Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Βλεπω στη φωτο αγαπητε επισης Βασιλη μου και παλιε του χωρου μας, οτι εχεις κανει καλη στηριξη:112: στα καλουδια που εχεις. Δεν πατανε μονα τους στο πατωμα ,αλλα σε καλοδουλεμενες ειδικες αντικραδασμικες βασεις.

Τα παντα στο audio μπορει να συμβουν με τα πιο φτηνα να ταιριαζουν και τα ακριβα να μην ''καθονται'' σε ενα συστημα.

Συστηματα και χωρο (που ειναι μερος του συστηματος) ακουμε. Οπότε ολα μπορει να συμβουν.

Αλλά γιατι θελουμε παντα τα καλυτερα?:122:

Γιατι ολο και κατι αλλαζουμε? :117:

Γιατι αφησαμε αλλα χομπι και ασχολουμαστε πανω απο 30 χρονια με....:119: αυτο?

Φιλια

ΝΜ

Υ.Γ Μου αρεσουν οι μη κινουμενοι μηχανισμοι που ειναι και το μελλον. 24/96 ΣΗΜΑ και ορεξη να εχουμε να ακουμε με τις ωρες. Και βεβαια να εχουμε καλη υγεια που ειναι το μεγαλυτερο αγαθο που δεν πρεπει ποτε να ξεχναμε.

Οτι μας χαλαει τη διαθεση και την υγεια πρεπει να το κανουμε περα γιατι δεν ζουμε 750 χρονια.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

.................

Υ.Γ Μου αρεσουν οι μη κινουμενοι μηχανισμοι που ειναι και το μελλον. 24/96 ΣΗΜΑ και ορεξη να εχουμε να ακουμε με τις ωρες..................
Αγαπητέ μου Νίκο. Εμένα μου αρέσουν τα πράγματα να κινούνται.
Φαντάσου μια ορχήστρα να παίζει χωρίς να κινούνται οι μουσικοί...

Η στασιμότητα είναι το χειροτερο σε τούτη τη ζωή... :126:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.026
Reaction score
127.727
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Αγαπητέ μου Νίκο. Εμένα μου αρέσουν τα πράγματα να κινούνται.
Φαντάσου μια ορχήστρα να παίζει χωρίς να κινούνται οι μουσικοί...

Η στασιμότητα είναι το χειροτερο σε τούτη τη ζωή... :126:
κουνιούνται βρε, τα ψηφία, πανζουρλισμός κίνησης σου λέω, αλλά εσύ, ως άπιστος θωμάς, επειδή δε τα βλέπεις τα ψηφία δε πιστεύεις κι ότι κινούνται....

τελικά, λίγη πίστη σου χρειάζεται...:138::136:

(πρέπει να δεις τι έχει -πλεον- ο Τσαντουλής, πάνε -παρέα με το σκληρό σου- να πάρεις... φιλ φρι!)
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

κουνιούνται βρε, τα ψηφία, πανζουρλισμός κίνησης σου λέω, αλλά εσύ, ως άπιστος θωμάς, επειδή δε τα βλέπεις τα ψηφία δε πιστεύεις κι ότι κινούνται....

τελικά, λίγη πίστη σου χρειάζεται...:138::136:

(πρέπει να δεις τι έχει -πλεον- ο Τσαντουλής, πάνε -παρέα με το σκληρό σου- να πάρεις... φιλ φρι!)
βρε το σκληρό μου το έχω για άλλες δουλειές... :143:

Ασε που μέχρι να με καλέσει ο Τσαντουλής σπίτι του, θα έχω φτάσει σε μεγαλύτερη ηλικία από τον Μητσοτάκη...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.026
Reaction score
127.727
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

μπου-αααααααα-χαχαχαχαααχαχαχα, στην ηλικία σου κράτα μικρό καλάθι για το σκληρό σου...

όχι τίποτε άλλο, αλλά για να τα ακούσεις όλα έστω και μόνο 1 φορά το καθένα, θα χρειαστεί να κάνεις θυσίες στο σκληρό σου....
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Αγαπητε μου incognito,

Τα woofer σου που ειναι και καλα και πολλα κουνιουνται. Γιατι δεν βγαζεις τα καπακια να τα βλεπεις και να τα χαιρεσαι?

Υποψιν θα παιξουν καλυτερα τα ηχεια σου αλλα και θα τα βλεπεις να κουνιουνται οταν ακους απο...ΣΚΛΗΡΟ. ΑΥΤΟ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ Εσυ απο σκληρο?

Και εμενα θα μου αρεσε κατι να τοποθετω σε ενα ωραιο βαρυ μηχανημα που να γυρναει οπως το βινυλιο στις πικαπαρες αλλα να ακουγεται με 24/96 ΤΟΥ MASTER χωρις απωλειες και υποβιβασμο, χωρις jitter, επεξεργασια η και σκρατς.

ΕΝΑ ΠΙΚΑΠ ΣΚΛΗΡΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΜΕΣΟ
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

βρε το σκληρό μου το έχω για άλλες δουλειές... :143:

Ασε που μέχρι να με καλέσει ο Τσαντουλής σπίτι του, θα έχω φτάσει σε μεγαλύτερη ηλικία από τον Μητσοτάκη...


εεεεε...
ΠΟΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΣ :138:????

Βασιλη Τσαντουλη καλεσε επειγοντως τον incognito πριν γινει Μητσοτακης και τοτε σου μπλοκαρει το δικο σου σκληρο...:137:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Εύχομαι μετά τις 29 Νοεμβρίου να μην μπλοκάρουν άπαντες οι μηχανισμοί, καθ' άπασαν την Επικράτειαν... :111::125:
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Ευχαριστώ! πραγματικά έπαιζε απίστευτα....Δεν έχω πικαπ και δεν το κρύβω με έβαλε σε σκέψεις το άτιμο....

Η κεφαλή νομίζω ήταν καποια Benz? Τα ηχεία παιδιά?
Και καλά έκανε
για μπες στο δύκτιο και ψάξε κριτικές
Τα όσα λέν δεν τα λέν τζάμπα το πικαπάκι παίζει

Οσο για την Κεφαλή ΖΥΧ τι άλλο απο τις καλές
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
το πικαπ και η κεφαλη ειναι απο αυτα που ΄΄παιζουν'' μουσικη! Χωρις πολλα φρου φρου και αρωματα. Παντα επαιζε καλα και παραπανω πολυ απο τα λεφτα του.

Τα δε Blumenhofer , αστα ! Ειναι για εμενα απο τα λιγα ηλεκτροδυναμικα που εχουν ψυχη, ενεργεια, ζωη , ρυθμο, ομοιογενεια, στησιμο εικονας, ακριβεια, τονικοτητα και σε βαζουν μεσα στα δρωμενα.
Ειναι και 30 χρονια εταιρεια με αποψη και αποτελειται απο ατομα που ξερουν απο μουσικη.
Δεν ειναι τυχαια εταιρεια.Κραταει χαμηλο προφιλ , κανει θαυματα στη σχεδιαση της και σεβεται τους πελατες της.ΚΑΘΕ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ ΥΠΑΡΞΗΣ.

Τα ακουσα και στην εκθεση στο Παρισι φετος (οπως και αλλα της μοντελα ) και ηταν απολαυστικα μουσικα και σε αφηναν αφωνο να παρακολουθεις μουσικη και οχι ενα συστημα καλων μηχανηματων.

Πολυ καλο και τιμιο επισης το cd που επαιζε.
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Χειρότερη εντύπωση???
To σύστημα που άκουσα τα Cessaro - αν το γράφω καλά
Και πέρυσι τα ιδια απο ότι θυμάμαι....τα ηχεία ήταν και είναι κάπως
Φταίει ο χώρος....ισως.
Τα ηχεία είναι μπάφα????
Τα ενισχυτικά είναι μπάφα???
Το στήσημο??
Πάντως ο ηχος μου φάνηκε απαράδεκτος για ακριβό σύστημα
και στα 5 λεπτά την έκανα
Δεν με εκαναν καλύτερο σε ακούσματα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
μηπως δεν εισαι φιλος της λαμπας και της κορνας?

Η μηπως τα πετυχες με προγραμμα που ηταν μετριας ποιοτητας ηχογραφησης? Συμβαινει πολλες φορες αυτο και σε πολυ κοσμο να ακουσουν ενα δυο κομματια που να αδικουν ως ηχογραφηση ενα καλο μεγαλο συστημα. Ενα μικρο συστημα δεν ειναι τοσο''ευαισθητο'' σε ηχογραφησεις και του παει ο μικρος χωρος.

Τα μεγαλα συστηματα και τα τεραστια ηχεια σε μεγαλες αιθουσες ειναι μεγεθυντικοι φακοι με τα καλα και τα κακα ενος τετοιου φακου.


Εδω στο σπιτι μας για να στησουμε ενα συστημα θελουμε μερες, ποσο χρονο θα θελαμε για optimum αποτελεσματα σε μια μεγαλη αιθουσα και μαλιστα ξενοδοχειου.

Πιστευω πως στις εκθεσεις απλα βλεπουμε απο κοντα τα μηχανηματα των εκθετων και παιρνουμε μια μικρη δοση του πως ειναι στην πραγματικοτητα αυτα τα προιοντα και μια αλλη μικρη δοση του πως παιζουν σε ενα μετριο η κακο θορυβωδη χωρο.

Δεν νομιζω οτι υπηρξε κανεις που να επαιξε καλυτερα στην εκθεση απο το χωρο επιδειξεων που διαθετει σαν επιχειρηση. Απλα συμβιβαζονται ολοι γιατι εαν δεν...δεν θα γινοντουσαν εκθεσεις.
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
μηπως δεν εισαι φιλος της λαμπας και της κορνας?

Η μηπως τα πετυχες με προγραμμα που ηταν μετριας ποιοτητας ηχογραφησης? Συμβαινει πολλες φορες αυτο και σε πολυ κοσμο να ακουσουν ενα δυο κομματια που να αδικουν ως ηχογραφηση ενα καλο μεγαλο συστημα. Ενα μικρο συστημα δεν ειναι τοσο''ευαισθητο'' σε ηχογραφησεις και του παει ο μικρος χωρος.

Τα μεγαλα συστηματα και τα τεραστια ηχεια σε μεγαλες αιθουσες ειναι μεγεθυντικοι φακοι με τα καλα και τα κακα ενος τετοιου φακου.


Εδω στο σπιτι μας για να στησουμε ενα συστημα θελουμε μερες, ποσο χρονο θα θελαμε για optimum αποτελεσματα σε μια μεγαλη αιθουσα και μαλιστα ξενοδοχειου.

Πιστευω πως στις εκθεσεις απλα βλεπουμε απο κοντα τα μηχανηματα των εκθετων και παιρνουμε μια μικρη δοση του πως ειναι στην πραγματικοτητα αυτα τα προιοντα και μια αλλη μικρη δοση του πως παιζουν σε ενα μετριο η κακο θορυβωδη χωρο.

Δεν νομιζω οτι υπηρξε κανεις που να επαιξε καλυτερα στην εκθεση απο το χωρο επιδειξεων που διαθετει σαν επιχειρηση. Απλα συμβιβαζονται ολοι γιατι εαν δεν...δεν θα γινοντουσαν εκθεσεις.
Και κάτοχος λάμπας είμαι και κόρνας
αλλά
έχοντας υπ οψιν ολων οσων αναφέρεις
τα περί ηχογραφήσεων, μεγάλων χώρων κλπ
που συμφωνώ μαζί σου
υπάρχει και κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω
Γιατί δεν μου έκανε εντύπωση το τι άκουγα ??

Δεν μου έκανε κλικ!! με τίποτα
ούτε φέτος ούτε πέρυσι!!
Το σύστημα δεν δικαιολογούσε με τίποτα τα χρήματα που ζητούσε
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Σεβαστη η αποψη σου.



Το ηχητικο αποτελεσμα των audio συστηματων .....και ειδικα των μεγαλων high end συστηματων ειναι τοσο απροβλεπτο και τοσο ευμεταβλητο και ευθραυστο που το το καθε τι μπορει να το επηρεασει σε τετοιο βαθμο που να του ανατρεψει την ισορροπια του και να αλλαξει ολη τη συμπεριφορα του ,που δυο ωρες πριν μπορει να ηταν αψογη. Εχει εξ αλλου συμβει πολλες φορες αυτο στους περισσοτερους απο εμας και ...τρεχουμε και αλλαζουμεκαι ξοδευουμεκαι αναβαθμιζουμε κλπ.κλπ.

Τα εχει αυτα το χομπι. Πολλα συστηματα λες και τρελαινονται καποιες μερες η ωρες και αρνουνται να παιξουν καλα οπως αλλες φορες στο χωρο μας. Ειναι προβλημα για πολλους απο εμας οταν ολα ειναι ρυθμισμενα σωστα και το συστημα ειναι στα καλυτερα του, καποια στιγμη που εχουμε χρονο και διαθεση να κατσουμε να ακουσουμε μουσικη, αυτο να αρνειται να παιξει οπως π.χ μια μερα πριν που επαιζε αψογα.

Εντω μεταξυ οσο πιο μεγαλο ειναι ενα συστημα τοσο πιο μεγαλα ειναι αυτα τα προβληματα της ..'' αναρμοστης συμπεριφορας του'' απο μερα σε μερα και θελει δουλεια πολλων ημερων η 1-2μηνων να τιουναριστει με τα χ ψ βοηθηματα για να συνελθει και να παιζει σχεδον παντα σωστα.

Ετσι δεν βαριομαστε κιολας , γιατι μεχρι να το''φερουμε'' εκει που μας αρεσει μετα απο καιρο, το αλλαζουμε με κατι αλλο.και ξανα απο την αρχη
 


Μηνύματα
35
Reaction score
30
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Και οι δικές μου εντυπώσεις μετά από ένα 3ωρο την Παρασκευή το απόγευμα.

Πολλά συστήματα που μου ακουγόντουσαν κάπως (δεν), θέλω να πιστεύω περισσότερο λόγο χώρου, και ενδεχομένως λόγω συνδιασμού (π.χ. Marantz-....)

Αυτά που μου άρεσαν περισσότερο από όσα μπόρεσα να ακούσω (λόγω συνθηκών, διάθεσης και διαθέσιμου χρόνου) είναι τα
- Lamm – Rockport -SATI
- Gryphon-EMM
- Manley-Edge-Von Schweikert-Shigaraki
- Tune Audio με bluesky (αυτό πια κι αν ήταν έκπληξη)

και επιπλέον και εκτός συναγωνισμού !!!
Aφοι Τσακιρίδη (σταθερή αξία)
Vandersteen model 5
XTZ (έκπληξη για τα χρήματα που ζητούν)
WLM - Heed Obelisk ενισχυτής (μάλλον πολύ αξιόλογος για την κατηγορία τιμής του και για παραπάνω ίσως)
Mactone - ... (κουρασμένος, ένα άτομο ακόμα στο δωμάτιο, απόλαυσα μουσική)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Λόγω περιπτέρου, φέτος ήταν η πρώτη φορά που αφ' ενός δεν άκουσα παρά ελάχιστα συστήματα και αφ' ετέρου δεν κάλυψα την έκθεση με φωτογραφίες. Ευτυχώς οι συνάδελφοι έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά. Έτσι θα ήθελα να μεταφέρω μόνον μερικά ακούσματα από αυτά έκανα και γενικώς μου έκαναν εντύπωση.


Marantz, KEF 207
Νομίζω ότι αυτό το ηχείο μπορεί να παίξει πολύ καλύτερα, κάτι που έχω δει να γίνεται μια άλλη χρονιά, όταν είχε στήσει τα ηχεία ο Gio, βεβαίως με άλλα ενισχυτικά...


Audio Research, Magnepan 20.1
Παράδειγμα προς αποφυγήν. Πραγματικά ατυχής, τόσο ο συνδυασμός με το ενισχυτικό, όσο και το δωμάτιο γι αυτό το ηχείο...


Lamm, Rockport
Ένας συνδυασμός που έδειξε τα δόντια του. Το ογκώδες ηχείο παρά τον απαράδεκτο χώρο έπαιξε άριστα δείχνοντας ότι είναι πληρέστατο συχνοτικά αλλά και αρκούντως μουσικό. Μια όμορφη αλλά κι από ότι φαίνεται ψαγμένη κατασκευή. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι η καμπίνα ήταν εντελώς νεκρή ακουστικά και ότι παρά το εκτεταμένο χαμηλό ακουμπώντας το χέρι σου επάνω τους, ένιωθες ελάχιστους συντονισμούς.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524

MBL
Διαφορετική προσέγγιση, διαφορετική τεχνολογία, μοναδικό αποτέλεσμα, καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο, κάτι που μπορεί να αρέσει αλλά μπορεί και να μην αρέσει. Ένα σύστημα που εντυπωσίασε και σίγουρα έδειξε ότι έχει μεγάλες δυνατότητες. Θέλω πολύ, πάρα πολύ, να τα ακούσω σε έναν κατάλληλο χώρο. Νομίζω ότι θα είναι μοναδική εμπειρία. Όσοι τα αντέχουν οικονομικά, ας τα εξετάσουν.


ATC
Σταθερή αξία τα μεγάλα ενεργά ATC. Λιτός σχεδιασμός, μεγάλος όγκος, ένα πληρέστατο ηχείο που φυσικά θέλει τον χώρο του για να αποδώσει σωστά. Δύσκολα πετύχαινες το περίπτερο του Θέμη άδειο, γεγονός που δείχνει για πόσο δημοφιλές brand name μιλάμε.

...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.733
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Παιδια, τα ενισχυτικα της XTZ και της XINDAK υπηρχαν πουθενα σε demo? Με τι συνοδα και ποιες οι εντυπωσεις σας?
 

Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Νικο μηπως τα Μαγκνεπαν τα εικοσαρια δεν σ αρεσαν εξ αιτιας των λαμπατων ενισχυτικων οπου κατι παθαινεις οταν βλεπεις λαμπες? :141:
Με την ευκαιρια στο καινουριο High Fidelity εχουν το καινουριο 3,6 οπου το εκθιαζουν αλλα δεν γραφουν τι αλλαγες εχει σε σχεση με το μπαγιατικο, εσυ ξερεις?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.135
Μηνύματα
2.889.977
Members
37.994
Νεότερο μέλος
JimmyVas1978
Top