Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Moυ αρέσουν πάρα πολύ τα bella luna diamante κάτι μου λέει ότι βρήκα τα ηχεία που έψαχνα:121: φυσικά θα ήθελα να ξέρω πως ακούγονται...μήπως κανένας από την έκθεση?
Αν δεν τ ακουσεις εσυ....
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Τhanasis απ την Πάτρα:116:
Έχει ο Θανάσης αυτά τα ηχεία? Που είναι αυτό το παιδί να μας διαφωτίσει?
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Αν δεν τ ακουσεις εσυ....
Σίγουρα θα ήθελα να τα ακούσω και μάλιστα όπως διάβασα κάνουν για μέτριους χώρους ακρόασης, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιων που γνωρίζουν από ηχεία..Νίκο?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Σίγουρα θα ήθελα να τα ακούσω και μάλιστα όπως διάβασα κάνουν για μέτριους χώρους ακρόασης, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιων που γνωρίζουν από ηχεία..Νίκο?
Το καλυτερο ηχειο ειναι αυτο που αρεσει σ εσενα περισσοτερο.
 


Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Μήπως έχετε κάνει καμιά συζήτηση γι΄αυτά τα ηχεία σε κάποιο παλιότερο θέμα στις γενικές συζητήσεις ή αλλού?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Συνεχίζουμε στον τρίτο όροφο.

Metro Audio. Σταθερά καλός ήχος με μηχανήματα σε πολύ καλές τιμές. Ειδικά τα Destiny πλέον είναι κελεπούρι...







 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Moυ αρέσουν πάρα πολύ τα bella luna diamante κάτι μου λέει ότι βρήκα τα ηχεία που έψαχνα:121: φυσικά θα ήθελα να ξέρω πως ακούγονται...μήπως κανένας από την έκθεση?


Εχουν διασπορα 360 μοιρες. Ακουγονται πολυ μουσικα, 3D, εχουν πολυ καλη τονικοτητα, ειναι ευαισθητα, οδηγουνται ευκολα, εχουν πολυ ευχαριστο και ξεκουραστο ηχο, εχουν '' ψυχη ''ειναι ομορφα και ζεις μαζι τους ευχαριστα για πολλα χρονια. Πολλα καλα μαζι!
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Stereopark, όπου παρουσιαζόταν συν τοις άλλοις τα media players της Olive. Φοβερά μηχανήματα.







 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
303
Απάντηση: Εντυπώσεις απ την το Hi-End Show 2009

Solid Foundation





Από τα λίγα δωμάτια όπου υπήρξε μία προσπάθεια για βελτίωση του χώρου ακρόασης.
 

Μηνύματα
951
Reaction score
495
Σε γενικές γραμμές υπάρχει τελικά αντικειμενικότητα στην υποκειμενικότητα..

Στην φετινή έκθεση τα τρία συστήματα που ξεχώρισαν κατά την γνώμη μου ήτανε τα εξής:

1.Lamm & Rockport

Ο καλύτερος ήχος για μένα φέτος σε συλλογικό επίπεδο..



2.ATC

Κλασσική παραδοσιακή συνταγή που δουλεύει πάντα,παίζει τα πάντα και σε ότι ένταση θέλεις σε πολύ χαμηλότερο κόστος αλλά χωρίς υποδεέστερες επιδόσεις..Κακάσχημα ηχεία βέβαια,ακατάλληλα για σαλόνι..



3.MBL

Καταπληκτικό σε κλασσική,διαφορετικό τελείως άκουσμα αλλά δεν με έπειθε σε άλλα ακούσματα γιατί λόγω της παντοκατευθυντικότητας υπήρχε ασάφεια στην υποτιθέμενη "σκηνή"..



Υπήρχαν κι άλλα συστήματα που παίζανε πολύ όμορφα αλλά δεν εντυπωσιάζεσαι εύκολα σε/με μικρό δωμάτιο/μικρό ηχείο..Ξεχώρισα τα Magico που έπαιζαν πάρα πολύ καλά και ουδέτερα (δεν το περίμενα,γιατί στο Μόναχο με τα Μ5 δεν τρελλαθήκαμε..), τα PMC τα μεγάλα (από πού έβγαινε αυτό το χαμηλό?!?) ,τα Hansen,Xavian, Peak Consult Diablo κ.α..

Τα ηχεία της Tune Audio δεν καταλάβαινες με τίποτα πως ήτανε ελληνικά..Άκουσα ελάχιστα και μόνο με ψηφιακή πηγή.Αυτό που μου έμεινε, πως δεν ήτανε το κουραστικό άκουσμα που έχω συνηθίσει σε κόρνα..Είμαι περίεργος να δω τέτοια ιδιαίτερη ελληνική προσπάθεια σε optimum συνθήκες..Μπράβο όπως και να έχει..

Κορυφαία ατάκα της έκθεσης στο δωμάτιο με τα MBL : "Κι εσείς συγγενής...?"

Μεγαλύτερη στενοχώρια μου φέτος: Τα Stradivari της Sonus Faber δεν παίζανε με τα Soulution και το κορυφαίο σύστημα που έχω ακούσει ποτέ σε έκθεση (το περσινό δηλαδή) φέτος έλειπε..Ο ήχος ήτανε απλά καλός..

Άντε και του χρόνου νά 'μαστε καλά..
 









Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.106
Μηνύματα
2.888.797
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top