Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009



Ευχάριστη έκπληξη τα μικρά Acoustic Energy με την υποστήριξη των Electrocompaniet, που δεν χρειάζονται συστάσεις. Μάλλον είχαν την υποστήριξη από sub ...
Άκουσα ένα τζαζέ κομμάτι, όπου στο ντουέτο φωνών διακρινόταν καθαρά ποια ήταν δεξιά και ποιος αριστερά στη σκηνή. :126:
Οι διαστάσεις της σκηνής περιορισμένες, ειδικά στο βάθος, κάτι αναμενόμενο από τόσο μικρές καμπίνες.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.618
Reaction score
4.160
Για τον Ερμή ένα θα πώ.
Πρόσπαθούσαμε να βάλουμε το mac να παίξει(είχε τα φεγγάρια του ο Κόγιας).
Την ώρα που σκάνε οι κανονιές στο 1812 ήμουν πίσω απ το ηχείο.
Αντίδραση μου:

Το :441: έφτασε στην κάλτσα....
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Το θηρίο, το στοιχειό! :119:



Προσέξτε πως είναι πάνω στην παλέτα! Πως να το κατεβάσουν από εκεί, με καμιά 250αριά κιλά βάρος! Τιμή κατά πάσα πιθανότητα 5ψήφια. (σιγά μη ρωτούσα) ... Εννοείται δεν έπαιζε, γιατί το ξενοδοχείο δεν έχει ασφαλιστεί για ... σεισμούς! :410:

Είναι το ιδανικό ματζούνι να χωρίσεις πάραυτα! Τι βουντού και πράσινα άλογα.
Κανονίζεις να λείπεις όταν έρθει ο μεταφορέας. Παθαίνει το 1ο και το τελευταίο μαζί σου, σοκ. :116:
Αν θέλεις το τραβάς στα άκρα. Αφού ξεφορτώσει, ο μεταφορέας της δείχνει την απόδειξη.
-Θα μας πληρώσετε εσείς;
Τότε μάλλον θα έχουμε άλλα:
-Να ζήσετε να τη θυμόσαστε!
:138:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Θα αφήσω τα μπλα-μπλα και τα disclaimer σχετικά με περίπτερα που δεν έκατσα όσο θα ήθελα, για τους περιορισμούς των ακροάσεων σε έκθεση κ.ο.κ... Αυτά τα λέμε κάθε χρόνο.

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις από τα περίπτερα που σε σύντομη (ή λιγότερη σύντομη) επίσκεψη μου άφησαν "κάτι"...
Η σειρά των συστημάτων είναι αυτή που κατεβαίνει στο ξερό μου και όχι αξιολόγησης. Εστιάζομαι στο ηχείο για να καταλαβαινόμαστε
  • Rockport. Σταθερή αξία ο Μ.Φ και οι επιλογές του... Ακόμα και με βινύλιο :)116:) το σύστημα απλά έπαιζε "αλλού".
  • Gryphon et al. Ποτέ ξανά το περίπτερο της MusicLover δεν πλησίασε τόσο το "μοναξιά της κορυφής" που γράφουν στις διαφημίσεις τους.
  • Peak Consult. Κάτι ήξερε ο Θ.Ζ.... Αν παίζει έτσι το μικρό (Princess) δε θέλω να σκέφτομαι πως μπορεί να παίζει το Diablo!
  • MBL. Διαφορετικός ήχος. Τυχεροί που το ακούσαμε αν και θα ήθελα να το δούμε και σε μεγάλο χώρο σε σοβαρές εντάσεις.
  • Xavian. Υποδειγματική εκμετάλλευση των κορυφαίων και αγαπημένων μου μονάδων της Scanspeak μας δίνει τον ανάλογο ήχο σε σχετικά λογικές τιμές.
  • Mårten Design Coltrane. Άλλη σταθερή αξία. Απλά κορυφαίος ο ήχος όταν ξέρεις να δουλέψεις κορυφαίες κεραμικές μονάδες.. Ανάλογο "ταμπελάκι" φυσικά. Όταν μου κάτσει το τζόκερ πάω για Coltrane Supreme.
  • ASW Magadis. Έκπληξη για εμένα η απόδοση του δωματίου της Sound Elevetor (ελπίζω να το θυμάμαι σωστά). Το γερμανικό ηχείο είχε απίστευτο έλεγχο και έκταση χαμηλά παρά τον μικρό χώρο (Scanspeak αν είδα καλά), μεσαίες υπεράνω κριτικής (κεραμικές Accuton) και υψηλές με αέρα χωρίς να είναι λεπτές ή να κουράζουν (air motion της Mundorf). Κορυφαίες μονάδες και ποιότητα κατασκευής για ένα μεγάλο ηχείο κάνουν τα 15.000 να φαντάζουν λογικά (ειδικά αν δούμε τι προσφέρουν άλλοι με αυτό το ποσό).
  • Vandersteen. Αναφέρθηκα στο χαμηλό του ASW και θυμήθηκα: Vandersteen 5... Σοκ η έκταση και ο έλεγχος που προσφέρει το ενεργό του τμήμα στα χαμηλά. Συνολικά πολύ καλός ήχος με τον γνώριμο χαρακτήρα της εταιρείας (για εμένα που γνωρίζω καλά τα 2άρια της τουλάχιστον). Μία μάλλον ελάχιστα προβεβλημένη φίρμα στη χώρα μας που αξίζει περισσότερης προσοχής.
  • Sonus Faber Stradivari. Δεν έπιασαν την απόδοση που μας προσέφερε πέρυσι το ταίριασμά τους με τα ελβετικά Soulution αλλά ακόμα κι έτσι απέδειξαν ότι δικαίως θεωρούνται κορυφαία ηχεία. Πώς να το κάνουμε;! Παίζουν παπάδες τα άτιμα...
  • PMC. Υπάρχει θεματάκι... Από τις περιπτώσεις που οι Άγγλοι έχουν δίκιο γι'αυτά που γράφουν στα περιοδικά τους.
  • Utopia. Η πρώτη φορά που άκουσα μεγάλο Focal να παίζει καλά σε έκθεση. Μπράβο στους λαμπάτους που τα συνόδευαν (αν και θα ήθελα να τους ακούσω και σε υψηλότερες εντάσεις) και φυσικά στον σύντεκνο Μάνο τoυ Planet AV.
  • Άλλα setup που μου άφησαν θετικές εντυπώσεις: WLM, Adam
  • Ειδική αναφορά: Crystal Audio. Aπλά respect στη δουλειά που έχουν κάνει. Το μόνο τους κακό (για την εγχώρια home audio/home cinema αγορά) είναι ότι πουλάνε πολύ φθηνά κι ότι είναι Έλληνες.

Τα απωθημένα μου από τι φετινή έκθεση (ό,τι ήθελα να ακούσω αλλά δεν πρόλαβα)..
  • Προφανώς οι εκδηλώσεις και ομιλίες σχεδιαστών που έχασα.
  • Να ακούσω τον Ερμή σε υψηλές στάθμες. Μία φορά πήγε κάτι να γίνει και μας το κόψανε..
  • Το Muon που έπαιξε απίστευτα (τεράστια εικόνα κ.α. σχεδόν δεδομένα για ηχείο τέτοιου μεγέθους και κόστους) αλλά σε μεσαίες στάθμες.. Μόλις "εδιναν" λίγο χαλούσε το πράγμα. Ούτε το δωμάτιο ούτε οι ενισχυτές ήταν up to the task, προφανώς.
  • Τα ATC τα 100ρια. Είτε είχε φασαρία είτε έπαιζαν τα 40ρια όποτε πέρασα από εκεί.
  • Τα Peak Consult El Diablo.
  • Τα μεγάλα Verity
  • Τα Von Schweikert
Άμα δω φωτογραφίες και μου έρθει κάτι άλλο θα συμπληρώσω. :126:

Προφανώς το μεγαλύτερο "+" της έκθεσης ήταν η ευκαιρία να τα ξαναπούμε με φίλους και να γνωρίσω από κοντά άλλους τόσους!
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009



Gryphon ηχεία και ενισχυτικά, πηγές δυστυχώς δεν πρόσεξα, γιατί με ταξίδεψε. Υποψήφιο για το βάθρο, ίσως και για την 1η θέση. Απόλυτος έλεγχος, αστραπιαία σβησίματα, μεγάλη σκηνή και στις 3 διαστάσεις, μεγάλη μουσικότητα. :444:

Ωστόσο υπάρχουν και άλλα θετικά στοιχεία. Η αίθουσα (New York 1) είναι η καλύτερη που υπήρχε στην έκθεση για μουσικές ακροάσεις. Το στήσιμο ήταν καθαρά audiophile και όχι με σκοπό παρουσίασης όλων των μηχανών που είναι διαθέσιμες. Μόνο ερώτημα αν τα ηχεία ήθελαν κάπως μεγαλύτερη απόσταση από τους πίσω τοίχους, ελπίζω να είχαν το χρόνο να δοκιμάσουν όλες τις θέσεις. :203: Το επιλεγμένο μουσικό πρόγραμμα πολύ επιτυχημένο, το γνωστό Telarc 1812 R.E.B και το Manger CD test, αν δεν κάνω λάθος.

Υ.Γ.: Προσέξτε σε μεγέθυνση, κάτω αριστερά από το δεξί ηχείο, τα "φίδια" που σέρνονταν στο πάτωμα! :119:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Κάτι διαφορετικό (non audiophile)



B&W wall mounted ηχεία. Ολάκερη σειρά για να διαλέξετε. :114:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

MBL Reference Line (στο ένθετο λεπτομέρεια από το ηχείο)



Πρώτη γνωριμία για μένα η εταιρία. Το συγκεκριμένο σετ ήταν πολύ ενδιαφέρον και αξιόλογο. Πιθανό υποψήφιο για βάθρο. :203:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.691
Reaction score
12.401
Τα καλά που άκουσα...

Μπαίνω σε δωμάτιο αντιπροσώπου που υπήρχαν ηχεία δαπέδου με κόστος περίπου 20000 ευρώ.

Μου λέει λοιπόν πως το μικρό μοντέλο της εταιρίας, ένα ηχείο βάσης με γούφερ 6,5 ιντσών και τουίτερ Scanspeak Revalator, κοστίζει 32000 ευρώ
Αλλά περιέχεται και η βαριά βάση τους στη τιμή

Είναι, λέει, το ποιο πετυχημένο μοντέλο της.

Εύλογη απορεία που του εξέφρασα...
Καλά έχει πουλήση κανένα ηχείο η εταιρία?

Φταίω εγώ μετά?
Είναι δυνατόν να δώσει κάποιος 32000 ευρώ για να αγοράσει ένα μικρό ηχείο βάσης?
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Ευχάριστη έκπληξη τα μικρά Acoustic Energy με την υποστήριξη των Electrocompaniet, που δεν χρειάζονται συστάσεις. Μάλλον είχαν την υποστήριξη από sub ...
Άκουσα ένα τζαζέ κομμάτι, όπου στο ντουέτο φωνών διακρινόταν καθαρά ποια ήταν δεξιά και ποιος αριστερά στη σκηνή.
Οι διαστάσεις της σκηνής περιορισμένες, ειδικά στο βάθος, κάτι αναμενόμενο από τόσο μικρές καμπίνες.
Τα Acoustic Energy, δυστηχως η ευτυχως δεν υποστηριζονταν απο sub, κατοπιν ερωτησεως....εξαιρετικα...και στα 980 ευρω..!!


Το θηρίο, το στοιχειό!

Προσέξτε πως είναι πάνω στην παλέτα! Πως να το κατεβάσουν από εκεί, με καμιά 250αριά κιλά βάρος! Τιμή κατά πάσα πιθανότητα 5ψήφια. (σιγά μη ρωτούσα) ... Εννοείται δεν έπαιζε, γιατί το ξενοδοχείο δεν έχει ασφαλιστεί για ... σεισμούς!

Είναι το ιδανικό ματζούνι να χωρίσεις πάραυτα! Τι βουντού και πράσινα άλογα.
Κανονίζεις να λείπεις όταν έρθει ο μεταφορέας. Παθαίνει το 1ο και το τελευταίο μαζί σου, σοκ.
Αν θέλεις το τραβάς στα άκρα. Αφού ξεφορτώσει, ο μεταφορέας της δείχνει την απόδειξη.
-Θα μας πληρώσετε εσείς;
Τότε μάλλον θα έχουμε άλλα:
-Να ζήσετε να τη θυμόσαστε!
Το τερας κοστιζει μονο 15.000 ευρω.........
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Ειδα ξανα πολλες προσπαθειες , κοπους και αξιολογες επενδυσεις εκθετων.Αλλες επιασαν τοπο και αλλες οχι.

Η αγορα ειναι παρα πολυ δυσκολη και στην Ελλαδα και στο εξωτερικο,αλλά το χομπυ και το παθος για το AUDIO ειναι μεγαλα. Η επιθυμια να συνεχισουν τις προσπαθειες μεσα σε αυτο το αρνητικο κλιμα και εν μεσω κρισης ειναι προς τιμη τους.


Τους ευχομαι καλες πωλησεις και να ειναι και του χρονου γεροι και δυνατοι να συνεχισουν.

ΝΜ
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Τα Acoustic Energy, δυστυχώς η ευτυχώς δεν υποστηρίζονταν από sub, κατόπιν ερωτήσεως ... εξαιρετικά ... και στα 980 ευρω..!!

Το τερας κοστιζει μονο 15.000 ευρω.........
Πολύ καλό αυτό, για τα Acoustic Energy. :444:

Είσαι πολύ πιο τολμηρός από μένα. :119:
Έπεσα κοντά στο νούμερο, είναι πενταψήφιο. :626:
 

Μηνύματα
1.107
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009



Ηχεία Hermes με συνοδά τα πάντα σοβαρά Parasound. Αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα, αν και το στήσιμο, για να χωρέσουν όλα τα μηχανήματα, τα αδικούσε. Καθώς και η επιλογή του κομματιού που άκουσα.

Να πω πως έμεινα περίπου 3-4 λεπτά στην κάθε αίθουσα, εκτός εξαιρέσεων, οπότε η εκτίμηση δεν είναι τοις μετρητοίς. Γνωστός του χώρου, αν θέλει, μπορεί να πει περισσότερα για το συγκεκριμένο σετ, γιατί το άκουσε αρκετή ώρα. :125:
Μα καλά, που ήταν και δεν τα είδα; Πέρυσι τα είχανε στο υπόγειο... :104:
 

Μηνύματα
168
Reaction score
0
Καλες εντυπωσεις εχω απο mbl 101,raidho c1,sonus faber stradivari,magico v2,ενω περιμενα περισσοτερα απο τα sonus aeterna.Ακριβα,χωρις ιδιαιτερο ηχο.Ισως ομως να αδικηθηκαν και απο την επιλογη των δωματιων,που ηταν μικρα για τετοια μεγαλα ηχεια.Εντυπωσιακη η νεα σειρα της TLA,αλλα ποτε θα μιλησουμε επιτελους για λογικες τιμες?35000 ευρω το κοστος των φθηνων μονομπλοκ!Απωθημενο?Ηθελα να ακουσω τους monoblock της Ypsilon.Aντε και του χρονου!!
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

για τα ηχεια τηw spl audio (callos 2) βασης 1500 ευρω τι εχετε να πειτε...
ρωταω γιατι μου αρεσαν παρα πολυ
μηπως μονο σε εμενα αρεσαν???
 


Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Μα καλά, που ήταν και δεν τα είδα; Πέρυσι τα είχανε στο υπόγειο... :104:
Και φέτος εκεί τα είχανε, στην υπόγα.
Απ' το περίπτερο του avsite πέρασες; :125:
... ενω περιμενα περισσοτερα απο τα sonus aeterna ... Ισως ομως να αδικηθηκαν και απο την επιλογη των δωματιων,που ηταν μικρα για τετοια μεγαλα ηχεια ...


Αυτό πρέπει να φταίει. Αν και ο ήχος δεν ήταν καθόλου της σειράς και τα φετεινά συνοδά Solution (στο ένθετο) μάλλον καλύτερα από τα περσινά (YBA και κάτι ιταλικοί λαμπάτοι μονομπλόκ), δεν υπήρχε ανάλογο με το περσινό άκουσμα. Που ήταν εξαιρετικό! :444: Αλλά (για όσους δεν ήρθαν) ο χώρος ήταν άλλος τόσος περίπου απ' ότι φαίνεται στη φωτό, απελπιστικά μικρός δηλαδή για τόσο μεγάλες καμπίνες. :203:
 

Μηνύματα
2.612
Reaction score
1.685
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Αυτό πρέπει να φταίει. Αν και ο ήχος δεν ήταν καθόλου της σειράς και τα φετεινά συνοδά Solution (στο ένθετο) μάλλον καλύτερα από τα περσινά (YBA και κάτι ιταλικοί λαμπάτοι μονομπλόκ), δεν υπήρχε ανάλογο με το περσινό άκουσμα. Που ήταν εξαιρετικό! :444: Αλλά (για όσους δεν ήρθαν) ο χώρος ήταν άλλος τόσος περίπου απ' ότι φαίνεται στη φωτό, απελπιστικά μικρός δηλαδή για τόσο μεγάλες καμπίνες. :203:
Προφανως δεν ακουσες την Κυριακη στις 9.10 το Drum Record.
Απλα.....απιστευτο. Εικονα και χροιες απο κορνα με 16" γουφερ σε τοσο μικρο δωματιο απο τετοιου ογκου ηχειο δεν θα ηταν δυνατον να υπαρξουν στο βαθμο που επρεπε..

Οι διαφορες απο περυσι ηταν οπως τα λες, λογω της φιλοσοφιας και της ισχυος των ηλεκτρονικων, κατα την αποψη μου.

Το μοντελο ειναι το μεσαιο της οικογενειας, κι οπως χαριτολογωντας μου ειπε ο Κωστας...Αντε και στο 18ιντζο...

Εξαιρετικη δουλεια,,,οντως ακριβο....αλλα ιδιαιτερο σε ολα του.

Εξαιρετικη επισης δουλεια του Βασσιλη της Crystal, μειωμενες τιμες καλος ηχος και με νεα καμπανια δανεισμου στο χωρο σου για ακροαση..
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Προφανως δεν ακουσες την Κυριακη στις 9.10 το Drum Record
...
Εξαιρετικη επισης δουλεια του Βασσιλη της Crystal ...
Προφανώς όχι. Έπρεπε να χωνέψω τα κεμπάπια, με τους αλήτες που πάω και μπλέκω ... :410:
...
Εννοείς το πιστοποιημένο THX σύστημα που έπαιζε σε αυτό το δωμάτιο;



Αν είναι αυτό, με εντυπωσίασε, για τη δουλειά που προορίζεται (home cinema), γιατί όπου και να στεκόσουν στο δωμάτιο η πηγή του ήχου ήταν στη θέση της. :111:
Και η ποιότητα του ήχου απόλυτα πειστική, σε βάζει στο "ταξίδι". :612:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Ψηφιακά της Nad



Μόνο είδα αλλά δεν άκουσα. :203:
 

Μηνύματα
6.507
Reaction score
274
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

και η πιο συγκινητική στιγμή ..., όταν διαβάστηκε η διαθήκη. Τα 162.000 Ευρώ δεν ήταν και λίγα.

Είστε κι εσείς συγγενείς ;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.179
Μηνύματα
2.891.616
Members
38.003
Νεότερο μέλος
Periklis1987
Top