high end φυκια....

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

Το high-end είναι θρησκεία...
Κι εσύ ρε γμτ περίμενες να ασπαστώ τον Κομμουνισμό για να το ξεκαθαρίσεις;! :141:
Την ξέρω τη μοίρα μου... Είτε θεωρήσουν το HiEnd ένα ακριβό καταναλωτικό χόμπυ είτε το θεωρήσουν θρησκεία, δεν την γλυτώνω τη διαγραφή από το Κόμμα.. :143:

Λυπάμαι και τον κόπο που έκαναν ορισμένοι να με πείσουν ότι στην ΕΣΣΔ περνούσαν καλύτερα απ'ότι σήμερα στη Σουηδία...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.102
Reaction score
55.789
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: high

... εαν οι αντιστασεις τανταλιου με συγκεκριμενη τιμη αντιστασης ακουγονται διαφορετικα απο αλλες με ιδια τιμη αντιστασης? Η ονομαστικη τιμη αντιστασης ειναι ικανη να καθορισει απο μονη της τον ηχο που θα ακουσουμε?
Τ'αυτιά μας μπορούν να εντοπίσουν δίχως σύγχυση μέχρι 5-7 αρμονικές σε κάθε τόνο.Εάν υπάρξει έστω κι ελάχιστη διαφοροποίηση στο πλάτος(ένταση κορυφής) σε οποιαδήποτε από αυτές,γίνεται αντιληπτή.Τούτη η ικανότητα παρουσιάζει μεγαλύτερη ευαισθησία απ'ότι ο εντοπισμός των σχετικών μεταβολών φάσης μεταξύ των αρμονικών.
Οι αντιστάσεις δεν αλλάζουν την απόκριση συχνότητας αλλά μπορούν ανάλογα του τύπου να μειώνουν μεταξύ άλλων το θόρυβο του κυκλώματος.Αν γιά παράδειγμα η απόκριση συχνότητας ενός ενισχυτή εμφανίζει ΄΄σκαλοπάτι΄΄ σε κάποιες συχνότητες,τότε-ανάλογα βέβαια με την ευαισθησία και την απόκριση του δικού μας ακουστικού συστήματος όπως έχει εξηγηθεί στη λειτουργία της ακοής- η χρήση αντιστάσεων που μειώνουν το θόρυβο θα μπορούσε να κάνει το σκαλοπάτι πιό εύκολα αντιληπτό κι έτσι σε ψυχοακουστικό επίπεδο να θεωρούμε ότι άλλαξε ριζικά η ηχητική απόδοση.
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: high end φυκια....

Κι εσύ ρε γμτ περίμενες να ασπαστώ τον Κομμουνισμό για να το ξεκαθαρίσεις;! :141:
Την ξέρω τη μοίρα μου... Είτε θεωρήσουν το HiEnd ένα ακριβό καταναλωτικό χόμπυ είτε το θεωρήσουν θρησκεία, δεν την γλυτώνω τη διαγραφή από το Κόμμα.. :143:

Λυπάμαι και τον κόπο που έκαναν ορισμένοι να με πείσουν ότι στην ΕΣΣΔ περνούσαν καλύτερα απ'ότι σήμερα στη Σουηδία...
Κι εγώ κουμουνιστής ήμουν, μέχρι που άκουσα κάτι λάμπες αμερικάνικες NOS. :141:
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: high

Οι αντιστάσεις δεν αλλάζουν την απόκριση συχνότητας αλλά μπορούν ανάλογα του τύπου να μειώνουν μεταξύ άλλων το θόρυβο του κυκλώματος.Αν γιά παράδειγμα η απόκριση συχνότητας ενός ενισχυτή εμφανίζει ΄΄σκαλοπάτι΄΄ σε κάποιες συχνότητες,τότε-ανάλογα βέβαια με την ευαισθησία και την απόκριση του δικού μας ακουστικού συστήματος όπως έχει εξηγηθεί στη λειτουργία της ακοής- η χρήση αντιστάσεων που μειώνουν το θόρυβο θα μπορούσε να κάνει το σκαλοπάτι πιό εύκολα αντιληπτό κι έτσι σε ψυχοακουστικό επίπεδο να θεωρούμε ότι άλλαξε ριζικά η ηχητική απόδοση.

Το παραπάνω είναι μια πολύ μεγάλη αλήθεια.

κατ' επέκταση μια αντίσταση υψηλού θορύβου θα μπορούσε ενδεχομένως να μειώσει την πραγματική ανάλυση ενός συστήματος από τα 24 bits στα 20 bits και αυτό ανεξαρτήτως ονομαστικής ανάλυσης σε bits που δίνει στα χαρτιά ο εκάστοτε κατασκευαστής.
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Απάντηση: high end φυκια....

wav (24/96) - wav (16/48) = ?


To αποτέλεσμα θα το ακούσουμε σε επιλεγμένα συστήματα της έκθεσης high-end.
 

Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Απάντηση: high end φυκια....

Οταν άκουσα για πρώτη φορά τα Nordost Valhala του αγαπητού μου φίλου Diabolical (Μιχάλη Κ.) στο παλαιότερο σύστημα που είχε με τον ενισχυτή Gryphon Diablo και με τα ηχεία Kharma , είχα μαγευθεί από το επίπεδο της ανάλυσης. Ποτέ έως τότε δεν είχα παρόμοια ακουστική εμπειρεία τέτοιου μεγέθους.

Συγχαρητήρια Μιχάλη diabolical για την τότε επιλογή σου !!!!
Nordost Valhalla + Kharma?

Μπρρρρρρρρ!!!!!! Κανει κρυο...
 



Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: high end φυκια....

Φύκια:

Όλοι οι ενισχυτές που έχουν τροφοδοτικό με λαμπάτη ανόρθωση, ανεξαρτήτως τιμής.

Όλα τα ηχεία οικιακής χρήσης ενός δρόμου, ανεξαρτήτως τιμής.

Όλα τα ηχεία κόρνας.

Όλοι οι λαμπάτοι ενισχυτές με τιμή τριπλάσια από τις αντίστοιχες των Tsakiridis Devices και Audio Technologies.

Ολα τα λαμπάτα phono, ανεξαρτήτως τιμής. (Το να φτιάχνεις λαμπάτο phono, είναι σαν να σου δίνουν γούνινο παλτό να μην κρυώσεις, αλλά δεν το δέχεσαι, και πηγαίνεις ολόγυμνος στο Βόρειο Πόλο να ψήσεις καφέ).

Όλα τα θωρακισμένα καλώδια ρεύματος, ανεξαρτήτως τιμής. Ακόμα κι αν πωλούνται για μισό ευρώ.

Όλοι οι κατασκευαστάδες / εμποράδες / ρηβιούερς που θεωρούν πως επειδή το τάδε σύστημα τροφοδοτείται με ρεύμα από μια μπαλαντέζα, που η μισή είναι τυλιγμένη στο καρούλι της, το σύστημα χάνει "σε θέματα δυναμικών" και βγάζει και "κόκκο". Όσον αφορά το χρώμα των κόκκων, αν είναι μπλε ή πράσινοι, το θέμα διερευνάται ενδελεχώς από υπομονετικούς παιδοψυχολόγους. (Και ο Τέσλα βλέπει από ψηλά, σκασμένος στα γέλια).

Όλες οι ηλεκτρολογικές ασφάλειες που έχουν επίχρυσες επαφές και αντί να διατίθενται στην αγορά μέσω της ορθής οδού, των καταστημάτων ηλεκτρολογικόύ υλικού, πλασσάρονται μέσα από τα χαϊεντομάγαζα, ανάμεσα σε ξύλινα φεγκ-σούι, λουστραρισμένους υγραντήρες πούρων, κόκκινα κρασιά, φοντάν και άλλες ανοησίες, και σε τιμή η οποία εμπίπτει στην αρμοδιότητα, όχι της Εισαγγελικής Αρχής, αλλά των ψυχιάτρων, (ο εισαγγελέας σηκώνει τα χέρια ψηλά, καθ' ότι αναρμόδιος, τί να κάνει ο άνθρωπος).

Όλοι οι κατασκευαστάδες / εμποράδες / ρηβιούερς που θέτουν την τοπολογία και τις συνδέσεις single ended με RCA ως ανώτερες των balanced, επειδή έτσι νομίζουν, και δημιουργούν στον κόσμο εσφαλμένες εντυπώσεις και εσφαλμένα στερεότυπα, (διά να το είπω ευσχήμως).

Όλα τα CD player που πωλούνται στην ίδια τιμή με αυτήν μιας Mercedes C200 Compressor, ή ακόμα και σε πολλαπλάσια τιμή. Ναι, λέμε και ονόματα: Burmester, Goldmund.

Όλα τα καλώδια διασύνδεσης (intrerconnect), που πωλούνται σε τιμή υψηλότερη απ' όσο κάνουν 10 CD. (Τί να κάνω, είμαι επιεικής).

Όλα τα ηχεία που έχουν καμπίνα πάχους αντιστοίχου με αυτό του αντηχείου της κιθάρας.

Όλα τα ηχεία που προορίζονται για οικιακή χρήση, και πλασσάρονται ότι "βγάζουν μπάσο" από μεγάφωνα με γραμμική διαδρομή 3 χιλιοστών.

Όλα τα πικάπ με βραχίονα 12 ιντσών.
O.K. Ευτυχώς δεν έχω τίποτα από τα παραπάνω!
Εκτός από ένα ακριβό καλώδιο ρεύματος διαμέτρου γύρω στα 2cm που μού το έκανε δώρο ένας super duper hi-endάς για να "ακούσω" τρομερές διαφορές στο σύστημά μου. Είναι τόσο άκαμπτο από τις super duper θωρακίσεις που είναι αδύνατον να λυγίσει και να έρθει πίσω από το έπιπλο στο σωστό σημείο!!! Αυτοί οι hi-endάδες δέν παίζονται!!!!
Δεν ασχολήθηκα καν να το δοκιμάσω. Έμεινε στην σακούλα και πήγε κατευθείαν κάτω στην αποθήκη! Μήπως να το έδινα στον πατέρα μου να το χρησιμοποιήσει στην ηλεκτροκόλληση; :116:
 

Μηνύματα
1.779
Reaction score
869
Απάντηση: high end φυκια....

Οι αντιστάσεις δεν αλλάζουν την απόκριση συχνότητας αλλά μπορούν ανάλογα του τύπου να μειώνουν μεταξύ άλλων το θόρυβο του κυκλώματος.Αν γιά παράδειγμα η απόκριση συχνότητας ενός ενισχυτή εμφανίζει ΄΄σκαλοπάτι΄΄ σε κάποιες συχνότητες,τότε-ανάλογα βέβαια με την ευαισθησία και την απόκριση του δικού μας ακουστικού συστήματος όπως έχει εξηγηθεί στη λειτουργία της ακοής- η χρήση αντιστάσεων που μειώνουν το θόρυβο θα μπορούσε να κάνει το σκαλοπάτι πιό εύκολα αντιληπτό κι έτσι σε ψυχοακουστικό επίπεδο να θεωρούμε ότι άλλαξε ριζικά η ηχητική απόδοση.
Γι'αυτό και οι αντιστάσεις οξειδίου αλουμινίου είναι χάλια (παρ'ολο που είναι 1% ακρίβειας) πιό χάλια ακόμα και απο τις άνθρακος. Κάποιες μεταλλικού φίλμ καλύτερες και οι τανταλίου άψογες.



g.kar said:
... οι πυκνωτές σήματος μπορούν να μετατρέψουν την ηχητική ταυτότητα ενός προενισχυτή.

Δεν υπάρχει πυκνωτής στον κόσμο που να μην τον έχω αγοράσει για δοκιμές σε τροφοδοτικά και σε προενισχυτές.

Κάθε πυκνωτής έχει τον δικό του ήχο και αυτό δεν έχει να κάνει με την τιμή του σε μF ή την αξία του σε Ευρώ.
...
κάθε πυκνωτής έχει το δικό του ήχο στους audiophile πυκνωτές. Γιατί στα high accuracy/high frequency μοντέλα των γνωστών εταιριών, όλοι οι πυκνωτές έχουν ελάχιστη διαφορά (αλλά έχουν και καμιά 50αριά σελίδες datasheet με μετρήσεις και προδιαγραφές).
 

Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Απάντηση: high end φυκια....

κάθε πυκνωτής έχει το δικό του ήχο στους audiophile πυκνωτές. Γιατί στα high accuracy/high frequency μοντέλα των γνωστών εταιριών, όλοι οι πυκνωτές έχουν ελάχιστη διαφορά (αλλά έχουν και καμιά 50αριά σελίδες datasheet με μετρήσεις και προδιαγραφές).
+1 (+ έχεις PM)
 


Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: high end φυκια....

Αφού η συζήτηση για high end φύκια, έχει μετατραπεί, προς το παρόν τουλάχιστον, σε συζήτηση για καλώδια, μπορεί κανείς με ασφάλεια να θεωρήσει πως τα καλώδια είναι τα πλέον μπαλαμούτι προϊόντα, για τα μέλη του avsite. :116:

Ερώτηση:

Γιατί πολλά, αν όχι τα περισσότερα "καλά" καλώδια έχουν μονά (σε αριθμό) σύρματα στριμένα σε πλεξούδα και συνολικά μονές πλεξούδες;
(Μια εξέταση θα σας πείσει. :126:)

Τι σκατ@ λόγος υπάρχει;
 


Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Απάντηση: high end φυκια....

Ερώτηση:

Γιατί πολλά, αν όχι τα περισσότερα "καλά" καλώδια έχουν μονά (σε αριθμό) σύρματα στριμένα σε πλεξούδα και συνολικά μονές πλεξούδες;
(Μια εξέταση θα σας πείσει. :126:)

Τι σκατ@ λόγος υπάρχει;
Δεν θα κοιμηθώ όλη νύχτα με αυτό το ερώτημα που έθεσες .
 

Μηνύματα
1.584
Reaction score
657
Απάντηση: high end φυκια....

αντε πειτε κανενα φυκι....
μονο εγω θα θαβω τα προιοντα του κοσμακη?
 



Μηνύματα
7.025
Reaction score
996
Απάντηση: high end φυκια....

παρεμπιπτόντως, αν μας διαβάζουν οι φίλοι μας από από την Κύπρο θα ήθελα μια χάρη.

Εμαθα ότι ο καλύτερος χαλκός στον κόσμο για ήχο είναι ο Κυπριακός που παράγεται σε πολύ μικρές ποσότητας σε κάποια ορυχεία στην Κύπρο.

Αν έχετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το παραπάνω θέμα, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με PM.
Ευχαριστώ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.898
Μηνύματα
2.922.023
Members
38.109
Νεότερο μέλος
vichygeo1
Top