Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

MBL Reference Line (στο ένθετο λεπτομέρεια από το ηχείο)



Πρώτη γνωριμία για μένα η εταιρία. Το συγκεκριμένο σετ ήταν πολύ ενδιαφέρον και αξιόλογο. Πιθανό υποψήφιο για βάθρο. :203:
Καταρχάς να ΖΗΤΗΣΩ συγγνώμη για το ΣαββατοΚύριακο, αλλά το μεν Σάββατο καθηλώθηκα από τις εργασίες του ηλεκτρικού από Ειρήνης μέχρι Κηφισιά και έφτασα αργα και έφυγα νωρίς, τη δε Κυριακή από Γ@Μ@#ΝΟ πόνο στη μέση και τρελλό βήχα. Ρε φούσθη μου, ούτε τον Τσαμπρόπουλο άκουσα, ούτε τα Utopia...!!!:141::141:
Αλλά θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που άκουσα τα MBL...!!! Ποιός θα μου δανείσει 1.000.000 € (650.000€ για να χτίσω σπίτι με 150 μ2 σαλόνι, και τα υπόλοιπα για το σύστημα της MBL?????)
Έτυχα σε μία ακρόαση με πιάνο, και πραγματικά δάκρυσα. Ήταν σαν να είχα το πιάνο μου μπροστά και να ακούω κάποιον να παίζει... Άντε και μετά το Money από Pink Floyd οπότε κάπου εδώ τελείωσε και η έκθεση για μένα... Μαμώ τα στρώματα και τις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας... 3 μέρες μου έσπασε τα @ρχ%$@#%^*&!!!!!!!!!!!!!!! :141:
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Ψηφιακά της Nad



Μόνο είδα αλλά δεν άκουσα. :203:
Κακώς γιατί το συγκεκριμένο σύστημα μου ακούστηκε από τα πιο αξιοπρεπή της έκθεσης! Πολύ καλά στημένα ηχεία, και πολύ καλός ήχος για τα λεφτά τους.!!!
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

και η πιο συγκινητική στιγμή ..., όταν διαβάστηκε η διαθήκη. Τα 162.000 Ευρώ δεν ήταν και λίγα.

Είστε κι εσείς συγγενείς ;
Όχι Γιώργο. :601: Είμαι απλά υπεράνω χρημάτων ... :119:
Πάντως παίζει το σετάκι, άλλο αν δεν έχω πρόθεση αγοράς. Έτσι κι' αλλιώς σε τέτοιες τιμές (ούτε καν στις μισές) δεν φτάνω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.217
Reaction score
20.929
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Να ακούσω τον Ερμή σε υψηλές στάθμες. Μία φορά πήγε κάτι να γίνει και μας το κόψανε..
Βρέθηκα σε "καλή" ώρα και του έδωσα και κατάλαβε, με ένα sampler της Telarc (με κλασική ορχήστρα και πυροβολισμούς), παρόντος του Πετρόπουλου. Είναι ο κλασικός Ερμής, σωστός σε χαμηλή ή μέση προς υψηλή στάθμη, που "φωνάζει" και διαμαρτύρεται όταν του ζητήσει κανείς να παίξει πραγματικά δυνατά στα 3 - 3.5 μέτρα, απαίτηση σχεδόν αυτονόητη για ένα ηχείο αυτού του μεγέθους και τιμής. Ένιωσα ένα deja vu, καθώς θυμήθηκα την ίδια συμπεριφορά του μικρότερου μοντέλου, του Ορφέα του τότε, σχεδόν προ 20ετίας, στο κατάστημα της Αριστοτέλους.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.616
Reaction score
4.153
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Adam Tensor, υποψήφιο για το βάθρο. Ο χώρος όμως μικρός, μάλλον έπρεπε να έχει φέρει το μικρότερο μοντέλο. Δεν γνωρίζω τα ενισχυτικά, ίσως να μην επαρκούν:203:
Ψιτ,ενεργό είναι:137:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.616
Reaction score
4.153
Re: Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Βρέθηκα σε "καλή" ώρα και του έδωσα και κατάλαβε, με ένα sampler της Telarc (με κλασική ορχήστρα και πυροβολισμούς), παρόντος του Πετρόπουλου.
Δικό σου ήταν?
Με καψοχόλιασες παλιοημίθεε.
 

Μηνύματα
6.506
Reaction score
271
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Στο Νο.1 τα ενισχυτικά της Lamm να οδηγούν άνετα και με πλήρη μουσικότητα τα ηχεία της Rockport. Οι Ρώσοι τους "παίζουν" μια χαρά τους Γερμανούς.

Ομως, τα ΑTC 100 (active) παραμένουν μια σταθερή αξία και σε πολύ χαμηλή τιμή για τα δεδομένα του high-end. Αισθητικά πιστεύω ότι χάνουν, οπότε θα τα αγόραζα μόνο αν ζούσα μόνος.
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Ψιτ,ενεργό είναι:137:
Τώρα που με το λές είναι αργά ... :119:

Της επόμενη βολά θέλω άλλη οργάνωση. Αν περνάς σφαιράτα τις αίθουσες, χάνεις "μπαλιές" ... :421:
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009



Gryphon ηχεία και ενισχυτικά, πηγές δυστυχώς δεν πρόσεξα, γιατί με ταξίδεψε. Υποψήφιο για το βάθρο, ίσως και για την 1η θέση. Απόλυτος έλεγχος, αστραπιαία σβησίματα, μεγάλη σκηνή και στις 3 διαστάσεις, μεγάλη μουσικότητα. :444:

Ωστόσο υπάρχουν και άλλα θετικά στοιχεία. Η αίθουσα (New York 1) είναι η καλύτερη που υπήρχε στην έκθεση για μουσικές ακροάσεις. Το στήσιμο ήταν καθαρά audiophile και όχι με σκοπό παρουσίασης όλων των μηχανών που είναι διαθέσιμες. Μόνο ερώτημα αν τα ηχεία ήθελαν κάπως μεγαλύτερη απόσταση από τους πίσω τοίχους, ελπίζω να είχαν το χρόνο να δοκιμάσουν όλες τις θέσεις. :203: Το επιλεγμένο μουσικό πρόγραμμα πολύ επιτυχημένο, το γνωστό Telarc 1812 R.E.B και το Manger CD test, αν δεν κάνω λάθος.

Υ.Γ.: Προσέξτε σε μεγέθυνση, κάτω αριστερά από το δεξί ηχείο, τα "φίδια" που σέρνονταν στο πάτωμα! :119:

Υποθετω οτι η μεγαλυτερη αναγνωριση για εναν ανθρωπο ερχεται οταν αποσπα τον επαινο απο "αντιπαλους".

Στο προσφατο παρελθον ειχαμε κονταροχτυπηθει πολλες φορες - πολυ πιθανον λογω αμοιβαιων παρεξηγησεων - αλλα κυριε ανεμελε ειστε πραγματικα αξιος συγχαρητηριων. Θα μπορουσατε απλα να σιωπησετε....
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
  • Gryphon et al. Ποτέ ξανά το περίπτερο της MusicLover δεν πλησίασε τόσο το "μοναξιά της κορυφής" που γράφουν στις διαφημίσεις τους.


Τα απωθημένα μου από τι φετινή έκθεση (ό,τι ήθελα να ακούσω αλλά δεν πρόλαβα)...................................................................
  • ................................................
  • Τα Von Schweikert
Τα ιδια ακριβως ισχυουν και για τον Κωστα Φ.

Τα σεβη μου κυριοι.

Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Οι πηγες φυσικα ηταν το καινουργιο πακετο transport dac της Emm Labs επ'ονοματι TSD1 και DAC2 αντιστοιχως.
 

Μηνύματα
6.506
Reaction score
271
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Εκπληξη , το bluesky ή κοινώς "μπλεσκατούλι" κατά τον internet king.
Η Ελληνική Tune Audio δεν φοβήθηκε τίποτα αφού χρησιμοποίησε το συγκεκριμένο dvd player των 30 Ευρώ ως ψηφιακή πηγή για να παρουσιάσει τα ηχεία ιδιοκατασκευής της.

Κάποιοι άλλοι εκθέτες χρησιμοποιούσαν πανάκριβες ψηφιακές πηγές αλλά ήχο δεν μπόρεσαν να βγάλουν.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Το πικάπ είναι το DPS.
Εξαιρετική απόδοση αν και δεν σου γεμίζει το μάτι.
Δεν είναι σαν κάτι χύτρες ταχύτητος που βλέπεις πράμα και ψαρώνεις.:142:
 


Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Το πικάπ είναι το DPS.
Εξαιρετική απόδοση αν και δεν σου γεμίζει το μάτι.
Δεν είναι σαν κάτι χύτρες ταχύτητος που βλέπει πράμα και ψαρώνεις.:142:
Ευχαριστώ! πραγματικά έπαιζε απίστευτα....Δεν έχω πικαπ και δεν το κρύβω με έβαλε σε σκέψεις το άτιμο....

Η κεφαλή νομίζω ήταν καποια Benz? Τα ηχεία παιδιά?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Εκπληξη , το bluesky ή κοινώς "μπλεσκατούλι" κατά τον internet king.
Η Ελληνική Tune Audio δεν φοβήθηκε τίποτα αφού χρησιμοποίησε το συγκεκριμένο dvd player των 30 Ευρώ ως ψηφιακή πηγή για να παρουσιάσει τα ηχεία ιδιοκατασκευής της.

Κάποιοι άλλοι εκθέτες χρησιμοποιούσαν πανάκριβες ψηφιακές πηγές αλλά ήχο δεν μπόρεσαν να βγάλουν.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Αν και η εμφάνιση και το φινίρισμα τους δεν ήταν ότι καλύτερο (ότι οι περισσότεροι ακούνε με τα μάτια το είπαμε?), ιδίως για ηχείο 24000 ευρώ, ο ήχος τους ήταν πολύ <<ψαγμένος>>.
 


Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Audia Flight 100 MK4 – A Class Power Amplifier





Χωρίς πρόθεση να συνδεθεί, όπως είδα. Αλλά, με Power consumption 500 W, 1400 W MAX :111: θα είχε πρόβλημα με τη διεύθυνση του ξενοδοχείου. Και βάρος 52 κιλά, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, δίνουν δώρο το απαραίτητο αξεσουάρ. :107:
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.159
Μηνύματα
2.890.860
Members
37.996
Νεότερο μέλος
bb4lifestyle
Top