Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009



Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Υπήρχαν εκπλήξεις ευχάριστες, αλλά και δυσάρεστες. Οι περισσότερες δυσάρεστες όμως. Κακοί συνδυασμοί ηχείων-ενισχυτών, κακές επιλογές ηχείων σε σχέση με τους μικρούς και κακοφτιαγμένους για ηχητική αναπαραγωγή χώρους. Περισσότερα αύριο.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Υπήρχαν εκπλήξεις ευχάριστες, αλλά και δυσάρεστες. Οι περισσότερες δυσάρεστες όμως. Κακοί συνδυασμοί ηχείων-ενισχυτών, κακές επιλογές ηχείων σε σχέση με τους μικρούς και κακοφτιαγμένους για ηχητική αναπαραγωγή χώρους. Περισσότερα αύριο.
mapex κυριοι και οι συνδιασμοι και τα στησηματα χειροτερα απο περισυ εγω προσωπικα σε ενα δωματιο χαρηκα αποδοση και μου <εφυγε το τσερβελο > και που δεν το περιμενα κιολας
ADAM TENSOR ΚΥΡΙΟΙ μακραν η καλυτερη αποδοση ηχος τεραστιος αβιαστος σωματα φοβερα απλωμα της σκηνης απιθμενο βαθος και ογκος κυρος και επιβολη τι να λεμε τωρα.!!!!!!
 

Μηνύματα
12.942
Reaction score
10.172
Πάντως αν εγώ κατασκεύαζα μεγάλα λαμπάτα μονομπλόκ ενισχυτικά 600 βατ, δεν τα τα έβαζα να οδηγήσουν μεγάλα μαγνητοστατικά...

Αν πάλι ήθελα να εκθέσω μεγάλα μαγνητοστατικά θα τους έβαζα τίποτα διακοπτικά μονομπλόκ ενισχυτικά 4 κιλοβάτ.

Αλλά περί ορέξεως....
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Πάντως αν εγώ κατασκεύαζα μεγάλα λαμπάτα μονομπλόκ ενισχυτικά 600 βατ, δεν τα τα έβαζα να οδηγήσουν μεγάλα μαγνητοστατικά...

Αν πάλι ήθελα να εκθέσω μεγάλα μαγνητοστατικά θα τους έβαζα τίποτα διακοπτικά μονομπλόκ ενισχυτικά 4 κιλοβάτ.

Αλλά περί ορέξεως....

Costas Ear εσυ εισαι?:137:
 

Μηνύματα
433
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Πάντως αν εγώ κατασκεύαζα μεγάλα λαμπάτα μονομπλόκ ενισχυτικά 600 βατ, δεν τα τα έβαζα να οδηγήσουν μεγάλα μαγνητοστατικά...

Αν πάλι ήθελα να εκθέσω μεγάλα μαγνητοστατικά θα τους έβαζα τίποτα διακοπτικά μονομπλόκ ενισχυτικά 4 κιλοβάτ.

Αλλά περί ορέξεως....
Συμφωνώ απολύτως με τα παραπάνω.

Μου άρεσαν με σειρα προτιμησης τα: Lamm, Atc 100, τα Adam Tensor, Sonus Stradivari, και ως απολυτο value for money τα XTZ με τα ηχεια βασης.

Θα σταθώ ιδιαίτερα στο χώρο της TLA όπου μου συνέβει και το εξής ευχάριστο ξάφνιασμα, όταν μπροστά από το περίπτερο του φόρα μας βλέπω έναν μουσικό όπου τον είχα ακούσει να παίζει κιθάρα και να τραγουδά(παπάδες) σε έναν χώρο στο Λουτράκι σε όχι άνω των 30 ατόμων αλλά κατά τα άλλα πολύ ζεστού πραγματικά(γιατί άραγε;) ακροατήριου, σε ερώτησή μου τι έκανε εκεί μου απάντησε εντελώς φυσικά και ανεπιτήδευτα πως, φτιάχνει τα TLA!
Αυτός ο μουσικός που παίζει για την προσωπική του ικανοποίηση(για τη τρέλλα του) είναι ο Βελισάριος Γεωργιάδης ο δημιουργός των TLA, ελληνικών δημιουργιών από μουσικό για μουσική, ελπίζω κάποτε να μπορέσω και να αποκτήσω κάποια από αυτές τις πραγματικά θαυμάσιες μηχανές.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Δεν ειχα την δυαντοτητα να παρακολουθησω τα διαφορα δωματια
της εκθεσης, ομως πρεπει να σας μεταφερω πως ποτε, ολα αυτα τα χρονια, δεν ακουσα
τοσα αρνητικα σχολια για τα στημενα συστηματα.
Ο κοσμος ηταν απογοητευμενος και πλην 3-4 εξαιρεσεων αντιπροσωπων
με μερακι...περσινα ξινα σταφυλια..

Οπως προειπα ολα αυτα δεν αποτελουν δικες μου εκτιμησεις και ισως
να ειχα διαφορετικη αποψη εαν ειχα ακουσει.

Παρ' ολα αυτα, εχοντας ζησει τοσες εκθεσεις απο μεσα, δεν θα πρεπει
ποτε να ξεχνατε πως καποιοι ανθρωποι μοχθησαν και ταλαιπωρηθηκαν
για να μας δειξουν την δουλεια τους.
Αρα ας ειμαστε οσο το δυνατον ελαστικοτεροι μαζι τους.


Παρεπιπτοντως το συστημα στο περιπτερο του AVSite που στηθηκε απο τον PeterMenj και επιμεληθηκε απο τον ιδιο, τον
Βασιλη Τσαντουλη και τον Κωστα Φ. , ηταν κοστους....1100 ευρω:111:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Παρεπιπτοντως το συστημα στο περιπτερο του AVSite που στηθηκε απο τον PeterMenj (άραβα με έκανες τρομάρα σου) και επιμεληθηκε απο τον ιδιο, τον
Βασιλη Τσαντουλη και τον Κωστα Φ. , ηταν κοστους....1100 ευρω
1105 ευρώ.
Ξέχασες το πολύπριζο:142::142::142:

Λοιπόν αν είμαστε καλά του χρόνου θα φέρω το ξύλινο.:137:
 

Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Μπραβο στον Χρηστο για τις φωτογραφιες. Οι υπολοιποι τι εγινε ρε παιδια, καηκε το φιλμ?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.733
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

και του χρονου να στε καλα παιδια. Μια γ!#@%*?η ιωση με εχει καθηλωσει 8 μερες τωρα και δεν μπορεσα να ρθω. Τι συστημα υπηρχε στο περιπτερο του avsite μας;
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Να βρε, σοβαρός άνθρωπος. Ούτε να ενοχλήσει κανέναν, πήγε ήσυχα, ήσυχα, άκουσε αυτό που του άρεσε παρα πολύ... και έφυγε... :142:



Ο Χρήστος Σιμόπουλος ο μεσαίος μπροστά.
(που έχει τα Tannoy Westminster και ψάχνει για πικάπ...)
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Η έκθεση, παρόλο τη κρίση, είχε νέα μηχανήματα. Aπό μόνο του αυτό είναι αισιόδοξο. Αξίζει ένα μπράβο στους ανθρώπους με μεράκι, που επενδύουν στον ήχο…
Ο ήχος ήταν υπό συνθήκες, στα πλαίσια που θα πρέπει να περιμένει κανείς στις εκθέσεις.

Μερικά από τα δωμάτια που μου άφησαν καλές εντυπώσεις ήταν:
1. MF audio, Lamm, Rockport. Άξιζε τελικά το κόπο και την αγωνία Μιχάλη.
2. Sonus-hifi, Stradivari αν και τα προτιμουσα με τα ενισχυτικα soulution.
3. Music lover Gryphon, emm labs.
4. Location Sound ATC 100 κλασικός monitor ήχος.
5. MBL εντυπωσιακά…
6. Audio Temple ηχείο magico.

Πρέπει να πούμε ένα μπράβο για τους Έλληνες κατασκευαστές. Είναι σημαντικό να γίνεται προσπάθεια και να ασχολούνται όλο και περισσότεροι με το Hi-Fi.
 

Μηνύματα
12.942
Reaction score
10.172
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Μπράβο στον Χρήστο για τις φωτογραφίες. Οι υπόλοιποι τι έγινε ρε παιδιά, κάηκε το φιλμ?
Ασε, πήγα να φωτογραφήσω τον Κόγια και κάηκε το CCD, χωρίς πλάκα, μια μαυρίλα βγήκε...

1105 ευρώ.
Ξέχασες το πολύπριζο
Και να μην ξεχνάμε την... Hi-End πρίζα που τροφοδοτούσε το σύστημα!!!

 


Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Να βρε, σοβαρός άνθρωπος. Ούτε να ενοχλήσει κανέναν, πήγε ήσυχα, ήσυχα, άκουσε αυτό που του άρεσε παρα πολύ... και έφυγε... :142:



Ο Χρήστος Σιμόπουλος ο μεσαίος μπροστά.
(που έχει τα Tannoy Westminster και ψάχνει για πικάπ...)
Και γιατι δεν ειπες τον συνονοματο σου να παρει ενα dac με usb και κανα media player στο κατοσταρικο? Αφου εσυ ξερεις, εχεις ακουστικη εμπειρια τι τον αφηνεις τον ανθρωπο να βασανιζεται? :142::142:
 


Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

και του χρονου να στε καλα παιδια. Μια γ!#@%*?η ιωση με εχει καθηλωσει 8 μερες τωρα και δεν μπορεσα να ρθω. Τι συστημα υπηρχε στο περιπτερο του avsite μας;

Αυτά:


και αυτά:




Αργότερα ήρθε και ένα Tatanga... εεεεε.... bufallo εννοώ...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Μπραβο στον Χρηστο για τις φωτογραφιες. Οι υπολοιποι τι εγινε ρε παιδια, καηκε το φιλμ?
Βιαστικούλη σε νιώθω! :119:

Άσε να ασχοληθούμε και με κάτι άλλο ... :414: Εκτός τα θέματα της καθημερινότητας πρέπει να ξεδιαλέξουμε, να φωτοσοπιάσουμε, να ανεβάσουμε, δουλειές με φούντες δηλαδή. :107:



Adam Tensor, υποψήφιο για το βάθρο. Ο χώρος όμως μικρός, μάλλον έπρεπε να έχει φέρει το μικρότερο μοντέλο. Δεν γνωρίζω τα ενισχυτικά, ίσως να μην επαρκούν:203:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009



Ηχεία Hermes με συνοδά τα πάντα σοβαρά Parasound. Αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα, αν και το στήσιμο, για να χωρέσουν όλα τα μηχανήματα, τα αδικούσε. Καθώς και η επιλογή του κομματιού που άκουσα.

Να πω πως έμεινα περίπου 3-4 λεπτά στην κάθε αίθουσα, εκτός εξαιρέσεων, οπότε η εκτίμηση δεν είναι τοις μετρητοίς. Γνωστός του χώρου, αν θέλει, μπορεί να πει περισσότερα για το συγκεκριμένο σετ, γιατί το άκουσε αρκετή ώρα. :125:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.135
Μηνύματα
2.889.971
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top