Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Μηνύματα
1.107
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Και φέτος εκεί τα είχανε, στην υπόγα.
Απ' το περίπτερο του avsite πέρασες; :125:
Πέρασα, αλλά δεν ήξερα κανέναν και δεν μίλησα... :120:
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Εκπληξη , το bluesky ή κοινώς "μπλεσκατούλι" κατά τον internet king.
Η Ελληνική Tune Audio δεν φοβήθηκε τίποτα αφού χρησιμοποίησε το συγκεκριμένο dvd player των 30 Ευρώ ως ψηφιακή πηγή για να παρουσιάσει τα ηχεία ιδιοκατασκευής της.

Κάποιοι άλλοι εκθέτες χρησιμοποιούσαν πανάκριβες ψηφιακές πηγές αλλά ήχο δεν μπόρεσαν να βγάλουν.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Αν και η εμφάνιση και το φινίρισμα τους δεν ήταν ότι καλύτερο (ότι οι περισσότεροι ακούνε με τα μάτια το είπαμε?), ιδίως για ηχείο 24000 ευρώ, ο ήχος τους ήταν πολύ <<ψαγμένος>>.
Ρε παιδιά σοβαρά το λέτε ; :111: (για την πηγή)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Ρε παιδιά σοβαρά το λέτε ; :111: (για την πηγή)
Ωωωω ναι. Και εγώ όταν είδα αυτή τη μικρή μπλε πατάτα έπαθα κάτι τις. Φαίνεται πως το υπόλοιπο σύστημα ήταν πολύ καλό για να βγει τελικά αυτό το αποτέλεσμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Re: Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Πέρασα, αλλά δεν ήξερα κανέναν και δεν μίλησα... :120:
Γιατί έχεις την εντύπωση πως πριν την έκθεση ξεραινόμαστε εμείς?

Προσωπικά εκεί γνωρίστηκα με τα παιδιά.
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Ωωωω ναι. Και εγώ όταν είδα αυτή τη μικρή μπλε πατάτα έπαθα κάτι τις. Φαίνεται πως το υπόλοιπο σύστημα ήταν πολύ καλό για να βγει τελικά αυτό το αποτέλεσμα.
Χαχαχα...και που να ακούσεις κανά σιντί των 100 ευρώ να δεις....
(το υπόλοιπο σύστημα δεν το ξέρω για να κρίνω)

Ο ρόλος της πηγής όμως έχει σημαντικό κομμάτι στο τελικό αποτέλεσμα και το συγκεκριμένο cdp παίζει το 1/3 της μουσικής που περιέχει το δισκάκι.
Μόνο για πλάκα θα έπρεπε να υπάρχει εκεί.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Σίγουρα παίζει παραπάνω από το 1/3 της πληροφορίας.
Πάντως από μερικά CD μέχρι και των 500-600 ευρώ που ο <<ειδικός>> τύπος λέει καλά λόγια σίγουρα πάει καλύτερα.

Το να στηριχτείς σε αυτό για μια καλή, και όχι απλά αξιοπρεπή, επίδοση είναι μια άλλη ιστορία.
Να μου πεις και σε ποιο CD εμπορίου, μέχρι τα 1000 ευρώ, να στηριχτείς?:126:

Προσωπικά ένα βρήκα με 400 ευρώ που τσάκιζε ότι κινήται μέχρι και τα 2000 ευρώ αλλά είχαν προβλήματα οι μηχανισμοί.
Μετά το τρίτο που γύρισα πίσω ζήτησα και μου επιστράφηκαν τα χρήματα.
 

Μηνύματα
235
Reaction score
0
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

................(Γιατί δεν δοκιμάζει ο Γιώργος Πετρόπουλος να στήσει έναν Ερμή, με μεγάφωνα της σειράς Excel?)...............
Καπου ειδα μια φωτογραφια του ΚΚ με τον Πετροπουλο. Ευχομαι να ηταν αυτο που αναφερεις το θεμα συζητησης. Πραγματικα εκτιμω οτι θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον κατι τετοιο.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Music Lover. Δύο συστήματα στον ίδιο χώρο. Ένας από τους καλύτερους ήχους της έκθεσης. Ειδικά το σύστημα με τα Von πως τα λεν.




Σπυρο ισχυουν για σενα τα ιδια που προειπα για τον ανεμελο και τον Κ.Φ.

Σε συγχαιρω για την ειλικρινεια σου.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Σπυρο ισχυουν για σενα τα ιδια που προειπα για τον ανεμελο και τον Κ.Φ.

Σε συγχαιρω για την ειλικρινεια σου.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Συνυπογράφω με τους προλαλήσαντες ενθουσιωδώς και ανεπιφυλάκτως!!! Ο Γιώργος ο Θεοφιλάκος ,αξιοποιώντας την εμπειρία και τα μαθήματα από τις εκθεσιακές συμμετοχές των προηγούμενων χρόνων , κατάφερε να αποδείξει ότι ενίοτε το κόστος των μηχανών ήχου μπορεί να δικαιολογηθεί χωρίς ενστάσεις. Όλες οι υποκειμενικά αξιολογήσιμες ακουστικές παράμετροι βαθμολογούνταν ανεπιφύλακτα "γύρω" στο άριστα ! Big sound με την καλή έννοια , τονική ισορροπία, ρεαλισμός , πανοραμική εικόνα, εξαιρετικά δυναμικά και "ενέργεια" , και εντυπωσιακή ποιότητα και στα δύο άκρα του φάσματος.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Εαν εισαι κατασκευαστης (και οχι απλως ενδιαμεσος-εισαγωγεας ετοιμων προιοντων απο αλλους που δεν εχεις καμμια συμμετοχη...), παρουσιαζεις τα αποτελεσματα των γνωσεων σου , των εμπειριων σου, της ψυχης και των συναισθηματων σου που εχεις υλοποιησει.Παρουσιαζεις κατι δικο σου που ειναι κομματι του εαυτου σου.

Αλλο εισαγωγεας και αλλο κατασκευαστης.

Ο κατασκευαστης συνηθως δινει ψυχη, βαζει μερακι και δημιουργει κατι απο το μηδεν .... Ο εισαγωγεας διαφημιζει και πουλαει το ετοιμο προιον που αλλος κατασκευασε.
Νικο μου ξερεις ποσο σε εκτιμω, σε αγαπω και σεβομαι τις προσπαθειες σου τοσα χρονια στον χωρο.

Δεν εχω αντιρρηση σε αυτα που γραφεις για τον αγαπητο Βελισσαριο αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω καθετα με αυτα που λες για τους εισαγωγεις γενικα.

Καταρχην ολοι οι εισαγωγεις δεν ειναι ιδιοι για να τους βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι. Αλλοι ειναι περισσοτερο εμποροι κι αλλοι λιγοτερο εμποροι και περισσοτερο χαιφιντελιστες. Θελω να πιστευω οτι ανηκω στην δευτερη κατηγορια (δυστυχως ισως για μενα...και για την τσεπη μου..).

Το μερακι η αφοσιωση κι αγαπη για το αντικειμενο και (δυστυχως ισως..) η τελειομανια ειναι αυτα που με οδηγουν τοσα χρονια επαγγελματικα.

Τις εταιριες που αντιπροσωπευω δεν τις διαλεξα τυχαια. Ειμαι υπερβολικα αυστηρος ακομη και με τον εαυτο μου για να αφησω να συμβει κατι τετοιο προς χαριν μονο και μονο του προσκαιρου κερδους και της εμπορικοτητας του ονοματος της εκαστοτε εταιριας...

Αν δεν καλυπτει τα κριτηρια μου απλα δεν υφισταται για μενα οσο κιαν στοιχιζει, οσο μεγαλο ονομα κιαν εχει και το κυριοτερο οσο σιγουρο κερδος κιαν αποφερει.
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

....
Το να στηριχτείς σε αυτό για μια καλή, και όχι απλά αξιοπρεπή, επίδοση είναι μια άλλη ιστορία.
Να μου πεις και σε ποιο CD εμπορίου, μέχρι τα 1000 ευρώ, να στηριχτείς?:126:
....
Να σου πω όπως έχει το πράγμα.
Τότε έψαχνα ένα cdp για να ακούω μουσική 2 ώρες την εβδομάδα που βρισκόμουν στην Αθήνα.
Το βρήκα μπροστά μου και είπα:
"αν δεν μου αρέσει θα το δώσω στη μάνα μου, να βλέπει τον λαζόπουλο".
....
Τώρα, αυτή το έχει.....:137:

Ένα dvd-sony 100 ευρώ + ακόμα και το mp3 μου παίζει πολύ καλύτερα και άμα θέτε βάζω το όριο των 10/10 σε μπλάηντ τεστ.

ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ - τέλος -.

Αν κάνεις πλάκα...καλώς,
αν δεν κάνεις.....:133:..... με εκπλήσεις..
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Πολυ καλο το αποτελεσμα οπως το ακουσα και μαλιστα σε χωρο που δεν κανει για μεγαλα ηχεια και μαλιστα κορνες.Πολυ καλη δουλεια με smooth χαρακτηρα σε ολο το φασμα και καλο -περιγραφικο χαμηλο.Πολυ καλα τιουναρισμενο λοιπον σε ολο το φασμα με καλορυθμισμενες τις φασεις και το timing.Δεν ξερω τι κανουν σε αλλους μεγαλυτερους χωρους και με αλλα συνοδα, αλλα στην εκθεση επαιξαν και με τοσο αρνητικες συνθηκες χωρου, θορυβων απο τα γυρω δωματια κλπ.

Το Blue Sky στο πατωμα ηταν extreme οταν με αυτη την πηγη των.. 26 ευρω και των ..400 γραμμαριων δινεις σημα και παρουσιαζεις ενα Ελληνικο ηχειο 24.000 ευρω.
Μονο απο τη..στηριξη αυτη το παναλαφρο σασι του συντονιζοταν ,με τη laser να κοβει βολτες. Εδω βαρεια μηχανηματα υποφερουν και με ειδικες στηριξεις, αυτο δεν? Τελος παντων 26 ευρω μηχανημα δεν δεχομαι οτι ΄΄παταει ΄΄ τα διαφορα αξιολογα και ''ψαγμενα''cd και οτι ειναι αναφορας.

Με ενα αλλο cd που βγαζει το μεγαλυτερο ποσοστο της πληροφοριας του δισκου δεν ξερω τι ηχο θα ακουγαμε σε εκεινο το μικρο δωματιο.

Πολυ καλη προσπαθεια και του ευχομαι καλη επιτυχια.

Ο δρομος παντως ειναι δυσκολος για εναν νεο κατασκευαστη που ξεκιναει με αγαπη,μερακι, παθος και ονειρα και εχει να ανταγωνιστει τα ξενα... θηρια. Ειτε αυτα ειναι καλυτερα η χειροτερα οι επενδυτες τους διαθετουν πολλα μα παρα πολλα ευρω για να προβληθουν, να μπουν στην παγκοσμια αγορα, και να πουλησουν.

Ο θανατος σου η ζωη μου και στο AUDIO και ας μη μας αρεσει να το ακουμε.

Γενικα ευχομαι σε ολους τους Ελληνες να πανε καλα στο εξωτερικο και να κανουν υπομονη. Οι εξαγωγες θελουν χρονο, χρημα, ταξιδια, γνωριμιες ,συμμετοχη σε εκθεσεις του εξωτερικου, πολυ τρεξιμο και κουβαλημα, μεγαλες θυσιες και μεγαλες αντοχες . Η ελληνικη αγορα ειναι παρα πολυ μικρη για να στηριχτει ενας κατασκευαστης και να ζησει απο αυτην...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.072
Reaction score
127.841
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Σπυρο ισχυουν για σενα τα ιδια που προειπα για τον ανεμελο και τον Κ.Φ.

Σε συγχαιρω για την ειλικρινεια σου.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Βρε musiclover, αν και ξέρω πως το κάνεις υπερ-αυθόρμητα, οφείλω να σου υπενθυμίσω τα βασικά:

1. η ειλικρίνεια είναι κάτι που ΣΤΑΝΤΑΡ χαρακτηρίζει όλα αυτά τα "παιδιά" (με τα οποία έχεις κατά καιρούς "διαφωνίες"). Δε χρειάζονται "συγχαρητήρια" για την ειλικρίνεια των μελών αυτών, είναι αποδεδειγμένη και δεδομένη. (Γι'αυτό άλλωστε κι έρχονται και σε ρήξη και μαζί σου και με οποιονδήποτε άλλο, κι εκεί ίσως όντως να "χρειάζονται" συγχαρητήρια, γιατί χαλάν τη ζαχαρένια τους επειδή είναι ειλικρινείς με όλους και για όλα.)

2. δε χρειάζεται να ευχαριστείς κανέναν για τα "καλά του λόγια". Η "καλή διαφήμιση" που αποκομίζεις από την κριτική των μελών για τον ήχο που κατάφερες να έχεις στην έκθεση, έχει έναν και μόνο έναν υπεύθυνο για αυτό: ΕΣΕΝΑ που τα έστησες. Αν θες να ευχαριστήσεις κάποιον, πάνε στον καθρέφτη γιατί, απ'ότι φάνηκε, έκανες καλή δουλειά!

3. Η ανιδιοτέλεια και η παντελής απουσία προσωπικού κέρδους είναι επίσης δεδομένη για τα "παιδιά" μέλη εδώ, που βοηθάνε καθημερινά και λένε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Ούτε κερδίζουν τίποτα όταν "θάβουν" τα βον-πως-τα-λεν, ούτε χάνουν κάτι όταν εκθειάζουν τα βον-πως-τα-λεν. Πάρτο επιτέλους χαμπάρι. Την άποψή τους λένε, η οποία (επειδή έχουν σημαντικό υπόβαθρο) και μετράει και αξίζει να την ακούνε όλοι - όπως κι εσύ - και μάλιστα με τη δέουσα προσοχή. Αλλά δε περιμένουν ούτε να κερδίσουν κάτι, ούτε έχουν και να χάσουν κάτι. Ούτε "ποσοστά", ούτε "ευχαριστίες". ΟΚ?

Αυτά είναι τα βασικά...

Και επειδή εμπιστεύομαι τα "παιδιά" που άκουσαν τον ήχο σου στην έκθεση και μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για αυτόν, κι ας μη τον άκουσα ο ίδιος, σου αποδίδω κι εγώ τα εύσημα (τα συγχαρητήριά μου ρε μπαγασάκο) ΑΛΛΑ μην τυχόν στείλεις κι άλλο μήνυμα με ευχαριστίες και συγχαρίκια για πχ την "ειλικρίνειά" μου, γιατί "θα φάμε τα μουστάκια μας" που λέει κι ο πιτερμένης.... :136:

Sorry για το off-topic, αλλά (μεταξύ μας) ΙΜΗΟ δε το βλέπω ως "off-topic"...:126:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Σπυρο ισχυουν για σενα τα ιδια που προειπα για τον ανεμελο και τον Κ.Φ.

Σε συγχαιρω για την ειλικρινεια σου.

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Κι' εγώ ευχαριστώ για τα δικά σου καλά λόγια. Ελπίζω να κατάλαβες μερικά πράγματα για κάποιους εδώ μέσα. Αλλά ας μη το συνεχίσουμε, είναι εκτός θέματος.
Τώρα που θα μπαίνεις πιο τακτικά :121: , θα έχουμε σε άλλα θέματα την ευκαιρία. :126:
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Το ενδιαφέρον είναι ότι όλοι όσοι είχαν καλό ήχο πέρυσι είχαν καλό ήχο και φέτος, ενώ όσοι δεν είχαν ήχο πέρυσι δεν είχαν και φέτος. Φαίνεται αυτούς δεν τους πειράζει ο χώρος, η βαβούρα κλπ κλπ. Θα είμαι μάλλον καρμικό.

Προφανώς, αλλά όταν ακούς ένα σύστημα με κόστος όσο ένα διαμέρισμα να μην "λαλάει" καθόλου, τότε κάτι δεν πάει καλά. Και αυτή είναι μία γενική παρατήρηση για όλα τα συστήματα της έκθεσης.

Πολυ, ΠΟΛΥ σημαντικες παρατηρησεις.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Βρε musiclover, αν και ξέρω πως το κάνεις υπερ-αυθόρμητα, οφείλω να σου υπενθυμίσω τα βασικά:

1. η ειλικρίνεια είναι κάτι που ΣΤΑΝΤΑΡ χαρακτηρίζει όλα αυτά τα "παιδιά" (με τα οποία έχεις κατά καιρούς "διαφωνίες"). Δε χρειάζονται "συγχαρητήρια" για την ειλικρίνεια των μελών αυτών, είναι αποδεδειγμένη και δεδομένη. (Γι'αυτό άλλωστε κι έρχονται και σε ρήξη και μαζί σου και με οποιονδήποτε άλλο, κι εκεί ίσως όντως να "χρειάζονται" συγχαρητήρια, γιατί χαλάν τη ζαχαρένια τους επειδή είναι ειλικρινείς με όλους και για όλα.)

2. δε χρειάζεται να ευχαριστείς κανέναν για τα "καλά του λόγια". Η "καλή διαφήμιση" που αποκομίζεις από την κριτική των μελών για τον ήχο που κατάφερες να έχεις στην έκθεση, έχει έναν και μόνο έναν υπεύθυνο για αυτό: ΕΣΕΝΑ που τα έστησες. Αν θες να ευχαριστήσεις κάποιον, πάνε στον καθρέφτη γιατί, απ'ότι φάνηκε, έκανες καλή δουλειά!

3. Η ανιδιοτέλεια και η παντελής απουσία προσωπικού κέρδους είναι επίσης δεδομένη για τα "παιδιά" μέλη εδώ, που βοηθάνε καθημερινά και λένε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Ούτε κερδίζουν τίποτα όταν "θάβουν" τα βον-πως-τα-λεν, ούτε χάνουν κάτι όταν εκθειάζουν τα βον-πως-τα-λεν. Πάρτο επιτέλους χαμπάρι. Την άποψή τους λένε, η οποία (επειδή έχουν σημαντικό υπόβαθρο) και μετράει και αξίζει να την ακούνε όλοι - όπως κι εσύ - και μάλιστα με τη δέουσα προσοχή. Αλλά δε περιμένουν ούτε να κερδίσουν κάτι, ούτε έχουν και να χάσουν κάτι. Ούτε "ποσοστά", ούτε "ευχαριστίες". ΟΚ?

Αυτά είναι τα βασικά...

Και επειδή εμπιστεύομαι τα "παιδιά" που άκουσαν τον ήχο σου στην έκθεση και μίλησαν με τα καλύτερα λόγια για αυτόν, κι ας μη τον άκουσα ο ίδιος, σου αποδίδω κι εγώ τα εύσημα (τα συγχαρητήριά μου ρε μπαγασάκο) ΑΛΛΑ μην τυχόν στείλεις κι άλλο μήνυμα με ευχαριστίες και συγχαρίκια για πχ την "ειλικρίνειά" μου, γιατί "θα φάμε τα μουστάκια μας" που λέει κι ο πιτερμένης.... :136:

Sorry για το off-topic, αλλά (μεταξύ μας) ΙΜΗΟ δε το βλέπω ως "off-topic"...:126:
Δεν εχω να πω τιποτα.

Προφανως εχεις δικιο σε ολα.

+1
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Κύριε Θεοφιλάκο πιστεύω πως κανείς μέσα από το AVSITE δεν έχει προηγούμενα με κανέναν και το να μπορεί να εκφράζει ανοιχτά και δημοκρατικά (με την καλή έννοια) τις απόψεις του είναι αυτό που μας χαρακτηρίζει.

Το θέμα είναι να είμαστε έτοιμη να δεχτούμε την όποια κριτική με προβληματισμό και σκεπτικισμό και όχι να φερόμαστε φιλικά σε όποια μας εξυπηρετεί.

Η γνώμη μου είναι πως τα δύο τελευταία χρόνια ο ήχος στο δωμάτιο σου ήταν πολύ καλός.

Πιστεύω πως η Gryphon, που εκπροσωπείς, είναι μια κορυφαία εταιρία και αυτό άλλωστε φάνηκε στις ακροάσεις. Δεν πιστεύω πως θα υπάρξει κάποιος να διαφωνήσει με αυτό.

Καλό θα ήταν μιας και στη φετινή έκθεση μας χώριζαν μόλις μερικά μέτρα να έρθεις μια βόλτα, να κεράσουμε καφεδάκι και να τα πούμε και από κοντά.
Ελπίζω τουλάχιστον του χρόνου να καταφέρουμε να τα πούμε.
 

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Συνυπογράφω με τους προλαλήσαντες ενθουσιωδώς και ανεπιφυλάκτως!!! Ο Γιώργος ο Θεοφιλάκος ,αξιοποιώντας την εμπειρία και τα μαθήματα από τις εκθεσιακές συμμετοχές των προηγούμενων χρόνων , κατάφερε να αποδείξει ότι ενίοτε το κόστος των μηχανών ήχου μπορεί να δικαιολογηθεί χωρίς ενστάσεις. Όλες οι υποκειμενικά αξιολογήσιμες ακουστικές παράμετροι βαθμολογούνταν ανεπιφύλακτα "γύρω" στο άριστα ! Big sound με την καλή έννοια , τονική ισορροπία, ρεαλισμός , πανοραμική εικόνα, εξαιρετικά δυναμικά και "ενέργεια" , και εντυπωσιακή ποιότητα και στα δύο άκρα του φάσματος.
Αν και πιθανον να εχω αρχισει να γινομαι κουραστικος, θελω να ευχαριστησω ιδιατερως και τον Βασιλη τον Τσαντουλη και τελος!

Και του χρονου να ειμαστε καλα για ενα Show πραγματικα παγκοσμιου επιπεδου!

Χαιρετισμους σε ολους.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Νικο μου ξερεις ποσο σε εκτιμω, σε αγαπω και σεβομαι τις προσπαθειες σου τοσα χρονια στον χωρο.

Δεν εχω αντιρρηση σε αυτα που γραφεις για τον αγαπητο Βελισσαριο αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω καθετα με αυτα που λες για τους εισαγωγεις γενικα.

Καταρχην ολοι οι εισαγωγεις δεν ειναι ιδιοι για να τους βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι. Αλλοι ειναι περισσοτερο εμποροι κι αλλοι λιγοτερο εμποροι και περισσοτερο χαιφιντελιστες. Θελω να πιστευω οτι ανηκω στην δευτερη κατηγορια (δυστυχως ισως για μενα...και για την τσεπη μου..).

Το μερακι η αφοσιωση κι αγαπη για το αντικειμενο και (δυστυχως ισως..) η τελειομανια ειναι αυτα που με οδηγουν τοσα χρονια επαγγελματικα.

Τις εταιριες που αντιπροσωπευω δεν τις διαλεξα τυχαια. Ειμαι υπερβολικα αυστηρος ακομη και με τον εαυτο μου για να αφησω να συμβει κατι τετοιο προς χαριν μονο και μονο του προσκαιρου κερδους και της εμπορικοτητας του ονοματος της εκαστοτε εταιριας...

Αν δεν καλυπτει τα κριτηρια μου απλα δεν υφισταται για μενα οσο κιαν στοιχιζει, οσο μεγαλο ονομα κιαν εχει και το κυριοτερο οσο σιγουρο κερδος κιαν αποφερει.

Αγαπητε Γιωργο .

Μα και βεβαια ανηκεις σε αυτη την κατηγορια των χαιφιντελιστων, εισαγωγεων οπως και αλλοι φιλοι αντιπροσωποι μηχανηματων high end. Φαινεται το εντονο παθος και η αγαπη σου για μηχανηματα που εισαγεις.


Απλα, οι αντιπροσωποι δεν εχουν δωσει ψυχη και σωμα για να τα κατασκευασουν απο το μηδεν ,γιατι δεν ειναι κατασκευαστες.

Τα προτεινουν με ολη τους την καρδια γιατι τα επιλεγουν με τα δικα τους γουστα και κριτηρια σαν εμποροι-αντιπροσωποι.

Το μερακι και η αγαπη τους για το HIGH END τους κρατανε ακομα σε ενδιαφερον και σιγουρα οχι τα λεφτα.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι οι πολλοι εμποροι του χωρου αγαπουν και σεβονται τη δουλεια τους ,και ειδικα στο High End που δεν ειναι απλα box movers οπως γινεται σε αλλα ειδη εμποριου.

Πιστευω οτι πολλοι Ελληνες καταναλωτες το ξερουν και οτι αναγνωριζουν τους κοπους και τις προσπαθεις οχι μονο των Ελληνων κατασκευαστων αλλά και των ''καλων χομπιστων'' -φιλοτιμων εμπορων που εχουν αφιερωσει τη ζωη τους σε αυτη τη δουλεια.

Να εισαι καλα!

ΝΜ
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Πολυ καλο το αποτελεσμα οπως το ακουσα και μαλιστα σε χωρο που δεν κανει για μεγαλα ηχεια και μαλιστα κορνες.Πολυ καλη δουλεια με smooth χαρακτηρα σε ολο το φασμα και καλο -περιγραφικο χαμηλο.Πολυ καλα τιουναρισμενο λοιπον σε ολο το φασμα με καλορυθμισμενες τις φασεις και το timing.Δεν ξερω τι κανουν σε αλλους μεγαλυτερους χωρους και με αλλα συνοδα, αλλα στην εκθεση επαιξαν και με τοσο αρνητικες συνθηκες χωρου, θορυβων απο τα γυρω δωματια κλπ.

Το Blue Sky στο πατωμα ηταν extreme οταν με αυτη την πηγη των.. 26 ευρω και των ..400 γραμμαριων δινεις σημα και παρουσιαζεις ενα Ελληνικο ηχειο 24.000 ευρω.
Μονο απο τη..στηριξη αυτη το παναλαφρο σασι του συντονιζοταν ,με τη laser να κοβει βολτες. Εδω βαρεια μηχανηματα υποφερουν και με ειδικες στηριξεις, αυτο δεν? Τελος παντων 26 ευρω μηχανημα δεν δεχομαι οτι ΄΄παταει ΄΄ τα διαφορα αξιολογα και ''ψαγμενα''cd και οτι ειναι αναφορας.

Με ενα αλλο cd που βγαζει το μεγαλυτερο ποσοστο της πληροφοριας του δισκου δεν ξερω τι ηχο θα ακουγαμε σε εκεινο το μικρο δωματιο.

Πολυ καλη προσπαθεια και του ευχομαι καλη επιτυχια.

Ο δρομος παντως ειναι δυσκολος για εναν νεο κατασκευαστη που ξεκιναει με αγαπη,μερακι, παθος και ονειρα και εχει να ανταγωνιστει τα ξενα... θηρια. Ειτε αυτα ειναι καλυτερα η χειροτερα οι επενδυτες τους διαθετουν πολλα μα παρα πολλα ευρω για να προβληθουν, να μπουν στην παγκοσμια αγορα, και να πουλησουν.

Ο θανατος σου η ζωη μου και στο AUDIO και ας μη μας αρεσει να το ακουμε.

Γενικα ευχομαι σε ολους τους Ελληνες να πανε καλα στο εξωτερικο και να κανουν υπομονη. Οι εξαγωγες θελουν χρονο, χρημα, ταξιδια, γνωριμιες ,συμμετοχη σε εκθεσεις του εξωτερικου, πολυ τρεξιμο και κουβαλημα, μεγαλες θυσιες και μεγαλες αντοχες . Η ελληνικη αγορα ειναι παρα πολυ μικρη για να στηριχτει ενας κατασκευαστης και να ζησει απο αυτην...
http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?p=971521#post971521

Κατά τα άλλα καλέ μου φίλε Νίκο δεν πρέπει να κολλάμε στα στερεότυπα . Οι υπερκατασκευές με τα ειδικά βαριά και τεθωρακισμένα drives ανήκουν στην ιστορία . Το απέδειξε η Meridian (και όχι μόνο) στις κορυφαίες κατασκευές της . Το αποδεικνύει και το καθημερινό χωρίς προκαταλήψεις ψάξιμο .

Εγώ για παράδειγμα ακούω τώρα εκκλησιαστικό όργανο και μεγάλα τυμπάνια σε εντάσεις που ξεπερνούν τα 110 db. Με τί ;
Με τα παρακάτω . Σε διαβεβαιώ ότι κανένα laser δεν έχασε τον μπούσουλα .... Άσε που κάποια από αυτά δεν έχουν laser και κινούμενους μηχανισμούς .........




 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.159
Μηνύματα
2.890.865
Members
37.996
Νεότερο μέλος
bb4lifestyle
Top