Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Παιδια παιζουν πολλα ρολο. Σημαντικοτερο η μουσικη που παιζει εκεινη την στιγμη. Κι εγω σε μερικα δωματια ακουσα απλα καλα την μια μερα και στα ιδια συστηματα με αλλη μουσικη και καλυτερη εγγραφη απιστευτο ηχο την επομενη. Οσον αφορα τα μεγαλα acapella μεχρι το Σαββατο το απογευμα επαιζαν με αναποδη φαση στην πανω αριστερη καμπινα χαμηλων, οποτε φανταζεστε τι γινοταν.
Γιάννη, θέλω να μας γράψεις αυτόν που το κατάλαβε (με το αυτί του...)
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Ο Σωτήρης κάτι έλεγε . . . :429:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.207
Reaction score
20.899
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Ποιος Σωτήρης καλέ; Ο Σωτήρης Καλυβάτσης;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Υπάρχει όμως και μια ακόμα - συμπληρωματική - άποψη κι ΟΧΙ αντίθετη με αυτό που λες:

Θεωρώ δεδομένο ότι τα ενισχυτικά αυτά μπορούν να παίξουν άριστα. Ας βγάλει ο καθένας ότι συμπέρασμα θέλει για τα ηχεία. :126:

ΑΡΑ: το συμπέρασμα είναι ότι με υποβρύχιο δε πας για τσαπαρί.:135:
Σωστόστ μαν. :126:

...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Σημαντικοτερο η μουσικη που παιζει εκεινη την στιγμη.
Αυτό παίζει πολύ, προφανώς.
Γι'αυτό άλλωστε - και με δεδομένο ότι ελάχιστοι κρατάνε δική τους μουσική κι ακόμα λιγότεροι έχουν την ευκαιρία ή τον χρόνο να ακούσουν από αυτή - θα πάρεις πολύ διαφορετικές απόψεις για το ίδιο δωμάτιο.

Για παράδειγμα, άκουσα τα Acapella την Κυριακή το πρωί για λίγο. Στην αρχή έπαιζε κάποιο ορχηστρικό κομμάτι και έπαιζαν απλά καλά. Μετά μπήκε μία μπλουζιά και η βαριά μαύρη φωνή ήταν απίστευτη - αν και σου έδινε την αίσθηση ότι ο τραγουδιστής είναι κάποιος γίγαντας. :126:

Από την άλλη όμως υπάρχουν κάποιοι που, δυστυχώς ή ευτυχώς, ακούνε τα πάντα.
Mόνο εχτές το απόγευμα άκουσα (μεταξύ άλλων) κομμάτια από Doors, Talking Heads, Dire Straits, Eagles, soundtracks από Pirates of the Caribbean, The Fountain. Goodmorning Vietnam, άκουσα και λίγο Τσαμπρόπουλο, άκουσα και κομμάτια από μία συλλογή με reggae μουσική, άκουσα και Thievery Corporation, Leonard Cohen, διάφορα κουβανέζικα, Θανάση Παπακωνσταντίνου μέχρι και Νανά Μούσχουρη.. Βγάλε άκρη! :120:
Είμαι σίγουρος ότι και πολλοί άλλοι είναι το ίδιο "απελευθερωμένοι" στις επιλογές τους (η μουσική δεν έχει σύνορα κλπ)..

Δυστυχώς σε τέτοιες περιπτώσεις η επιλογή ηχείου είναι πολύ πιο δύσκολη σε σχέση με κάποιον που ακούει κυρίως jazz/blues για παράδειγμα...
Ηχεία/συστήματα που παίζουν καλά με ό,τι μουσική κι αν τύχει να παίζει την ώρα που μπαίνει ο καθένας (όπως στα δωμάτια που κατά γενική ομολογία ξεχώρισαν) είναι ίσως καλύτεροι υποψήφιοι για πιο προσεκτικές ακροάσεις και, τελικά, αγορά.
 


Μηνύματα
1.644
Reaction score
140
Πάντως αν εγώ κατασκεύαζα μεγάλα λαμπάτα μονομπλόκ ενισχυτικά 600 βατ, δεν τα τα έβαζα να οδηγήσουν μεγάλα μαγνητοστατικά...

Αν πάλι ήθελα να εκθέσω μεγάλα μαγνητοστατικά θα τους έβαζα τίποτα διακοπτικά μονομπλόκ ενισχυτικά 4 κιλοβάτ.

Αλλά περί ορέξεως....
Πετραν!(συνονοματε)αν κατασκευαζες μεγαλα μονομπλοκ ενισχυτικα ειμαι σιγουρος οτι θα ελεγες τα πραγματικα βατ.
Τα βατ ειναι ΒΑΤ; ή υπάρχουν και αλλες παράμετροι;
Να το πω και πεζοδρομιακά:)138:)άλλα τα βατ στην ανηφόρα και άλλα στην κατηφόρα;
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Γιαννη ειναι απιστευτα δυσκολο, και κουραστικο να στησεις και μονο εκατο μηχανηματα και ηχεια σε αυτο τον εντυπωσιακο , ομορφο αλλα και τεραστιο χωρο που ειχατε σαν ORPHEUS AUDIO!!

Σαν εταιρεια εχετε πολλες αντιπροσωπειες και βεβαια επρεπε να δειξετε τι ''στολο'' τεραστιο εχετε στους επισκεπτες της εκθεσης.

Ποσο μαλλον πιο δυσκολο ειναι να στηθουν και να παιξουν τα θηρια!!

Σιγουρα μεσα σε ολο αυτο το κατορθωμα της τοποθετησης ,θα γινει και ενα λαθος. Ο νομος των πιθανοτητων ισχυει για ολους.

Ενα καλωδιο μονο και μονο επειδη μετακινηθηκε απο την εταιρεια στην εκθεση ξερουμε οτι σχεδον ξεστρωνει λογω της μικρομετακινησης του διηλεκτρικου του απο το τυλιγμα του και την συκαυσια του, και θελει το χρονο του να ''συνελθει'' που λεμε.

Τωρα σε αυτα τα μεγεθη υπεσυστηματων :111:που επαιξαν στην αιθουσα σας ακομα και αυτο το απλο και ασημαντο θεματακι μπορει να χαλασει την ισορροπια του συστηματος που τα δειχνει ολα σαν μεγεθυντικος φακος. Μπορει ο φακος αυτος να σε απογειωσει αν ολα ειναι στην εντελεια (πραγμα που δεν γινεται στην εκθεση ευκολα).

Την Κυριακη που περασα και τα ακουσα προσεκτικα ,απλα ηταν live, αερινα,ξεκουραστα, καθηλωτικα και.... ξεσηκωτικα ωστε να μη θελεις να τα αποχωριστεις:141:και να πας σπιτι σου χωρις αυτα.

Τι να κανουμε ειμαστε λατρεις του εξωτικα :126:ωραιου και στα στα μηχανηματα.

Μονο που σκεφτομαι τους κοπους της μεταφορας του στολου σας στην εκθεση και του στησιματος τους, οπως βεβαια και την επιστροφη τους στην ΟRPHEUS AUDIO μου κοβεται η ανασα.

Ενα μπραβο και σε εσας παιδια για τις θυσιες και τους κοπους σας.

Ολοι οι εκθετες εκαναν πολλα και θαυμαστα εργα για να τα βλεπουμε εμεις και να τα χαιρομαστε σαν επισκεπτες.

Απο τις διαφορες εκθεσεις που παρακολουθω καθε χρονο στην Ευρωπη π.χ Μοναχο,Παρισι, Μιλανο, Ζυριχη ,η δικια μας ηταν μεγαλη , με συμμετοχη πολλων εκθετων,με πολλα brand names ,μεγαλη κινηση και ηταν πραγματι υψηλου επιπεδου και θα ελεγα εντυπωσιακη. Μην ξεχναμε οτι η Ελλαδα ειναι πολυ μικρη χωρα για να συντηρησει τοσους πολλους αντιπροσωπους. Πολλους τους συντηρει η αγαπη και το μερακι μονο
.
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ , ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΟΡΤΗ!
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

.....

Από την άλλη όμως υπάρχουν κάποιοι που, δυστυχώς ή ευτυχώς, ακούνε τα πάντα.
......
Δεν έχει να κάνει με το γούστο αλλά με τις απαιτήσεις του είδους...., αυτό δοκιμάζεις..:126:
Άλλο να παίξει μια ορχήστρα με 30 όργανα και άλλο ένα ντουέτο..
Άλλο να παίξει Thievery Corporation πχ και άλλο bossa nova του τότε....

(όταν ακούς μουσική που γνωρίζεις βέβαια).
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Σεβαστη η αποψη σου.



Το ηχητικο αποτελεσμα των audio συστηματων .....και ειδικα των μεγαλων high end συστηματων ειναι τοσο απροβλεπτο και τοσο ευμεταβλητο και ευθραυστο που το το καθε τι μπορει να το επηρεασει σε τετοιο βαθμο που να του ανατρεψει την ισορροπια του και να αλλαξει ολη τη συμπεριφορα του ,που δυο ωρες πριν μπορει να ηταν αψογη. Εχει εξ αλλου συμβει πολλες φορες αυτο στους περισσοτερους απο εμας και ...τρεχουμε και αλλαζουμεκαι ξοδευουμεκαι αναβαθμιζουμε κλπ.κλπ.

Τα εχει αυτα το χομπι. Πολλα συστηματα λες και τρελαινονται καποιες μερες η ωρες και αρνουνται να παιξουν καλα οπως αλλες φορες στο χωρο μας. Ειναι προβλημα για πολλους απο εμας οταν ολα ειναι ρυθμισμενα σωστα και το συστημα ειναι στα καλυτερα του, καποια στιγμη που εχουμε χρονο και διαθεση να κατσουμε να ακουσουμε μουσικη, αυτο να αρνειται να παιξει οπως π.χ μια μερα πριν που επαιζε αψογα.

Εντω μεταξυ οσο πιο μεγαλο ειναι ενα συστημα τοσο πιο μεγαλα ειναι αυτα τα προβληματα της ..'' αναρμοστης συμπεριφορας του'' απο μερα σε μερα και θελει δουλεια πολλων ημερων η 1-2μηνων να τιουναριστει με τα χ ψ βοηθηματα για να συνελθει και να παιζει σχεδον παντα σωστα.

Ετσι δεν βαριομαστε κιολας , γιατι μεχρι να το''φερουμε'' εκει που μας αρεσει μετα απο καιρο, το αλλαζουμε με κατι αλλο.και ξανα απο την αρχη

Ναι βρέ φίλε
Εγώ όμως δεν είμαι μηχανάκιας να μπώ στο παιχνίδι του κάθε κυρίου για να αλλάζω μηχανήματα
ούτε νεόπλουτος για να δεχθώ το pul mur
και το παραμύθι που υπάρχει μεταξύ μας
Απλά ψάχνω οτι έψαχνα και πριν 30 χρόνια
Το να ακούσω την μουσική

Διαφωνώ στις οποιες δικαιολογιές ευγενικά αναφέρεις για την κακή συμπεριφορά μεγάλων συστημάτων
γιατί δεν θέλεις να είσαι ερειστικός...
το δεχομαι...
Την αλήθεια την ξέρεις πιστεύω!!
Να το πώ διαφορετικά και βλάχικα???
Της στραβής Ψω@@ής τις φταίνε οι Τρίχες
Αλλά
Το καλό η κακό σύστημα το καταλαβαίνεις απο τα πρώτα λεπτά

ολα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες

Και δυστυχώς το σύστημα που αναφέρουμαι δεν με έπεισε ουτε για την μισή τιμή της αξίας του
 

Μηνύματα
12.940
Reaction score
10.170
Πετραν!(συνονοματε)αν κατασκευαζες μεγαλα μονομπλοκ ενισχυτικα ειμαι σιγουρος οτι θα ελεγες τα πραγματικα βατ.
Τα βατ ειναι ΒΑΤ; ή υπάρχουν και αλλες παράμετροι;
Να το πω και πεζοδρομιακά:)138:)άλλα τα βατ στην ανηφόρα και άλλα στην κατηφόρα;
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς. Σε ερώτηση μου στον αντιπρόσωπο, μου απάντησε ότι ο ενισχυτής είναι 600 βατ στα 8 ωμ. Τον ρώτησα για τα 4 ωμ και μου είπε "Και στα 4 ωμ είναι 600 βατ. Οι λαμπάτοι δεν διπλασιάζουν την ισχύ τους". Τότε τον ρώτησα αν τα ηχεία είναι συνδεδεμένα σε άλλους ακροδέκτες που είναι για 4 ωμ και μου απάντησε θετικά. Τι θέλεις να πεις εσύ; Πάντως είναι χαρακτηριστικό ότι όταν έπαιζε, η μπάρα ένδειξης ισχύος του ενισχυτή μόνο στο μπάσο τερμάτιζε, ενώ όταν το κομμάτι δεν είχε μπάσο (μόνο πρίμα και φωνές) η μπάρα ήταν σχεδόν "άδεια".
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Δεν έχει να κάνει με το γούστο αλλά με τις απαιτήσεις του είδους...., αυτό δοκιμάζεις..:126:
Χαίρω πολύ.. :136:
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

(μεταξύ ξεπακεταρίσματος κλπ… )


Να ευχαριστήσω τα μέλη του φόρουμ που μας τίμησαν με την επίσκεψη τους στα δωμάτια της MF.

Χάρηκα (!) για τα μέλη που γνώρισα πρώτη φορά.

Να είμαστε καλά (να έχουμε κουράγιο…) να ξανανταμώσουμε του χρόνου!
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

.........

Να είμαστε καλά (να έχουμε κουράγιο…) να ξανανταμώσουμε του χρόνου!
Αναφέρεσαι στο Show η στη Ταβέρνα? :138:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.614
Reaction score
4.151
Πετραν!(συνονοματε)αν κατασκευαζες μεγαλα μονομπλοκ ενισχυτικα ειμαι σιγουρος οτι θα ελεγες τα πραγματικα βατ.
Τα βατ ειναι ΒΑΤ; ή υπάρχουν και αλλες παράμετροι;
Να το πω και πεζοδρομιακά:)138:)άλλα τα βατ στην ανηφόρα και άλλα στην κατηφόρα;
Μαγκενπαν με 600 watt?Μόνο?
Για ρωτήστε καναν Σαλονικίο να μας πεί την γνώμη του:137:

Λοιπόν απ την στιγμή που τα ηχεία αυτά θέλουν 1KW για να αρχίσουν να δείχνουν όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες.
Αυτά από κάποιον που άκουγε μακγνεπαν και άλλαζε οικοδομικό τετράγωνο.Μέχρι που τα άκουσα σωστά.....
 

Μηνύματα
12.940
Reaction score
10.170
Εγώ να δούμε πότε θα αξιωθώ να τα ακούσω σωστά, όχι τίποτε άλλο, αλλά τα χρόνια περνάνε και η απόκριση συχνότητας του αυτιού χειροτερεύει....
 

Μηνύματα
6.497
Reaction score
263
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Από αυτά τα συστήματα που ακούσατε, σκέφτεστε να αγοράσετε σύντομα κάτι κι εσείς ;

Ετσι από περιέργεια ρωτάω .
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

3ος Όροφος (και ο πλέον ενδιαφέρον)

Location Sound
Ότι και να πω είναι λίγο. Δηλώνω οπαδός των ATC και των Weiss οπότε δε χρειάζεται να πω κάτι παραπάνω. Πολύ ευχάριστη έκπληξη τα μηχανήματα της ATC.





 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.122
Μηνύματα
2.889.325
Members
37.992
Νεότερο μέλος
Mini_r56
Top