ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ AMAZON.DE

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο μήνυμα από Amazon. Με ποιον κούριερ ήρθε, δεν κοίταξες εκεί;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Είναι μήνυμα που προκύπτει από το status update που κάνει ο εδώ μεταφορέας (συνήθως τα ΕΛΤΑ το κάνουν αυτό). Πρακτικά δηλώνουν δήθεν ότι πήγαν να το παραδώσουν για να πιάσουν τις ημερομηνίες που έχουν στη σύμβαση με την αμαζον και είτε στο φέρνουν στις επόμενες μέρες όταν πραγματικά μπορούν ή ακόμα μπορεί και να σου στείλουν ειδοποίηση να πας να το πάρεις από κάποιο κατάστημα.
Τσεκάρεις με το tracking number και προσπαθείς από κει να βγάλεις άκρη που είναι. Αυτό αφού αφήσεις να περάσουν 1-2 μέρες και δεν σου έχει έρθει.
 

Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.467
Επειδή μεταξύ άλλων είναι εξαιρετικά πιθανό για 1-2 ημέρες να μην έχει έρθει καν το δέμα στο τοπικό σου ταχυδρομείο.

Εξαιρετικά αλήτικη συμπεριφορά από τα ΕΛΤΑ, ας ελπίσουμε να είτε να τα φτιάξουν (μετά από πενήντα αποτυχημένες απόπειρες) είτε να τα κλείσουν να ηρεμήσουμε.
 

Μηνύματα
448
Reaction score
291
Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα έλαβα ένα δέμα με ΕΛΤΑ courier (αγορά από ebay), και σε λίγω κοιτάω το status στο site τους που έγραφε ότι "αρνήθηκα να το παραλάβω" και θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους. Μετά προστέθηκε άλλο στατους ότι παρελήφθη. Γενικά φαίνεται ότι αυτόν τον καιρό το σύστημά τους πάσχει κάπου...
 

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Έχω μπλέξει..... έχω ανταλλάξει μηνύματα και οι τύποι μου απαντούν με αυτοποιημένα μηνύματα και μου λένε.... παπαριές. Τους ρωτώ ξεκάθαρα να μου πουν ποιος είναι ο συνεργάτης τους στην Αθήνα και να πάω εγώ να το παραλάβω με το δελτίο παραγγελίας και μου δίνουν τηλέφωνο στην Κροατία!!!!!! Στο πρώτο μήνυμα, τους είχα πει ότι αν ο εδώ διανομεας είναι η ΕΛΤΑ courier, πρόκειται για απατεώνες που δεν παραδιδουν ποτέ τα δέματα, απλά στέλνουν μήνυμα ότι δεν σε βρήκαν.
 

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Mετα από τα μπινελίκια που τους έστειλα πριν καμία ώρα μου απάντησαν........ και φυσικά ΕΛΤΑ courier!!!!!! Πήρα τηλέφωνο τα κεντρικα και μου είπαν ότι άφησαν ειδοποίηση (δεν άφησαν), ότι μου έστειλαν μήνυμα στο κινητό (δεν έστειλαν) κλπ παραμύθια. Ειλικρινά..... πώς λειτουργούν αυτοί ακόμα? Τα ίδια είχα και πριν ένα χρόνο με παραγγελία από cosmote στην διεύθυνση της μητέρας μου..... ισχυρίστηκαν ότι ήρθαν και δεν τους άνοιγε κανείς, αλλά έλα που η κάμερα στην είσοδο έχει καταγραφικό...... εκτός και αν είναι αόρατοι.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να δηλώσεις στην αμαζον την κατάσταση και να τους ξεκαθαρίσεις οτι αν δεν παραλάβεις τις επόμενες μέρες θα ζητήσεις refund. Να τους τονίσεις ότι οι ειδοποιήσεις στο σύστημα είναι ψεύτικες.
 

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να δηλώσεις στην αμαζον την κατάσταση και να τους ξεκαθαρίσεις οτι αν δεν παραλάβεις τις επόμενες μέρες θα ζητήσεις refund. Να τους τονίσεις ότι οι ειδοποιήσεις στο σύστημα είναι ψεύτικες.

Το πήρα ο ίδιος το μεσημέρι απο την Αγια Παρασκευή,που ειναι το πιο κοντινό σημείο διανομής των ΕΛΤΑ courier.Την amazon την ενημέρωσα,ότι οι τύποι είναι απατεώνες και κάνουν εικονικές παραδόσεις και μετά σου ζητούν να το πάρεις εσύ.Αλλα στην δική μου περίπτωση,ούτε αυτό έκαναν........Τα έχωσα φυσικά και στην amazon γιατί οι απαντήσεις στα μειλ μου ήταν αυτοματοποιημένες και προφανώς κουκουρουκου. Θα φάνε και την ανάλογη κριτική φυσικά.Για ΕΛΤΑ courier δεν έχει νόημα να κάνω κριτική.....έχουν χιλιάδες αρνητικές που τους κράζουν.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.584
Reaction score
29.068
Ρε παιδιά το τελευταίο διάστημα παραγγέλνω διάφορα πράγματα απο το amazon.de
Μου έρχεται πάντα ο κούριερ των ΕΛΤΑ στην πόρτα, την ημέρα που λέει το tracking, μου δίνει το πακέτο, υπογράφω, μου λέει ευχαριστώ και φεύγει.
Αλλιώς λειτουργούν εδώ τα ΕΛΤΑ;
 


Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Ρε παιδιά το τελευταίο διάστημα παραγγέλνω διάφορα πράγματα απο το amazon.de
Μου έρχεται πάντα ο κούριερ των ΕΛΤΑ στην πόρτα, την ημέρα που λέει το tracking, μου δίνει το πακέτο, υπογράφω, μου λέει ευχαριστώ και φεύγει.
Αλλιώς λειτουργούν εδώ τα ΕΛΤΑ;
Δεν είναι ακριβώς "ΕΛΤΑ", αυτό είναι το θέμα με τα ΕΛΤΑ courier (όχι ότι με τα κανονικά ΕΛΤΑ δεν βλέπεις παρόμοια). Είναι franchise και έτσι το πόσο καλή εξυπηρέτηση θα έχεις, εξαρτάται από αυτόν που έχει αναλάβει αυτή την υπηρεσία τοπικά. Κάτι αντίστοιχο που συμβαίνει και με άλλες κούριερ. Γι αυτό βλέπουμε σε μια περιοχή να μην υπάρχουν παράπονα, και σε άλλες να γίνεται χαμός...
 

Μηνύματα
13.779
Reaction score
6.771
Προφανώς έχει να κάνει με την περιοχή και το ανθρωπινό δυναμικό, ανάλογα με την έκταση που καλύπτουν. Όπου δεν υπάρχει κακή αναλογία, λειτουργούν σωστά (ή έστω αποδεκτά), αυτό θέλουν και οι ίδιοι υποθέτω. Αθηνά κέντρο πάντως και στις γύρω κοντινές περιοχές, γίνεται της κακομοίρας. Προσωπική εμπερία, αλλά και από φίλους.
 

Μηνύματα
371
Reaction score
388
Υπάρχει ένα πρόβλημα με το marketplace της Amazon. Παρήγγειλα δύο φορές και δεν ήρθε ποτέ τίποτα. Μια εξήγηση ενός φίλου ήταν η εξής. Βλέπεις μερικά CDs και τα παραγγέλνεις από marketplace ΕΕ. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο πωλητής έχει βρει τα συγκεκριμένα κομμάτια από χώρες εκτός ΕΕ όπως για παράδειγμα Αγγλία ή USA. Με την καταβολή του τιμήματος, ο πωλητής πληρώνει τον Αμερικάνο πωλητή για παράδειγμα ένα πολύ χαμηλότερο ποσό και του δίνει την διεύθυνση σου. Όμως η παραγγελία, εάν τελικά έρθει, κολλάει στο τελωνείο και τελικά είτε δεν έρχεται ποτέ, είτε έρχεται με χρέωση τελωνείου [σε μένα δεν ήρθε ποτέ].
Είναι μια καθαρή απάτη. Το Amazon δε αρνήθηκε να δημοσιεύσει την αρνητική κριτική μου για τον συγκεκριμένο πωλητή, χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις, απλώς "δεν μπορούμε" μου απήντησε. Πιθανόν γιατί ξέρουν τι συμβαίνει και προσπαθούν να απεμπλακούν.
Να σημειώσω πάντως ότι δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με το prime του Amazon.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
16.074
Reaction score
29.784
Αυτό λέγεται Drop Shipping και γίνεται σε όλες τις πλατφόρμες εν γνώση τους. Μάλιστα η κάθε πλατφόρμα έχει και συγκεκριμένη πολιτική απέναντι στους drop shippers. Ούτε παράνομο είναι ούτε απάτη. Κανονικές εταιρείες είναι με ΑΦΜ κλπ. Μάλιστα σε Αμερική και Αγγλία υπάρχει και φορολογικός κωδικός ως δραστηριότητα. Πληροφορικά, γίνεται όλο και δυσκολότερο για τους πωλητές.

Από AMAZON αγοράζουμε προϊόντα μόνο με ένδειξη prime. Δηλαδή σε αυτά που κάνει διαχείριση το ίδιο το Amazon. Εκτός και να θέλουμε να ρισκάρουμε και με πωλητές με καλές βαθμολογίες.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.593
Reaction score
42.634
Αγοράζετε κατά προτίμηση sold and dispatched by Amazon και στη χειρότερη μόνο dispatched by Amazon.
Με αυτό τον τρόπο δεν έχω ποτέ πρόβλημα με την παράδοση ακόμα και αν έρχεται με ΕΛΤΑ εδώ και με απλή/κανονική παράδοση.
Εκτός από την πρώτη φορά που έκαναν switch το διανομέα από ups σε ελτα και τα κάνανε... όπως περιγράφηκε εδώ στην αρχή του νήματος. Νομίζω πως όταν είναι expedited η παράδοση τότε χρησιμοποιούν ακόμα UPS. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί έχω καιρό να παραλάβω εγώ ο ίδιος στο σπίτι.
 

Μηνύματα
7.401
Reaction score
1.467
Υπάρχει ένα πρόβλημα με το marketplace της Amazon. Παρήγγειλα δύο φορές και δεν ήρθε ποτέ τίποτα. Μια εξήγηση ενός φίλου ήταν η εξής. Βλέπεις μερικά CDs και τα παραγγέλνεις από marketplace ΕΕ. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο πωλητής έχει βρει τα συγκεκριμένα κομμάτια από χώρες εκτός ΕΕ όπως για παράδειγμα Αγγλία ή USA. Με την καταβολή του τιμήματος, ο πωλητής πληρώνει τον Αμερικάνο πωλητή για παράδειγμα ένα πολύ χαμηλότερο ποσό και του δίνει την διεύθυνση σου. Όμως η παραγγελία, εάν τελικά έρθει, κολλάει στο τελωνείο και τελικά είτε δεν έρχεται ποτέ, είτε έρχεται με χρέωση τελωνείου [σε μένα δεν ήρθε ποτέ].
Είναι μια καθαρή απάτη. Το Amazon δε αρνήθηκε να δημοσιεύσει την αρνητική κριτική μου για τον συγκεκριμένο πωλητή, χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις, απλώς "δεν μπορούμε" μου απήντησε. Πιθανόν γιατί ξέρουν τι συμβαίνει και προσπαθούν να απεμπλακούν.
Να σημειώσω πάντως ότι δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα με το prime του Amazon.
Σχετικά με χρεώσεις τελωνείου:

Καναδυό φορές που παρήγγειλα από εκτός ΕΕ (ebay όμως, όχι amazon) μου ήρθε το δέμα στο ταχυδρομείο και με πήραν τηλέφωνο τα ΕΛΤΑ (όχι κούριερ, τα απλά) να πάω από εκεί και να πληρώσω. Περίπου 50% στην αξία αγοράς με χρέωσαν, νομίζω 20% τελωνείο συν 24% ΦΠΑ, κατέληξε να μην με συμφέρει σε σχέση με εδώ για ότι έβρισκα εγχώρια και το σταμάτησα.

Μιλάμε για μικρής αξίας πράγματα, CD ή DVD συναυλιών, οπότε κάτι που αγόρασα με 10€ εντέλει μου κόστισε 15€, και αν το έβρισκα εγχώρια θα το έβρισκα 17-18€. Βάλε και την αναμονή 3-4 εβδομάδων να έρθει κάτι από Αυστραλία ή Ιαπωνία (και όχι σημαντικά λιγότερο από Αγγλία), ξεκάθαρα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση - αρκεί αυτό που πήρες να μπορείς να το βρεις εύκολα στην Ελλάδα.
 

Μηνύματα
1.618
Reaction score
103
Εγω παρηγγειλα κατι το προηγουμενο ΣΚ, εφυγε δευτερα απο αμαζον, εφτασε με UPS Αθηνα την Πεμπτη και απο τοτε ειναι στις αποθηκες της Γενικης Ταχυδρομικης στην Αθηνα.

Η απαντηση τους ειναι τα προβληματα στην Θεσσαλια και ο ογκος που μαζευτηκε και καθυστερει προς διανομη και δεν εχει παρει καν ακομα δικο τους barcode.
 

Μηνύματα
371
Reaction score
388
Σχετικά με χρεώσεις τελωνείου:

Καναδυό φορές που παρήγγειλα από εκτός ΕΕ (ebay όμως, όχι amazon) μου ήρθε το δέμα στο ταχυδρομείο και με πήραν τηλέφωνο τα ΕΛΤΑ (όχι κούριερ, τα απλά) να πάω από εκεί και να πληρώσω. Περίπου 50% στην αξία αγοράς με χρέωσαν, νομίζω 20% τελωνείο συν 24% ΦΠΑ, κατέληξε να μην με συμφέρει σε σχέση με εδώ για ότι έβρισκα εγχώρια και το σταμάτησα.

Μιλάμε για μικρής αξίας πράγματα, CD ή DVD συναυλιών, οπότε κάτι που αγόρασα με 10€ εντέλει μου κόστισε 15€, και αν το έβρισκα εγχώρια θα το έβρισκα 17-18€. Βάλε και την αναμονή 3-4 εβδομάδων να έρθει κάτι από Αυστραλία ή Ιαπωνία (και όχι σημαντικά λιγότερο από Αγγλία), ξεκάθαρα δεν αξίζει σε καμία περίπτωση - αρκεί αυτό που πήρες να μπορείς να το βρεις εύκολα στην Ελλάδα.
Το κατάλαβα και εγώ αυτό αλλά αργά.
 

Μηνύματα
21.402
Reaction score
15.414
Εγω παρηγγειλα κατι το προηγουμενο ΣΚ, εφυγε δευτερα απο αμαζον, εφτασε με UPS Αθηνα την Πεμπτη και απο τοτε ειναι στις αποθηκες της Γενικης Ταχυδρομικης στην Αθηνα.

Η απαντηση τους ειναι τα προβληματα στην Θεσσαλια και ο ογκος που μαζευτηκε και καθυστερει προς διανομη και δεν εχει παρει καν ακομα δικο τους barcode.
Η Γενική είναι περίεργη περίπτωση, τουλάχιστον σε μένα. Πότε είναι άψογη και φέρνουν το δέμα, πακέτο, πολύ γρήγορα, πότε χρειάζεται... υπομονή, κι άλλες φορές το παραξηλώνουν, διότι αντί να φέρουν το πακέτο, παίρνουν ένα τηλ. που για Α ή Β λόγο μπορεί να μην μπόρεσες να απαντήσεις, και μετά στέλνουν μήνυμα Viber, να επικοινωνήσω εγώ λέει με αυτούς, με email... για ραντεβού! :geek: :gamer:
 

Μηνύματα
268
Reaction score
30
Συνεχεια απο το #14

Τα χρηματα απο την χαμενη αποστολη μου τα επεστρεψαν. Το ωραιο ομως ειναι οτι την επομενη ημερα παρελαβα και το χαμενο δεματακι με αθλια κατασταση συσκευασιας.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.899
Μηνύματα
2.922.101
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top