγράμματα που βρίσκεις στο internet.
Επίσης το δισκάκι του CD το γυρίζει το Chord αλλά το γυρίζει και το Bluesky.
Αυτό δεν είναι νέο. :126:

Ο καθένας επιλέγει ότι θεωρεί (ή ακόμα καλύτερα γνωρίζει) ως καλύτερο.
Ένας παίζει με Bluesky και NonOS DAC, εσύ με τον Γερμανό, ο άλλος με το free plugin του Foobar...
Συγγνώμη που εγώ θα εμπιστευτώ τους επαγγελματίες του χώρου που χρησιμοποίησαν την αφρόκρεμα των στουντιακών μηχανημάτων ως μέτρο σύγκρισης και αφιέρωσαν 3.5 χρόνια (και πάνω από 150 revisions) για να καταλήξουν σε αυτό το "προγραμματάκι" που φοράει το ULN-8.

Να κάνω σχόλιο ή αρκεί η photo ;
Be my guest, αλλά σκέψου/ψάξε το λίγο παραπάνω πριν κάνεις σχόλιο..
 

Μηνύματα
1.581
Reaction score
652
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

Και το κάνεις και με τζάμπα προγράμματα που βρίσκεις στο internet.
Επίσης το δισκάκι του CD το γυρίζει το Chord αλλά το γυρίζει και το Bluesky.
Αυτό δεν είναι νέο. :126:

Ο καθένας επιλέγει ότι θεωρεί (ή ακόμα καλύτερα γνωρίζει) ως καλύτερο.
Ένας παίζει με Bluesky και NonOS DAC, εσύ με τον Γερμανό, ο άλλος με το free plugin του Foobar...
Συγγνώμη που εγώ θα εμπιστευτώ τους επαγγελματίες του χώρου που χρησιμοποίησαν την αφρόκρεμα των στουντιακών μηχανημάτων ως μέτρο σύγκρισης και αφιέρωσαν 3.5 χρόνια (και πάνω από 150 revisions) για να καταλήξουν σε αυτό το "προγραμματάκι" που φοράει το ULN-8.



Be my guest, αλλά σκέψου/ψάξε το λίγο παραπάνω πριν κάνεις σχόλιο..
αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι καλα τα προγραμματακια αλλα εαν το κοστος εχει κρατηθει σε φυσιολογικα επιπεδα κανοντας για παραδειγμα συμβιβασμους στο αναλογικο κομματι του DAC (λεω δεν ξερω πως ειναι φτιαγμενο) τοτε θα ζοριστει απεναντι στο Weiss ασχετως του software που εχει...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι καλα τα προγραμματακια αλλα εαν το κοστος εχει κρατηθει σε φυσιολογικα επιπεδα κανοντας για παραδειγμα συμβιβασμους στο αναλογικο κομματι του DAC (λεω δεν ξερω πως ειναι φτιαγμενο) τοτε θα ζοριστει απεναντι στο Weiss ασχετως του software που εχει...
Αν δεν αξιοποιήσεις το software του, είναι πολύ πιθανό αυτό που λες.
Αλλά ποιός θα αγοράσει μία Ferrari και θα δουλεύει τον κινητήρα μέχρι τις 1000 στροφές; :138:
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: cd εως 2000 ευρω

....
..
Be my guest, αλλά σκέψου/ψάξε το λίγο παραπάνω πριν κάνεις σχόλιο..
Τι να ψάξω...., το μηχάνημα είναι επαγγελματικό και αυτή είναι η δουλειά του. Και για να μην πω πράγματα που δεν είμαι σίγουρος, ας κάνω μερικές σκέψεις :138:

- Πόσες από τις λειτουργίες του θα χρησιμοποιήσουμε ;
(ΙΜΟ 05-10% όσοι το ψάξουν καλά)
- Τι άλλο χρειάζεται για να παίξει - είναι συμβατό - με τι ;
(ΙΜΟ Άγνωστο)
- Μπορώ να το δουλέψω ;
(ΙΜΟ :203:)
....
(και τέλος)

όλα αυτά για ποιο λόγο....., για την αναπαραγωγή μουσικής ;

Το γράφω πάλι, γιατί αυτό υποτίθεται ότι αυτό υποτίθεται ότι κυνηγάμε.
Δηλαδή να πάρω το καλύτερο dac για να ακούω τι* και από τι** ?
Το μηχανάκι μπορεί να γαme αλλά το κάνει σε άλλο τομέα (πχ.ηχογραφήσεις-επεξεργασία) και όχι στο να ακούμε μουσική απλά.
Να και οι χρήστες.

*Μέχρι τώρα (υπάρχουσες) μουσικές παραγωγές.
** Από μηχανήματα Hi-End που οι κάτοχοι ακούν "στουντιακό ήχο" και αρρωσταίνουν ?
 



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.151
Μηνύματα
2.890.636
Members
37.995
Νεότερο μέλος
zazanh
Top